Αποστολέας Θέμα: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)  (Αναγνώστηκε 9492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« στις: Μάρτιος 18, 2012, 11:25:00 πμ »
Άργησα σα λίγο αλλά να μαι και εγώ!
Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας παρουσιάσω το τελευταίο μου απόκτημα. Πρόκειται για το
Fortis B42 flieger chronograph το οποίο με συντροφεύει εδώ και ενάμιση μήνα. Σαν πρότυπο χρονογράφου είχα στο μυαλό μου το IWC chrono pilot και για το πώς κατέληξα στη συγκεκριμένη επιλογή μπορείτε να διαβάσετε εδώ:

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,12222.0.html

Περνώντας στα του ρολογιού λοιπόν, να σας πω ότι το ρολόι έρχεται σε μια compact αλλά υψηλής αισθητικής συσκευασία.  Αν και το κουτί είναι σχετικά μικρό, ειδικά  τα υλικά του εσωτερικού όπως το μαξιλαράκι- θήκη  είναι υψηλής  ποιότητας, και είναι εφάμιλλα (βλέπε Ω  PO ) ίσως και καλύτερα (πχ 111) από τα άλλα μου ρολόγια. Το βιβλιαράκι με τι οδηγίες από την άλλη θα μπορούσε να ήταν πιο αναλυτικό και να αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο ρολόι μόνο και όχι σε σχεδόν όλη τη γκάμα της Fortis (το κάνουν και άλλες εταιρίες αυτό).


By nikos1978 at 2012-03-18

Η κάσα και το φινίρισμα αυτής είναι  ένα από τα δυνατά σημεία του ρολογιού. Στιβαρή κατασκευή και πολύ ωραία επεξεργασία συνώνυμη της άριστης ελβετικής ποιότητας και τελειομανίας. Η  διάμετρος του ρολογιού είναι 42μμ που προσωπικά τη θεωρώ ιδανική για ένα σύγχρονο αντρικό ρολόι και ταιριάζει σχεδόν σε όλους τους καρπούς. Κάτι που ξενίζει αρχικά αλλά δεν προβληματίζει καθόλου όταν φοριέται στον καρπό είναι το μεγάλο πάχος του ρολογιού (βλέπε φωτογραφία μαζί με το Panerai 111 που έχει παρόμοιο πάχος αλλά διάμετρο 44μμ).


By nikos1978 at 2012-03-18

Το «ύψος»  του b42 flieger chronograph λοιπόν είναι  περίπου  1,5 εκατοστό και μπορεί να προκαλεί δέος όταν κοιτάς το ρολόι αφόρετο όμως  παραδόξως δεν του φαίνεται πάνω στον καρπό, ενώ και κάτω από τα πουκάμισα τρυπώνει άνετα (δες αντίστοιχη φώτο). Η κυρτή/κεκλιμένη και όχι κάθετη στεφάνη μπορεί να κλέβει λίγο χώρο από το dial, αλλά είναι πιο όμορφη από το αν ήταν τελείως κάθετη, ενώ είναι  όσο φαρδιά πρέπει για να δέσει εν τέλει πολύ αρμονικά με το κύριο σώμα της κάσας. Πολύ όμορφα και ταιριαστά με το ύφος του ρολογιού είναι και τα πουσουάρ του χρονογράφου, τα οποία είναι λίγο σκληρά στο πάτημα αλλά από την άλλη το να ξεκινούσε η χρονομέτρηση με το παραμικρό άγγιγμα δεν είναι και ό,τι καλύτερο.


By nikos1978 at 2012-03-18

 Η κορώνα από την άλλη είναι τελείως απλή, 2 θέσεων. Κλειστή, στην θέση 0 κουρδίζει, στη θέση 1 έχουμε ρύθμιση ημερομηνίας και μέρας και στη θέση 2 ρύθμιση ώρας.
Σαν μείον στην εμφάνιση έχω ν’ αναφέρω μόνο τα μεγάλα lugs και τον τρόπο που το μαμά λουράκι τα’ αγκαλιάζει ολόκληρα . Μάλλον γι’ αυτό το λόγο σύντομα το λουράκι θα αλλαχθεί, αν και σύμφωνα με τον πωλητή το συγκεκριμένο fortis έχει το νέο λουράκι της εταιρίας που είναι ανώτερης ποιότητας. Συνοψίζοντας, το ρολόι σίγουρα αποπνέει μια στιβαρότητα, δηλαδή ότι πρόκειται για ρολόι που είναι έτοιμο  ν’ αντέξει πολλά.


By nikos1978 at 2012-03-18

Κοιτώντας το ρολόι πάνω στον καρπό, δεν μπορεί παρά να συμφωνήσει κανείς πως το αποτέλεσμα ως πιλοτικό ρολόι είναι πέρα ως πέρα επιτυχημένο. Dial, δείκτες συνθέτουν μια εικόνα pilot pure, ενώ και το κρύσταλλο είναι πολύ ποιοτικό, πραγματικά σαν να μην υπάρχει! Η πίσω όψη του ρολογιού είναι επίσης πανέμορφη καθώς το ρολόι είναι open back.Η διάταξη του χρονογράφου είναι η κλασσική της  V7750: στη θέση 6 είναι οι ώρες χρονομέτρησης (με ένδειξη ανά μισάωρο), στη θέση 9 είναι τα δευτερόλεπτα το ρολογιού και στη θέση 12 τα λεπτά του χρονογράφου (0-30). Ο μεγάλος δευτερολεπτοδείκτης (sec  του χρονογράφου)  κάθεται υπομονετικά στη θέση 12 μέχρι να τεθεί ο χρονογράφος σε λειτουργία.


By nikos1978 at 2012-03-18

 Πολύ όμορφο είναι ότι η ημερομηνία είναι μεν δεξιά αλλά για να μην δημιουργηθεί «υπερφόρτωση» του dial σε κείνο το σημείο μιας και υπάρχει και το logo της φίρμας, έχει μετατεθεί η ένδειξη μέρας αριστερά, στο υποκαντράν των δευτερολέπτων του ρολογιού. Το προτιμώ έτσι να πω την αλήθεια, είναι μια διαφοροποίηση που κάνει το ρολόι να ξεχωρίζει. Πολύ βασικό για μένα είναι ότι ΔΕΝ ΚΟΒΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΨΗΦΙΟ ΑΠΟ ΤΟ DIAL από τα υποκαντράν του χρονογράφου! Άλλη μια  πολύ ωραία λεπτομέρεια είναι ότι τα 3 subdials βρίσκονται ένα επίπεδο πιο κάτω προσφέροντας έναν διακριτικό διαχωρισμό. Τέλος η λουμινόβα είναι ικανοποιητικότατη και ο νυχτερινός φωτισμός του ρολογιού φαντάζει  κάτι σε κόκπικτ παλιού μαχητικού σε νυχτερινή πτήση. 
Αν κάτι θα άλλαζα είναι ο δείκτης της ώρας, θα τον ήθελα πάλι «σπαθάτο» εννοείται αλλά λίγο πιο στενόμακρο ρόμβο και με λουμινόβα σε όλο το μήκος. Αντιθέτως  ο δείκτης των λεπτών είναι τέλειος.  Θα μπορούσε επίσης οι δείκτες των subdial του χρονογράφου (θέσεις 6,12) και ο μεγάλος κεντρικός δευτερολεπτοδείκτης να είχαν πορτοκαλί χρώμα όπως το Fortis pilot professional. Από την άλλοι πολλοί είναι αυτοί που προτιμούν το συγκεκριμένο ρολόι αυστηρώς μαυρόασπρο. Συνοψίζοντας λοιπόν, το dial είναι όσο πιο κλασσικό πιλοτικό γίνεται στα πρότυπα των wempe/iwc, ήταν άλλωστε και ο βασικός λόγος που προτίμησα το fortis b42 flieger στα λεφτά που διέθετα.

Ολοκληρώνοντας το review  με την «καρδιά» του ρολογιού, η μηχανή δεν είναι άλλη από την ξακουστή ΕΤΑ  Valjoux 7750. Συνώνυμο της αξιοπιστίας, του « δε σπάει δε χαλάει» και του «αυτήν ξέρουμε αυτήν εμπιστευόμαστε».  Ήταν άλλος ένας από τους βασικούς λόγους  που πραγματοποίησα τη συγκεκριμένη αγορά μιας και ήταν διακαής επιθυμία στη συλλογή moy να εμπεριέχεται και μια V7750. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω σε τι βαθμό έχει τροποποιηθεί/διακοσμηστεί  η συγκεκριμένη μηχανή από τη Fortis.  To αντίστοιχο Archimede  πχ που κοιτούσα είχε έναν ρότορα τελείως «γυμνό», εδώ  το οπτικό αποτέλεσμα τουλάχιστον είναι καλύτερο. Επίσης με τη θέση της μέρας κάτι έχει παιχτεί!  ;) Η φράση “world’s first manufacturer of automatic wrist watches “ ίσως είναι απλά ένα κόλπο του μάρκετινγκ αλλά είναι «ψαρωτική».


