Αποστολέας Θέμα: 2 ρολόγια παρόμοια αλλά με μεγάλη διαφορά τιμής  (Αναγνώστηκε 577 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Υπάρχουν 2 ρολόγια που μου αρέσουν πάρα πολύ και εμφανισιακά μοιάζουν και πολύ μεταξύ τους. Το πρώτο είναι το Hamilton Jazzmaster Auto κωδικός H42535140 και το άλλο είναι το Omega De Ville κωδικός 433.10.41.22.03.001. Και τα 2 με μπλε καντράν, λατινικούς αριθμούς και μπρασελέ.

Το θέμα είναι πως υπάρχει μια τεράστια διαφορά στην τιμή, το Omega έχει τιμή καταλόγου περίπου 10 φορές επάνω σε σχέση με το Hamilton, αν και το είχα βρει παλιότερα σε duty free κατάστημα πολύ φτηνότερα. Όμως και πάλι μιλάμε για μια διαφορά τιμής γύρω στα 6.000 ευρώ. Το ερώτημά μου είναι, πέρα από τις προφανείς λειτουργικές διαφορές τους όπως π.χ. ημερομηνία στο Omega, λίγο μεγαλύτερή διάμετρο κάσας 41mm vs 40mm, ελαφρώς διαφορετική σχεδίαση κλπ. κατά πόσο αξίζει να δώσει κανείς τα παραπάνω χρήματα για το Omega. Θα ήθελα δηλαδή κάποιος που γνωρίζει καλά τα ρολόγια αυτά να μου πει τι παίρνει κάνεις με τα επιπλέον χρήματα δεδομένου πως και τα 2 μου αρέσουν στιλιστικά εξίσου.

Το Omega το έχω δοκιμάσει πάνω στο χέρι μου και μου αρέσει πολύ, το Hamilton είναι αρκετά καινούριο μοντέλο και δεν είχα ακόμα την ευκαιρία να το δω από κοντά.

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων για την όποια βοήθεια.