Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τελωνειο  (Αναγνώστηκε 400893 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #960 στις: Μάρτιος 21, 2019, 05:13:44 μμ »
"Και υπόψιν ότι το συγκεκριμένο μαγαζί πλέον για αγορά από την χώρα μας αφαίρεσε την δυνατότητα πληρωμής με pay pal, μόνο με χρεωστική-πιστωτική κλπ κάρτα μπορείς να παραγγείλεις (εγώ έκανα μια χαρά δουλειά με prepaid της Πειραιώς)."

Kαλησπέρα. Χαιρετώ όλους ως νέο μέλος.
Αυτό, περί creationwatches και απαγορευτικού για paypal, γνωρίζουμε αν ισχύει ακόμα;
Έχω βρει στην ίδια ακριβώς τιμή το Invicta 8928OB, τόσο σε αυτό το μαγαζί, όσο και σε Αμερική από ebay. Και σκεφτόμουνα τι να προτιμήσω. Με κύριο κριτήριο,  από πού έχω μικρότερες πιθανότητες για τελωνείο. ¨Εχει κανείς καμιά ιδέα για τις αντίστοιχες πιθανότητες;
Αν και, σε περίπτωση που ισχύει ακόμα αυτό περί paypal - που δεν το ήξερα, έτσι κι αλλιώς το βλέπω για Αμερική.

Όσο για το συγκεκριμένο μαγαζί, από το οποίο δεν έχω κάνει ποτέ αγορά...μου φάνηκαν λίγο περίεργα τα σχόλια αγοραστών από Ελλάδα που στο site του έχει. Μια ομόφωνη απόλυτη ικανοποίηση, χωρίς το παραμικρό "ναι μεν, αλλά" πράγμα που έστω και στατιστικά σε εκατοντάδες σχόλια νομίζω πως είναι αναπόφευκτο...σε συνδυασμό με πάρα, μα πάρα πολλούς, που δηλώνουν πως έλαβαν την παραγγελία τους σε 3-4 μέρες. Πολύ τραβηγμένο μου φάνηκε, σαν χρόνος, ειδικά όταν τον δηλώνουν τόσοι πολλοί ομόφωνα. Μπορεί να είναι και έτσι, όπως γράφουν εκεί, βέβαια, δεν το γνωρίζω. Απλά, επειδή από ό,τι καταλαβαίνω πρόκειται για Κίνα, από την οποία έχω κάνει γενικά πάρα πολλές αγορές, ποτέ, ούτε μια φορά δεν "είδα' τέτοιο - ούτε καν να πλησιάζει σε αυτόν - χρόνο.

Αν γνωρίζει κανείς για τις συγκριτικές πιθανότητες τελωνείου από το μαγαζί αυτό ή από Αμερική, καθώς και αν ισχύει ακόμα το σχετικό με paypal, ας μου πει. Ευχαριστώ.
εδω απο Γερμανια αν δεν κανω λαθος
https://www.amazon.de/Invicta-Automatic-Edelstahl-beschichtet-8928OB/dp/B000JQJS6M?ie=UTF8&tag=googdemozdesk-21&hvadid=337921058308&hvpos=1t1&hvnetw=g&hvrand=2956264807300515904&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=b&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9067718&hvtargid=dsa-19959388920&ref=pd_sl_cj23m346r_e

και Ελλαδα   
https://www.skroutz.gr/s/373457/Invicta-8928OB.html

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #961 στις: Μάρτιος 21, 2019, 05:19:45 μμ »
https://www.ebay.com/itm/Invicta-Mens-40mm-Pro-Diver-Automatic-Royal-Blue-Dial-Two-tone-SS-Bracelet-Watc/142561187969?epid=233487536&hash=item21314f1881:g:R5EAAOSwJtdZ-VQB

Οπου βλεπεις Global Shipping Program δεν εχεις τελωνειο σε καμμια περιπτωση γιατι προπληρωνεις μαζι με την αγορα

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #962 στις: Μάρτιος 21, 2019, 05:20:31 μμ »
Μια επίσκεψη στο site του creation και στο προϊόν που σε ενδιαφέρει και θα δεις αν είναι ενεργοποιημενη η επιλογή πληρωμής με PayPal, νομίζω πλέον την πρόσθεσε ξανά. Όταν έγραφα εγώ το παραπάνω σαφώς και δεν υπήρχε γιαυτό και το ανέφερα και ψωνίζες μόνο με πιστωτική ή χρεωστική απευθείας όπως και έπραξα χωρίς πρόβλημα.

Για το αν θα πληρώσεις τελωνείο μην περιμένεις απάντηση καθώς γίνονται δειγματολειπτικοί έλεγχοι και είναι 50 50. Αν δεν άλλαξε την τακτική του ακόμη και με απλό να στέλνει μέσω Γερμανίας με ανάλογο tracking τότε έχεις μεγάλες πιθανότητες να περάσει έτσι.

4 με 5 ημέρες παράδοση ισχύει αλλά μόνο με DHL μέθοδος που την χρησιμοποιούσα κατά κόρον πριν αρχίσουν τα παρατράγουδα, πλέον με ταχυμεταφορά τελωνειακά έξοδα είναι σίγουρα οπότε ξέχνα την.

Και τέλος όσον αφορά τις κριτικές σαφώς και ανεβάζουν μόνο τις καλές (ξέρω άτομα που έστειλαν κακές και δεν φάνηκαν ποτέ στα testimonials)., Αυτά.....
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος JourneyTime

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #963 στις: Μάρτιος 22, 2019, 01:58:31 μμ »
Καλησπέρα παιδιά.
Σας ευχαριστώ πολύ, τόσο για τις πληροφορίες όσο και για τα Link.
ΠOΛΥ σημαντική η πληροφορία που μου δώσατε, για το Global Shipping Program - υποθέτω πως, αφού το λέτε, είναι σίγουρο. Δεν το είχα υπ' όψιν μου αυτό.
Γιατί, το έχω βρει σε πολύ καλή τιμή από Αμερική, μέσω e-bay, μόνο 80 ευρώ. Οπότε, αφού δεν υπάρχει κίνδυνος τελωνείου μιας και ο πωλητής γράφει "International Priority Shipping to Greece  via the Global Shipping Program" το παραγγέλνω άμεσα!
(Είναι το πρώτο μου ρολόι με αυτόματο μηχανισμό, δεν είχα ποτέ τέτοιο!)
Σας ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #964 στις: Απρίλιος 13, 2019, 05:13:03 μμ »
Παιδιά από Αγγλία τώρα πλέον υπάρχουνε δασμοί? Γνωρίζει κανείς τι γίνεται?

Αποσυνδεδεμένος harryv

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #965 στις: Απρίλιος 13, 2019, 08:25:23 μμ »
Όχι φίλε, δεν υπάρχουν δασμοί.

Στάλθηκε από το ZTE A2017G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #966 στις: Απρίλιος 13, 2019, 08:37:46 μμ »
Πλέον σίγουρο τελωνείο από GB Χάρη... Μετά το brexit τα ξεσκονιζουν....
Γιώργο έχει τελωνείο η Αγγλία??

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #967 στις: Απρίλιος 13, 2019, 11:11:11 μμ »
Παιδιά από Αγγλία τώρα πλέον υπάρχουνε δασμοί? Γνωρίζει κανείς τι γίνεται?

Δεν υπάρχουν.
Τελευταία νέα λένε απο 31 Οκτωβρη....
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος JourneyTime

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #968 στις: Απρίλιος 20, 2019, 12:03:15 μμ »
Και, μιας και ζήτησα και πληροφορίες από τους φίλους του forum για την αγορά, να μοιραστώ και τη χαρά του αποτελέσματος.
Τελικά, αντί για το Invicta, προτίμησα το Seiko SNXS80K, ως  ( κατά τη γνώμη μου ) πιο αξιόπιστη εταιρεία - πιο ποιοτικό προϊόν - πιο διακριτικό αλλά και "αληθινό" στην εμφάνισή του ρολόι.

Οπότε, έχω το πρώτο μου αυτόματο ρολόι! Το παρέλαβα προ μερικών ημερών και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, από την εμφάνιση και τη λειτουργία του.

Όσο για την πληροφορία για το Global Shipping Program που μου δώσατε, απόλυτα σωστή. Δεν την αξιοποίησα στο ρολόι, βέβαια, επειδή αυτό το αγόρασα από Ελλάδα. Αλλά σε άλλη αγορά, από e-bay, για προϊόν που ήρθε γρήγορα-χωρίς καθυστέρηση στο τελωνείο-χωρίς επιβάρυνση.

Καλό Πάσχα σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος JourneyTime

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #969 στις: Απρίλιος 20, 2019, 12:07:07 μμ »
(Προσπάθησα να ανεβάσω και φωτογραφία αλλά, παρά το μικρό της μέγεθος, βγήκε μήνυμα:
""Tο συνημμένο σας δεν μπόρεσε να αποθηκευτεί. Αυτό μπορεί να συνέβη γιατί χρειάστηκε πάρα πολύς χρόνος για να σταλθεί ή το αρχείο είναι μεγαλύτερο από το μέγιστο επιτρεπόμενο του διακομιστή.""
Any way...)

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #970 στις: Μάιος 09, 2019, 01:50:51 μμ »

λες και παρηγγειλα κανα κοντεινερ με ραβδους χρυσου  . Απο 30-4 περναω τελωνειο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #971 στις: Ιούλιος 02, 2019, 08:12:19 μμ »
Ρε παιδια μια βοήθεια..
Μου στειλανε ρολόι από Ασια δώρο
Με σταμάτησαν τελωνείο και μου ζητάνε αυτά... Είναι δίκαιο; Μήπως είναι υπερβολική η χρέωση τους;
Τι με συμβουλεύετε να κάνω; [/quote]

Αποσυνδεδεμένος uzx

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #972 στις: Ιούλιος 17, 2019, 10:20:16 μμ »
Ρε παιδια μια βοήθεια..
Μου στειλανε ρολόι από Ασια δώρο
Με σταμάτησαν τελωνείο και μου ζητάνε αυτά... Είναι δίκαιο; Μήπως είναι υπερβολική η χρέωση τους;
Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
Δεν γνωριζω να σε βοηθησω....αντιθετως ψαχνομαι για αντιστοιχη παραλαβη που περιμένω..
Τι εκανες τελικα; παρελαβες με αυτα τα δεδομένα;
Τα παραπάνω δεδομένα εχουν κάποια σχέση με καποια δηλωμενη τιμη;; ζητηθηκε κάποια αποδειξη;

Sent from my SM-T585 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #973 στις: Ιούλιος 17, 2019, 10:51:23 μμ »

Σίγουρα ήταν δηλωμένο σαν δώρο (gift);  Αφού έβαλαν δασμούς είχε δηλωμένη αξία και δεν ήταν δώρο....

Αν είχε κάποιο τιμολόγιο ή δήλωση αξίας συνημμένα  και το αμφισβητούν τότε συνήθως σου ζητούν και δικό σου αποδεικτικό π.χ. τραπεζικό έμβασμα / paypal κοκ, το ίδιο και εάν δουν μια αξία χαμηλή τύπου 5 USD...

Κανονικά μόνο και μόνο ο αποστολέας είναι υπεύθυνος. Αν πάλι είναι δώρο μπορούν να βάλουν δασμούς βάσει στατιστικής αξίας.

γενικά τρέχα γύρευε. . . συνήθως πληρώνεις και δεν ξανα-αγοράζεις ελαφρά τη καρδία εκτός ΕΕ&ΕΟΧ








Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #974 στις: Ιούλιος 18, 2019, 04:16:47 μμ »
Ρε παιδια μια βοήθεια..
Μου στειλανε ρολόι από Ασια δώρο
Με σταμάτησαν τελωνείο και μου ζητάνε αυτά... Είναι δίκαιο; Μήπως είναι υπερβολική η χρέωση τους;
Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
Η χρέωση είναι υπερβολική Γιώργη επειδή στο έστειλαν με UPS/FedEx. Αν στο έστελναν EMS θα πλήρωνες 15 ευρώ εκτελωνισμό και με DHL 55. Συν 20 ευρώ ο φόρος στο κράτος = 35 ευρώ EMS, 75 DHL.

Εγώ θα έλεγα να το γυρίσουν πίσω και να μου το ξαναστείλει ο φίλος μου με EMS.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2019, 04:22:33 μμ από georgefl74 »

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #975 στις: Ιούλιος 18, 2019, 06:27:35 μμ »
επίσης Γιώργο να έχεις υπόψιν το εξής...η UPS ή άλλοι courrier χρεώνουν τρελλά ποσά για την υπηρεσία του εκτελωνισμού (διαφορετικό από δασμούς/ΦΠΑ).

είχα παραγγείλει ένα παντελόνι από Αμερική και μου ζητούσαν 200 ευρώ εκτελωνιστικά!

και πήγα ο ίδιος στο αεροδρόμιο και το εκτελώνισα (είχα πλάκα η εμπειρία) και γλύτωσα τα 120 ευρώ...

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #976 στις: Ιούλιος 18, 2019, 07:02:19 μμ »
Γνωριζει κάποιος αν Πακέτο με  USPS πάει ΕΛΤΑ η είναι υπηρεσία κούριερ;
Ακούσαμε το τραγούδι της θάλασσας και δεν μπορούμε πια να κοιμηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #977 στις: Ιούλιος 18, 2019, 07:06:54 μμ »
Πλήρωσα κανονικά και παρέλαβα παιδιά όπως είδατε. Είτε το πεις δώρο είτε απλό λουράκι πληρώνεις σε κάθε περίπτωση αυτό το ποσό πάνω κάτω.
Για FedEx πάντα ετσι

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #978 στις: Ιούλιος 19, 2019, 07:44:48 πμ »
Το έχουμε πει πολλές φορές!
FEDEX και UPS και DHL πληρώνεις @αμ@@@ατικα ακόμα και σε ευτελούς αξίας πράγματα για εκτός ΕΕ δέματα!
ΜΑΚΡΥΑ


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #979 στις: Ιούλιος 19, 2019, 09:30:34 πμ »
Γνωριζει κάποιος αν Πακέτο με  USPS πάει ΕΛΤΑ η είναι υπηρεσία κούριερ;

Εξαρτάται πως στο έχουν στείλει. Αν έχει έρθει απλό, ή σκέτο συστημένο ΕΛΤΑ, αν είναι express αποστολή τότε ΕΛΤΑ courier