Αποστολέας Θέμα: Πώς το προφέρουμε?  (Αναγνώστηκε 23921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 08:33:36 μμ »
Ας μαθει ο daniel να λεει το omega ωμεγα και οχι εμεις ομιγκα......
Και στη τελικη ας τα ειχαμε και ας τα προφερουμε και λαθος.... ;)

Αποσυνδεδεμένος pnp2

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 09:59:06 μμ »

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 10:05:04 μμ »
Βασικά ναί θα συμφωνήσω με τον Βασίλη! Ας είχα εγώ ένα AP και ας το έλεγα και κάθος.


Βέβαια, έτσι και πας στην μπουτίκ της AP και πείς: Καλησπέρα σας, θα ήθελα να δω το νέο Αουντεμάρς Πιγκέ Ρόγιαλ Οακ Οφσόρ..., το λιγότερο που θα κάνουν είναι να σε πετάξουν έξω κλωτσηδόν! :D :dielaughing:

Η απάντηση που παίρνεις είναι: " Περάστε έξω παρακαλώ " !

Εδώ πήγα εγώ με το πιο αστραφτερό χαμόγελο που υπάρχει, με τόοοοση ευγένια και το πρόφερα σωστά και η πωλήτρια έσταζε δηλητήριο! :P

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 10:06:04 μμ »
Πάντως έχει φάση το θέμα! ;D

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 10:34:34 μμ »
Βασικά ναί θα συμφωνήσω με τον Βασίλη! Ας είχα εγώ ένα AP και ας το έλεγα και κάθος.


Βέβαια, έτσι και πας στην μπουτίκ της AP και πείς: Καλησπέρα σας, θα ήθελα να δω το νέο Αουντεμάρς Πιγκέ Ρόγιαλ Οακ Οφσόρ..., το λιγότερο που θα κάνουν είναι να σε πετάξουν έξω κλωτσηδόν! :D :dielaughing:

Η απάντηση που παίρνεις είναι: " Περάστε έξω παρακαλώ " !

Εδώ πήγα εγώ με το πιο αστραφτερό χαμόγελο που υπάρχει, με τόοοοση ευγένια και το πρόφερα σωστά και η πωλήτρια έσταζε δηλητήριο! :P

Φιλαράκι στην μπουτίκ της AP δεν κάνουν σεμινάρια σαβουαρ βιβρ, ούτε ελέγχουν πιστοποιητικά "γαλαζοαιματίας". Τον παρά σου ψάχνουν που στην συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να είναι και ιδιαίτερα πολύς.
Η πωλήτρια έχει την ίδια αξία με την πωλήτρια στο Εβερεστ που σου φτιάχνει το τοστάκι σου.
Οπότε μην ψαρώνεις και πες το ΟΝΤΕΜΑΡΣ. Αυτή το μόνο που ξέρει είναι να το προφέρει σωστά και τίποτα άλλο, σε σημείο που άμα της πεις 15300ST μπορεί και να νομίσει ότι της κάνεις σεξουαλική παρενόχληση
Ο παράς αξίας 15.000 ευρώ, του καθηγητή πανεπιστημίου με 10 διδακτορικά, του μεγαλοχασάπη, της κομμώτριας, του εφοπλιστή και του δημοσίου υπαλλήλου, 15.000 αξίζει !

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 10:43:24 μμ »
Φιλαράκι στην μπουτίκ της AP δεν κάνουν σεμινάρια σαβουαρ βιβρ, ούτε ελέγχουν πιστοποιητικά "γαλαζοαιματίας". Τον παρά σου ψάχνουν που στην συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να είναι και ιδιαίτερα πολύς.
Η πωλήτρια έχει την ίδια αξία με την πωλήτρια στο Εβερεστ που σου φτιάχνει το τοστάκι σου.
Οπότε μην ψαρώνεις και πες το ΟΝΤΕΜΑΡΣ. Αυτή το μόνο που ξέρει είναι να το προφέρει σωστά και τίποτα άλλο, σε σημείο που άμα της πεις 15300ST μπορεί και να νομίσει ότι της κάνεις σεξουαλική παρενόχληση
Ο παράς αξίας 15.000 ευρώ, του καθηγητή πανεπιστημίου με 10 διδακτορικά, του μεγαλοχασάπη, της κομμώτριας, του εφοπλιστή και του δημοσίου υπαλλήλου, 15.000 αξίζει !
Στη μπουτίκ της AP όμως πουλάνε ρολόγια απο 14.000 ευρώ ( 15300 ST ). Άλλο είναι να της πείς Οντεμάρς και άλλο να της πείς 15300ST. Όταν της λές 15300ST σε παίρνει πιο πολύ στα σοβαρά, απο το να της πείς Οντεμάρς. Πανάκριβα ρολόγια πολυτελείας πουλάνε Πάνο, όχι κάλτσες! ;)

Σου λέω κι εγώ τέτοια έλεγα μέχρι πέρσυ που δεν ήξερα να τα προφέρω. Δεν είναι κακό να το προφέρουμε σωστά. ;)

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 11:31:06 μμ »
Στη μπουτίκ της AP όμως πουλάνε ρολόγια απο 14.000 ευρώ ( 15300 ST ). Άλλο είναι να της πείς Οντεμάρς και άλλο να της πείς 15300ST. Όταν της λές 15300ST σε παίρνει πιο πολύ στα σοβαρά, απο το να της πείς Οντεμάρς. Πανάκριβα ρολόγια πολυτελείας πουλάνε Πάνο, όχι κάλτσες! ;)

Σου λέω κι εγώ τέτοια έλεγα μέχρι πέρσυ που δεν ήξερα να τα προφέρω. Δεν είναι κακό να το προφέρουμε σωστά. ;)


Εγώ πάντως που τις ειπα 15300 με κοίταγε σαν εξωγήινο. Όταν δε της είπα 26170, τότε ήταν που έχασε το μπλαζέ υφάκι και άρχισε εμφανώς αγχωμένη να ξεφυλίζει τους κατάλογους μπας και βρει κάτι.
Δηλαδή άμα πας σε μαγαζί που πουλάνε ρολόγια 500 ευρώ, θα συμπεριφερθείς διαφορετικά απ' ότι εκεί που πουλάνε ρολόγια 15000;
Και τα πανακριβα ρολόγια πολυτελείΑς και οι κάλτσες καταναλωτικά αγαθά.

Εννοείται ότι ειναι καλό να τα προφέρουμε σωστά αλλά και να ριξουμε και κανά μαργαριτάρι κάτι τρέχει στα γύφτικα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 11:48:08 μμ »


Εγώ πάντως που τις ειπα 15300 με κοίταγε σαν εξωγήινο. Όταν δε της είπα 26170, τότε ήταν που έχασε το μπλαζέ υφάκι και άρχισε εμφανώς αγχωμένη να ξεφυλίζει τους κατάλογους μπας και βρει κάτι.
Δηλαδή άμα πας σε μαγαζί που πουλάνε ρολόγια 500 ευρώ, θα συμπεριφερθείς διαφορετικά απ' ότι εκεί που πουλάνε ρολόγια 15000;
Και τα πανακριβα ρολόγια πολυτελείΑς και οι κάλτσες καταναλωτικά αγαθά.

Εννοείται ότι ειναι καλό να τα προφέρουμε σωστά αλλά και να ριξουμε και κανά μαργαριτάρι κάτι τρέχει στα γύφτικα.
Ρε Πάνο μου δε με κατάλαβες. Είναι τελείως διαφορετικό να μπείς εσύ που ξέρεις και να της πείς : " 15300, 15400 etc " . Θεωρείσαι άνθρωπος που ξέρει απο AP και ξέρει τους κωδικούς. Της το λές και "τελειώνει" με το που σ'ακούει!  ;)

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 12:02:48 πμ »
Κωστα ,καλυτερα να μπεις με τα λεφτα στο χερι ,ζεστα,και να το αγορασεις και ας το πεις λαθος,παρα να τα ξερεις απεξω και να μα μπαινεις απλως για ματι....πιστευω στην πρωτη περιπτωση θα σε εκτιμησουν πιο πολυ.... ;)Τωρα να τα ξερεις κι ολας οταν πας να τα αγορασεις ακομα καλυτερο αλλα ο σκοπος ειναι να το παρεις.....

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 12:14:39 πμ »
To θέμα της προφοράς είναι μεγάλο και πολύπλοκο.
Οι Ελβετοί είναι πολύγλωσσοι. Η έδρα της Ωμέγα βρίσκεται στο Μπιλ/Μπιέν. Μπιλ για τους γερμανόφωνους, Μπιέν για τους γαλλόφωνους.Ο γερμανόφωνος πρέπει να γελάσει με το Ωμεγκά (και το Μπρετλίν και το Ζεγκέγ) του γαλλόφωνου; Η ο γαλλόφωνος με το Ωμέγκα (και το Μπράιτλιν και το Γιεγκέρ) του Γερμανού;
Τα γαλλικά του Παριζιάνου είναι σωστότερα απ' του ωρολογά στη Γενεύη;
Αφού είναι International Watch Company, δηλ. ΆιΝτάμπλγιουΣί γιατί ο Γερμανός τη λέει ΙΒεΤσέ κι ο Γάλλος ΙΝτουμπλβέΣέ;

Φθόγγοι άλλων γλωσσών δεν υπάρχουν στην ελληνική κι έτσι είναι δύσκολοι στην εκφορά τους, βλ. φθόγγοι μεταξύ α ε και ι ου ή το γαλλικό ρ και το παχύ σ. Αντιστοίχως ελληνικοί όπως τα γ, δ και θ δεν υπαρχουν σε αρκετές ευρωπαϊκές γλώσσες και αντικαθίστανται με κάτι παρεμφερές στη γραφή, όπως το ωμέγα-ομέγκα.

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 12:24:04 πμ »
Ακριβώς! Μην Ξεχναμε οτι οι ελβετοι ειναι τρίγλωσσοι! (Γερμανικά, Ιταλικα, Γαλλικα)
οι πρωτοι λενε Οφιτσινε πάνεγαι, οι δευτεροι οφισίν πανεραί και οι Ιταλι Οφφιτσίνε (με χοντρο ΤΣ  ;)) πανεράι!
Είναι λογικό να δημιουργουνται διαφορές! Πιστεύω πως πρεπει να προσπαθουμε να λέμε το σωστό (το τρίτο στην παραπάνω περίπτωση!) αλλα οχι μέχρι αηδίας!
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 12:28:53 πμ »
Ολυμπ-ί-ακος λέμε....... :D :dielaughing: :dielaughing: :cheers:

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 12:48:05 πμ »
Το Jlc ολοκληρο πως προφερεται?Δεν ξερω γι'αυτο ρωταω
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 12:57:15 πμ »
Γιέγκερ Λε Κούλτρ!  ;)
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 01:31:06 πμ »
άντε να βοηθήσω και γώ λιγάκι  ;D
http://www.chronometrie.com/watchsounds/watchsoundspage.htm
 

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 01:34:24 πμ »
άντε να βοηθήσω και γώ λιγάκι  ;D
http://www.chronometrie.com/watchsounds/watchsoundspage.htm
 
Ναίιιιι ρεεε συ...! Το έστειλε ο Πάνος στην αρχή, που μετά το έστειλε ο Δημήτρης!! Χαχαχαχαχαχα! Οοοκκκκ το εμπεδώωσαμεεε!! :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 01:35:39 πμ »
Ναίιιιι ρεεε συ...! Το έστειλε ο Πάνος στην αρχή, που μετά το έστειλε ο Δημήτρης!! Χαχαχαχαχαχα! Οοοκκκκ το εμπεδώωσαμεεε!! :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
αυτα παθαίνω αν δεν διαβάζω όλο το νήμα ο γίδαρχος...  ;D  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 04:02:41 πμ »
Λοιπόν, επειδή σας πιάνω ιδιαίτερα αδιάβαστους... Πάντα Μπράιτλινγκ. Ποτέ Μπρέιτλινγκ, δεν υπάρχει ούτε στα Γερμανικά (mein kampf- μάιν κάμπφ, Einstein, κ.ο.κ.). Μάλιστα οι Γερμανοί, σχεδόν όπως οι Γάλλοι, προφέρουν το R αρκετά προς το Γ. Μπγάιτλινγκ μάην φύγε(γ) - το καταληκτικό Γ σχεδόν να μην ακούγεται, και το μεσαίο αρκετά πνιγμένο)... Breitling mein Fuhrer!!!
Jaeger Le Coultre. Όχι Γιέγκερ. To J είναι -γιε, για κλπ.- μόνο στα Γερμανικά/ορισμένα Σκανδιναβικά. Στα Γαλλικά Ζεγκέ, με το ζ να ακούγεται σαν "ζου", τα χειλάκια λίγο σουφρωμένα. Ζεγκέ λε κουλτγ... Κι όχι γκάρισμα στα φωνήεντα παρακαλώ. Σε καμμία Λατινογενή γλώσσα πλην καθαυτής της Ιταλικής δεν γκαρίζουμε στα φωνήεντα όπως κάνουμε πλειστάκις στην νεο-Ελληνική...

Επίσης:

Βασγόν (το γ λίγο πνιγμένο και το e του Vacheron σχεδόν εξαφανίζεται, το -ο- πολύ ελαφρά τονισμένο) Κονσταντέν, το εν στο τέλος όχι -αν ούτε -εν, αλλά ενδιάμεσο μεταξύ ε-α...

Chopard = σοπάγ... Το Σ παχύ.

Για ότι άλλο θελήσετε, επειδή ο κατάλογος είναι μεγάλος, θα δώσω live demo στον καφέ, γιατί πρέπει να βλέπετε και πως σουφρώνονται τα χείλη και πως δουλεύει το λαρύγγι στις προφορές. Κατανοώ βαθύτατα ότι αν ήμουν γκόμενα ετών 25 με νόστιμο πρόσωπο, κορμάρα και σαρκώδη χείλη, θα γινόταν Σόδομα και Γόμορα στο Flocafe, αλλά τώρα θα ανεχτείτε τριχωτή αρκούδα, φαλακρή, με γκριμάτσες που θα σας κάνουν να φτύνετε τον καφέ απ το γέλιο... Κανονιστείτε...!






ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Πώς το προφέρουμε?
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 09:29:48 πμ »

τα χειλάκια λίγο σουφρωμένα.


Aαααααα θέλει και νάζι το θέμα.... ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης