Αποστολέας Θέμα: Seiko SRP043Κ - Review  (Αναγνώστηκε 6082 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alvas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Seiko SRP043Κ - Review
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 10:49:40 πμ »
Πριν ξεκινήσω θα ήθελα να επικαλεστώ την επιείκειά σας για τους παρακάτω λόγους :

α. Είναι η πρώτη φορά που θα αποπειραθώ να κάνω review
β. Είναι η πρώτη φορά που είμαι κάτοχος ενός Seiko
γ. Δεν έχω αυτή τη στιγμή στην κατοχή μου φωτογραφική μηχανή για να συνοδεύσω το review με φωτογραφίες. Θα ξεκινήσω λοιπόν με μια φωτογραφία από το internet :



Το SRP043K είναι ένα χαμηλού κόστους καταδυτικό ρολόϊ της Seiko το οποίο κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις. Την SPR043K1 (με bracelet) και SPR043K2 (με λουράκι rubber). Ας δούμε τα επί μέρους χαρακτηριστικά του και τις μέχρι στιγμής εντυπώσεις μου :

Μηχανισμός : Ο μηχανισμός του είναι ο 4R15 με ενδείξεις ώρας, λεπτών, δευτερολέπτων και ημερομηνίας (η αλλαγή της οποίας γίνεται μεταξύ 23:20 και 00:10), με power reserve 50 περίπου ωρών (δεν το έχω μετρήσει μιας και το ρολόι φοριέται καθημερινά). Δεν έχει δυνατότητα hacking και χειροκίνητου κουρδίσματος. Η ακρίβειά του είναι μέχρι στιγμής υποδειγματική (2 με 3 s/d).

Κάσα : Είναι από βουρτσισμένο ανοξείδωτο ατσάλι διαστάσεων 44x50x12mm περίπου και το καθιστά αδιάβροχο στα 200m. Δέχεται 20mm λουράκια. Οι διαστάσεις δεν είναι σε καμιά περίπτωση ευκαταφρόνητες, αποπνέουν όμως στιβαρότητα και η αίσθηση στο χέρι είναι αρκετά άνετη σε σχέση με τον όγκο της.

Στεφάνη : Η στεφάνη είναι γυαλισμένη και περιστρέφεται αντίθετα με τη φορά των δεικτών. Απαιτούνται 120 κλικ για μια πλήρη περιστροφή. Θα προτιμούσα μια ελάχιστα ποιο σφιχτή αίσθηση.

Κορώνα : Βρίσκεται στη θέση 4, είναι βιδωτή, γυαλισμένη και αρκετά μεγάλη για να διευκολύνει τις ρυθμίσεις. Η αίσθηση στο βίδωμα είναι αρχικά λίγο “τραχιά”. Βελτιώνεται όμως στη συνέχεια.
 
Γενικά, το κάσωμα του ρολογιού έχει μια “γυαλάδα” περισσότερη απ’ ότι θα ήθελα. Η ποιότητά του όμως με ικανοποίησε απόλυτα.

Κρύσταλλο : Επίπεδο, τύπου Hardlex (η ανθεκτικότητα του τοποθετείται κάπου μεταξύ ορυκτού κρυστάλλου και σαπφείρου αν έχω καταλάβει σωστά) με αρκετά καλή διαύγεια.

Καντράν : Άφησα το καντράν τελευταίο μιας και γύρω απ’ αυτό περιστρέφονται τα περισσότερα σχόλια και χαρακτηρισμοί (sinneiko !!!). Ο σχεδιασμός του, σίγουρα, παραπέμπει σε pilot ρολόι παρά σε καταδυτικό κάτι που ενδεχομένως να επηρεάσει πολλούς αρνητικά. Εμένα αντίθετα, ήταν αυτό που με τράβηξε περισσότερο. Η χρήση μεγάλων χαρακτήρων σε συνδυασμό με το υψηλό contrast (μαύρο χρώμα καντράν και λευκές ενδείξεις) κάνουν την ανάγνωσή του εξαιρετική. Η ένδειξη της ημερομηνίας είναι διακριτική και δεν αποπροσανατολίζει. Το lume είναι εκπληκτικό.