By nikos1978 at 2012-03-18

 Είναι ωραίο πάντως που το ρολόι είναι Open back  και μπορείς να χαζέψεις τη συγκεκριμένη μηχανή, όπως και τις κινήσεις των εξαρτημάτων όταν ο χρονογράφος τίθεται σε λειτουργία  ή σταματά. Το καλύτερο είναι όταν νιώθεις την κίνηση της συγκεκριμένης μηχανής πάνω στον καρπό σου, κάνει κάτι δονήσεις όταν πχ όταν σταματάς τη χρονομέτρηση και «φρενάρει» η μηχανή που σε στέλνουν! Σίγουρα αισθάνομαι στο χέρι μου τη μηχανή  του fortis σε μεγαλύτερο βαθμό από την ETA 2892-coxial ή την UNITAS. Να συμπληρώσω επίσης ότι η λειτουργία του χρονογράφου και συγκεκριμένα η κίνηση του δευτερολεπτοδείκτη είναι πολύ ομαλή, δεν έχω διαπιστώσει κάποιο αισθητό lag στην εκκίνηση.

Ας κάνω και μια μνεία και για τις λειτουργίες ( functions)  του ρολογιού, τα οποία είναι ουκ ολίγα. Πέρα από ώρα, λεπτά, δευτερόλεπτα και τις λειτουργίες του χρονογράφου (start-stop-reset με τα 2 πουσουάρ) έχουμε επίσης: Ημέρα, ημερομηνία αλλά και 200 μέτρα υδατοστεγανότητα! Ούτε η ταχυμετρική στεφάνη λείπει, βρίσκεται όμως εσωτερικά και όχι στην εξωτερικά στεφάνη. Με άλλα λόγια ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ, ίσα ίσα που ειδικά τα 200 μέτρα δεν τα βρίσκεις εύκολα σε ανταγωνιστικά μοντέλα ακόμα και σε υψηλότερες τιμές.

Δια ταύτα
Πρόκειται για έναν ποιοτικότατο χρονογράφο pilot look με πολύ πετυχημένο design. Δεν απουσιάζει τίποτα και θεωρώ  πως προσφέρει στον κάτοχο περισσότερα  απ, όσα θα περίμενε.  Πόσο όμως κοστολογούνται όλα αυτά όταν φτάνει η ώρα του ταμείου;
Προσωπικά πιστεύω μιας και οι pilot επιλογές με 7750 ξεκινούν  λίγο κάτω από τα 1000 ευρώ από τις καλές εταιρίες project-homages, λαμβάνοντας υπόψη το εξαιρετικό φινίρισμα κάσας, το εκπληκτικό κρύσταλλο, τις τεχνικές προδιαγραφές αλλά κυρίως το γεγονός πως  πρόκειται για ρολόι επώνυμης ελβετικής φίρμας, ε σίγουρα αξίζει περισσότερα. Δυστυχώς όμως η εδώ νέα αντιπροσωπία της Fortis  το παράκανε και αύξησε με το καλημέρα πολύ την τιμή πώλησης, την πήγε κάπου στα 2800-2900 ευρώ. Έτσι ακόμα και με μια καλή έκπτωση τα χρήματα που ζητά το b42 δεν αποτελούν ευκαιρία. Το τοπίο στην χώρα μας είναι ακόμα θολό με αρκετούς από τους παλιούς retailers να έχουν κάνει τα παράπονα τους στη μαμά Fortis για το νέο καθεστός.
 Το ρολογάκι  όμως δεν φταίει για τα τερτίπια του κάθε καιροσκόπου, παραμένει  υπέροχο  και θα ικανοποιήσει τον κάθε συνειδητοποιημένο ιδιοκτήτη. Στο sites του εξωτερικού κυκλοφορούν αγγελίες του ρολογιού αυτού ηλικίας 1-2 ετών και  σε άριστη κατάσταση γύρω στα 1400 ευρώ ή 1800$, τιμές που είναι 100% fair.
Να δούμε βέβαια και τα μοντέλα για το 2012, εκεί θα δούμε περισσότερες χρωματικές επιλογές, καθώς και μέγεθος στα 43μμ αν δεν κάνω λάθος. Από όσα έχω δει πάντως (ηλεκτρονικοί κατάλογοι)  η όμορφη ιδιαιτερότητα της θέσης της ένδειξης ημέρας αριστερά παύει να υφίσταται στα εντελώς νέα μοντέλα.
 
Στο Fortis B42 Flieger Chronograph

By nikos1978 at 2012-03-18

-   Αρέσει:
1.   Η ποιότητα κατασκευής
2.   Το αμιγώς πιλοτικό look, το έχουν πετύχει σίγουρα, καθαρά αντρικό «macho» ρολόι.
3.   Η ομορφιά του dial, το γεγονός ότι κανένα ψηφίο δεν κόβεται από τα υποκαντράν, ενώ αυτά είναι και ένα επίπεδο πιο χαμηλά (εντάξει τρελαίνομαι για το iwc pilot chrono οπότε και αυτό που του μοιάζει πολύ παίρνει άριστα)
4.   Η λειτουργία του χρονογράφου
5.   Το μπροστινό κρύσταλλο αλλά και το open back
6.   Οι παραπάνω τεχνικές δυνατότητές του όπως τα 200 μ υδατοστεγανότητας
7.   Η ισχυρή λουμινόβα σαν να πρόκειται για καταδυτικό

-   Θα μπορούσε:
1.   Να υπάρχει μια πορτοκαλί πινελιά στους δείκτες του χρονογράφου
2.   Μια κορώνα πιο ντιζαϊνάτη, πχ σε σχήμα διαμαντιού

-   Δεν αρέσει (λιγο):
1.   Το μεγάλο πάχος
2.   σε συνδυασμό με τα μεγάλα lugs και το πώς κάθεται το original λουράκι


By nikos1978 at 2012-03-18

Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση! Ελπίζω να σας άρεσε!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2012, 10:25:32 πμ από Nick78 »
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2012, 11:47:35 πμ »
Ωραίο ρολογάκι και καλογραμμένο review. Να το χαίρεσαι Νίκο :cheers:

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 18, 2012, 11:53:27 πμ »
πολυ ωραια παρουσιαση για ενα πανεμορφο ρολοι!!καλοφορετο φιλε! :)

Αποσυνδεδεμένος morfeas3kala

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 18, 2012, 11:57:56 πμ »
πολυ ωραιο ρολοι πραγματικα...να το χαιρεσαι καθε μερα!!!!

και πραγματικα απιστευτη παρουσιαση!!!!λες και εισαι πωλητης της εταιριας!!θεος!

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1120
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 18, 2012, 12:06:21 μμ »
Ωαίο ρολόι-ωραία παρουσίαση!  :up:

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 18, 2012, 12:25:11 μμ »
All time classic για την αθάνατη 7750! Καλορίζικο και καλοφόρετο φίλε Νίκο! :2thumbs:
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 18, 2012, 12:36:51 μμ »
Μπράβο Νίκο για το review, εξαιρετικό!!! Για το ρολόι τα έχουμε πεί, ειδικά στην τιμή που το πήρες, απλά άπαιχτο!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος aspromavros

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 18, 2012, 01:20:35 μμ »
Υπέροχο ρολόι και άψογη παρουσίαση!!!!!!!!!!!!

Καλοφόρετο!!!

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2012, 01:30:27 μμ »
Γεια σου Νικόλα με τα ωραία σου!!!

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 18, 2012, 04:05:37 μμ »
Πολύ ωραία παρουσίαση!!

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 18, 2012, 04:25:35 μμ »
 :2thumbs: Mπράβο Νίκο! Υπέροχο το Fortis  ;)
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 18, 2012, 04:50:49 μμ »
Καταπληκτική παρουσίαση Νίκο! Υπέροχο το Β42, να το χαίρεσαι!!! ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 18, 2012, 06:46:12 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας!

Μακάρι να είχα χρόνο να έγραφα πιο συχνά αλλά με τρέχει η δουλειά και η κόρη!

Πάντως αν σας αρέσουν τα review μου προσφέρομαι να μου δανείσετε κανά ρολογάκι σας για ένα μήνα και σας υπόσχομαι να στρώσω κ@λο να γράφω συνεχώς!

Ειδικά για κάτι νέα rolex, 372, Bretiling, Zenith κτλ θα κάνω υπερωρίες!!  ;D
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 18, 2012, 08:22:59 μμ »
Όμορφη παρουσίαση για ένα πραγματικά όμορφο ρολόι. Πολύ καλή επιλογή και σου εύχομαι πάντα καλές ώρες να δείχνει!
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 18, 2012, 08:38:00 μμ »
Πολύ ωραία η παρουσίασή σου   ;)
καλοφόρετος ο πιλότος  :)

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 18, 2012, 09:03:17 μμ »
Πολύ δυνατό το Fortis αλλά ακόμα πιο ωραίο το review. Προτείνω να ορίσουμε τον Νικολάκη review expert. :D

Fortis Power... Νίκο πάρε και μια παλιά από το ξαδελφάκι.


K.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 18, 2012, 09:29:32 μμ »
Ωραία παρουσίαση.

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 18, 2012, 09:41:41 μμ »
Καλογραμμένη παρουσίαση, όμορφο ρολόι.  :up:

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 18, 2012, 10:06:25 μμ »
Ευχαριστώ κι πάλι!
Κώστα και το δικό σου μου αρέσει εξίσου! Και που σαι...άντε και κανά review με τη σειρά σου στο δικο νέο φοβερο απόκτημα!
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: FORTIS B42 Flieger Chronograph (end 2011)
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 19, 2012, 12:33:25 πμ »
Πολυ ωραια παρουσιαση Νικο για ενα καταπληκτικο, κλασικο μπορω να πω, ρολοι. Να το φορας παντα με υγεια!
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.