Αποστολέας Θέμα: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...  (Αναγνώστηκε 12939 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Έχω μία απλή (ή μπορεί και όχι) ερώτηση....πια είναι κατά την γνώμη σας και γιατί η πιο αξιόπιστη μηχανή στον κόσμο?




Αξιοπιστία είναι η πιθανότητα μιας συσκευής ή ενός συστήματος να εκτελεί την αποστολή του επαρκώς για τη σχεδιαζόμενη χρονική περίοδο και τις επικρατούσες λειτουργικές συνθήκες.

Στα ποστ σας όταν η μηχανή που αναφέρεστε δεν έχει ξανά αναφερθεί μπορείτε να βάζετε και μία φωτό για να υπάρχει και οπτική επαφή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2009, 03:12:34 μμ από Nanagno »
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 05, 2009, 02:52:00 μμ »
Seiko 7s26

έχει φορεθεί σε εκατομμύρια ρολόγια, τα περισσότερα από αυτά δεν πήγαν ποτέ για σερβις, και όμως λειτουργούν ακόμα.  Φθηνή και "σκυλί"

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2009, 02:54:12 μμ »
Μιλάς λοιπόν για αυτήν την μηχανή...

Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2009, 02:57:08 μμ »
Μιλάς λοιπόν για αυτήν την μηχανή...


 :supz: :supz: :supz:

ακριβώς!!! (είναι και η βελτιωμένη έκδοση αυτή της φωτό)

Φιλικά Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2009, 02:58:55 μμ από Nanagno »
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2009, 03:00:36 μμ »
Unitas 649X
Μια μηχανή που μετρά πάνω από 1 αιώνα ζωής (βέβαια παλιά ήταν κατασκευασμένη για ρολόγια τσέπης)
Γιατί την επιλέγω?
Λίγα κινητά μέρη
Μεγάλο Balance ~καλή ακρίβεια που φτάνει το cosc
Απίστευτα  εύκολο service
Μεγάλα διαστήματα service με την κατάλληλη λίπανση (έχουν βρεθεί μηχανές να δουλεύουν καλά ακόμα και μετά από 20 χρόνια χωρίς service)


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2009, 03:18:26 μμ από warover »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2009, 03:07:14 μμ »
Unitas 649X
Μια μηχανή που μετρά πάνω από 1 αιώνα ζωής (βέβαια παλιά ήταν κατασκευασμένη για ρολόγια τσέπης)
Γιατί την επιλέγω?
Λίγα κινητά μέρη
Μεγάλο Balance ~καλή ακρίβεια που φτάνει το cosc
Απίστευτα  εύκολο service
Μεγάλα διαστήματα service με την κατάλληλη λίπανση (έχουν βρεθεί μηχανές να δουλεύουν καλά ακόμα και μετά από 20 χρόνια χωρίς service)


εχουμε πει ηδη ,καλη επιλογη μεταξυ πολλων αλλων

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2009, 03:41:35 μμ »


Lemania 5100.
Κάνει τη δουλειά της αγόγγυστα, με ακρίβεια και με αξιοπιστία. Υπόδειγμα αντοχής. Την έχουν ονομάσει απαράμιλλη.
Κρίμα το άδοξο τέλος.

1: 2: 3: 4:

5: 6: 7: 8:

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2009, 04:43:30 μμ »
συμφωνώ με τον Νικολάκη (warover) +10000000000000000000000000  the best ever made κατά την γνώμη μου (και Ελβετική  ;D ταυτόχρονα) 
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2009, 06:07:47 μμ »
ETA 2824,  2892
Valjoux 7750
Lemania 231, 187X
Rolex 15XX, 3000, 3135
AS 1361 (Anton Shield)

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2009, 09:34:53 μμ »
El Primero ρε παιδια
γιατι το ξεχασατε το περιφημο..
μηχανισμος διαμαντι  :D

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 05, 2009, 09:49:31 μμ »
Seiko 7s26

έχει φορεθεί σε εκατομμύρια ρολόγια, τα περισσότερα από αυτά δεν πήγαν ποτέ για σερβις, και όμως λειτουργούν ακόμα.  Φθηνή και "σκυλί"


Στο ίδιο "μήκος κύματος" και η σοβιετική βιομηχανία σε βαθμό που κάποτε παρήγαγε τα περισσότερα ρολόγια στον πλανήτη με πιό γνωστές τις Boctok, Poljot, Raketa, Slava, Zaria. Λειτουργώντας αρκετά καλά γιά πολλές δεκαετίες με ελάχιστη συντήρηση.

Boctok 2809, 2409, 2414, 2416.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 05, 2009, 09:55:28 μμ »
Boctok, Poljot, Raketa, Slava, Zaria. Λειτουργώντας αρκετά καλά γιά πολλές δεκαετίες με ελάχιστη συντήρηση.

Boctok 2809, 2409, 2414, 2416.

TZAG, η εναλλακτική φωνή.  :up:

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 06, 2009, 12:46:25 πμ »
Το θεμα δεν ειναι τοσο απλο για να μπορει κανεις γενικολογα και αβιαστα να οδηγηθει σε συμπερασματα και εκτιμησεις για το ποια ειναι η πιο αξιοπιστη μηχανη στο περασμα του χρονου, τη στιγμη που δεν υπαρχουν συγκεκριμενα κριτηρια επιλογης οσον αφορα τυπους -ή καλυτερα- πολυπλοκοτητες ρολογιων!

Ωστοσο, κανοντας λογο για την πιο αξιοπιστη μηχανη, εκτιμω πως θα ειχε ενδιαφερον να εστιασουμε κυριως στους χρονογραφους, αφου

1. λογω χρησης δεχονται μεγαλυτερες και περισσοτερες καταπονησεις απ' οτι αλλα ρολογια
2. λογω της συγκεκριμενης πολυπλοκοτητας, ξεχωριζουν στις προτιμησεις του ανδρικου -κυριως- πληθυσμου, ο οποιος γνωριζει ή ασχολειται περισσοτερο με το ρολο'ι'

Κατω απο αυτο λοιπον το πρισμα και κανοντας παντα λογο για μηχανισμους της συγχρονης περιοδου, επιλεγω σαφως -ή αν προτιματε κατα βασιν- την εταιρια 'LEMANIA', για τρεις κυριως καλιμπρες -που ουτως ή αλλως- εχουν δωσει τα διαπιστευτηρια τους στο περασμα του χρονου!
Αυτες ειναι, οι:

OMEGA CAL. '321' (με βαση τη LEMANIA '2310') -στις μερες μας πλεον- OMEGA CAL. '861/1861' (με βαση τη LEMANIA '1873')



και
LEMANIA CAL. '5100' (ή αν προτιματε, OMEGA '1045')



Οσον αφορα μηχανισμους χωρις πολυπλοκοτητες, θα συμφωνησω με τους προλαλισαντες οτι, η κουρδιζομενη στο χερι UNITAS '6497' -νυν ΕΤΑ '6497/1'-  προερχομενη απο ρολογια τσεπης, ειναι σε βαθος χρονου η πιο δοκιμασμενη και αξιοπιστη μηχανη!



Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2009, 04:06:57 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2009, 09:48:40 μμ »
ETA 2824
Lemania 5100
Unitas 6497
A. Lange & Sohne Caliber L001.1 [ Double Split Chronograph,έχω ρίξει τέτοιο διάβασμα για το συγκεκριμένο και κάθε μέρα μένω πιο πολύ " παγωτό " ]
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 22, 2009, 10:08:26 μμ »
Έτσι πίστευα και εγώ. Δεν έχει νόημα να μιλάμε για την πιό αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου.

Αγόρασα το IWC Portugieser Perpetual Calendar και "τόσο χαρούμενος αισθάνθηκα" που λέει και ο Σαββόπουλος, που μόνο το δικό μου ρολόι θα κάνει λάθος μια ημέρα στην ένδειξη Σελήνης σε 577 χρόνια. Τα "κορόιδα" που έδωσαν σχεδόν τα διπλάσια λεφτά για να πάρουν το Luna Mundi της Lange, θα "τρέχουν" σε 122,6 χρόνια να διορθώσουν την μια ημέρα λάθος στο δικό τους!!!!!!.........

Ώσπου το είπα στον Kurt Klauss, αναγνωρίζοντας και επιβραβεύοντας το θεάρεστο έργο του, αφού αυτός έχει σχεδιάσει τον μηχανισμό. "Δεν σημαίνει τίποτα, μου λέει. Είναι καθαρά θεωρητικό. Για να δούμε αν θα συμβεί θα έπρεπε να αφήσουμε το ρολόι σου χωρίς service και κατά συνέπεια λίπανση για 577 χρόνια, οπότε το ρολόι θα σταματήσει να λειτουργεί έτσι ή αλλιώς!!!!!! Στην ουσία κάθε φορά που θα το στέλνεις για service τα 577 χρόνια μετρούν από την αρχή, γιατί επαναρυθμίζονται μετά την συναρμολόγηση όλες οι ενδείξεις. Το ίδιο θα γινόταν και αν ήταν 122,6, 88, 55, 43, 21, 14, ή 6 χρόνια η ακρίβεια!!!!!!!"

Άρα όταν λέμε το πιο αξιόπιστο ρολόι στον κόσμο, εννοούμε παρατημένο στην τύχη του; Γιατί μετά από κάθε service το ρολόι εννοείται οτι το παίρνεις καινούργιο.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 22, 2009, 10:24:05 μμ »
Έτσι πίστευα και εγώ. Δεν έχει νόημα να μιλάμε για την πιό αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου.

Αγόρασα το IWC Portugieser Perpetual Calendar και "τόσο χαρούμενος αισθάνθηκα" που λέει και ο Σαββόπουλος, που μόνο το δικό μου ρολόι θα κάνει λάθος μια ημέρα στην ένδειξη Σελήνης σε 577 χρόνια. Τα "κορόιδα" που έδωσαν σχεδόν τα διπλάσια λεφτά για να πάρουν το Luna Mundi της Lange, θα "τρέχουν" σε 122,6 χρόνια να διορθώσουν την μια ημέρα λάθος στο δικό τους!!!!!!.........

Ώσπου το είπα στον Kurt Klauss, αναγνωρίζοντας και επιβραβεύοντας το θεάρεστο έργο του, αφού αυτός έχει σχεδιάσει τον μηχανισμό. "Δεν σημαίνει τίποτα, μου λέει. Είναι καθαρά θεωρητικό. Για να δούμε αν θα συμβεί θα έπρεπε να αφήσουμε το ρολόι σου χωρίς service και κατά συνέπεια λίπανση για 577 χρόνια, οπότε το ρολόι θα σταματήσει να λειτουργεί έτσι ή αλλιώς!!!!!! Στην ουσία κάθε φορά που θα το στέλνεις για service τα 577 χρόνια μετρούν από την αρχή, γιατί επαναρυθμίζονται μετά την συναρμολόγηση όλες οι ενδείξεις. Το ίδιο θα γινόταν και αν ήταν 122,6, 88, 55, 43, 21, 14, ή 6 χρόνια η ακρίβεια!!!!!!!"

Άρα όταν λέμε το πιο αξιόπιστο ρολόι στον κόσμο, εννοούμε παρατημένο στην τύχη του; Γιατί μετά από κάθε service το ρολόι εννοείται οτι το παίρνεις καινούργιο.

Φιλικά

Κωστής
+1000
Αρα μιλαμε για ρολοι κουρδιστο με λιγα κινητα μερη  ;)
ΥΓ
577 χρονια ενδιαφερον, θα μπορουσε να γινει και καλο σποτακι με τις γενιες να περνανε και το ρολοι να μενει παντα εκει παντα ακριβες ;D

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 22, 2009, 11:03:14 μμ »
Μείζον παράδειγμα αποτελεί το Atmos της JLC. Κινείται με την ελάχιστη δυνατή ενέργεια. 60.000.000 Atmos καταναλώνουν όση ενέργεια καταναλώνει μια λάμπα 15 Watt!!!!!!!

Στην ένδειξη Σελήνης θα κάνει λάθος μία ημέρα σε 3.821 χρόνια, που είναι παγκόσμιο ρεκόρ.

Την ενέργεια την παίρνει από την διαφορά της θερμοκρασίας η οποία μεταβάλει τον όγκο ενός αερίου που είναι κλεισμένο σε μια φούσκα. Διαφορά θερμοκρασίας 1 βαθμού Κελσίου τροφοδοτεί το ρολόι με φόρτιση κουρδίσματος 2 ημερών!!!!!!!

Το "μυστικό" είναι η ταχύτητα του balance. Μια περιστροφή το λεπτό!!!!!!!!!!! Δηλαδή 14.400 φορές λιγότερο από το πιο "αργό" ρολόι χειρός στον κόσμο!!!!!!!

Τα μέταλλα του μηχανισμού έχουν ελάχιστες φθορές και σε μια αίθουσα στο εργοστάσιο αλλάζοντας την σχέση των γραναζιών τεστάρουν τα ρολόγια στην διάρκεια δύο μηνών περίπου για την φθορά που θα δεχθούν τα γρανάζια σε 600 χρόνια!!!!!!!!!

Είναι ο πιο αξιόπιστος μηχανισμός. Απλά είναι σε επιτραπέζιο ρολόι. Μας δίνει όμως μαθήματα για το ποιές είναι οι προδιαγραφές για ένα αξιόπιστο μηχανισμό και στα χειρός.....

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 22, 2009, 11:15:46 μμ »
Δείτε το σε Regulateur.

http://www.mytimesquare.net/main.php?do=clientproduct&action=home&id=1949&cid=328&path=Jaeger+LeCoultre+-%3E+Atmos&k=19

Εγώ έχω αυτό

http://www.mytimesquare.net/main.php?do=clientproduct&action=home&id=1947&cid=328&path=Jaeger+LeCoultre+-%3E+Atmos&k=19

Φιλικά

Κωστής

εγω εχω δυο παλια μοντελα και μαλιστα ειχα στειλει το 1 για service αλλα μετα απο 6 μηνες σταματησε βεβαι το εστειλα παλι και μου το ξανα εφτιαξαν αλα σταματησε παλι μεχρι πριν 1 μηνα οπου μετα απο τυχαιο τρανταγμα αρχισε παλι και 15 μερες ειναι οκ για να δουμε...
ελπιζω να μην εχω φυγει οφ

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου...
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 22, 2009, 11:16:20 μμ »
Έτσι πίστευα και εγώ. Δεν έχει νόημα να μιλάμε για την πιό αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου.

Αγόρασα το IWC Portugieser Perpetual Calendar και "τόσο χαρούμενος αισθάνθηκα" που λέει και ο Σαββόπουλος, που μόνο το δικό μου ρολόι θα κάνει λάθος μια ημέρα στην ένδειξη Σελήνης σε 577 χρόνια. Τα "κορόιδα" που έδωσαν σχεδόν τα διπλάσια λεφτά για να πάρουν το Luna Mundi της Lange, θα "τρέχουν" σε 122,6 χρόνια να διορθώσουν την μια ημέρα λάθος στο δικό τους!!!!!!.........

Ώσπου το είπα στον Kurt Klauss, αναγνωρίζοντας και επιβραβεύοντας το θεάρεστο έργο του, αφού αυτός έχει σχεδιάσει τον μηχανισμό. "Δεν σημαίνει τίποτα, μου λέει. Είναι καθαρά θεωρητικό. Για να δούμε αν θα συμβεί θα έπρεπε να αφήσουμε το ρολόι σου χωρίς service και κατά συνέπεια λίπανση για 577 χρόνια, οπότε το ρολόι θα σταματήσει να λειτουργεί έτσι ή αλλιώς!!!!!! Στην ουσία κάθε φορά που θα το στέλνεις για service τα 577 χρόνια μετρούν από την αρχή, γιατί επαναρυθμίζονται μετά την συναρμολόγηση όλες οι ενδείξεις. Το ίδιο θα γινόταν και αν ήταν 122,6, 88, 55, 43, 21, 14, ή 6 χρόνια η ακρίβεια!!!!!!!"

Άρα όταν λέμε το πιο αξιόπιστο ρολόι στον κόσμο, εννοούμε παρατημένο στην τύχη του; Γιατί μετά από κάθε service το ρολόι εννοείται οτι το παίρνεις καινούργιο.

Φιλικά

Κωστής

Βάση των παραπάνω άρα η πιο αξιόπιστη μηχανή στο πέρασμα του χρόνου είναι αυτή ...
Jaeger-LeCoultre Calibre: 988C

http://www.jaeger-lecoultre.com/eu/en/watches/excellence-horlogere/master-compressor-extreme-lab

...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.