Αποστολέας Θέμα: REVIEW ''DENISSOV VODOLAZ DIVER''  (Αναγνώστηκε 5078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
REVIEW ''DENISSOV VODOLAZ DIVER''
« στις: Ιούνιος 09, 2008, 03:25:34 πμ »
''VODOLAZ'' στα ρωσικα σημαινει επαγγελματιας δυτης βαρεως εξοπλισμου.Η λεξη αναφερεται σε εκεινες τις περιπτωσεις δυτων-που λογω μεγαλου φορτιου,δεν μπορουν να κολυμπησουν,παρα μονο να περπατησουν μεσα στο νερο.Κατι αντιστοιχο δηλαδη με το ''aquanaut''.
Tα VODOLAZ ξεκινησαν να κατασκευαζονται τη δεκαετια του '70  απο τη ZLATOUST για το ρωσικο ναυτικο.Σημερα,δυο ειναι πλεον οι ρωσικες εταιριες που εχουν στη συλλογη τους μοντελα VODOLAZ. Η μια ειναι η MOSCOW CLASSIC και η αλλη η DENISSOV.
Τυγχανει να τα εχω και τα δυο στη συλλογη μου,ωστοσο θα προτιμησω να μιλησω για το δευτερο -DENISSOV- γιατι το θεωρω μοναδικο στο ειδος του.
Κι αυτο γιατι η ''μινιμαλιστικη'' σε διαστασεις ανοξειδωτη κασα του ειναι μεσα σε ''CAOUTCHOUC ENCASEMENT'', δηλαδη επενδυμενη με καουτσουκ,που εν συνεχεια καταληγει σε RUBBER STRAP (ONE PIECE CAOUTCHOUC CONSTRUCTION)
Αυτη η ''κατασκευη'' του δινει τελικες διαστασεις 48ΜΜ x 14ΜΜ. To ρoλο'ι' ''κινει'' η POLJOT 3105, κουρδιστη στο χερι (17 JEWELS).
Tα SMALL SECS βρισκονται στη θεση 8, η ημερομηνια στην 3 και μεταξυ του 4 και του 5 εχει σχεδιαστει μια ΑΓΚΥΡΑ μ'ενα ΣΚΑΦΑΝΔΡΟ για να τονιστει ο ''VODOLAZ'' χαρακτηρας του.Η βιδωτη κορωνα βρισκεται στη θεση 2 -ωστε να μη δυσχεραινει το χρηστη στις κινησεις του χεριου- και μαζι με το κρυσταλο ζαφειρου,ανεβαζει τη στεγανοτητα του ρολογιου στα 100Μ. Οι δεικτες οπως και τα ''indices'' ειναι τυπου SUPER LUMINOVA για μεγαλυτερη ευκρινεια-φωτεινοτητα κατα την καταδυση.
Το DIVER της DENISSOV ειναι LIMITED και το δικο μου φερει τον αριθμο 353/500
Η αγορα του εγινε τον περασμενο Νοεμβριο απο την P. Maier GmbH  μεσω INTERNET.
Ως αρνητικα του θα ανεφερα το οτι δεν εχει ''QUICKSET" ημερομηνιας-λειτουργει δηλαδη οπως καποια παλαια ελβετικα μοντελα που για να αλλαξεις πιο γρηγορα την ημερομηνια επρεπε να γυρισεις τον ωροδεικτη στο 10 και μετα να τον επαναφερεις στο 12-και η τιμη του (530 EYPΩ),που για ρωσικο ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ υψηλη...
Λεω ''σχετικα'' υψηλη και οχι ''αρκετα'',λαμβανοντας υποψιν την ποιοτητα κατασκευης,τη συλλεκτικοτητα,την ιδιαιτεροτητα του και το ονομα της εταιριας-που κατα την προσωπικη μου παντα αποψη-θεωρω οτι μαζι με τις W. GABUS και ALEXANDER SHOROKHOFF-POLJOT INTERNATIONAL ειναι οτι πιο PREMIUM αυτη τη στιγμη στη ρωσικη ωρολογοποι'ι'α.

http://www.denissov-watch.com/images/vodolaz/0061_big_image.jpg

http://www.vostok-uhren.de/start.php?denissov.php

Ευχαριστω,
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2008, 11:02:08 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: REVIEW ''DENISSOV VODOLAZ DIVER''
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 09, 2008, 03:37:07 πμ »

http://www.denissov-watch.com/katalog/vodolaz/vodolaz3105-B1.1.html

και μετα καν'τε  CLICK  πανω στη ''φωτο''

Ευχαριστω,
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Συνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: REVIEW ''DENISSOV VODOLAZ DIVER''
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 09, 2008, 06:51:43 πμ »
ωραία παρουσίαση  =D> και ενδιαφέρον "ξεχωριστό" ρολόι  ;) ,όλες οι παρουσιάσεις σου είναι ωραίες,αλλά αν μπορείς βάλε και καμιά φωτό από τα δικά σου ρολόγια πάνω στον καρπό σου και τα πίσω μέρη αυτών.........έτσι για να έχουμε πιο σφαιρική εικόνα του εκάστοτε ρολογιού ;) πάντως με τόσα χρήματα που έχεις δώσει για τα εξηντά τόσα σου ρολόγια όπως μας προανέφερες κι εσύ ο ίδιος πιστεύω ότι ήρθε η ώρα για την υπέρβαση σου [μέσο όρο λέω π.χ. 400χ 60=24000 ευρώ!(που σίγουρα με τα γραφόμενα σου παραπάνω έχεις δώσει) θα μπορούσες με τις ανάλογες εκπτώσεις των 35% περίπου που αντιστοιχούν σε αυτή την κατηγορία τιμών άνω δηλ. των 20.000ευρώ να ΄χεις στην συλλογή σου 2 πραγματικά ξεχωριστά ρολόγια από δυνατά brand names της επιλογής σου, ΕΚΤΟΣ, και αν δεν είσαι αυτής της φιλοσοφίας οπότε πάω πάσω]και φυσικά να κρατούσες και μερικά από τα υπόλοιπα αυτής της κατηγορίας τιμών που μας έχεις παρουσιάσει ήδη.Απλα η γνώμη μου..............καλή συνέχεια ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: REVIEW ''DENISSOV VODOLAZ DIVER''
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 09, 2008, 09:49:59 πμ »
100μ στεγανότητα σε καταδυτικό ??? :o Δεν υπάρχει περίπτωση να καταδυθώ με ρολόι μικρότερης στεγανότητας των 200μ.

Κονάκη ο Άρης είναι μάλλον της δικιάς μου λογικής "αφού υπάρχουν τόσα πολλά ρολόγια που μου αρέσουν, γιατί να δεσμεύσω τα λεφτά μου σε 2-3;"

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: REVIEW ''DENISSOV VODOLAZ DIVER''
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 09, 2008, 11:06:39 πμ »
-Καλημερα παιδια!
-Ευχαριστω,ΚΟΝΑΚΗ
Ισως και σημερα παρω μια καμερα για το laptop ,αλλα πρεπει να μαθω και τη διαδικασια download - post των ''φωτο''.Φανταζομαι δεν ειναι τιποτα...
-Υπαρχουν και καποια  premium στη συλλογη (π.χ. OMEGA,BREITLING,CORUM),σιγουρα παντα υπαρχει κατι καλυτερο!...Iδωμεν...ωστοσο,η ''φιλοσοφια του Δημητρη'' μου παει πολυ!
Δεν ειναι μονο ενα δυο που μ'αρεσουν,αλλα πολλα...
-Πραγματι,τα 100Μ. δε χαρακτηριζουν ''καταδυτικο ρολο'ι''...παρολο που το ολο concept της DENISSOV ειναι ιδιαιτερο και με βαση το παρελθον των ρωσικων army diver

-Επι τη ευκαιρια,καποια καλη προταση για camera για το FUJITSU-SIEMENS ''AMILO D''?...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: REVIEW ''DENISSOV VODOLAZ DIVER''
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 09, 2008, 11:22:19 πμ »
Αρη πολυ ωραια παρουσιαση και παλι -μας εχεις πια συνηθισει σε αυτα
και εγω της φιλοσοφιας σου και του Δημητρη ειμαι μαλλον ...
α οσον αφορα τις φωτο δεν βλεπω τον λογο να παρεις καμερα για το λαπτοπ ?
αν δεν εχεις παρε καλυτερα μια ψηφιακη καμερα -οι τιμες τους εχουν πεσει παρα πολυ και σιγουρα
θα σου χρησιμευσει και για αλλες στιγμες

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: REVIEW ''DENISSOV VODOLAZ DIVER''
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 09, 2008, 12:07:51 μμ »
Aγαπητε φιλε,
Σ' ευχαριστω για τα σχολια σου και για τη συμβουλη σου για τη χρηση ψηφιακης καμερας!
Εχω μια και μου φαινεται οτι ειναι καιρος να τη βαλω σε λειτουργια!...αφου μαθω πρωτα πως γινεται,φυσικα...
Φιλικα,
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: REVIEW ''DENISSOV VODOLAZ DIVER''
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 09, 2008, 03:37:53 μμ »
Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ''GUESTBOOK'' ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΡΟΛΟ'Ι'

DENISSOV VODOLAZ
Eingetragen von / Entered by: Aris - Watch Collector
Datum / Date: 13.11.2007 20.49 Uhr
An astonishing diver watch model,unique and well-crafted to its final detail by Denissov,probably the most qualitative and distinguished Russian Watch Co.
Thank you \'\'P.MaierGmbH Team\'\' for your kind and fast response to all my inquiries!
Best wishes from Athens-Greece.

 
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: REVIEW ''DENISSOV VODOLAZ DIVER''
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 18, 2008, 09:16:39 μμ »
My ''DENISSOV''
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: REVIEW ''DENISSOV VODOLAZ DIVER''
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 18, 2008, 09:20:12 μμ »
...επενδυμενο ολο με CAOUTCHOUC
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».