Αποστολέας Θέμα: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...  (Αναγνώστηκε 12100 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 24, 2020, 01:51:39 μμ »
καλα ρε και στην Τουμπα εχω παει καμμια δεκαρια φορες, ...... :lol: :jg:


οπως το λες.... περασαν κι εφυγαν!!! ;) ;D
Πανεραι λεμε!!!!!! :laola: :laola:

Panerai και ξερό ψωμί.

Αλλά να βλέπουμε και τα πράγματα πως είναι ::)
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 24, 2020, 02:00:59 μμ »
Άλλος Ρολεξοχτυπημένος κι εσύ!

Δεν μπορείτε να κάνετε αντιπολίτευση όταν για χρόνια φορούσατε την κορώνα με καμάρι ;D ;D

Μην κάνουμε σαν κάτι φανατικούς αντικαπνιστές που έχουν καπνίσει δυο φορτηγά τσιγάρα στη ζωή τους και ξαφνικά τους ενοχλεί ο καπνός...

:lol:

Έλα μωρέ για 2-3 Rolex που είχα κάνεις έτσι;
Τα έδωσα έτσι κι’ αλλιώς, έχει παραγραφεί το αδίκημα :p
Αν και για ένα 16610 σαν αυτό που είχα, δε θα έλεγα «όχι». Για να είμαι ειλικρινής ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 24, 2020, 02:16:22 μμ »
Άλλος Ρολεξοχτυπημένος κι εσύ!

Δεν μπορείτε να κάνετε αντιπολίτευση όταν για χρόνια φορούσατε την κορώνα με καμάρι ;D ;D

Μην κάνουμε σαν κάτι φανατικούς αντικαπνιστές που έχουν καπνίσει δυο φορτηγά τσιγάρα στη ζωή τους και ξαφνικά τους ενοχλεί ο καπνός...


Έλα μωρέ για 2-3 Rolex που είχα κάνεις έτσι;
Τα έδωσα έτσι κι’ αλλιώς, έχει παραγραφεί το αδίκημα
Αν και για ένα 16610 σαν αυτό που είχα, δε θα έλεγα «όχι». Για να είμαι ειλικρινής ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στα λόγια του Στρατού έρχεσαι!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 24, 2020, 02:50:45 μμ »
Στρατο εχω καπνισει σιγουρα 2 φορτηγα τσιγαρα,μπορει και παραπανω, και ενοχλουμαι πλεον απο το καπνο γιατι ακομη φοβαμαι μη ξανακυλισω...
Σπυρο ηρθες 10 φορες τουμπα και δεν εγινες Παοκτσης?
Υγ σορυ για το οφ τοπικ...
Υγ 2 τεραστια επιτυχια της ρολεξ οποιαδηποτε συζυτηση για επιλογη ρολογιου να καταληγει σε αυτην...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Templar

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 24, 2020, 03:41:22 μμ »
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, ο φόβος που υποβόσκει ότι μπορεί να ξανακυλήσεις είναι που σε κάνει ακραίο   

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 24, 2020, 07:42:19 μμ »
Πρωτα απ'ολα σας ευχαριστώ ολους για τα μαζικά ποστ και για το ενδιαφέρον :)

Άργησα να απαντήσω γιατι χρειαστηκε να ταξιδέψω  65Km για να δω ασθενη....οποτε ήμουν offline αρκετες ωρες....

Παμε με τη σειρα..

σχετικα με το οικονομικο

Το ποσο των 10.000 ευρω..οκ...Δεν μου περισσευουν αλλα ουτε και θα δανειστώ (προφανως)...όπως όλοι μας , τα ποναω , τα δουλευω με πονο και ιδρώτα και ειναι λεφτα που αποτελουν ανταμοιβη για κοπο ετων...Μπορω να τα υποστηρίξω;;
μπορω..και γι'αυτο και συζηταω αυτά τα ποσά και γι'αυτο και οι αγορές μου στο παρελθον κινήθηκαν σε αυτα τα επιπεδα...δε μπορουσαν να κινηθουν σε επιπεδα Patek ή new AP....να με εχει ο Θεος καλα και να το ζήσω και αυτο....

Αποδεικτικό του οτι πονάω αυτά τα 10.000 είναι το value for money...
και τι εννοώ....
Το μόνο που με "φρενάρει" στο Petit ειναι το ενδεχόμενο να πληρώνω μπιπ και τσουβαλάτα ενα ρολοι που υπο άλλες συνθήκες ή σε αλλες χώρες θα εβρισκα πολυ φθηνότερα
Πχ 23 Μαιου 2019 πουληθηκε στο rolexforum το ιδιο ρολοι προς $7,900.....(άντε με ενα μικρο σημάδι)
κι αλλα παραδείγματα με αντιστοιχα χαμηλοτερες τιμες..(Ολες ομως απο USA)

Οπότε...τι καλουμαι να πληρώσω;;;
το watchfinder?
το οτι ειναι Limited?
το οτι το έχουν πρακτικα μόνο αυτοί;;;

στη συνέχεια...ΟΚ..είναι πανέμορφο...το πλάνο είναι να το κρατήσω..αλλά αυτά όπως (φαντάζομαι) ξέρετε αλλάζουν...
οπότε η τιμή αγοράς με ενδιαφερει γιατι αν μετά απο 5 χρόνια βρεθώ με τιμή πώλησης 50% θα χτυπάω (ενδεχομένως) το γκρι κεφάλι μου στο τοίχο

Με πείσατε για το ΑΡ

Ρισκο η αγορά απο έξω , ρισκο η χρήση και η συντήρηση ενος τετοιου ρολογιου,,,,με λίγα λογια...τα μεταξωτα βρακια , θέλουν και επιδεξιους κ*****


Σχετικά με όσα γράφτηκαν περι Rolex  συμφωνω απόλυτα...

