Αποστολέας Θέμα: Genta style ρολόι  (Αναγνώστηκε 1423 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paulm

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 29, 2021, 10:34:25 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά και πάλι για τις απαντήσεις!

Συμφωνώ ότι τα Rolex ανεβάζουν σαν τρελλά αξία. Πλέον δεν ξέρω, ενδέχεται οι τιμές τους να έχουν πιάσει "limit up" τόσο που έχουν ανέβει.

Το GMT μου με τη μαύρη κεραμική στεφάνη το αγόρασα το 2010 4.200 Ευρώ. Τώρα δεν χρειάζεται να σας πω πόσο έχει πάει.

Διαφωνώ με την άποψη ότι μόνο τα Rolex ανεβαίνουν. Πολλές μάρκες υψηλής ωρολογοποιίας απολαμβάνουν γενναίες ανατιμήσεις. Σε έναν κόσμο χαμηλών επιτοκίων και περιορισμένων ευκαιριών για αποδόσεις σε χρηματοοικονομικά προϊόντα, η αποθήκευση πλούτου σε αντικείμενα πολυτελείας τείνει να γίνει μόδα.

Κοιτούσα πριν από καμία 3ετία για Vacheron Constantin Overseas. Όχι το τελευταίο, εκείνο που έβγαινε στα τέλη της δεκαετίας του 2000. Το απλό, χωρίς χρονογράφο. Το έβρισκα 8 με 9 χιλιάδες μεταχειρισμένο και μου φάνηκε πολύ ακριβό. Πλέον παίζει στα 12 με 15...

Λοιπόν για να γελάσουμε λίγο, σας βάζω στοίχημα για το Laureato. Το παρακολουθώ καιρό. Είναι από τα ελάχιστα (αν όχι το μοναδικό) Genta-style ρολόι από μάρκα υψηλής ωρολογοποιίας που ακόμη "παίζει" κάτω απο 10χίλιαρο. Έχω ένα προαίσθημα ότι σε 5 χρόνια θα το βλέπουμε στο 20ρικο. ΟΚ, εντελώς δική μου άποψη!

Νομίζω το μόνο Genta-style ρολόι που έβγαλε ποτέ η Rolex ήταν το Oysterquartz στα 80ς...

Κατά τα άλλα συνεχίζω την αναζήτηση...

Αποσυνδεδεμένος paulm

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 01, 2021, 12:35:35 πμ »
Καλησπέρα παιδιά.

Σήμερα πήγα και δοκίμασα αυτό.



ΟΚ, είναι σίγουρα ένα κλικ πιο κάτω από τα Zenith και GP για τα οποία συζητήσαμε. Δεν ήξερα καν την ύπαρξή του, εκ των υστέρων έμαθα ότι είναι νέο release μερικών μηνών.

41 διάμετρος, έμεινα έκπληκτος με το εφέ που έκανε και την ποιότητα κατασκευής. Είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνω (βασικά είναι spot on).

Με έβαλε σε έντονες σκέψεις...



Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 02, 2021, 11:57:20 πμ »
Πολύ ωραίο ρολόι .... αν σου κάνει  μια χαρά το βρίσκω ....

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 04, 2021, 07:56:48 πμ »
Καλημέρα σας κύριοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2021, 08:41:46 πμ από Dimitris Real »