Αποστολέας Θέμα: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!  (Αναγνώστηκε 401164 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #820 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 11:38:09 μμ »
Καλές ακροάσεις Παναγιώτη. Τι τα θες τόσα ακουστικά, studio έχεις;

sent using tapatalk

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #821 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 05:54:09 πμ »
Καλές ακροάσεις Παναγιώτη. Τι τα θες τόσα ακουστικά, studio έχεις;

sent using tapatalk

Χεχε έχω όντως στούντιο αλλά αυτά είναι για καθημερινή χρήση :)

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #822 στις: Μάρτιος 15, 2017, 06:21:38 μμ »

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #823 στις: Μάρτιος 18, 2017, 07:40:33 πμ »

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #824 στις: Μάρτιος 18, 2017, 12:09:58 μμ »
incoming...





Έχω παιδιά και'γω τα ακουστικά ως χόμπι,από πιο παλιά.


Έχω τα παρακάτω:

Sennheiser HD600 ,οδηγούμενα από ένα υβριδικό λαμπάτο musical fidelity xcan v8,με πηγή ένα sony dvd sacd player. Εδώ και καιρό τα έχω στη ντουλάπα βέβαια... Αυτός ο συνδυασμός έχει τον πιο μαγικό και φυσικό ήχο από όλα τα άλλα που έχω,ειδικά αν ζεσταθεί καλά ο ενισχυτής.

Shure SRH840

Sony MDR 1R

KRK KNS6400

Koss PortaPro και KSC75

Sennheiser mx365 earbuds των 12 ευρώ.  Αυτά χρησιμοποιώ τώρα τελευταία κυρίως,λόγω ευκολίας...

Έχω και ένα ipod nano 5th gen από το 2010,στο οποίο κότσαρα όλα τα άλλα εκτός των hd600.



Είναι μαγικός ο κόσμος των ακουστικών. Από πέρισυ το καλοκαίρι που ξενιτεύτηκα για μια εποχιακή δουλειά,είχα πάρει μαζί μου μόνο τα παραπάνω senn 365,και μετά που γύρισα δεν έχω βγάλει καν τα άλλα από την ντουλάπα να φανταστείτε...


Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #825 στις: Μάρτιος 18, 2017, 09:58:32 μμ »
Έχω παιδιά και'γω τα ακουστικά ως χόμπι,από πιο παλιά.
Έχω τα παρακάτω:

Sennheiser HD600 ,οδηγούμενα από ένα υβριδικό λαμπάτο musical fidelity xcan v8,με πηγή ένα sony dvd sacd player. Εδώ και καιρό τα έχω στη ντουλάπα βέβαια... Αυτός ο συνδυασμός έχει τον πιο μαγικό και φυσικό ήχο από όλα τα άλλα που έχω,ειδικά αν ζεσταθεί καλά ο ενισχυτής.

Shure SRH840
Sony MDR 1R
KRK KNS6400
Koss PortaPro και KSC75

Sennheiser mx365 earbuds των 12 ευρώ.  Αυτά χρησιμοποιώ τώρα τελευταία κυρίως,λόγω ευκολίας...

Έχω και ένα ipod nano 5th gen από το 2010,στο οποίο κότσαρα όλα τα άλλα εκτός των hd600.
Είναι μαγικός ο κόσμος των ακουστικών. Από πέρισυ το καλοκαίρι που ξενιτεύτηκα για μια εποχιακή δουλειά,είχα πάρει μαζί μου μόνο τα παραπάνω senn 365,και μετά που γύρισα δεν έχω βγάλει καν τα άλλα από την ντουλάπα να φανταστείτε...


Εγώ πάντα είχα φετίχ με οτιδήποτε ηχητικό -- θυμάμαι ότι έγγραφα τα cd μου σε κασέτες μετάλλου για να τα ακούω μαζί μου.

Βασικά πότε δεν άκουγα στο σπίτι μουσική, πάντα στο δρόμο και πάντα με ακουστικά!

Το τωρινό μου line-up είναι ipod 6th gen με oppo-ha2 φορητό ενισχυτή και master & dynamic mh40 ακουστικά (τα παραπάνω λευκά στη φώτο).

Χωρίς τον ενισχυτή και για in-ear έχω είτε τα shure e215 ή τα sennheiser ie60 ή τα focal sphear.

Άλλα που έχω για ηχογράφηση είναι τα sennheiser HD280 pro, και τα sennheiser momentum για να αλλάζει λίγο το αυτί ακουστικά.

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα HD650 αλλά νομίζω ότι είναι open back που δε με βολεύει -- θέλω μόνο εγώ να ακούω και όχι οι άλλοι.

Στα επόμενα μου θέλω να πάρω τα master & dynamic ME05 που είναι sold brass (αποκτούν και πατίνα!)


Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #826 στις: Μάρτιος 18, 2017, 10:12:17 μμ »
Παλιότερα ασχολούμουν περισσότερο,τελευταία έχασα λίγο τις εξελίξεις...κάπου εκεί που βγήκαν τα momentum που ανέφερες,σταμάτησα μετά να τα ψάχνω πολύ...μετά ήρθαν...τα ρολόγια  :D

Τα 650 όπως και τα 600,θέλουν ενίσχυση καλύτερη από τις εξόδους των φορητών players κτλ,βέβαια εσύ έχει φορητό ενισχυτή.Είναι ανοιχτού τύπου και ακούγονται προς τα έξω.

Είναι όμορφα τα παραπάνω master & dynamic mh40,φαίνονται καλή κατασκευή.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #827 στις: Μάρτιος 18, 2017, 10:34:11 μμ »
τα grail μου πάντως είναι τα παρακάτω (με €4,000)

Focal Utopia



Audeze LCD-4

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #828 στις: Μάρτιος 18, 2017, 11:19:07 μμ »
Δεν θα έβαζα ποτέ ακουστικά για να ακούσω μουσική.
Βασικά, δεν μπορώ να φαντασθώ κατάσταση που να μην χρειάζεται κανείς στο έπακρο την αίσθηση της ακοής, για την γενικότερη επιφυλακή.

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #829 στις: Μάρτιος 18, 2017, 11:41:00 μμ »
Οι δικές μου επιλογές.....
για in ear RHA T10i

over ear B&W P5 series 2

Εκτός των iPod,iPhone,κλπ....για MP3,Fiio x3 2nd Gen



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #830 στις: Μάρτιος 19, 2017, 12:19:59 πμ »
Δεν θα έβαζα ποτέ ακουστικά για να ακούσω μουσική.
Βασικά, δεν μπορώ να φαντασθώ κατάσταση που να μην χρειάζεται κανείς στο έπακρο την αίσθηση της ακοής, για την γενικότερη επιφυλακή.
Καλοκαιρι,βραδακι,βεραντα,σπιτι η' διακοπες,με ενα ποτακι,ειναι οτι πρεπει για να χαλαρωσεις,και να χαθεις λιγο στον κοσμο σου!!
Απο την αλλη,τον τελευταιο καιρο,βλεπω οδηγους αυτοκινητων στον δρομο,με over ear ακουστικα!!...εγκλημα!!

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #831 στις: Μάρτιος 19, 2017, 12:30:18 πμ »
Kαι μια ωραια προσφορα,για καθημερινη χρηση.Και με πολυ καλη αποδοση στην μουσικη....για τα λεφτα τους!!
http://www.e-shop.gr/beats-by-dr-dre-ibeats-stereo-headphone-in-ear-headset-black-p-TEL.026505

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #832 στις: Μάρτιος 19, 2017, 01:13:44 πμ »
Είναι ωραίο να ακούς με καλά ακουστικά,αλλά όντως χρειάζεται προσοχή,γιατί γενικά μειώνουν από λίγο έως πολύ την αντίληψη του περιβάλλοντος,ανάλογα την ένταση ακρόασης,του τύπου των ακουστικών και άλλων παραμέτρων.
Αυτό που είπε ο φίλος greda παραπάνω,να τα φοράνε στο αυτοκίνητο,απαράδεκτο,η αλήθεια είναι δε το έχω δει μέχρι τώρα.

Μπήκα πάλι στο τρυπάκι και ξέθαψα 1-2 ζευγάρια και ακούω από το λάπτοπ σε χαμηλή ένταση  :)

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #833 στις: Μάρτιος 19, 2017, 01:43:05 μμ »
Kαι μια ωραια προσφορα,για καθημερινη χρηση.Και με πολυ καλη αποδοση στην μουσικη....για τα λεφτα τους!!
http://www.e-shop.gr/beats-by-dr-dre-ibeats-stereo-headphone-in-ear-headset-black-p-TEL.026505


εαν σκεφτείς ότι τα απλά ακουστικά του ipod έχουν €49 και είναι ότι χειρότερο υπάρχει, τα beats με €36 είναι σούπερ τιμή!

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #834 στις: Μάρτιος 19, 2017, 01:47:15 μμ »
εαν σκεφτείς ότι τα απλά ακουστικά του ipod έχουν €49 και είναι ότι χειρότερο υπάρχει, τα beats με €36 είναι σούπερ τιμή!
Αυτο ακριβως σκεφτηκα και εγω!! ;)

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #835 στις: Μάρτιος 19, 2017, 01:55:04 μμ »
Οι δικές μου επιλογές.....
για in ear RHA T10i

over ear B&W P5 series 2

Εκτός των iPod,iPhone,κλπ....για MP3,Fiio x3 2nd Gen



Τα RHA τα δοκίμασα αλλά με το μεσαίο φίλτρο μου φάνηκαν ότι είχαν πολύ μπάσο. Τα P5 θεωρούνται από τα καλύτερα στα χρήματα τους και απ'ότι διάβασα, πιο fun από τα P7 που χρειάζονται πάντα top ποιότητα ηχογράφησης γιατί εάν δεν είναι top ακούγονται οι ατέλειες στον ήχο.

Για το FIIO σκεφτόμουν για το X5 -- εάν μια μέρα έχεις όρεξη να τα πούμε για καφέ, ήθελα να το ακούσω το X3.

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #836 στις: Μάρτιος 19, 2017, 02:11:39 μμ »
Τα RHA τα δοκίμασα αλλά με το μεσαίο φίλτρο μου φάνηκαν ότι είχαν πολύ μπάσο. Τα P5 θεωρούνται από τα καλύτερα στα χρήματα τους και απ'ότι διάβασα, πιο fun από τα P7 που χρειάζονται πάντα top ποιότητα ηχογράφησης γιατί εάν δεν είναι top ακούγονται οι ατέλειες στον ήχο.

Για το FIIO σκεφτόμουν για το X5 -- εάν μια μέρα έχεις όρεξη να τα πούμε για καφέ, ήθελα να το ακούσω το X3.
Εννοειται!! :)

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #837 στις: Απρίλιος 05, 2017, 03:03:57 μμ »
σηματοδοτεί την έναρξη της καλοκαιρινής σεζόν .... σγουρός Βασιλικός πάνω στο τραπέζι του μπαλκονιού ειναι MUST ... άντε και του χρόνου να ήμαστε καλά να ξανάφτιάξουμε ....  :D :D :D




Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #838 στις: Απρίλιος 05, 2017, 03:10:50 μμ »
σηματοδοτεί την έναρξη της καλοκαιρινής σεζόν .... σγουρός Βασιλικός πάνω στο τραπέζι του μπαλκονιού ειναι MUST ... άντε και του χρόνου να ήμαστε καλά να ξανάφτιάξουμε ....  :D :D :D




Δημητρη ωραια κατασκευη.
Και οταν μεγαλωση και φουντωση ο βασιλικος θα ειναι ακομα ποιο ωραιο.

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #839 στις: Απρίλιος 05, 2017, 04:18:39 μμ »