Αποστολέας Θέμα: Πώς το προφέρουμε?  (Αναγνώστηκε 23875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 10:10:16 πμ »
Θάνος - απολαυστικός! :D Δεν το χάνω με τίποτα αυτό το σεμινάριο.

Έχω την εντύπωση ότι οι Γάλλοι λένε ζεζέ λε κούτγ και όχι ζεγκέ, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 10:28:43 πμ »
Λοιπόν, επειδή σας πιάνω ιδιαίτερα αδιάβαστους... Πάντα Μπράιτλινγκ. Ποτέ Μπρέιτλινγκ, δεν υπάρχει ούτε στα Γερμανικά (mein kampf- μάιν κάμπφ, Einstein, κ.ο.κ.). Μάλιστα οι Γερμανοί, σχεδόν όπως οι Γάλλοι, προφέρουν το R αρκετά προς το Γ. Μπγάιτλινγκ μάην φύγε(γ) - το καταληκτικό Γ σχεδόν να μην ακούγεται, και το μεσαίο αρκετά πνιγμένο)... Breitling mein Fuhrer!!!
Jaeger Le Coultre. Όχι Γιέγκερ. To J είναι -γιε, για κλπ.- μόνο στα Γερμανικά/ορισμένα Σκανδιναβικά. Στα Γαλλικά Ζεγκέ, με το ζ να ακούγεται σαν "ζου", τα χειλάκια λίγο σουφρωμένα. Ζεγκέ λε κουλτγ... Κι όχι γκάρισμα στα φωνήεντα παρακαλώ. Σε καμμία Λατινογενή γλώσσα πλην καθαυτής της Ιταλικής δεν γκαρίζουμε στα φωνήεντα όπως κάνουμε πλειστάκις στην νεο-Ελληνική...

Επίσης:

Βασγόν (το γ λίγο πνιγμένο και το e του Vacheron σχεδόν εξαφανίζεται, το -ο- πολύ ελαφρά τονισμένο) Κονσταντέν, το εν στο τέλος όχι -αν ούτε -εν, αλλά ενδιάμεσο μεταξύ ε-α...

Chopard = σοπάγ... Το Σ παχύ.

Για ότι άλλο θελήσετε, επειδή ο κατάλογος είναι μεγάλος, θα δώσω live demo στον καφέ, γιατί πρέπει να βλέπετε και πως σουφρώνονται τα χείλη και πως δουλεύει το λαρύγγι στις προφορές. Κατανοώ βαθύτατα ότι αν ήμουν γκόμενα ετών 25 με νόστιμο πρόσωπο, κορμάρα και σαρκώδη χείλη, θα γινόταν Σόδομα και Γόμορα στο Flocafe, αλλά τώρα θα ανεχτείτε τριχωτή αρκούδα, φαλακρή, με γκριμάτσες που θα σας κάνουν να φτύνετε τον καφέ απ το γέλιο... Κανονιστείτε...!

 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Κλαίω από τα γέλια, λέμε!!!

Έχω τη άποψη πάντως και νομίζω ότι το άκουσα καθαρά και από τον ωρολογοποιό που έκανε το σεμινάριο της JLC στην Έκθεση Αthina Fair πέρισυ και πρόπερσυ, ότι το Jaeger το πρόφερε, όχι Ζεγκέρ, αλλά ZEζέ (με το πρώτο ζε παχύ σαν ου, το δεύτερο αδύναμο-φαγωμένο και χωρίς ρ). Επίσης στο Coultre το ρ σχεδόν δεν ακούγεται. Δηλαδή ΖΕζέ Λε Κουλτ(ρ)....
Τα χειλάκια πάντα σουφρωμένα!! :smt050 :smt050

Aαααααα θέλει και νάζι το θέμα.... ;D
Εμ, Γιάννη μου, Υψηλή Ωρολογοποιϊα είναι αυτή....είναι για μεταξωτά βρακιά που όπως γνωρίζεις θέλουν και "επιδέξιους" κ@λ@@ς...!!! :jg:

ΥΓ. Α, ρε Θοδωρή, με πρόλαβες στο ντεμαράζζ... Γ@μ@ τα γαλλικά μου, γ@μ@!!






Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 10:46:59 πμ »
Και εγω το εχω ακουσει αρκετες φορες το..Ζεζέ Λε Κουλτ, χωρις το ρ.
Βλεπω λοιπον, τουλαχιστον για την JLC να καταληγουμε και να συμφωνουμε οτι η πιο κοντα στη σωστη αναφωνηση, ειναι η παραπανω. Οποιος διαφωνει να μιλησει τωρα, αλλιως ας σωπασει για παντα :P

Για την Chopard & Brietling νομιζω οτι βρεθηκε το σωστο, οπως πολυ κοντα ειμαστε και στην λυση της VC ( παντα ομως με το αναλογο ναζι που επιβαλλει η φημη και το ονομα αυτης της εταιρειας ) ;D  καθως επισης θεωρω οτι δεν υπαρχουν ιδιαιτερες αντιθεσεις και οσον αφορα στο ονομα της AP.

Ποια ειναι λοιπον η επομενη αμφιλεγομενη ονομασια?
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 12:13:09 μμ »
TAG Heuer.
Γαλλικά: Ταγκ και τώρα σουφρώνεις χειλάκια και απ' το βάθος του φάρυγγα βγαίνει ένα αχνό χ ακολουθούμενο από κάτι που αρχίζει σαν ο και καταλήγει σε ε για να τελειώσει σε πεθαμένο ρ. Τώρα πες το απνευστί.
Γερμανικά: Ταγκ Χόιε(ρ).

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 12:19:56 μμ »
Ουαου...παραστατικοτατος! French blackbird...!
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 12:34:15 μμ »
Παίδες μην τσιμπάτε με την προφορά. Αν ακούσετε πώς προφέρουν οι Γερμανοί τις γαλόφωνες μάρκες θα φρίξετε. Είναι κ@λόβλαχοι του κερατά. Το ίδιο και οι Γάλλοι. Βρέθηκα σε σκηνικό πριν από 2 χρόνια σε ρολογάδικο στο Βερολίνο που μπήκαν 3 Γάλλοι για ρολόγια. Ο Γερμανός υπάλληλος κουστούμι, γραβάτα κλπ. Τους δείχνει κάτι Blancpain και μόλις τόλμησε να προφέρει ο γερμανός τη λέξη έγινε το σώσε. Άρχισαν να γελάνε, να τον δείχνουν με το δάκτυλο και να τον κοροϊδεύουν στα γαλλικά. Δεν ήξερε από ποιο παράθυρο να πηδήξει. Σχεδόν τον λυπήθηκα.
Και κάτι ακόμα... Κάποτε πρόφερα το Omega - Ωμέγα, στη Δανία. Όταν ο Δανός φίλος μου τους είπε ότι είμαι Έλληνας και ότι αυτή είναι η πρωτότυπη προφορά της λέξης με έβλεπαν με θαυμασμό.
Επίσης, μην τσιμπάτε με τους πωλητές-πωλήτριες. Πέρα από 5 πράγματα και το πώς να προφέρουν την μάρκα, είναι πολύ πιθανό να μην ξέρουν ούτε τα μισά από όσα εσείς.

@ Θάνο : Θέλω οπωσδήποτε να παρακολουθήσω τα ιδιαίτερα. Γράψε με άμεσα στην τάξη. Δεν το χάνω με τίποτα :D

Κώστας
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 12:59:18 μμ »
Μπλαν(κ)πέ(ν). Το κ δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου και το ν στο τέλος "σβηστό"...

Τώρα που το σκέφτομαι, έχω έναν πρώτο ξάδερφο που είναι Γάλλος. Αν έρθει το καλοκαίρι για διακοπές, θα πάρω τον κατάλογο με τις μάρκες των ρολογιών και θα τον βάλω να μου κάνει σεμινάριο.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 01:02:48 μμ »

Έχω την εντύπωση ότι οι Γάλλοι λένε ζεζέ λε κούτγ και όχι ζεγκέ, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
Σωστότατος είσαι !Ετσι ξερω και γω, αλλιώς σκίζω τα διπλώματα  ;)

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 01:03:46 μμ »
Για να μη μείνουν και οι Γιαπωνεζόφιλοι παραπονεμένοι:

Seiko = Σέεκοο και το δεύτερο "ο" πολύ κοφτό, απλά να είναι λίγο τραβηγμένο το πρώτο "ο"

Με τίποτα "Σέϊκο"

 :)

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 01:19:50 μμ »
Perugia, Italia 2011 καλοκαίρι! κοσμηματοπωλειο για αγορά Philip watch, ενώ μου εδειχνε τα διάφορα μοντέλα ο πωλητής, μπαινει μια κυρια και ρωταει ποσο εχει ενα longines! Το έιπε Λονγκίνες! χαχαχαχα!!  ;) :D
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 01:31:00 μμ »
Να σε πω πως λένε τα Gauloises στα Γρεβενά;  ;D