το 116613LB παιζει σοβαρά σαν επιλογή...αλλα να μην ξεχνάμε οτι παμε σε +30% σε τιμή σε σχέση με το petit..και σε υλικό που ίσως να μην μου ταιριάζει σαν στυλ
συν το οτι η προσθηκη 3ου ουσιαστικά SUB δεν ξέρω ποσο θα μου φανει σαν κατι καινουριο στο χέρι (άσχετα με το αν μιλαμε για άλλο εντελως υλικό)


Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 25, 2020, 09:34:48 πμ »
Κοίταξε,

Τα ρολόγια αυτά (για το Limited Edition κομμάτι της υπόθεσης μιλώ) έχουν appeal κυρίως σε αυτούς που κυνηγούν τη συγκεκριμένη έκδοση.
Δηλαδή, για να ψάξεις και να πας να χτυπήσεις τέτοιο κομμάτι επί τούτου, πρέπει να το θέλεις πάρα πολύ. Πρέπει να το ψάχνεις καιρό, και να ψάχνεις συγκεκριμένα αυτό.

Στο pre-owned market, το Limited Edition μέρος της ιστορίας δεν ενδιαφέρει την πλειοψηφία των αγοραστών - εκτός κι αν πετύχουν αυτό το ρολόι σε τιμή και κατάσταση ίδια με ενός κλασικού μαύρου Big Pilot. Τότε θα το πάρουν. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Το Watchfinder δεν έχει πληρώσει πάνω από 6 με 6μιση χιλιάρικα γι'αυτό το κομμάτι, σε αυτόν από τον οποίο το πήρε. Βγάζουν πάρα πολλά χρήματα αυτοί οι τύποι, οι τιμές στις οποίες πωλούν είναι από σχετικά ως ιδιαίτερα υψηλές. Δέχονται διαπραγμάτευση αλλά όχι πολύ. Φυσικά εκεί στο Λονδίνο υπάρχουν πολλοί χειρότεροι (που πωλούν πιό ακριβά δηλαδή).

Για το κομμάτι της μεταπώλησης, σκέψου απλά πόσο θα το έβαζες το ρολόι αν έμπαινε αγγελία σε κάποιο φόρουμ... Πες ότι το αγοράζεις, το φοράς 2-3 χρόνια, και μετά σκέπτεσαι να πας σε κάτι άλλο. Δεν ξέρω αν θα μπορούσες να το δώσεις πάνω από 8 με 8μιση χιλιάρικα. Κι αν κατάφερνες να το δώσεις τόσο, θα έπρεπε να θεωρείς τον εαυτό σου πάρα πολύ τυχερό. Δύο χιλιάρικα χασούρα σε τέτοιο κομμάτι τρίτο χέρι, και να τό'χεις ευχαριστηθεί και 2-3 χρόνια, λόττο και μην το πεις πουθενά.

Αλλά είπαμε: αν σου αρέσει το συγκεκριμένο και θα το κρατήσεις, τίποτε από τα παραπάνω δεν έχει νόημα. Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορεί κάποιος να κινείται με ατσάλινα Ρόλεξ ή Ωμέγα όλα τα χρόνια. Θέλουμε και κάτι διαφορετικό. Είναι απόλυτα φυσικό. Ρολόγια όπως το ΒΡ δίνουν κάτι το διαφορετικό. Γι'αυτό και η πιό καλή τους χρήση είναι ως μέρος μιας μικρής ή μεγάλης συλλογής, να φοριούνται σε εναλλαγή με άλλα κομμάτια και επίσης να μην υπάρχει ανάγκη να πουληθούν. Δηλαδή έχεις 3-4-5 κομμάτια, και τα κρατάς, τα χαίρεσαι, πας έτσι για μιά δεκαετία και βάλε (ως γενικό παράδειγμα).

Αν με τέτοιο ρολόι βγεις έξω και πας να το δώσεις, ειδικά αν θες τα χρήματα γρήγορα για να πάρεις κάτι άλλο, ετοιμάσου για μεγάλο σκίσιμο. Και πολύ πόνο. Σχετικά ακραία περίπτωση, αλλά να τα λέμε όλα. Εγώ όλα αυτά που σου γράφω τα έχω ζήσει στο ακέραιο, έχω χάσει δεκάδες χιλιάδες Ευρώ με τη βιασύνη που είχα όταν και όπως φλιπάριζα. Στο pre-owned market μόνο Rolex, AP, PP σου δίνουν ως επί το πλείστον δύναμη όταν πουλάς, εκτός κι αν μιλάμε για κάποιο πολύ ξεχωριστό κομμάτι (λ.χ. ένα απλό ατσάλινο Ingenieur που είχε βγάλει η IWC σε 200 κομμάτια για την Ιαπωνική αγορά πριν χρόνια, με ένα απίστευτο salmon dial - αυτό είναι πραγματικό και δυσεύρετο LE).

