Αποστολέας Θέμα: H γωνια των sports  (Αναγνώστηκε 778455 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2480 στις: Ιούνιος 15, 2016, 09:09:33 πμ »
Πάντα ήμουν οπαδός παιχτών που έπαιζαν μπάσκετ με το μυαλό τους και κόντρα στα σωματικά τους προσόντα, όπως Μπάρκλεϋ, Στόκτον, Γιασικεβίτσιους,  από Ελλάδα Φάνης, Παππάς κλπ, καταλαβαίνετε το είδος.
Ποτέ δεν εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα απο "αθληταράδες" τύπου ΛεΜπρόν που θα μπορούσαν να διαπρέψουν από στίβο μέχρι MMA και απλά διάλεξαν το μπάσκετ. Εξαιρείται ο MJ εννοείται, που συνδίαζε φυσικά προσόντα με μπασκετική διάνοια και ατελείωτη προσήλωση στην προπόνηση γι αυτό έγινε μύθος.

Επίσης, κατανοώ πόσο δύσκολο είναι αυτό που κάνουν οι σύγχρονοι τύποι με τα τρίποντα και πόση προπόνηση έχουν ρίξει, αλλά προσωπικά με απομακρύνει από το άθλημα. Το βρίσκω αντιαισθητικό σαν θέαμα και με κάνει να μη θέλω να παρακολουθήσω.
Συμφων'ω με τον Καρτέο, μακάρι να το καταργούσαν, ή να πλάταιναν τα γήπεδα και να το πήγαιναν στα 8 μέτρα.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2481 στις: Ιούνιος 15, 2016, 11:30:16 πμ »


Παιζει δηλαδή μια ομάδα και αρχίζει η άλλη να πυροβολεί από παντού,  της σπάει τα νεύρα και τέλος το ματς.


Και τι την εμποδίζει αυτή την ομάδα να κάνει το ίδιο?

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2482 στις: Ιούνιος 15, 2016, 11:36:52 πμ »
Και τι την εμποδίζει αυτή την ομάδα να κάνει το ίδιο?

Είναι σίγουρο οτι αν μπορούσαν να το κάνουν όλοι θα το έκαναν , το συγκεκριμένο στυλ βρίσκει όμως μιμητές , καλούς και κακούς . Ποσο εντυπωσιακό δηλαδή μπορεί να είναι ενα θέαμα που όλοι Βαράνε τρίποντα και είναι άστοχοι;
Το στυλ όμως αυτο είναι εύκολο να το μιμηθεις, το καλό μπάσκετ όμως είναι αυθεντικό .
Προσωπικά πιο πολυ με εξιτάρει η ασυληπτη πάσα , κι αυτο δεν μπορείς να το μιμηθεις εύκολα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2483 στις: Ιούνιος 15, 2016, 11:46:36 πμ »
Το σενάριο που όλοι βαράνε τρίποντα και μόνο τριποντα χωρίς να έχουν την ικανότητα να τα βάλουν δεν ειναι μόνο υποθετικό ..στην ουσία δεν έχει συμβεί ποτέ για να το συζητάμε.Αν κάποιος παρακολουθήσει τη συζητηση χωρίς να ξέρει από μπάσκετ θα νομίσει οτι το τρίποντο ειναι κατι πολυ εύκολο για ολους τους παιχτες και από επιλογή δε το κανουν οι περισσότεροι για να μη χαλάσει η ομορφιά του αθλήματος..
Και τώρα και λίγο πιο συγκεκριμένα επειδή στην ουσία αυτή η συζητηση έχει ξεκινήσει από τους gsw.Δε καταλαβαίνω πως καποιος που εχει παρακολουθήσει ολόκληρα παιχνίδια αυτής της ομάδας ,του nba γενικότερα,εχει δει ολα τα play offs των τελευταίων 2-3ων χρόνων τουλαχιστον καταλήγει στο συμπέρασμα ότι παίζουν μπάσκετ χωρίς συστήματά και το μονο που κανουν ειναι να βαράνε από τα 6.75...

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2484 στις: Ιούνιος 15, 2016, 11:53:32 πμ »
Εννοείται οτι δεν παίζει μονο με τρίποντα κανεις.
Όταν όμως πάνω απο τους μίσους πόντους και πάνω απο τις μισές επιθέσεις εκδηλώνονται με ενα συγκεκριμένο τροπο , είναι μονότονο .
Ισως οι gsw να το κάνουν καλύτερα απο όλους , στο κάτω κάτω το nba ανέκαθεν ήταν πιο αθλητικό .
Όταν όμως βλέπεις και στην Ευρώπη που παραδοςιακα , ιςως και λόγω προςοντων, πάντα έπαιζε πιο εγκεφαλικό μπάσκετ,
 ομαδες να στηρίζονται σε αυτο τον τροπο παιχνιδιού, είναι ανησυχητικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2485 στις: Ιούνιος 15, 2016, 11:59:06 πμ »


Και τι την εμποδίζει αυτή την ομάδα να κάνει το ίδιο?