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 02:00:41 μμ »
Να σε πω πως λένε τα Gauloises στα Γρεβενά;  ;D

 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :kg: :weedman: :supz: :weedman:

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 02:19:56 μμ »
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/XV134-s0rUw" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/XV134-s0rUw" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 02:21:58 μμ »
Ναι! BB έγραψες! Ναι Θοδωρή, ξεχάστηκα! Ζεζέ! Όπως λέμε Ζα Ζα Γκαμπόρ!!! ;D ;D Ηλία που είσαι να σκάσουμε το απόγευμα στον καφέ και ν' αρχίσουμε τις γκριμάτσες και τους λαρυγγισμούς, παρόντων του ψηλού, του Koubilai και όλων των συμμοριτών... Πάει, τελειώνει το μαγαζί, αναβιώνει το κλουβί με τις τρελλές...! ;D ;D Πάντως το χειρότερο καράφλιασμα στο παρελθόν τόφαγα ακούγοντας Αμερικανό να προφέρει το Peugeot (είχα ένα 104αράκι κάποτε)... Πιούτζοτ... τέλος...χωρίς μαλλιά πλέον...  ](*,) :mg:
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 03:39:40 μμ »
Μια ερώτηση: Πώς προφέρουμε το SIHH ( Salon International Haute Horlogerie ) . Παίζει να το έγραψα και λάθος το καδρόνι!!!

Δε ξέεεεερω γαλλικάαααααα!! :P ;D


Α πριν μου πείτε: Haute Horlogerie σημαίνει Υψηλή Ωρολογοποιία? ;D

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 04:08:23 μμ »
Σαλό(ν) ιντερνασιονάλ ντε ότ ορλοζεγί. Το γ γαλλικό, με σουφρωμένα χειλάκια.

(τελείως gay το έχουμε κάνει το τόπικ) :D
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 04:21:59 μμ »
Σαλό(ν) ιντερνασιονάλ ντε ότ ορλοζεγί. Το γ γαλλικό, με σουφρωμένα χειλάκια.

(τελείως gay το έχουμε κάνει το τόπικ) :D
Αααχχ καλέεεε..! Χαχαχα.  :D

Εγώ έκανα γερμανικά απο την πέμπτη δημοτικού. Θυμάμαι που με είχε ρωτήσει ο πατέρας μου. " Κων/νε, τί θέλεις? Γαλλικά ή Γερμανικά? " Και δε θα το πιστέψεις...., διάλεξα γερμανικά επειδή μου άρεσαν τα χρώματα της σημαίας της Γερμανίας..! Δεν υπάρχει έτσι? :D Χαχαχαχα :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: ( Δεν έχω πάρει ούτε το Γκρούντστούφε βέβαια, αλλα ντάξει ).

Πλάκα πλάκα τα γερμανικά διαβάζονται πολύ εύκολα, αλλα η γραμματική τους είναι σχεδόν ολόιδια μ'αυτή των αρχαίων ελληνικών. ( Δηλαδή μανίκι ) Τώρα πώς κατάφερνα εγώ να έχω 19 και 20 στα γερμανικά και 9 στα αρχαία, ένας Θεός ξέρει.  :P

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/39Ai0jjHsHc" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/39Ai0jjHsHc" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>



 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 04:46:29 μμ »
Σαλό(ν) ιντερνασιονάλ ντε ότ ορλοζεγί. Το γ γαλλικό, με σουφρωμένα χειλάκια.

(τελείως gay το έχουμε κάνει το τόπικ) :D

Σταματήστε ρε σεις αυτό με τα "σουφρωμένα χειλάκια"...έχω λιώσει στο γέλιο  :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 05:11:14 μμ »
Perugia, Italia 2011 καλοκαίρι! κοσμηματοπωλειο για αγορά Philip watch, ενώ μου εδειχνε τα διάφορα μοντέλα ο πωλητής, μπαινει μια κυρια και ρωταει ποσο εχει ενα longines! Το έιπε Λονγκίνες! χαχαχαχα!!  ;) :D

Νόμιζα στην αρχή ότι θα έλεγες ότι πρόφερε λάθος το Philip Watch και σκέφτηκα ΠΩΣ γίνεται να το πει κανείς λάθος αυτό???

 ;D

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 05:40:41 μμ »
Σταματήστε ρε σεις αυτό με τα "σουφρωμένα χειλάκια"...έχω λιώσει στο γέλιο  :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:


 Σας βλέπω όλους σήμερα στον καφέ κάπως έτσι



 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.