Έχω ένα στενό φίλο (το έχω ξαναπεί αλλά δε γράφω συχνά πιά, οπότε θα επαναλάβω) ο οποίος είναι από εφοπλιστική οικογένεια. Είχε ο άνθρωπος την τύχη παλαιότερα να μπορεί να κάνει αγορές πολύ δυνατών κομματιών. Έχει τα πάντα, περίπου 40 κομμάτια, ό,τι θες, ΑΡ RO skeleton 39mm, Breguet Tradition RG, AP ROO LE, DD II WG black wave dial, UN Freak (το πρώτο, YG), ALS Lange 1 WG, κλπ. Μου είπε μία μέρα, "...δεν υπάρχει πιό καλό, πρακτικό, λιτό, και ωραίο ρολόι από ένα Rolex Sub No Date... ...Αν ήθελα να μείνω με ένα ρολόι, αυτό θα κράταγα, κι αυτό σε συμβουλεύω κι εσένα να πάρεις, μην πας σε χρυσό Ρόλεξ, δεν έχεις λόγο..."

Το πρόβλημα είναι πως αυτός έχει κάνει το ταξίδι του, έχει φορέσει τα χρυσά και τα ξεχωριστά κομάτια του. Και φυσικά καταλαβαίνει (όπως κατάλαβα και εγώ) πως ένα ατσάλινο Ρόλεξ είναι ό,τι πιό εύκολο, σχετικά όμορφο κι οικονομικό αλλά και ταυτόχρονα χρηστικό για έναν άντρα. Άγιοι δεν είναι, έτσι; Να το λέμε αυτό. Για τη Ρόλεξ μιλώ. Μυστικιστές, ελέγχουν την αγορά πολύ σφικτά, έχουν τρελαθεί στο χρήμα, κλπ. Αλλά τί να κάνουμε.

Δεν ξέρω ακριβώς τί φοράς, αλλά βλέπω εκεί στις τελευταίες γραμμές ότι μιλάς για "...προσθήκη 3ου Sub..." Όχι. Αυτό μην το κάνεις αν κοιτάς να αποκτήσεις εμπειρίες στον καρπό σου. Τρίτο ρολόι σε ίδιο ακριβώς στυλ σαν τα άλλα δύο, δεν θα σου δώσει πολλά. Ή ναι, πάρτο, αλλά ξεφορτώσου τουλάχιστον το ένα από τα άλλα δύο. Όταν έχεις ένα Sub two-tone τότε τα δύο άλλα ατσάλινα Sub δεν έχουν πολλά πράγματα να σου δώσουν. Αν κοιτάς μόνο τα χρήματα και τη μεταπωλητική αξία τότε πάρε αυτό αντί για το ΒΡ, όμως εδώ πλέον μιλάμε για χρηματιστήριο και όχι για ειλικρινή ωρολογιακή ευχαρίστηση.

Έχω άλλο φίλο που παίζει ακριβώς αυτό το παιχνίδι, και κυκλοφορεί με Suunto D9 (που του το έχω χαρίσει, ολοκαίνουργιο) αλλά και G-Shock. Έχει τα ατσάλινα Ρόλεξ στο χρηματοκιβώτιο (όλα τα sports models, συμπεριλαμβανόμενου του Daytona) από 2 ή 3 φορές το καθένα, όλα με stickers. Τα έπαιρνε ένα-ένα από το 2004, duty free, στην Ασία. Τα βγάζει, τα φορά μιά φορά το χρόνο, και καμαρώνει σα μικρό παιδί. Τί να πεις πραγματικά δηλαδή. Ερχόταν στη Σιγκαπούρη για δουλειά, τότε που ήμουν εκεί, κι έβλεπε τα ΑΡ και ΡΡ που φόραγα και του έτρεχαν τα σάλια, τον έβλεπες. Μπορούσε να πάρει κι αυτός ΑΡ ή ΡΡ, αλλά τσιγκουνευόταν. Όμως με τα Ρόλεξ ο τύπος έκανε τοποθέτηση, δεν μπορείς να μην του βγάλεις το καπέλο σ'αυτό το σημείο. Δηλαδή, θέλω να πω, τί να τα κάνεις τα λεφτά αν δεν τη ζεις τη ζωή, αν δεν ταξιδέψεις κι αν δεν ρισκάρεις.

Του λέω, "...πούλα μου ένα Sub..." (γιατί τώρα δεν πάω έξω να το πληρώσω 30% πάνω καινούργιο) και μου απαντά "...όχι, δεν τα πουλάω..." Δεν δίνει γιατί το μυαλό του είναι στα αργύρια, τά'χει πάρει όλα τα Sub και LV τέσσερα και πέντε και έξι χιλιάρικα, και τις ατσάλινες pre-ceramic Ντειτόνες εννιά και δέκα χιλιάρικα. Τώρα έχουν τριπλασιαστεί όλα αυτά, και νιώθει ότι έγινε εκατομμυριούχος. Αυτός είναι από τους τύπους που δεν θα αγόραζαν ποτέ από το Watchfinder. Ούτε καν από τον AD που έχω στη Σιγκαπούρη θα αγόραζε, εκεί που πήρα τα δύο Patek. Αυτός είναι από εκείνους που έχουν το χρήμα ζεστό και περιμένουν να χτυπήσουν, μόλις βρουν κάτι από γνωστό σε πολύ χαμηλή τιμή. Η Ασιάτισσα γυναίκα του ξέρει την προισταμένη σε γνωστό duty free department store και πριν έρθουν τα μοντέλα την ειδοποιούν, οπότε πέφτει το έμβασμα και βάζει το μαγαζί το ρολόι στην άκρη... Μόνο έτσι.

Εγώ πήγαινα σα μ***κας και υποτίθεται 'έχτιζα σχέση' με τον AD. Παπ**ια μάντολες, και να βράσω το ομολογουμένως πολύ καλό discount. Και με αξίωσε ο Θεός να βρω κι έναν πολύ έμπιστο pre-owned dealer, που μπορεί να μου φέρει ανεπανάληπτα κομμάτια σε σπέσιαλ τιμές (το Dato αλλά και το χρυσό President της μητέρας μου που πήρα από αυτόν το '15 είναι κλασικά παραδείγματα). Όλοι αυτοί εκεί έξω όμως, οι retailers, είναι κομμάτι του συστήματος. Ζουν από αυτό. Δεν υπάρχουν σχέσεις. Τί 'σχέσεις'; Σχέση έχεις με ένα πραγματικό σου φίλο, έχεις με την κοπέλλα σου, όχι με εμπόρους. Όταν πας να πάρεις ένα ρολόι, θα το πάρεις όσο πιό φθηνά γίνεται, και με την επίσημη εγγύησή του - τελεία και παύλα. Και θα σου μιλούν με το σις και με το σας, όχι να σου έχουν κατεβασμένα τα μούτρα (Ελληνικό, Ευρωπαικό και mainland Κινέζικο γνώρισμα). Εσένα σου κάνει χάρη κανένας όταν τσακίζεσαι να ταξιδέψεις 65 χιλιόμετρα μες στις γιορτές για να πας να δεις έναν ασθενή; Εμένα μου κάνει χάρη κανείς όταν πάω να κάνω επιθεώρηση σε πλοίο; Κ.ο.κ.

Το κάθε τι στη ζωή έχει το κόστος του. Το ΑΡ και το ΡΡ δίνουν άλλο αέρα, άλλη αίσθηση στο χέρι, γι'αυτό και κοστίζουν όσο κοστίζουν. Είναι κομμάτια που τα εκτιμάς 1-2 μήνες αφ'ότου τα αγοράσεις, ξυπνάς μιά μέρα και λες "...ρε φίλε, τί πραγματική ρολογάρα πήγα και αγόρασα..." Υπ'όψιν, τη στιγμή που το λες αυτό μέσα σου, είσαι ο ίδιος μ***κας που ήσουν και πριν πάρεις το ΑΡ/ΡΡ, το ρολόι δεν σε αλλάζει. Απλά είναι κάτι όμορφο στον καρπό σου, τίποτε άλλο. Δεν σε κάνει καλύτερο ή χειρότερο ως άνθρωπο, είναι μεν ένα ηθικό 'μπράβο' προς εσένα αλλά δεν είναι εσωτερικό, είναι υλιστικό επίτευγμα. Το εσωτερικό επίτευγμα το έχεις ήδη καταφέρει πριν πάρεις το ρολόι... (ό,τι κι αν ήταν αυτό, λ.χ. η επιχείρηση που έκανες, το παιδί που έφερες στον κόσμο, η προαγωγή που πήρες, κλπ.)

Το ΒΡ είναι ένα βήμα εμπρός για εσένα. Αλλά αγοράζοντας από το Watchfinder δεν αγοράζεις σε καμμία περίπτωση ιδιαίτερα φθηνά. Και γυαλισμένο ρολόι, έστω και λίγο, ίσως να το απέφευγα. Αλλά τί κάνω εγώ δεν έχει σημασία. Οι pre-owned ευκαιρίες είναι αλλού, και σε τέτοιο ρολόι για να χάσεις μετέπειτα όσα λιγότερα γίνεται, πρέπει τώρα να το βρεις ευκαιρία. Μόνο έτσι. Στα φόρουμ (κυρίως στο εξωτερικό) αν μπορείς να το στείλεις σε γνωστό σου εκεί, ή μέσω κάποιου γνωστού/συγγενή εδώ που ίσως να δίνει ένα καλό ρολόι σε καλή τιμή, ή σε κάποιο μαγγιώρικο pre-owned shop (π.χ.) στη Yokohama της Ιαπωνίας (τό'χω ζήσει κι αυτό, γι'αυτό το γράφω, περπατούσα ανέμελος και πέτυχα μικρό μαγαζί που δε σου γέμιζε το μάτι, μπήκα μέσα κι έμεινα κόκκαλο με τα κομμάτια αλλά και τι τιμές που είχε - αλλά εκεί θέλει μετρητό στο χέρι και μπαμ μπαμ, χτυπάς και φεύγεις). Συγχωρέστε με για τα extreme cases βέβαια, σε σχέση με Ελλάδα, που αναφέρω. Επίσης, αν έχεις ένα πολύ καλό και έμπιστο ρολογά σε καλές αγορές, Hong Kong, Ιαπωνία ή Σιγκαπούρη, κ.ο.κ. - όλα αυτά σε συνδυασμό με υπομονή. Υπομονή. Περιμένεις, έχεις το χρήμα έτοιμο, ξέρεις τί θες, και περιμένεις την κατάλληλη ευκαιρία. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεθεί κάτι. Και όταν έχεις το χρήμα έτοιμο, την υπομονή δεδομένη, και το μικρό δίκτυο γνωριμιών στημένο, τότε κάνεις βήμα σίγουρο και δυνατό.