Μπορει να το κάνει. Αλλά το τρίποντο είναι σε μεγαλύτερο βαθμό θέμα τύχης από ένα άλλο σουτ από πιο κοντά, από ένα καρφωμα, από ένα άλλο πλέι. Δεν είναι μόνο θέμα ικανότητας αλλά η αναλογία τύχης-ικανοτητας είναι σε μεγαλύτερο βαθμό υπέρ του τυχαιου και εμένα αυτό με ενοχλει
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2486 στις: Ιούνιος 15, 2016, 12:01:45 μμ »
Εννοείται οτι δεν παίζει μονο με τρίποντα κανεις.
Όταν όμως πάνω απο τους μίσους πόντους και πάνω απο τις μισές επιθέσεις εκδηλώνονται με ενα συγκεκριμένο τροπο , είναι μονότονο .
Ισως οι gsw να το κάνουν καλύτερα απο όλους , στο κάτω κάτω το nba ανέκαθεν ήταν πιο αθλητικό .
Όταν όμως βλέπεις και στην Ευρώπη που παραδοςιακα , ιςως και λόγω προςοντων, πάντα έπαιζε πιο εγκεφαλικό μπάσκετ,
 ομαδες να στηρίζονται σε αυτο τον τροπο παιχνιδιού, είναι ανησυχητικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αναφέρομαι αποκλειστικά στο nba από όπου ξεκίνησε η συζήτηση και επειδή το παρακολουθώ αρκετά στενά τα τελευταία χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2487 στις: Ιούνιος 15, 2016, 12:05:38 μμ »
Μπάσκετ όμως παίζεται παντού , κι εκτός nba, κι αν οι gsw όπως είπα είναι αυθεντία σε αυτο το στυλ οι μιμητές στην Ευρώπη μοιάζουν καρικατούρες .
Καλώς ή κακώς το μπάσκετ του nba ήταν ανέκαθεν πιο ουτοπικό .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2488 στις: Ιούνιος 15, 2016, 12:13:22 μμ »

Μπορει να το κάνει. Αλλά το τρίποντο είναι σε μεγαλύτερο βαθμό θέμα τύχης από ένα άλλο σουτ από πιο κοντά, από ένα καρφωμα, από ένα άλλο πλέι. Δεν είναι μόνο θέμα ικανότητας αλλά η αναλογία τύχης-ικανοτητας είναι σε μεγαλύτερο βαθμό υπέρ του τυχαιου και εμένα αυτό με ενοχλει
Διαφωνώ ότι το τρίποντο ειναι θέμα τύχης..ίσα ίσα το αντίθετο θα έλεγα.Το τρίποντο σε αντίθεση με οποιοδήποτε δίποντο ειναι πολύ συγκεκριμενο σουτ.Από συγκεκριμένη απόσταση οπου η μπάλα πρεπει να φύγει με συγκεκριμένη ταχυτητα,με συγκεκριμένη τεχνική,την ιδια δύναμη από το ίδιο ύψος κτλπ κτλπ .Μιλαμε για μηχανοποιημένες κινήσεις που επιτυγχάνονται με ώρες προπόνησης. Αναφερομαι σε σταθερά καλούς σουτερ.Είναι γνωστό αλλωστε το παράδειγμα του Πέτροβιτς που εκτελούσε καθε πρωί 1000 τρίποντα..

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2489 στις: Ιούνιος 15, 2016, 12:17:39 μμ »
Διαφωνώ ότι το τρίποντο ειναι θέμα τύχης..ίσα ίσα το αντίθετο θα έλεγα.Το τρίποντο σε αντίθεση με οποιοδήποτε δίποντο ειναι πολύ συγκεκριμενο σουτ.Από συγκεκριμένη απόσταση οπου η μπάλα πρεπει να φύγει με συγκεκριμένη ταχυτητα,με συγκεκριμένη τεχνική,την ιδια δύναμη από το ίδιο ύψος κτλπ κτλπ .Μιλαμε για μηχανοποιημένες κινήσεις που επιτυγχάνονται με ώρες προπόνησης. Αναφερομαι σε σταθερά καλούς σουτερ.Είναι γνωστό αλλωστε το παράδειγμα του Πέτροβιτς που εκτελούσε καθε πρωί 1000 τρίποντα..
Φυσικά και διαφωνείς ότι είναι θέμα τύχης. Και εγώ διαφωνώ. Είπα ότι έχει μεγαλύτερο παράγοντα τύχης από ότι αλλά πλεις και σουτ. Συγκριτικά μιλησα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2490 στις: Ιούνιος 15, 2016, 12:23:52 μμ »
 Ο Κόμπι κι αν ήταν κωλόφαρδος με τα ξαπλωμένα φέιντεγουέι ή με τη μισή αντίπαλη ομάδα κρεμασμένη πάνω του.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2491 στις: Ιούνιος 15, 2016, 12:31:59 μμ »
Φυσικά και διαφωνείς ότι είναι θέμα τύχης. Και εγώ διαφωνώ. Είπα ότι έχει μεγαλύτερο παράγοντα τύχης από ότι αλλά πλεις και σουτ. Συγκριτικά μιλησα
Ναι ναι κατάλαβα τι είπες ,εγώ δε το εξέφρασα καλά στην αρχή της απάντησης μου.Αλλά θα επιμείνω σε αυτό που σου είπα.Για τους μεγάλους παιχτες έχει όσο τύχη έχουν όλα τα plays.Σε αυτό το επίπεδο αθλητών δε σημαδεύουν απλώς...προσπαθούν να επαναλάβουν μια μηχανοποιημένη κίνηση που έχουν δουλέψει άπειρες ώρες .

