Αποστολέας Θέμα: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 'IWC'  (Αναγνώστηκε 6352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 'IWC'
« στις: Μάιος 22, 2009, 12:50:54 πμ »
Οταν το 1868, ο Florentine Ariosto Jones ιδρυε με την αρωγη του Johann Heinrich Moser την 'INTERNATIONAL WATCH Co.' (IWC) στο SCHAFFHAUSEN και μετα απο λιγο καιρο η εταιρια του αρχισε να κατασκευαζει τα πρωτα ρολογια τσεπης, δε μπορουσε να φανταστει οτι μια απο τις πρωτες και σημαντικοτερες calibre, η περιφημη '53' -η οποια κατασκευαστηκε για πρωτη φορα το 1893 και μαζι με την cal. '52' που παραγονταν για τουλαχιστον 50 χρονια, αποτελεσαν τη βαση για την καταξιωση της εταιριας οσον αφορα την ποιοτητα και την αξιοπιστια των ρολογιων της- θα φτασει να εχει διαρκεια ζωης ενος αιωνα και μαλιστα -μια μερα των ημερων- να ενυπαρχει σε ενα ρολο'ι' χειρος!



Το πιο προσφατο ρολο'ι' της συλλογης μου -του οποιου η 'καρδια' σε λιγοτερο απο ενα χρονο θα κλεισει 100 χρονια ζωης και δικαιωματικα θα φερει και επισημως τον τιτλο 'αντικα'- προερχεται ουσιαστικα απο ενα IWC τσεπης εποχης 1910, του οποιου ο μηχανισμος μαζι με το καντραν τοποθετηθηκαν αυτουσια σε ενα εντελως νεο και συμφωνο προς το υφος των παραπανω ζωτικων εξαρτηματων κασωμα, προκειμενου να συγκροτησουν ενα ρολο'ι' χειρος!

('ΙWC SCHAFFHAUSEN' τσεπης -ιδιας περιοδου- σε 14Κ απο ροζ χρυσο)





Ναι, σωστα διαβαζετε!
Ουσιαστικα προκειται για μια NOS cal. '53 - 19 H7’, 17 Jewels με 18.000 A/h και ενα καντραν απο πορσελανη -της ιδιας ακριβως περιοδου και σε αριστη κατασταση- με μαυρους υπερμεγεθεις αραβικους αριθμους, αριθμημενο υποκαντραν δευτερολεπτων στην '6', μπλε οξειδωμενους δεικτες τυπου 'breguet', που στο πανω μερος του -κατω απο το '12'- δεσποζουν επιβλητικα με καλλιγραφικους χαρακτηρες, το λογοτυπο (ολογραφως) και η εδρα της εταιριας!

Δημιουργος του εγχειρηματος... η 'WAKMANN-TIMEKEEPER CHRONOMETRIE'!
Αλλα ας 'μιλησουν' καλυτερα οι εικονες...











Το κασωμα ειναι απο ανοξειδωτο ατσαλι '316L' -διαστασεων 48x14 χιλιοστων- με τα πλα'ι'να μερη ελαφρως βουρτσισμενα και τους βραχιονες τρυπημενους στα ακρα ωστε -οταν χρειαζεται να αλλαχθει το λουρακι- να αφαιρουνται οι μπαρετες με μεγαλυτερη ευκολια. Η κορωνα στην '3' ειναι τυπου 'onion', ενω στην '4' βρισκεται το 'pusher' για τη ρυθμιση της ωρας, η οποια γινεται εφικτη πιεζοντας το σταθερα οσην ωρα γυριζουμε την κορωνα, προκειμενου να μετακινηθουν οι δεικτες στη σωστη θεση, (οπως δηλαδη συνεβαινε με τα πρωτα ρολογια τσεπης!). Στην κορωνα δεν υπαρχουν σκαλες ρυθμισης -οπως συνηθιζεται πλεον στα συγχρονα ρολογια- και απο μονη της χρησιμευει απλως στο κουρδισμα του ρολογιου που εχει αποθεμα φορτισης 30 ωρων. Το κρυσταλλο ειναι κουρμπαριστο-ορυκτο, με το χειλος του να προεξεχει ελαφρως της κασας, ενω γυριζοντας αναποδα κανεις το ρολο'ι', μπορει να θαυμασει τον ιστορικο επιχρυσωμενο μηχανισμο, με το 'blued breguet hairspring', τα 'screwed chatons', το 'swan neck fine adjustment', το εγχαρακτο αρκτικολεξο της εταιριας και τον αριθμο του μηχανισμου!





Το ρολο’ι’ ειναι καθαρο, επιβλητικο και με απεριττη αρχοντια, η ποιοτητα των υλικων αριστη -οπως αλλωστε και το φινιρισμα της κασας- ο ηχος της μηχανης μεθυστικος μαζι και ευηκοος -ακομη και σε θεση απομακρη για τον χρηστη- ενω ολα μαζι συνθετουν ενα εναρμονισμενο -και χωρις δοση υπερβολης- αποτελεσμα, αποπνεοντας ταυτοχρονα μια αισθηση απο το μεγαλειο και το κυρος μιας αλλης εποχης και σε μενα την εντονη γευση χαρας, ενα τετοιο ρολο'ι' να κοσμει τη συλλογη μου!

Το IWC ‘SCHAFFHAUSEN CAL. 53’ φερει μαυρο δερματινο λουρακι 22 χιλιοστων με τοκα, το κουτι του ειναι μαυρο λακαριστο με τυπωμενο το λογοτυπο της δημιουργου 'TIMEKEEPER CHRONOMETRIE' και συνοδευεται απο την εγγυηση της ευρυθμης λειτουργιας με το πιστοποιητικο αυθεντικοτητας του μηχανισμου!





-Ως γνωστον, φημιζομαι για τις καλλιτεχνικες μου φωτογραφιες!... :D

Τιμη... τζα-μπα-νταν! (1250 Ευρω)

Και η τελευταια και καλυτερη, καθοτι επικαρπια! ;D



Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2009, 01:30:08 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 'IWC'
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2009, 06:30:29 πμ »
φιλε Αρη ειναι παρα πολυ ωραιο!!

και το καντραν και η πασα και η πισω οψη!!

παρα πολυ ωραια επιλογη!

καλοφορετο παντα με υγεια  ;D

φιλικα
γιωργος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2009, 07:46:34 μμ από giorgos mg »

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 'IWC'
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2009, 07:47:46 πμ »
Πολύ ωραίο φιλε Αρη..Καλοφόρετο..Πραγματικά αρχοντικό ρολόι και επιβλητικο! Μου αρέσει παρα πολύ που αναγράφεται ολογράφως το ονομα της εταιρείας...και η τιμή απλά  :megaeek:

Αγοράστηκε απο Ελλάδα από κατάστημα ή το πέτυχες απο κάποιον που το πουλουσε?

Φιλικά,

Αντωνης

Αποσυνδεδεμένος jerry

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 'IWC'
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 22, 2009, 09:57:35 πμ »
Υπέροχο φίλε 'Αρη, πάντα ξεχωριστό το γούστο σου, γεμάτο από συναίσθημα και απόσταγμα γνώσεων και αναζήτησης! Καλοφόρετο =D>

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 'IWC'
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2009, 10:46:41 πμ »
Αγοράστηκε απο Ελλάδα από κατάστημα ή το πέτυχες απο κάποιον που το πουλουσε?

Φιλικά,
Αντωνης

Φιλε Αντωνη,
Η κασα, η κορωνα, το κρυσταλλο και το λουρακι, ειναι καινουργια!
Το καντραν και ο μηχανισμος -οπως προανεφερα- ειναι N(ew) O(ld) S(tock) και το ρολο'ι' αγοραστηκε απ' ευθειας απο τη 'WAKMANN GERMANY-TIMEKEEPER CHRONOMETRIE', βλ. σχετικο λινκ: http://www.mywatch.gr/index.php/topic,4277.new.html#new
μολις προ ολιγων ημερων, η οποια αγοραζει και τοποθετει σπανιους ιστορικους μηχανισμους σε δικα της κασωματα, σε πολυ περιορισμενο αριθμο τεμαχιων!
Περισσοτερες πληροφοριες στο site της εταιριας:

http://www.wakmann.de/en/

O,τι χρειαστεις, στη διαθεση σου!
Φιλικα,
Αρης

-Παιδια, σας ευχαριστω πολυ! :)
Να' στε ολοι καλα!...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 'IWC'
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2009, 11:23:36 πμ »
Πανεμορφο Αρη. Να σαι καλα να το χαιρεσαι.
Μ αρεσει πολυ. Μεγαλο βεβαια αλλα σε εσενα δενουν ομορφα στον καρπο σου.
Χρηστος.

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 'IWC'
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2009, 11:24:44 πμ »
Σε ευχαριστώ φίλε για την κατατοπιστικότατη απάντηση!

Φιλικα,

Αντωνης

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 'IWC'
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 22, 2009, 02:59:06 μμ »
Αγαπητέ Άρη,

καλοφόρετο και να το χαίρεσαι! Πιστεύω ότι σύντομα θα τα πούμε με ΠΜ για κάποια επικοινωνία με την WAKMANN!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 'IWC'
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2009, 04:37:03 μμ »
Αγαπητέ Άρη, καταπληκτική η ιδέα της WAKMANN, να φτιάξει με την μηχανή και το καντράν του IWC ένα ρολόι χειρός που να μπορεί να φορεθεί πολύ εύκολα. Συγχαρητήρια για την αγορά που έκανες (και την ικανότητα να βρίσκεις τέτοιες δημιουργίες).