Το SRP043K αγοράστηκε το καλοκαίρι μέσω e-bay σαν ένα μικρού κόστους καταδυτικό που θα συνόδευε τις διακοπές μου. Γι’ αυτό προτίμησα την έκδοση 2 με rubber λουράκι (δεν είμαι φαν του bracelet αν έχω διαβάσει καλά λόγια και για την ποιότητα του συγκεκριμένου). Οι προσδοκίες μου ξεπεράστηκαν κατά πολύ μιας και η συνολική ποιότητά του αποδείχθηκε πολύ ανώτερη απ’ αυτό που περίμενα και κατέληξε να  βρίσκεται στον καρπό μου σε καθημερινή βάση. Μία αγορά την οποία έχω ευχαριστηθεί όσο λίγες μέχρι στιγμής και την οποία θα πρότεινα ανεπιφύλακτα.

Περισσότερες φωτογραφίες και εντυπώσεις μπορείτε να δείτε εδώ : http://yeomanseiko.wordpress.com/2009/08/29/seiko-4r15-diver-srp043k2/
Φιλικά,

Αλέξανδρος

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRP043Κ - Review
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:15:24 πμ »
πολύ καλό review!!!!!! μπράβο φίλε!!!!

((((η σέικο έχει SKX007, σούμο κ SPR043 στην ίδια κατηγορία κατασκευής κ εύρος τιμών περίπου. Εμφανισιακές διαφορές για αυτούς που δεν ασχολούνται με το "σπορ" δεν υπάρχουν, για όσους το ψάχνουν λίγο το θέμα προσπαθούν να βγάλουν άκρη...έχω μπερδευτεί 3 ρολόγια σχεδών ίδια..αν βάλεις μέσα monster-mini, frank..κλπ τότε για επίδειξη δύναμης πάει στα καταδυτικά για όλα τα γούστα...

υγ. δε νομίζω ότι για διαφορά λίγων ευρώ να είχε νόημα να βγάζει τα ρολόγια για 100 κ 200 μέτρα αντίστοιχα κ εφόσον μπορεί να πετυχαίνει τόσο καλές τιμές καταλόγου...μάλλον μπερδεύει τον πελάτη παρά να τον βοηθάει με τις πολλές επιλογές...άλλωστε ο μποτρίνι λέει ότι το μενού πρέπει να έχει λίγα φαγητά ώστε να μην απωθαρείνει τον πελάτη.))))

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRP043Κ - Review
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:18:08 πμ »
Καλοφορετο ,ειναι ενα πολυ ομορφο και τιμιο καταδυτικο της Seiko το οποιο σκεφτομουν και εγω να  αγορασω αλλα βολέυτικα με ενα samurai titanium . ;)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRP043Κ - Review
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:33:21 πμ »
super ρολογάκι από Ιστορική εταιρία ρολογιών.Πολύ καλό review,οπότε αναμένουμε σιγά σιγά και Live photos.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRP043Κ - Review
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 05:35:49 μμ »
Μπραβο φιλε,ομορφο review,να το χαιρεσαι παντα με υγεια το ρολογακι σου ;D

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRP043Κ - Review
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 06:20:38 μμ »
ενα πολυ καλο ρολοϊ, σε μια πολυ ομορφη παρουσιαση!!
καλοφορετο κ σε ευχαριστουμε!!
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος kostas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 359
  • Παρανέστι
    • Προφίλ
    • IMAGESHACK
Απ: Seiko SRP043Κ - Review
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 06:40:51 μμ »
Καλώς τον..!
 ;D ;D
Δύσκολο χόμπι τα ρολόγια.....

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRP043Κ - Review
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 10:24:57 μμ »
....ξεχασες το nickname .....tuxedo diver......
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRP043Κ - Review
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 10:35:43 μμ »
σωστός ο ACID.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.