Σίγουρο και δυνατό βήμα σημαίνει ότι πας για ρολόι ξεχωριστό. Αν πάρεις Sub, θα το πάρεις χρυσό. ΧΡΥΣΟ. Να το φοράς και να το ευχαριστιέσαι (αν το στυλ σου το σηκώνει). Να σκέπτεσαι τα 2, 3, 5 χρόνια που έκανες υπομονή για να το αποκτήσεις, τη στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι (που δεν έχουν καν δοκιμάσει χρυσό Ρόλεξ στον καρπό τους) σου έλεγαν να πάρεις πάλι Sub αλλά σε two-tone. Αν έχεις δύο Sub ή DJ ή GMT και πας και για τρίτο, έστω και two-tone, θα παραμείνεις μιά ζωή στα ατσάλινα και τα two-tone. Ποιός είπε ότι ένα ΑΡ είναι απρόσιτο; Βάλε το IWC που συζητάς να πάρεις τώρα, συν τουλάχιστον ένα Sub που ήδη έχεις - νάτα τα 20 χιλιάρικα πάνω-κάτω. Είκοσι χιλιάρικα είναι ένα χρυσό Ρόλεξ ή ένα ωραίο ΑΡ, pre-owned και σε σούπερ κατάσταση. Τί είναι λοιπόν απρόσιτο; Τίποτε. Ναι, η αγορά αλλάζει, αλλά αυτό πάντα θα αλλάζει, πάνω ή κάτω.

Η υπομονή και η πίστη σου θα αλλάζει; Όχι.
Τα χρήματα πο έχεις έτοιμα στην άκρη θα αλλάξουν; Όχι, κι αν αλλάξουν θα αλλάξουν μόνο προς το καλύτερο.
Το πλάνο που θα έχεις κάνει για να πάρεις μιά ρολογάρα θα αλλάξει; Όχι, κι αν αλλάξει θα αλλάξει μόνο προς το καλύτερο.

Άρα τεχνικά τίποτε δεν σε σταματά για να πιάσεις ρολόγια πολύ ανώτερα του IWC Big Pilot Petite Prince.
Όσο κι αν θέματα τεχνικής/διαδικαστικής φύσεως σε δυσκολεύουν (π.χ. το ότι είσαι στην Ελλάδα και δεν έχεις εύκολη πρόσβαση σε άλλες αγορές), τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο.

Από τη στιγμή που ονειρεύτηκες, καρμικά σημαίνει πως μπορείς να κάνεις το όνειρο πραγματικότητα.
Είναι στο χέρι σου λοιπόν να εκτελέσεις αυτό το πράγμα, ή να παραμείνεις στα ίδια και τα ίδια. Nothing wrong with either.



Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 25, 2020, 10:04:45 πμ »
Κωνσταντίνε ευχαριστώ για όσα μπήκες στον κόπο να γράψεις.
Respect.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 25, 2020, 10:20:37 πμ »
@NavalArchitect

αισθάνομαι σαν το σαλιγκάρι....
σιγά σιγά σιγά φτάνω προς τον στόχο....φτάνω φτάνω φτάνω...

και γράφεις ένα ποστ - σφαλιάρα και με στέλνεις πάλι πίσω 50 μέτρα  :D

πω....

η πλακα ειναι οτι τον Νοεμβριο ημουν Ιαπωνια για μια εβδομάδα αλλα δεν ασχολήθηκα καθολου με ρολογια....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 25, 2020, 12:27:06 μμ »
@NavalArchitect

αισθάνομαι σαν το σαλιγκάρι....
σιγά σιγά σιγά φτάνω προς τον στόχο....φτάνω φτάνω φτάνω...

και γράφεις ένα ποστ - σφαλιάρα και με στέλνεις πάλι πίσω 50 μέτρα  :D

πω....

η πλακα ειναι οτι τον Νοεμβριο ημουν Ιαπωνια για μια εβδομάδα αλλα δεν ασχολήθηκα καθολου με ρολογια....
Είναι να μην γράψει ο Κωνσταντίνος. Έτσι και αποφασίσει να γράψει, κλαίει κόσμος και λαός :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 25, 2020, 01:42:59 μμ »
Είναι να μην γράψει ο Κωνσταντίνος. Έτσι και αποφασίσει να γράψει, κλαίει κόσμος και λαός


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ετσι... τι να γραψουμε μετα εμεις... κλαψ

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Templar

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 25, 2020, 02:41:42 μμ »
Συνήθως μετά τον Κωνσταντίνο δεν γράφεις, περιμένεις να γράψει αυτός το επόμενο  ;)

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 25, 2020, 06:29:56 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τα πολύ καλά λόγια.
Η συζήτηση και η πολύ θετική συμμετοχή όλων είναι που μας προιδεάζουν επικοδομοιτικά και οδηγούν σε πιό ενδιαφέροντες απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 25, 2020, 08:24:32 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τα πολύ καλά λόγια.
Η συζήτηση και η πολύ θετική συμμετοχή όλων είναι που μας προιδεάζουν επικοδομοιτικά και οδηγούν σε πιό ενδιαφέροντες απόψεις.

Κωνσταντίνε δεν μας είπες όμως.

Ποιος ήταν τελικά ο "προορισμός"?
Σε ποιο PM Rolex καταστάλαξες?
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 25, 2020, 08:39:08 μμ »
Σε πρώτη φάση πρέπει να σας μεταφέρω τις ευχαριστίες  της γυναίκας μου

και αυτο διότι μάλλον βάζω φρένο στο Petit Prince

Πειστηκα για τα εξής

1)Υπερτιμημένο ή υπερκοστολογημένο το Petit Prince
ουσιαστικά θα πληρώσω τα "γούστα" μου και οχι "υψηλή" ωρολογοποιια

Δυστυχώς δεν ειμαι αυτής της λογικής...Δεν είμαι trader αλλά έχω μάθει να σέβομαι τους κανόνες της αγοράς και να τους ακολουθώ εως ένα σημειο

Ειδικά οταν βλέπω οτι το ρολοι έχει κατα καιρους πουληθει προς 7800 USD ή ακομα χειρότερα έχει μεινει απούλητο σε ζητουμενες τιμες κοντα στα 9000 USD...κάνω δευτερες σκέψεις...κι ας παιζουν οι τιμες αυτες στην αλλη πλευρα του Ατλαντικου

2)Θεωρω πως αν μετα απο ένα χρονο κάνω ξανα κίνηση και  στειλω mail  στο watchfinder  πω οτι ξερετε θελω το ταδε ρολοι που ειχατε τοτε (θα εχουμε πια 2021) στην ιδια τιμη , δε θα μου πουνε οχι

3)Με βλέπω αναποφάσιστο...και αυτο ίσως είναι το χειρότερο....κανενα ρολοι που πέρασε απο τα χέρια μου δεν το σκέφτηκα τόσο...

Θα στειλω ενα Mail οτι "παιδια σας ευχαριστω...σας εστειλα πελατη κτλ..αλλα προς το παρον δεν με ενδιαφερει στην τιμη αυτη γιατι το βρηκα με λιγοτερα..." και αν πιασει..επιασε...

Θα συνεχισω το ψάξιμο για νεο ρολοι γιατι μπηκα σε Mood αγοράς

Το σενάριο 10.000 + 126600 πχ για να παρω ΑΡ ή daytona κτλ το σκεφτηκα αλλα φοβαμαι τα πολλα "εγκλωβισμένα" λεφτα σε ενα ρολοι

Αντικειμενικα , μπορω να κινουμαι στα επιπεδα 10-14 , αντε 15...οχι 20-25...εκει αλλαζουμε πιστα....

Χρυσό Rolex δεν ειναι το στυλ μου...δεν παει στο physique μου...
Δεν ειμαι σιγουρος ουτε καν για το 116613lb αν ειναι στο physique μου  , παρ'ολο που παιζει στα λεφτα που διαθέτω και παρ'ολο που βρεθηκα κοντα σε τραμπα με το 126600 μου...

Να σημειώσω οτι όλες οι προσεγγίσεις ηταν εμπεριστατωμένες , αλλα φιλε NavalArchitect , οι δικές σου ήταν αλλου.... :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 25, 2020, 08:44:06 μμ »
Τι δεν σε ικανοποιεί στο 126600?

Θα με ενδιέφερε μια ανάλυση. Είναι το μόνο Ρολεξ που έμεινε στην κατοχή μου. Βέβαια είναι και το μόνο που το αγόρασα 2 φορές και είχα 2 κομμάτια χάχαχα.



Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 25, 2020, 08:45:41 μμ »
Ωραιος Παναγιωτη! Επειδη εχω ακουσει πως υπαρχει ενας αγραφος κανονας που λεει αν το σκεφτεσαι παρα πολυ τοτε μην παρεις τιποτα...

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 25, 2020, 08:53:24 μμ »
δεν έχει τον wow factor που θα περίμενα

To LV για παραδειγμα το χαιρομαι σαφως περισσότερο....ειναι κάτι διαφορετικο..

το 126600 , παρα τις αρκετες διαφοροποιησεις του ,  δεν παυει να ειναι ενα μαυρο ατσαλινο rolex (οσο βλασφημο κι αν ακουγεται κάτι τετοιο)

επισης..ο καρπος μου ειναι 16.5 εκατοστα.....κάθεται οριακα στο χέρι μου..
θα μου πεις....και πως σκεφτηκες το 46αρι BP?
κι ομως...επειδη εχω δοκιμασει ΒΡ..η κάσα εκατσε αρκετα καλα πανω μου...


@GiannisTissot
Γιαννη...με αυτο ακριβως ξεκινησα το μεσημερι την αποδομηση του ρολογιου....το σκεφτομαι πολυ καιρο το συγκεκριμενο , στη συγκεκριμενη τιμη.....δεν θα επρεπε...οπότε...;)


Τι δεν σε ικανοποιεί στο 126600?

Θα με ενδιέφερε μια ανάλυση. Είναι το μόνο Ρολεξ που έμεινε στην κατοχή μου. Βέβαια είναι και το μόνο που το αγόρασα 2 φορές και είχα 2 κομμάτια χάχαχα.

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 25, 2020, 10:00:02 μμ »
Κωνσταντίνε εξαιρετική τοποθέτηση και ποστ!
Thanks for that, το χάρηκα το ταξίδι σου!

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 25, 2020, 10:56:56 μμ »

Τα τελευταία 5 χρονια δοκίμασα αρκετά ρολόγια για να έρθουν στην κατοχή μου.
Όλα τα αγόραζα καινούρια με κουτιά χαρτιά κλπ. Όλα τιμές καταλόγου η και με μια μικρή έκπτωση εκτός από ένα που πλήρωσα 3.000 καπέλο.
BLNR, Daytona TT, Daytona Κεραμική, Root Beer, SD43, SD4000, Bluesy, LV, Panerai 305, Panerai 312 και κάποια ακόμα.

Φυσικά κάποια έφευγαν για να έρθουν νέα. Σε κάποια στιγμή παρασύρθηκα από το κυνήγι του χαμένου θησαυρού και βρέθηκα με αρκετά (για τα δικά μου δεδομένα) Ρολεξ στην κατοχή μου. Τα κράτησα για 2 μήνες και το SD43 τα εξολοθρευσε όλα. Ίσως για αυτό που ακριβώς περιγράφεις. Ότι φαίνεται να είναι ένα απλό ατσάλινο Ρολεξ (αλλά δεν είναι).
Ο κάθε ένας έχει ξεχωριστά γούστα και προσωπικά όσες φορές και αν προσπάθησα να φορέσω ρολόι που να φωνάζει δεν τα κατάφερα (Daytona TT, Daytona Κεραμική, Bluesy, Root Beer, LV, Panerai).

Οταν αποφάσισα να μείνω με ένα μόνο ρολόι αυτό ήταν το SD43. Διότι τα κάνει όλα και συμφέρει. Θα μπορούσε να είναι το ένα και μοναδικό μου ρολόι. Bullet proof, under the radar, Rolex και διαφορετικό αλλά και ίδιο με τα απλά Sub. Πας παραλία, σε γάμο, δεξίωση, τα παιδιά παιδική χαρά και είσαι καλυμμένος. Δεν σπάει δεν χαλάει. Αν νευριάσεις και χτυπήσεις το χέρι στο γραφείο δεν θα κλαις 5.000 ευρώ ζημιά.

Μην μου πεις ότι δεν ξέρεις κάποιον γνωστό γνωστού που είχε το high end ρολόι ΥΩ των 40.000 ευρώ και ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί μετά από ένα χτύπημα η μαγνητισμό και έπρεπε να το στείλει στο εργοστάσιο στην ξακουστη Ελβετία για σέρβις και πίσω. Βλέπεις τα μηχανικά ρολόγια είναι όπως τα υπεραυτοκινητα. Όσο ποιο ακριβά τόσο ποιο ευαίσθητα και τόσο λιγότερο τα χαίρεσαι.

Μετά από ένα διάστημα με ένα και μοναδικό ρολόι σκέφτηκα να κάνω αυτό που περιέγραψες. Να δώσω το SD43 και 15Κ να πάρω το ένα και μοναδικό κομμάτι. Είχα ένα ρολόι με έτρωγε η τσέπη μου να ανέβω κατηγορία και να μείνω πάλι με ένα.

Δοκίμασα τα πάντα. Έχω ανεβάσει αρκετες φωτογραφίες τον τελευταίο χρόνο. Βαριά χαρτιά που έφτασε μέχρι και σε Platona. Όχι ότι ήταν στο target group μου απλα είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω και το έκανα.

VC Overseas, Dual time, Chrono, Lange, AP RO, Breguet, Panerai αρκετά (πάντα ήθελα να έχω ένα Panerai αλλά ακόμα δεν το έχω βρει), JLC όλων των ειδών limited, boutigue edition, Blancpain Fifthy Fathoms χαμός, Grand Seiko, Seiko σχεδόν τα πάντα. Κάθε φορά που ταξίδευα έτρεχα σε μπουτίκ να δοκιμάζω ρολόγια. Όσα ανέφερα παραπάνω και αρκετά ακόμα τα φόρεσα δοκίμασα τον τελευταίο χρόνο σε διάφορες ηπείρους. Μετάνιωσα ΜΌΝΟ για ένα πράγμα. Όταν ήμουν στην μπουτίκ της Grand Seiko στην Ginza που δεν πήρα τον Χαριλαο τηλέφωνο. Βλέπεις με είχε συναπαρει η Ιαπωνία και το Τόκυο όπως εσένα και δεν είχα μυαλό για ρολόγια. Ειμαι σίγουρος ότι κάνεις δεν βρήκε ρολόι ευκαιρία στην Ιαπωνία στο πρώτο του ταξίδι.

Κάποια ήθελαν καπέλο VC, AP, κάποια ήθελαν αγάπη και γνώση Lange, Breguet, JLC, κάποια ήθελαν ρομαντισμό Panerai και κάποια ήθελαν πολύ βαθιές τσέπες για να πληρώσω κάτι που ποτέ δεν θα εκτιμούσα/χρησιμοποιούσα (σύνθετους μηχανισμούς, λειτουργίες χρονογράφου, world time, Alarm ακριβά σέρβις) κλπ.
Δοκίμασα πολλά, απέκτησα αρκετά και κατέληξα σε ένα συμπέρασμα.

Ο χώρος της ΥΩ δεν είναι αυτός που φαίνεται. Οι βιτρίνες και τα γυαλισμένα πατώματα ειδικά τα τελευταία 4 χρόνια άλλαξαν.

Βλέπεις όταν κάποιος πληρώνει διπλή τιμή μια κεραμική Daytona η ένα LV δεν υπάρχει λόγος ο AD να στο πουλήσει τιμή καταλόγου. Σιγά σιγά άλλαξαν τα site τον ορισμό και από Retail Price έγινε MSRP.

Ένα μεγάλο ποσοστό των ρολογιών που πουλιούνται εντός ΕΕ είναι αφορολόγητα. Φυσικά όχι αυτό που πήρες εσύ ούτε εγώ. Εμείς είμαστε μπαρμπούνια μπροστά στους φαλαινοκαρχαριες. Αφορολόγητο ρολόι με καπέλο 30% στην τιμή λιανικής σημαίνει κέρδος 200%.
Αντιλαμβαμεσαι ότι στο ελεύθερο εμπόριο δεν γίνεται να κερδίζουν όλοι. Ούτε στα Χρηματιστηρια Αξιών άνα τον κόσμο. Αν κέρδιζαν όλοι θα έπρεπε όλες οι χώρες να κόβουν λεφτά.
Κάποιοι κερδίζουν και κάποιοι χάνουν.

Πάμε τώρα στην ουσία.
Κερδίζουν χρήματα από τα ρολόγια όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με τον χώρο και έχουν τις γνώσεις, το δυκτιο και το σθένος να στοκάρουν 500.000 ευρώ ρολόγια.
Όλοι αυτοί φυσικά που κερδίζουν από τα ρολόγια χάνουν αλλού. Είτε στο σέρβις του αμαξιού τους, είτε σε έξοδα γιατρών, είτε σε αγορά τεχνολογίας κλπ. Ο γενικός κανόνας είναι ότι ο κάθε ένας κερδίζει χρήματα στον χώρο του.

Κάποιοι χάνουν. Συνήθως χάνουν ΟΛΟΙ όσοι δεν είναι του χώρου. Αργά ή γρήγορα θα χάσουν εκτός και αν έχουν κάνει την αγορά / πώληση ρολογιών δεύτερο επάγγελμα. Όπως ανέφερθηκε παραπάνω λίγα είναι τα ρολόγια που μπορείς να πουλήσεις άμεσα και να μην χάσεις το 40% της αξίας τους. Πάνω κάτω τα ξέρουμε οπότε ας μην τα ξαναλέμε. Είμαστε μελη σε φόρουμ ρολογιών οπότε και νέοι να ειμασταν αν ανοίγαμε ένα θέμα ποιο ρολόι μέχρι 15.000 ευρώ μου προτείνετε να πάρω να το φοράω να το χαίρομαι και αν λόγω ανάγκης χρειαστεί να το πουλήσω δεν θα κλαίω η απάντηση είναι μια.

Συμπέρασμα δικο μου ίσως και λανθασμενο.

Οταν θέλεις να πάρεις ένα ρολόι φρόντισε να το φορέσεις δοκιμάσεις. Όχι παρόμοιο.. Το ίδιο αυτό που θέλεις να πάρεις. Φόρεσε το φωτογράφισε το και φύγε. Άσε να περάσουν 5 ημέρες ιδανικά δοκίμασε και άλλα ενδιάμεσα και αν πραγματικά θέλεις το αρχικό τότε αγόρασε το.

Οταν παίρνεις limited edition ρολόι μαζικής παραγωγής να ξέρεις ότι έχεις χάσει 20% με την πληρωμή. Το LE είναι ακόμα ένα εμπορικό τρυκ για να πληρώσεις παραπάνω.

Για να αγοράσεις ρολόι ευκαιρία θα πρέπει να τηρεί τις παρακάτω προϋποθέσεις.
1) Tax Free
2) Εκπτωση τουλάχιστον 10% για εμπορικό κομμάτι και 30% για μη εμπορικό.
3) Καινούριο με εγγύηση κουτιά χαρτια

Εν κατακλείδι επειδή όπως ανέφερα και παραπάνω το ποιο σημαντικό πράγμα στις ημέρες που ζούμε είναι το δικαίωμα της επιλογής και όχι της επιβολής (ποιος περίμενε πριν από 2 μήνες ότι σήμερα θα ήταν σε κατοικον περιορισμό) μην εγκαταλείπεις τον στόχο σου. Αν σου αρέσει ο μικρός πρίγκιπας να τον πάρεις. Έχε υπομονή και επιμονή και όταν θα είναι ευκαιρία θα το καταλάβεις. Η διαπραγμάτευση είναι τέχνη και συνήθως κερδίζει αυτός που έχει υπομονή και στρατηγική. Στείλε εμαιλ και πες ότι σε ενδιαφέρει το ρολόι αλλά λόγω της κατάστασης της πανδημίας περιμένεις κάποια χρήματα και θα επανέλθεις. Μέχρι τώρα το Cash Flow στην ΕΕ έτρεχε με τα απωνερα του 2019. Οι ισολογισμοί του Απριλίου αρχίζουν να τρίζουν δόντια. Τον Ιούνιο θα χτυπήσει αυτό που ζούμε σήμερα. Τότε ο μικρός πρίγκιπας και όχι μόνο θα κάνει 20%-30% κάτω. Απλά τότε μπορεί να μην θέλεις να τον πάρεις.

Μέχρι τότε υγεία και θετική σκέψη διότι έρχονται δύσκολες στιγμές που θα πρέπει να τις ξεπεράσουμε με λίγη δόση τρέλας για το αγαπημένο μας χομπυ (οποίο και αν είναι αυτό) έστω και αν χάσουμε 2,3,4 χιλιάδες ευρώ.