Αποστολέας Θέμα: H γωνια των sports  (Αναγνώστηκε 778684 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3600 στις: Μάιος 23, 2017, 06:24:32 μμ »
Τουρκικές «σειρήνες» για Πρίντεζη!
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/1087636/toyrkikes-seirines-gia-printezi



Δεν πάει πουθενά ο Γιώργαρος!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
H γωνια των sports
« Απάντηση #3601 στις: Μάιος 23, 2017, 06:26:42 μμ »
Δεν πάει πουθενά ο Γιώργαρος!!!


Οταν θα του ανοιξουν την βαλίτσα με τα 2.500.000 € μετρητά, δεν νομίζω να μείνει Πειραιά.

Ποσα χρονια εχει ακόμα να παίξει, 4-5 ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3602 στις: Μάιος 23, 2017, 06:36:21 μμ »
Ούτε εγώ νομίζω ότι θα φύγει , την βόλτα του την έχει κάνει άλλωστε στην κατάλληλη ηλικία  , τώρα είναι σε φάση αράζω κάνω οικογένεια και απολαμβάνω τα λίγα ακόμα χρόνια καριέρας , δεν νομίζω οι αγγελοπουλοι να το αφήσουν παραπονεμένο άλλωστε , και με λιγότερα νομίζω ότι θα μείνει .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3603 στις: Μάιος 23, 2017, 06:40:30 μμ »
Ούτε εγώ νομίζω ότι θα φύγει , την βόλτα του την έχει κάνει άλλωστε στην κατάλληλη ηλικία  , τώρα είναι σε φάση αράζω κάνω οικογένεια και απολαμβάνω τα λίγα ακόμα χρόνια καριέρας , δεν νομίζω οι αγγελοπουλοι να το αφήσουν παραπονεμένο άλλωστε , και με λιγότερα νομίζω ότι θα μείνει .


Sent from my iPhone using Tapatalk
ε

Συμφωνώ Γιάννηδες, εδω θα μείνει!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3604 στις: Μάιος 23, 2017, 06:40:45 μμ »

Οταν θα του ανοιξουν την βαλίτσα με τα 2.500.000 € μετρητά, δεν νομίζω να μείνει Πειραιά.

Ποσα χρονια εχει ακόμα να παίξει, 4-5 ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω Πάνο.

32 κλεισμένα είναι ο Πρίντεζης.
Στο κορυφαίο επίπεδο που είναι μάξιμουμ 2 χρόνια.
Όχι ότι δεν μπορεί να παίξει κι άλλο,αλλά όχι σαν σταρ.

Αν είναι έξυπνος θα μείνει εκεί που είναι.
Για να έχει ένα πάρα πολύ καλό εισόδημα και αφού σταματήσει το μπάσκετ σαν παίκτης...

Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3605 στις: Μάιος 23, 2017, 06:44:46 μμ »
Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω Πάνο.

32 κλεισμένα είναι ο Πρίντεζης.
Στο κορυφαίο επίπεδο που είναι μάξιμουμ 2 χρόνια.
Όχι ότι δεν μπορεί να παίξει κι άλλο,αλλά όχι σαν σταρ.

Αν είναι έξυπνος θα μείνει εκεί που είναι.
Για να έχει ένα πάρα πολύ καλό εισόδημα και αφού σταματήσει το μπάσκετ σαν παίκτης...


Δεν ήξερα οτι ειναι 32. Σε καθε περίπτωση ακόμα και 2 χρονια τοπ να παίξει, χαλαρά τα αξίζει τα 2.500.000.

Με δεδομένο οτι τελειώνει και τα λεφτά εινιαι μυθικά θα ειναι κορόιδο να τα αφήσει ειδικά στα χρονια της κρίσης.

Εγω Ολυμπιακός ειμαι και πετάω την σκούφια μου να μείνει αλλά θα το καταλάβω 2.500.000 % αν φυγει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3606 στις: Μάιος 23, 2017, 08:54:25 μμ »

.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3607 στις: Μάιος 23, 2017, 09:00:53 μμ »
Ωχχχχχχχχχχ τι κάνεις τώρα ρε φίλε? Μουτζουρώνεις τον mister perfect?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3608 στις: Μάιος 23, 2017, 09:02:44 μμ »
Εγώ? Ο τρακης.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3609 στις: Μάιος 23, 2017, 09:12:51 μμ »
Και μετά ήθελες να μείνει ο Ομπράντοβιτς με τέτοιον ανισσοροπο πρόεδρο .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3610 στις: Μάιος 23, 2017, 09:25:09 μμ »
Επί της ουσίας δεν έχει άδικο πάντως.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3611 στις: Μάιος 23, 2017, 09:31:55 μμ »
Επί της ουσίας δεν έχει άδικο πάντως.

Ναι, όπως έμεινε ο σπανουλης στον ΠΑΟ .
Γιατί έχει δίκιο ρε φίλε , επαγγελματίας είναι, καλά έκανε .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3612 στις: Μάιος 23, 2017, 09:32:45 μμ »
Ο Σπανούλης ήταν γαύρος από κούνια


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
H γωνια των sports
« Απάντηση #3613 στις: Μάιος 23, 2017, 09:34:44 μμ »
Ο Σπανούλης ήταν γαύρος από κούνια

Η μείωση του μπατζετ από μόνη της δεν λέει κάτι , και ο Ολυμπιακός μείωσε το μπατζετ και ο ΠΑΟ το είχε ξανακάνει , το ποιος το κάνει έχει σημάσια και τι πλάνο έχει . Ο τρακης δεν ξέρει τι θέλει .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3614 στις: Μάιος 23, 2017, 09:37:39 μμ »
Αννα Κορακάκη : συλλέκτης μεταλλείων!!!



Κατέκτησε ξανά το χρυσό μετάλλιο και το χάλκινο.

Το χρυσό μετάλλιο το πήρε στο αεροβόλο πιστόλι 10μ. του Παγκοσμίου Κυπέλλου που φιλοξενείται στο Μόναχο και το χάλκινο στα 25μ.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3615 στις: Μάιος 23, 2017, 09:47:54 μμ »
Μπράβο στον κορίτσαρο!

Σπύρο τι έγινε ακριβώς στο μπάσκετ με τον ΠΑΟ? Κατεβάσατε την κανονική ομάδα ή έπαιξαν οι μαζορέτες?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3616 στις: Μάιος 23, 2017, 09:48:12 μμ »
Αννα Κορακάκη : συλλέκτης μεταλλείων!!!



Κατέκτησε ξανά το χρυσό μετάλλιο και το χάλκινο.

Το χρυσό μετάλλιο το πήρε στο αεροβόλο πιστόλι 10μ. του Παγκοσμίου Κυπέλλου που φιλοξενείται στο Μόναχο και το χάλκινο στα 25μ.

Δεν τη βλέπω όμως την κοπελιά να παίρνει 2.500.000€ ούτε σε όλη της τη ζωή  ::)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3617 στις: Μάιος 23, 2017, 09:51:54 μμ »
Μπράβο στον κορίτσαρο!

Σπύρο τι έγινε ακριβώς στο μπάσκετ με τον ΠΑΟ? Κατέβηκε η κανονική ομάδα ή έπαιξαν οι μαζορέτες?

Ποια κανονική ομαδα ρε Γιαννη;

Η κανονική ομαδα ειχε παει να συλλυπηθει το γαβρο, οποτε  ... παίξανε κατι φαντάσματα.  ;) ;D
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3618 στις: Μάιος 23, 2017, 09:55:56 μμ »
Χάλκινο, shooter of the year 2016, Χρυσό






Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #3619 στις: Μάιος 23, 2017, 11:31:45 μμ »
για να απαντησω στον Πανο για χτες! μιας και πλεον δε το λεω εγω αλλα καποιος δημοσιογραφος!

Σιγά το κατόρθωμα! Ο Ομπράντοβιτς είχε μπάτζετ τόσων εκατομμυρίων μύθος ή πραγματικότητα;

Το ότι ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος προπονητής του ευρωπαϊκού μπάσκετ δεν χωρά αμφιβολία. Έχει κατακτήσει τον τίτλο 9 φορές, έχει πάρει μέρος σε 16 Final-Four και το έχει κάνει με έξι διαφορετικές ομάδες (το έχει κατακτήσει με τις 5). Έχει πάρει τίτλο ως πρωτάρης (Παρτίζαν), ως το απόλυτο αουτσάιντερ (Μπανταλόνα), ως το απόλυτο φαβορί (Ρεάλ) και σε διαφορετικές συνθήκες με τον Παναθηναϊκό: ως γηπεδούχος (2000 και 2007), παίζοντας στην έδρα του αντιπάλου (2002), παίζοντας στο δυσκολότερο και πιο ανταγωνιστικό Final Four (2009), έχοντας την ομάδα που δεν υπολόγιζε κανείς (2011).

Ναι, αλλά η Φενέρ είχε μεγάλο μπάτζετ. Ναι, όπως είχε επί Μπογκντάν Τάνιεβιτς (Σμιθ, Πρέλζιτς, Ασίκ, Τουρκσάν, Μρστιτς, Γκίριτσεκ, Ερντέν, Κίνσεϊ, Γκριρ, Ούκιτς, Σόλομον), επί Σπάχια (Γιασικεβίτσιους, Λαβρίνοβιτς, Τζέρελς, Γκιστ, Σεφολόσα, Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς) και επί Πιανιτζάνι (ΜακΚάλεμπ, Μπατίστ, Σάτο, Άντερσεν). Στο παρελθόν έχουν υπάρξει και άλλες ομάδες που έχουν δαπανήσει αντίστοιχα πολλά χρήματα. Για παράδειγμα η Χίμκι και η Εφές. Η Φενέρ, όμως, κατάφερε μετά την πρώτη χρονιά - εγκλωβισμένη από τα προηγούμενα συμβόλαια και τους γηγενείς που δεν ήθελε ο Ομπράντοβιτς- να πάρει μέρος σε τρία συνεχόμενα Final Four, να χάσει το παρθενικό της, να αφήσει το δεύτερο να ξεφύγει για ένα ριμπάουντ και να κατακτήσει το τρίτο.

Το σημαντικότερο, όμως, είναι ότι έβαλε μια "άγραφη" ομάδα στην ελίτ. Δίπλα σε ομάδες με ιστορία και διακρίσεις τις τελευταίες τρεις τουλάχιστον 10ετίες, όπως ο Ολυμπιακός, η Ρεάλ, η Μπαρτσελόνα, ο Παναθηναϊκός, η ΤΣΣΚΑ και η Μακάμπι. Ποια άλλη ομάδα έχει περάσει έτσι ξαφνικά σε αυτό το στάτους; Η Σιένα και η Μπασκόνια, που ανήκουν όμως στην δεύτερη ταχύτητα. Ξανά: κι άλλες ομάδες έδωσαν χρήματα, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Οι μεγαλύτεροι μύθοι που κυκλοφορούν εσχάτως αφορούν τα χρήματα που δαπανούν οι ακριβές ομάδες. "Η ΤΣΣΚΑ των 42 εκατομμυρίων", ποσό που αναφέρεται πέρα από τα έξοδα για παίκτες, σε έξοδα για την δεύτερη ομάδα, τις ακαδημίες, ακόμη και το αεροπλάνο. "Ναι, αλλά η Φενέρ δίνει πάνω από 30 εκατομμύρια". Ξεχνάμε αφενός την υπεραξία που πρέπει να πληρώσουν αυτές οι χώρες λόγω διαφορετικών λόγων, αλλά το κυριότερο τις εύφορες συνθήκες για μεγάλα συμβόλαια λόγω φορολογίας. Στην Ισπανία για παράδειγμα κάθε παίκτες πληρώνεται διπλός. Στην Ελλάδα υπό κανονικές συνθήκες πληρώνεται +150% της αξίας του. Πως μπορούν αυτές οι ομάδες να τα βάλουν με ομάδες που διαθέτουν τόσο δυνατούς (κρατικούς ή ιδιωτικούς) χορηγούς από πίσω τους;

Πως μπορούμε να συγκρίνουμε αγορές όπως η ελληνική κι η ισπανική που επί της ουσίας ο χρηματικός ανταγωνισμός αφορά δύο ομάδων (Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός και Ρεάλ-Μπαρτσελόνα), με πρωταθλήματα όπως το τούρκικο και το ρώσικο, όπου υπάρχουν πολλές διοικήσεις που διεκδικούν παίκτες με συμβόλαια πολλών μηδενικών. Για παράδειγμα η ΤΣΣΚΑ στην αναζήτηση παικτών πρέπει να νικήσει την Χίμκι, την Ούνιξ, την Λοκομοτίβ και κατά καιρούς άλλες ομάδες (Νίζνι, Ζενίτ) που έχουν συμβόλαια τριών, δύο και ενός εκατομμυρίου. Το ίδιο και η Φενέρ που διεκδικεί παίκτες σε μια αγορά που βρίσκεται η Εφές, η Γαλατά, η Νταρουσάφακα. Είναι διαφορετικό. Και τα χρήματα επομένως γίνονται διαφορετικά.

Για κάποιο περίεργο λόγο ο κόσμος θεωρεί ότι η δουλειά του προπονητή που έχει να διαχειριστεί το μεγαλύτερο μπάτζετ είναι εύκολη. Για την ακρίβεια, όμως, είναι δυσκολότερη. Γιατί υπάρχει το μεγάλο "πρέπει". Κι αν δεν το πιστεύει κάποιος, ας ρωτήσει τους ίδιους τους προπονητές που έχουν περάσει τόσο από τα χαμηλά, όσο και από τα ψηλά. Είναι αντίστοιχος μύθος με το "με τέτοιους παίκτες δεν χρειάζεται προπονητής", το οποίο έχει διαψεύσει πανηγυρικά ο Σέρτζιο Σκαριόλο. Με τον Ιταλό στον πάγκο της η εθνική Ισπανίας κατέκτησε τρία χρυσά σε Eurobasket (2009, 2011, 2015), ένα ασημένιο ολυμπιακό μετάλλιο (2012) και ένα χάλκινο ολυμπιακό μετάλλιο (2016), μετρώντας μόνο μια "αποτυχία", την 6η θέση του Μουντομπάσκετ του 2010. Χωρίς αυτόν η Ισπανία έμεινε εκτός τελικού Eurobasket για πρώτη φορά μετά το 2005, ενώ το 2014 στο Παγκόσμιο Κύπελλο που έγινε στη χώρα της, κατέληξε στην 5η θέση.

Πίσω στον Ομπράντοβιτς. Η ομάδα που έχει παραδοσιακά το μεγαλύτερο μπάτζετ η ΤΣΣΚΑ από το 2009 έχει πάρει μέρος σε όλες τις διοργανώσεις εκτός από μια, αλλά την έχει κατακτήσει μόνο μια φορά! Την περσινή. Έχοντας αλλάξει τέσσερις διαφορετικούς προπονητές (Μεσίνα, Πασούτιν, Καζλάουσκας, Ιτούδη). Κάτι που σημαίνει ότι το να πάρει κάποιος την Euroleague δεν είναι εύκολο υπόθεση, όσα χρήματα κι αν έχει. Ώρα για συγκρίσεις: τα τελευταία 10 χρόνια μόνο ένας προπονητής έχει πάρει παραπάνω από μια φορά τον ευρωπαϊκό τίτλο: ο Ομπράντοβιτς. Όχι δύο, αλλά τέσσερις φορές (2007, 2009, 2011 και 2017). Τα υπόλοιπα τα έχουν μοιραστεί ο Πασκουάλ, ο Ίβκοβιτς, ο Μπαρτζώκας, ο Μπλατ και ο Ιτούδης. Ο "Ζοτς" κι άλλοι σαν να λέμε.

Μύθος ή πραγματικότητα: μύθος


πηγη: http://euroleague.sport24.gr/article/4686503/muthoi-kai-pragmatikothtes-toy-final-four.html
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!