Αποστολέας Θέμα: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ALPINA - AVALANCHE EXTREME REGULATOR  (Αναγνώστηκε 7950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ALPINA - AVALANCHE EXTREME REGULATOR
« στις: Ιούνιος 14, 2008, 05:38:37 μμ »
Η ALPINA που φετος γιορταζει 125 χρονια απ' την ιδρυση της και ειναι ''αδελφη εταιρια'' με τη FREDERIQUE CONSTANT, το 2006 σε μια προσπαθεια ανανεωσης της συλλογης της, παρουσιασε τη σειρα ''AVALANCHE EXTREME''.Απο τη σειρα αυτη, ξεχωριζει περισσοτερο το REGULATOR (οχι μονο λογω ''complication'',η αισθητικης ρολογιου, αλλα κυριως για τη μεγαλυτερη ακριβεια του μηχανισμου) -και κατα την προσωπικη μου αποψη παντα-η εκδοση σε STAINLESS STEEL με BLACK DIAL και RUBBER STRAP
(Ωστοσο-επειδη δε βρηκα ''φωτο'' του συγκεκριμενου μοντελου να ποσταρω- σας παρουσιαζω την ιδια εκδοση σε SILVER DIAL)

Η στιβαρη STAINLESS STEEL CASE με το τονισμενο ''design'' εχει μεγεθος 48ΜΜ και υψος 12ΜΜ. H στεφανη εχει υποστει επεξεγρασια BLACK PVD -οπως και το πισω καπακι- και ''ενσωματωνεται'' στο κασωμα με 6 βιδες οι οποιες φερουν το LOGO της εταιριας (ισοπλευρο τριγωνο)
Το καντραν ειναι τυπου ''guilloche'',χρωματος ασημι, με την ωρα στη θεση 10 υπο μορφη ''lunette'' (αποκλειστικοτητα της ALPINA) και τα δευτερολεπτα στη θεση 6, με τα λεπτα να παραμενουν κανονικα στο κεντρο του ρολογιου. Οι δεικτες τοσο της ωρας, οσο και των λεπτων ειναι ''super luminova'',με τον δευτερο να φερει και το ''διακριτικο'' της εταιριας. Μεταξυ του 10 και του 4 εκτεινεται ενα μεγαλο ''arche'' ,χρωματος μαυρου για να τονιζεται ο σπορ και ''extreme'' χαρακτηρας του, ενω στο ''outer dial''  υπαρχει διαβαθμιση των λεπτων. Το AVALANCHE EXTREME ειναι εξοπλισμενο με ζαφειρι κρυσταλλο και βιδωτη κορωνα που εξασφαλιζει τη στεγανοτητα του μεχρι τα 200Μ. Ζαφειρι κρυσταλλο φερει και το ''open-back'', οπου κανεις μπορει να θαυμασει μεσα απ'αυτο, το μηχανισμο CALIBER AL-650  MANUAL-WOUND, με 17 JEWELS, διακοσμιμενο με ''Cotes de Geneve'' stripes και ''off-black wleels'' και με αποθεμα ενεργειας κουρδισματος 42 ωρων. Συνοδευεται με BLACK RUBBER STRAP και μπουκλα τυπου ''belt'' που φερουν το LOGO της εταιριας.
Προτεινομενη Λιανικη Τιμη: 1560 ΕΥΡΩ

http://cgi.ebay.com/ALPINA-REGULATOR-WATCH-SILVER-DIAL-ON-BLK-RUBBER-STRAP_W0QQitemZ220246042413QQihZ012QQcategoryZ31387QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Αποκλειστικος Αντιπροσωπος στην Ελλαδα:  Αλεξ. Γ. Ανδρεαδης
                                                           Bουλης 10-Αθηνα
                                                           Τηλ. 210 3220460
Περισσοτερες πληροφοριες στο site
http://www.alpina-watches.com

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2009, 08:34:55 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ALPINA - AVALANCHE EXTREME REGULATOR
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 14, 2008, 08:16:48 μμ »
ωραίο το Alpina,αν είναι αυτό στο link μου αρέσει πολύ! :smt023
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ALPINA - AVALANCHE EXTREME REGULATOR
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 15, 2008, 02:08:21 πμ »
Φιλε Γιωργο,
η περιγραφη μου ειναι αυτη ακριβως που ειδες στις ''φωτο''
-Ωστοσο,ποσταρω και αλλες δυο εκδοσεις

http://www.worldlux.com/cgi-bin/navigate.cgi?brand=ALPI&dept=WATCH&model=Avalanche%20Extreme%20Regulateur
(περιμενετε πρωτα να ''φορτωσει'' και μετα καν'τε κλικ στις ''φωτο''.Αυτη η εκδοση-κατα την προσωπικη μου αποψη-ειναι η καλυτερη. Επιτελους,τη βρηκα! Δε φανταζομαι να θελετε να σας κανω παρουσιαση απο την αρχη γι'αυτη?!...)

