Αποστολέας Θέμα: Review Benarus Megalodon  (Αναγνώστηκε 7406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K2LINOS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 830
    • Προφίλ
Review Benarus Megalodon
« στις: Αύγουστος 13, 2011, 05:29:52 μμ »
Μετα απο αρκετες μερες λογω διακοπων,ειπα επιτελους να σας παρουσιασω το τελευταιο μου αποκτημα!!!Το ρολοι ειναι αυτο
http://www.benaruswatches.com/ourwatches/upcoming/megalodon3.php
αλλα στην δευτερη εκδοση του,η παραπανω ειναι η τριτη.Η εταιρεια βγαζει καθε χρονο μια σειρα και αλλαζει μεχρι στιγμης το χρωμα του καντραν.Μερικα στοιχεια του ρολογιου
Width: 49mm at the bezel
Height: 19mm
Weight: 320 grams on bracelet
Water resistance: 2,500 meters :o :o :o :o
Crystal: double domed sapphire, 4mm thick, 35mm wide
Case: 316L, automatic HRV
Movement: Swiss ETA 2824-2
Movement: Anti-magnetic shroud
Bracelet: 24mm solid links
οπως καταλαβαινετε προκειται για θηριο!!!Κατι το οποιο το γουσταρω τρελλα!!!!!!!! ;D ;D
το δικο μου ρολοι ειναι αυτο

Εχει ελβετικο μηχανισμο ETA 2824-2 και ειναι σουπερ καλοχρονισμενος!!Χανει μονο 2 sec ανα ημερα
Η 49mm κασα ειναι απο ατσαλι και αυτο το κανει αρκετα βαρυ ρολοι,ειδικα με το μεταλλικο μπρασελε(320γρ!!).Οπως μπορειτε να δειτε και στο site της εταιρειας βγαζει 3 εκδοσεις.Ειναι η polished(γυαλιστερη),η brushed(βουρτσισμενη) την οποια και ηθελα αλλα δεν βρηκα !!Και η blasted η οποια ειναι κατι σαν αμμοβολημενη και την οποια δεν ηθελα γιατι φοβαμουν πως θα φαινεται,αλλα τελικα επελεξα γιατι βρηκα το ρολοι σε καλη τιμη και στα χρωματα του καντραν που ηθελα.Τελικα απο κοντα μου αρεσε και μαλιστα υπερβολικα!!!!!!!!Οριστε και μερικες φωτο ωστε να καταλαβετε την αποχρωση




To ρολοι το πηρα μεταχειρισμενο,αλλα σε τελεια κατασταση.Επειδη δεν υπαρχει σαν καινουριο,γιατι πριν βγουν απο το εργοστασιο ειναι ολα ηδη πουλημενα.Ερχεται σε μια δερματινη(δερμα με περιεργη ηφη σαν καρχαρια) μαυρη θηκη με κοκκινες ραφες


η οποια μεσα εχει κατι σαν συρταρι το οποιο τραβωντας το εμφανιζεται το ρολοι

δεξια και αριστερα εχει 2 κουτακια τα οποια περιεχουν μεσα το δερματινο λουρακι(μαυρο χρωμα με κοκκινες ραφες) το οποιο ειναι πανεμορφο,την αγκαφα του,δευτερη μπουκλα ασφαλειας και εργαλειο αντικαταστασης για το λουρακι



Η θηκη χρησιμεψε και σαν θηκη για τα υπολοιπα ρολογια μου!!!



Το ρολοι οπως προειπα ειναι 49mm με περιστρεφομενη μαυρη στεφανη μονης κατευθυνσης οπως ολα σχεδον τα καταδυτικα ρολογια.

εχει στα αριστερα αυτοματη βαλβιδα αποσυμπιεσης

και την κορωνα στην θεση 4.Η κορωνα ειναι αρκετα μεγαλη και βιδωτη και πανω της εχει το συμβολο της Benarus


H πισω πλευρα του ρολογιου ειναι με βιδωτο καπακι και οχι see through κρυσταλλο.Πανω στο καπακι ειναι χαραγμενα διαφορα χαρακτηριστικα του ρολογιου και επισης ειναι χαραγμενο ενα δοντι απο καρχαρια!!Συγκεκριμενα απο τον καρχαρια Μεγαλοδων ο οποιος πλεον δεν υπαρχει και στον οποιο ειναι αφιερωμενο το ρολοι.Αλλωστε απο αυτον εχει παρει και το ονομα του Megalodon!!!


οριστε και φωτο ενος ρολογιου πανω σε ενα δοντι του Μεγαλοδων


και μια φωτο ωστε να καταλαβετε για τι θηριο μιλαμε!!!

http://en.wikipedia.org/wiki/Megalodon
το καντραν απο το δικο μου ρολοι ειναι χρωματος ασημι και μαλιστα γυαλισμενο και ο λεπτοδεικτης ειναι χρωματος κοκκινο ενω ο ωροδεικτης ειναι μαυρος,οπως και ο δευτεροδεικτης


στις θεσεις των αριθμων της ωρας εχουμε σχηματακια απο τα δοντια του καρχαρια.Τα οποια μαλιστα ειναι ξεχωριστο καντραν πανω στο ασημι,σαν στυλ σαντουιτς

Η ημερομηνια ειναι αναμεσα στο 4 και το πεντε και ειναι ασπροι αριθμοι πανω σε μαυρο πλαισιο.Κατω απο το 12 γραφει το ονομα του ρολογιου και πανω απο το 6 γραφει με κοκκινους αριθμους το βαθος που αντεχει το ρολοι...2500Μ!!!!!

Το lume του ρολογιου ειναι πραγματικα απιστευτο!!Μεχρι να το παρω στα χερια μου ελεγα οτι το καλυτερο που ειχα δει ηταν αυτο του Ωmega planet ocean,αλλα τωρα απλα λεω οτι το Ωmega διπλα στο Benarus εχει παιδικο lume!!!!!!!Lume εχουν ολοι οι αριθμοι και τα συμβολα στην στεφανη,τα δοντακια στο καντραν που δειχνουν τις ωρες,οι 2 δεικτες της ωρας και των λεπτων,ακομα και ο δευτεροδεικτης στην ακρη του!!!!



Το ρολοι οπως ειπα ερχεται με μπρασελε ο οποιος ειναι αρκετα στοιβαρος και οι συνδεσμοι μεταξυ τους ασφαλιζουν με βιδες

οποτε ειναι αρκετα ευκολο στην ρυθμιση.Το μπρασελε με την σειρα του πιανει με την κασα του ρολογιου και αυτο με βιδες,αλλα με αλενοβιδες,γι'αυτο και εχει και κατσαβιδι αλεν στην θηκη



Η τοκα(κουμπωμα) του μπρασελε οπως ειπα ειναι 2 ειδων.Ενα απλο με 2 "αυτακια" τα οποια πατας και ανοιγει

και ενα ασφαλειας το οποιο και φορεσα σχεδον αμεσως στο μπρασελε


Το ολο πακετο απο το ρολοι ειναι αψογο με μια μονο ελειψη.Δεν εχει λουρακι καουτσουκ.Βεβαια αυτη την ελειψη φροντισαν να την διορθωσουν στην τριτη εκδοση του ρολογιου.Φτιαχνοντας λουρακι


το οποιο θα ειναι ετοιμο οταν θα ειναι ετοιμη και η τριτη εκδοση του ρολογιου(σε κανα 2 μηνες)
ετσι σκεφτηκα να παρω το υπεροχο καουτσουκ λουρι της Hirsch το extreme,το οποιο ομως οταν το φορεσα ειχα το εξης αποτελεσμα


καλο μεν,αλλα οχι οσο θα ηθελα,οποτε εκανα μοντα!!!!Πηρα το λουρακι και εναν χαρτοκοπτη,εκοψα και εραψα και οριστε!!!!




παρα πολυ καλο αποτελεσμα,αλλα θελει προσοχη γιατι το λουρακι αυτο ειναι πανακριβο!!!!79 ευρω!!!!!!!!! :o :o :o
Βεβαια το τελειο αποτελεσμα θα μου το δωσει καποια στιγμη η εταιρεια

Λοιπον ανακεφαλαιωση!!!Προκειται για ενα υπερβολικα στοιβαρο ρολοι,αψογη κατασκευη και τελειο μεγεθος για εμενα!!!Ειναι οτι ακριβως ηθελα και περιμενα αρκετο καιρο να το βρω για να το αγορασω.Πολλοι λενε οτι δεν ειναι ενα ρολοι που φοριεται καθημερινα,αλλα εγω διαφωνω το φορεσα ολη μερα για 20 μερες στις διακοπες μου και δεν με δυσκολεψε καθολου,βεβαια τον χειμωνα απλα ξεχνας τον συνδυασμο Megalodon και πουκαμισο!!!! :D :D
Και μερικες φωτο διπλα στο αλλο καμαρι μου!!!



και μερικες φωτο στο φυσικο στοιχειο του!!!!



Ελπιζω να εκανα καλη δουλεια!!!Συγνωμη για μερικες κακες φωτογραφιες αλλα αρκετες ειναι απο το κινητο μου.Επισης μερικες οπως θα καταλαβατε δεν ειναι δικες μου φωτο
Σας ευχαριστω!!!!!
Fortis B42 Black titanium-Sinn U2-Seiko kinetic- Ingersoll-PAW 1500GB-GW-5000B-1JR-Pam 312-Steinhart limited silver edition-Casio Frogman-GWF-1000-Longines Legend Diver-Ω Planet ocean 45,5mm-Breitling-Seawolf-Benarus Megalodo-GPR-b1000-🍎watch 4-Vostok energia bronze-GF-1000-Seiko zimbe srpa47j1

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Review Benarus Megalodon
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 13, 2011, 05:40:07 μμ »
320 γραμμάρια  :o :o :o Κούτσουρο !!!!

Μεγειές και καλές βουτιές  :smt023 :cheers:

Πως και δεν το έχει πάρει ακόμα ο μαέστρος ?  ;D

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Review Benarus Megalodon
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 16, 2011, 09:39:08 πμ »
Καλορίζικο φίλε! Πολύ καλό και ιδανικό μέγεθος για το χέρι σου θα έλεγα!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: Review Benarus Megalodon
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 16, 2011, 08:21:34 μμ »
Ωραίο review!Καλοφόρετο!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Review Benarus Megalodon
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 25, 2011, 12:55:25 μμ »
Πολυ ομορφο και τελειο review.Μπραβο!!!!

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: Review Benarus Megalodon
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2011, 01:28:20 μμ »
Πολυ ωραίο review....καλοφορετο!
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Review Benarus Megalodon
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2011, 10:41:54 μμ »
Ωραίοτατο review, αναλυτικό, με πολλές φωτογραφίες και πολύ κέφι!!! Ευχαριστούμε ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης