Αποστολέας Θέμα: Rolex hellas service  (Αναγνώστηκε 246483 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #240 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 08:57:24 πμ »
Ρε παιδιά, οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι άσχετος σε θέματα γυαλίσματος και ειδικά σε ότι αφορά Rolex.
Με αυτή τη μικρή εμπειρία που έχω όμως, νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη.
Δε βλέπω κάτι το τόσο τραγικό στο ρολόι. Τουλάχιστον στις φωτογραφίες δεν φαίνεται κάτι.
Μου κάνει εντύπωση που από δυο φωτογραφίες, όχι και τόσο καθαρές, βγάλατε το συμπέρασμα ότι του το κατέστρεψαν, του το τσεκούρεψαν, ότι καλύτερα να το πουλήσει παρά να το έχει έτσι κ.ο.κ.
Θυμάστε δηλαδή τόσο καλά πως ήταν το ρολόι του Στέλιου πριν και αποφανθήκατε ότι τώρα είναι για πέταμα;
Τι να πω; Μπορεί να είμαι εγώ λάθος..............


Δεν θυμόμαστε πως ήταν το ρολόι του Στέλιου απλά ξέρουμε πως είναι ένα αγυάλιστο ρόλεξ.
Εννοείται πως με αυτά που λέμε γινόμαστε παρανοικοί για έναν μέσο χρήστη ρόλεξ, αλλά θέλω να πιστεύω πως αυτή η ομάδα εδώ δεν αποτελείται από μέσους χρήστες. Έχουμε τη βίδα την παραπάνω και αυτό μας οδηγεί σε αυτά που λέμε και γράφουμε.

Εδώ άλλοι πουλάνε τα ρολεξ τους επειδή το σήμα στην κορώνα είναι ανάποδα δεν θα πουλήσουν αυτό?

Το ρολόι στα δικά μου μάτια είναι μη αποδεκτό και προσωπικά θα το είχα βάλει ήδη προς πώληση γιατί δε νομίζω στο σέρβις να δεχτούν τον ερασιτεχνισμό τους, ποτέ δεν το έκαναν. Και εννοείται ότι το ρολόι έχασε και μέρος της αξίας του με το γυάλισμα αυτό.

Έπρεπε να δείτε explorer φίλου μόλις βγήκε από το σέρβις της Νέας Υόρκης. Σαν καινούριο, βιτρίνας. Εδώ χρησιμοποιούν τις βούρτσες σα να κουρεύουν νεοσύλλεκτο...

Στέλιο ανέβασε και μιά φώτο από το σήμα της ρόλεξ στο clasp εκεί είναι που θα πέσει το πολύ γέλιο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2013, 09:07:33 πμ από maestro »

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4478
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #241 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 09:07:01 πμ »
Δεν θυμόμαστε πως ήταν το ρολόι του Στέλιου απλά ξέρουμε πως είναι ένα αγυάλιστο ρόλεξ.
Εννοείται πως με αυτά που λέμε γινόμαστε παρανοικοί για έναν μέσο χρήστη ρόλεξ, αλλά θέλω να πιστεύω πως αυτή η ομάδα εδώ δεν αποτελείται από μέσους χρήστες. Έχουμε τη βίδα την παραπάνω και αυτό μας οδηγεί σε αυτά που λέμε και γράφουμε.

Εδώ άλλοι πουλάνε τα ρολεξ τους επειδή το σήμα στην κορώνα είναι ανάποδα δεν θα πουλήσουν αυτό?

Το ρολόι στα δικά μου μάτια είναι μη αποδεκτό και προσωπικά θα το είχα βάλει ήδη προς πώληση γιατί δε νομίζω στο σέρβις να δεχτούν τον ερασιτεχνισμό τους, ποτέ δεν το έκαναν.

Στέλιο ανέβασε και μά φώτο από το σήμα της ρόλεξ στο clasp εκεί είναι που θα πέσει το πολύ γέλιο
Δεν με κατάλαβες. Αυτή τη βίδα παραπάνω τη σέβομαι.
Πίστεψέ με, είμαι κι εγώ πολύ ψείρας με τα ρολόγια μου. Δε φαντάζεσαι πόσο.
Θες από απειρία, θες επειδή οι φωτογραφίες δεν είναι και τόσο καθαρές, εμένα δε μου φάνηκε και τόσο τραγικό το αποτέλεσμα.
Αυτό είπα μόνο και δε θα επιμείνω παραπάνω. Το δήλωσα από την αρχή άλλωστε ότι είμαι άσχετος.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #242 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 09:10:23 πμ »
Στέλιο χαλάρωσε και απόλαυσε το φρεσκοσερβιρισμένο ρολογάκι σου.
Η μοίρα των ρολογιών που έχεις στην συλλογή σου, για να τα χαίρεσαι και όχι να τα φλιπάρεις σε ένα χρόνο το πολύ, είναι αργά ή γρήγορα να γυαλιστούν.

Το μόνο που μπορείς εσύ και όλοι στο μέλλον είναι να βρεις αυτό τον τεχνίτη που κάνει τα σπέσιαλ γυαλίσματα και όταν θα κάνεις σέρβις στα ρολόγια σου να ζητάς να μην γυαλιστούν και να τα στέλνεις σε αυτόν τον τεχνίτη.

Φυσικά το παραπάνω μπορεί να γίνει και τώρα. Εδώ αυτοί οι τεχνίτες παίρνουν παμπάλαια ρολόγια που τους έχουν αλλάξει τον αδόξαστο από γυάλισμα και τους κάνουν ακμές και chamfers, όπως βγαίνουν από το εργοστάσιο.

Χαλάρωσε λοιπόν, απόλαυσε το ρολογάκι σου και εν καιρώ ψάξε να δεις που μπορείς να βρεις τον κατάλληλο τεχνίτη.

Σιγά μην δώσεις το ρολογάκι σου που το ξέρεις, που έχει χτεσινό σέρβις για να ψάχνεις το κάθε μεταχειρισμένο σαπάκι που ένας Θεός ξέρει τι έχει τραβήξει και σε τι κατάσταση είναι, επειδή θα είναι αγυάλιστο.

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #243 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 09:33:13 πμ »
Καλα Πανο προφανος και δεν θα ο πουλησω.. Απο εχθές προσπαθώ να αποδεχτώ την κατάσταση.. Αλλα σήμερα θα πάω κατα τισ 3 μια βόλτα απο εκει να τους τα πω ένα χεράκι.. δεν έχω να χάσω κατι το πολύ πολύ να βγώ κερδισμένος.. Αυτη την στιγμή δεν μπορω να ανεβάσω φώτος γιατι είμαι στην δουλεία και δεν το έχω μαζι..

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #244 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 10:37:10 πμ »
Καλα Πανο προφανος και δεν θα ο πουλησω.. Απο εχθές προσπαθώ να αποδεχτώ την κατάσταση.. Αλλα σήμερα θα πάω κατα τισ 3 μια βόλτα απο εκει να τους τα πω ένα χεράκι.. δεν έχω να χάσω κατι το πολύ πολύ να βγώ κερδισμένος.. Αυτη την στιγμή δεν μπορω να ανεβάσω φώτος γιατι είμαι στην δουλεία και δεν το έχω μαζι..
Πάντως το ρολόι σου φίλε, πέρα των hairlines δεν είχε τίποτ'άλλο. Πήγαινε στον μουστακαλή και πες το, δε μπορεί... κάτι θα κάνει!! ;)


Πες του : Αν δε μου αντικαταστήσεις την κάσα, θα σου ξυρίσω το μουστάκι σου. Δε τον παίρνει. Έτσι και του πειράξεις μια τρίχα, θα γίνει πανικός.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #245 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 12:32:35 μμ »
Από καθαρή περιέργεια, μια και δεν γνωρίζω το θέμα του γυαλίσματος και θέλω να μάθω, το πρόβλημα φαίνεται στην τελευταία φωτο στο πλάι του ρολογιού αν κατάλαβα καλά?
Σαν να παραείναι στρογγυλεμένο?

Αποσυνδεδεμένος rolexmat

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #246 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 12:56:58 μμ »
η τελευταία  φωτό λογω γυαλάδας ξεγελάει λιγο--εσυ που το εχεις ξερεις καλύτερα παντως......
η βουρτσα ποσα χιλιοστά του χιλιοστου μπορεί να φάει?το να λειάνεις λίγο τις ακμές _αν εννοείς αυτό _ ειναι αναμενόμενο αλλά φαίνεται τοσο εντονο στο μάτι?
θα σε πιάσουν στο μπλά-μπλά και θα φύγεις κύριος.............στην τελική!!!
ROLEX DATEJUST 16220-1998
http://steelspoke.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1614
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 01:43:34 μμ »
Απο το δικο μου ολοκαινουργιο μερικες φωτο,ετσι για συγκριση



με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #248 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 01:56:29 μμ »
Λοιπόν κοιτάξτε ένα παμπάλαιο ρολόι 1655 που έχει γυαλιστεί για να βγάλετε συμπέρασμα αν ο μάστορας είναι καλός τι μπορεί να κάνει.



Ο μάστορας- watch artist είναι o  Dalton Toledo στην http://abcwatchwerks.com/.




















































« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2013, 02:02:57 μμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #249 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 02:07:24 μμ »
Και μην νομίζετε ότι ο καλλιτέχνης φτιάχνει μόνο ρόλεξ. Αμα είσαι καλλιτέχνης ότι ρολόι και να είναι μαγεία θα κάνεις.



http://www.equationoftime.com/forums/showthread.php?16212-From-Ugly-Duckling-to-Beautiful-Swan!%28Modem-burner%29!

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 02:07:35 μμ »
καλύτερο γυαλισμα δεν εχω δει . κορυφαίος

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 03:10:16 μμ »
Tέλοσπάντων..
Μολις γύρισα απο την Ρολεξ και δεν εβγάλα άκρη.. ημουν μισή ώρα εκει και στην αρχη έκαναν  τους κινέζους... μετα το καλύτερο που κατάφερα είναι να μου πουν ότι η κάσα αλλαζει αλλα με δικά μου έξοδα, αλλα μπορόυν να μου προσφέρουν μια έκπτωση 50% αν αποφασίσω να το αγοράσω.. Τσπ εψάξα μπας βρώ το mail τις ρόλεξ στην ελβετία δεν βρήκα κάτι και το παράτησα.. δεν θα σκάσω άλλο οτι έγινε έγινε.. 

Ηρθέ η ώρα να απολάυσω το φρεσκοσερβιρισμένο ρολόι μου που λέει και ο Πανος!

Τα υπόλοιπα αύριο από κοντά!  ;D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #252 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 03:17:49 μμ »
Άι γεια σου. Χαλάρωσε κι απόλαυσέ το.
Σε ένα μήνα, με συνεχές φόρεμα, δε θα θυμάσαι τι έγινε.

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #253 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 03:22:46 μμ »
Άι γεια σου. Χαλάρωσε κι απόλαυσέ το.
Σε ένα μήνα, με συνεχές φόρεμα, δε θα θυμάσαι τι έγινε.

Μακάρι αν και δεν το βλέπω γιατι με ξέρω! Αλλα καλα να είμαστε και τα άλλα δεν πειράζει..

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #254 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 03:53:37 μμ »
Μακάρι αν και δεν το βλέπω γιατι με ξέρω! Αλλα καλα να είμαστε και τα άλλα δεν πειράζει..

Eτσι μπραβο Στελιο,αυτη ειναι η σωστη αντιμετωπιση!!!
Εχουμε τοσα αλλα πραγματα να σκαμε,που αυτο κατανταει πολυτελεια ,ισως ακομη και χαζομαρα!!!
Κοιτα να χαρεις το φρεσκοσερβιρισμενο ρολογακι σου,οπως λεει και ο Πανος!!!!!
See you and your rolexaki  tomorrow.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #255 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 11:05:11 πμ »
ROLEX Service Center λεπτομέρειες για το σέρβις των ρολογιών μας από watchmaker του RSC.



<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/7Jr5X62EKNo" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/7Jr5X62EKNo" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Rolex hellas service
« Απάντηση #256 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 03:44:08 μμ »

ROLEX Service Center λεπτομέρειες για το σέρβις των ρολογιών μας από watchmaker του RSC.




καλο! Αυτο ειναι ultrasonic οχι οι μ@#*{^}* που εχουμε εμεις !!:)


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #257 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 10:22:28 μμ »
καλο! Αυτο ειναι ultrasonic οχι οι μ@#*{^}* που εχουμε εμεις !!:)


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Και γυάλισμα του να μην πω..!


Ναι αλλά αυτοί δεν έχουν κυρ Αντώνη υπεύθυνο, τα γατουλίνια...!  :P ;D

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #258 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 03:10:36 μμ »
Σχετικό με το θέμα μας: 'Εμαθα πρόσφατα ότι η μόνη εταιρεία που έχει στην Ελλάδα polisher, είναι η Omega. Σε όλες τις άλλες το γυάλισμα το κάνει ο watch-maker.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Rolex hellas service
« Απάντηση #259 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 04:23:41 μμ »
Τελικα εχει και αυτο το service κατι καλο!! :Ρ


Sent from my iPhone using Tapatalk 2