BLACK PVD
http://www.professionalwatches.com/2007/09/avalanche_extreme_full_black_r.html

- Για τη  ''ROSE GOLD PVD''...OYTE ΛΟΓΟΣ αφου το μεταλλο κατασκευης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ! (παντα προσωπικη αποψη)
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ALPINA - AVALANCHE EXTREME REGULATOR
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 15, 2008, 02:42:23 πμ »
...Τελος, η ALPINA για να γιορτασει τα 125 χρονια απο την ιδρυση της, θα παρουσιασει φετος το ''επετειακο AMR'' (ALPINA MANUFACTURE REGULATOR).
Οι διαφορες του απο τις προηγουμενες εκδοσεις θα ειναι η εξης:

-ο μηχανισμος θα ειναι IN HOUSE ''CALIBER AL-950'' και αυτοματος με αποθεμα ενεργειας 48 ωρων
-θα ειναι Νο ΕDITION
-στη θεση 6 θα εχει ''subdial date'', αντι των ''small secs''
-η κασα του θα ειναι διαστασεων 46χιλιοστων, αντι των 48
-θα φερει διαφορετικο RUBBER STRAP και FOLDING CLASP αντι μπουκλας

http://www.hour-hand.com/index.php/Alpina/alpina-manufacture-regulator
(καν'τε κλικ πανω στη ''φωτο'')

Ευχαριστω,
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ALPINA - AVALANCHE EXTREME REGULATOR
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 18, 2008, 07:09:02 μμ »
-Να και το αγαπημενο μου ''τερατακι''!
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ALPINA - AVALANCHE EXTREME REGULATOR
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 18, 2008, 07:19:47 μμ »
...Αν και εχω ιδιαιτερη αδυναμια στα REGULATOR για τη μεγαλυτερη ακριβεια τους συγκριτικα με τα απλα αυτοματα ,ωστοσο το Αλπινακι το πηρα σε CHRONOMETER  μια που την εν λογω ''complication'' την εχω ηδη σε αλλη εταιρια...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ALPINA - AVALANCHE EXTREME REGULATOR
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 18, 2008, 07:24:43 μμ »
kaλό ρολόι,επιτέλους ήρθαν και οι φωτό! μπράβο Άρη καλή συνέχεια  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ALPINA - AVALANCHE EXTREME REGULATOR
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 18, 2008, 07:31:31 μμ »
Επιτελους!!...κουτσα-στραβα πηρα μπρος και κατι αρχισε να γινεται...
-Ευχαριστω Γιωργο μου, να'σαι καλα!
Μηπως ξερεις αν ισχυει το ραντεβου της ερχομενης Τεταρτης στην Αθηνα (ΩΡΑ, ΜΕΡΟΣ και ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ)?...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ALPINA - AVALANCHE EXTREME REGULATOR
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 18, 2008, 07:35:27 μμ »
Ωραιο το τερατακι σου,με μια ενσταση οτι δεν δεχεται αλλα λουρακια πλην των μαμισιων,και μου τη σπαει οταν το κανουν αυτο οι εταιρειες...
Φανταζομαι για τη συναντηση δεν εχει κλεισει τιποτα ακομη φιλε Αρη,μεινε συντονισμενος ;)

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ALPINA - AVALANCHE EXTREME REGULATOR
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 18, 2008, 07:39:50 μμ »
-Σωστη η παρατηρηση σου φιλε EISENBERG ,με βρισκει απολυτα συμφωνο!
Ωστοσο,δεν ξερω αν προσεξες οτι σε μερικα ρολογια μου εχω αλλαξει λουρι και εχω βαλει HIRSCH!
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ALPINA - AVALANCHE EXTREME REGULATOR
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 18, 2008, 08:22:29 μμ »
...Συνηθως συμβαινει για λογους πολιτικης των εταιριων, παρα για λογους αισθητικης, η DESIGN ...και αυτο σιγουρα δεν ειναι καλο! Παρολα αυτα το συγκεκριμενο- αν και δεσμευτικο,δυσκολα βρισκεις κατι αναλογο του που να ταιριαζει κιολας- ειναι ωραιο. Και αυτο δεν το λεω με καμμια συγκαταβατικη διαθεση προς την ALPINA επειδη το εχω και γω...Το λεω και το εννοω! Αλλωστε, λογω της δεσμευτικοτητας του αυτης,  αν δε μου αρεσε δε θα το'παιρνα, γιατι ξερω οτι -το πιθανοτερο-δε θα μπορουσα να του αλλαξω λουρι...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».