Αποστολέας Θέμα: OMEGA Seamaster Aqua Terra 15000 Gauss  (Αναγνώστηκε 3042 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
OMEGA Seamaster Aqua Terra 15000 Gauss
« στις: Μάρτιος 03, 2013, 08:29:03 μμ »
ROLEX MILGAUSS





Αντοχή : 1.000 Gauss ( 0,1 Tesla )



IWC Ingenieur Mission Earth





Αντοχή : 80.000 A/m = 1.000 Gauss ( 0,1 Tesla )




        Ο μαγνητισμός αποτελούσε μια μεγάλη πρόκληση για τους ωρολογοποιούς. Το μηχανικό ρολόι από την φύση του είναι ευάλωτο στον μαγνητισμό και αυτό σημαίνει πως οι ειδικοί πρέπει να επενδύσουν πάνω στον τομέα της μαγνητικής προστασίας.
        Το project για την μαγνητική προστασία του μηχανικού ρολογιού ξεκίνησε το 1846. Μερικές δεκαετίες αργότερα, η Vacheron Constantin ήταν η πρώτη εταιρεία που κατασκεύασε το πρώτο αντιμαγνητικό ρολόι τσέπης το 1915 και ύστερα το 1929 η Tissot κατασκεύασε το πρώτο μηχανικό ρολόι χειρός.
       Σήμερα τα 2 πιο αναγνωρισμένα μοντέλα για την μαγνητική τους αντοχή είναι το Milgauss της Rolex, με μαγνητική αντοχή 1000 Gauss και το Ingenieur Mission Earth της IWC με μαγνητική αντοχή 80.000 A/m , δηλαδή 1000 Gauss.




OMEGA Seamaster Aqua Terra 15000 Gauss




      Τον Ιανουάριο του 2013 η ελβετική ωρολογοποιία OMEGA παρουσιάζει το πρώτο αντιμαγνητικό ρολόι στον κόσμο με αντοχή 15000 Gauss θέτοντας νέα standards στην χώρο της ωρολογοποιίας.
      Στην κατασκευή του Aqua Terra 15000 Gauss εκτός από την OMEGA συνέβαλλε η ΕΤΑ, η ASULAB και η Nivarox, εταιρείες του ελβετικού οίκου Swatch Group.
      Η επιτυχία του Aqua Terra 15000 Gauss βρίσκεται πίσω από το open back καπάκι του. Η ολοκαίνουργια μηχανή 8508 ( τροποποιημένη 8500 ) αποτελείται από αντιμαγνητικά υλικά με αποτέλεσμα το ρολόι να αντέχει μαγνητικά πεδία 15000 Gauss ή 1,5 Tesla χωρίς την προσθήκη καπακιού από μαλακό σίδηρο ή άλλου συστήματος μαγνητικής προστασίας γύρω από την μηχανή. Το ρολόι έχει δοκιμαστεί σε πιο ισχυρά μαγνητικά πεδία από 15000 Gauss και το αποτέλεσμα ήταν να συνεχίσει να δουλεύει με σταθερή χρονομετρία.
      To ρολόι θα παρουσιαστεί στην έκθεση της Βασιλείας τον Απρίλιο του 2013 και θα είναι διαθέσιμο τον Οκτώβριο του 2013. Η τιμή του θα ξεκινάει από 5.000 ευρώ.



Συνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA Seamaster Aqua Terra 15000 Gauss
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2013, 11:10:24 μμ »
Μπραβο Κωνσαντινε για τις πληροφοριες  :up:

Αυτο το δεικτη-εργοταξιο να μην ειχε...

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA Seamaster Aqua Terra 15000 Gauss
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2013, 11:12:22 μμ »
Μπραβο Κωνσαντινε για τις πληροφοριες  :up:

Αυτο το δεικτη-εργοταξιο να μην ειχε...
Ευχαριστώ πολύ φίλε! Χαχαχα, εργοτάξιο.... χχαχαχαχχα! Εντάξει καλός είναι μωρέ. Βέβαια πιο πολύ μ'αρέσει ο κεραυνός στο Milgauss. ;D

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: OMEGA Seamaster Aqua Terra 15000 Gauss
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:03:50 πμ »
Με γυάλινο καπάκι και αντέχει στα μαγνητικά πεδία ?!?!? Το Rolex έχει διπλά καπάκια για τον λόγο αυτό !

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA Seamaster Aqua Terra 15000 Gauss
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:07:55 πμ »
Με γυάλινο καπάκι και αντέχει στα μαγνητικά πεδία ?!?!? Το Rolex έχει διπλά καπάκια για τον λόγο αυτό !
Απίστευτο κι όμως αληθινό Πάνο. Αυτό συμβαίνει επειδή όλα τα εξαρτήματα της μηχανής ( ακόμα και οι βίδες που λέει ο λόγος ) είναι antimagnetic.

Το Milgauss προστατεύεται από το Blue Parachrom hairspring και φυσικά το καπάκι από μαλακό σίδηρο που βρίσκεται πίσω απ'το caseback!  Έγραψαν ιστορία τα άτομα έτσι? ;)

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: OMEGA Seamaster Aqua Terra 15000 Gauss
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:19:15 πμ »
Σίγουρα αλλά αν υπήρχαν τα λεφτά θα προτιμούσα το Milgauss. Πολύ μου άρεσε όταν το φόρεσα το προηγούμενο ΣΚ που το είχα δανεικό.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA Seamaster Aqua Terra 15000 Gauss
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:21:42 πμ »
Σίγουρα αλλά αν υπήρχαν τα λεφτά θα προτιμούσα το Milgauss. Πολύ μου άρεσε όταν το φόρεσα το προηγούμενο ΣΚ που το είχα δανεικό.
Κι εμένα πιο πολύ το Milgauss μ'αρέσει. Εξαιρετικό ρολόι!

Γιατί δε λες στον φίλο σου να ανταλλάξετε? Ή αν μπορέσεις να το αγοράσεις κάποια στιγμή.  ;D

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: OMEGA Seamaster Aqua Terra 15000 Gauss
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2013, 04:57:03 μμ »
Ωραιος K_O_S_T_A_S, η διαφορά ειναι τεραστια με τα αλλα 2.
Κοιμιζει τους παντες...