Αποσυνδεδεμένος Johnny

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4378
  • Ειναι εκει ο Μπεμπης;;
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2492 στις: Ιούνιος 15, 2016, 12:36:20 μμ »
Επειδή το παρακολουθώ κ εγω οταν καθόμασταν να δουμε nba το πρώτο που θέλαμε να δουμε ήταν ενα κάρφωμα στα μούτρα του αλλου,μια μαγική πάσα,μάχη στη ρακέτα.Το τελευταίο που μας ενδιέφερε ήταν να παρακολουθήσουμε αμυνα ποσο μαλλον τρίποντο.Δεν αντιλέγει κανεις οτι οι splash brothers έχουν προσόντα κ τρομερές ικανότητες αλλα δεν ειναι αυτο το nba.Ειναι βαρετό..Τωρα όσο αναφορά το γιο του διαβολου τι να πει κανεις.. Ο Cary μπροστά του ωχριά.Ο άνθρωπος ήταν απο αλλο πλανήτη η ντρίμπλα του το μπάσιμο του η εξυπνάδα του ήταν σε αλλα επίπεδα.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2493 στις: Ιούνιος 15, 2016, 12:41:48 μμ »
Το ωραίο είναι ότι φαίνομαι σα να υπερασπίζομαι τους gsw οταν στην ουσία ειναι η τελευταία ομάδα που υποστηρίζω και θέλω να πάρει το πρωτάθλημα.. :)

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2494 στις: Ιούνιος 15, 2016, 12:57:46 μμ »
Ναι ναι κατάλαβα τι είπες ,εγώ δε το εξέφρασα καλά στην αρχή της απάντησης μου.Αλλά θα επιμείνω σε αυτό που σου είπα.Για τους μεγάλους παιχτες έχει όσο τύχη έχουν όλα τα plays.Σε αυτό το επίπεδο αθλητών δε σημαδεύουν απλώς...προσπαθούν να επαναλάβουν μια μηχανοποιημένη κίνηση που έχουν δουλέψει άπειρες ώρες .
Τότε γιατί έχουν χαμηλότερα ποσοστά;
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2495 στις: Ιούνιος 15, 2016, 01:00:08 μμ »
Γιατί δεν είναι μηχανές να βγάζουν κάθε φορά το ίδιο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnny

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4378
  • Ειναι εκει ο Μπεμπης;;
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2496 στις: Ιούνιος 15, 2016, 01:10:37 μμ »
Κ εγω oclahoma ειμαι Βασίλη..

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2497 στις: Ιούνιος 15, 2016, 01:56:46 μμ »
Γιατί δεν είναι μηχανές να βγάζουν κάθε φορά το ίδιο αποτέλεσμα.

στατιστικα ειπα. οχι σε ενα αγωνα. στατιστικα καριερας.

δηλαδη θες να μου πεις οτι ο παραγοντας τυχης ειναι ιδιος σε ενα καρφωμα και σε ενα τριποντο για να μπει?

ικανοτητα φυσικα και θελει αλλα αν δεν θελει και περισσοτερη τυχη ενα τριποντο απο οτι ενα καρφωμα η' ενα λει απ η' ενα σουτ απο τα 3 μετρα τοτε κακως συζηταμε.

ποσοι παικτες και ποσες ομαδες θα σουταραν απο τα 7 μετρα αντι τα 3-4 μετρα αν δεν υπηρχε τριποντο?


Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2498 στις: Ιούνιος 15, 2016, 02:08:03 μμ »
Δεν ξερω γιατι το βαζω εδω αλλα τελοσπαντων.....
Τοοοοσο κριμα να ξοδευει την περιουσια του μπαμπα του σε πο@τσες.
http://www.pronews.gr/portal/20160615/lifestyle/celebrities/84073/o-gios-toy-magic-johnson-me-psilotakoyna-kai-mini-foysta-stoys

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: H γωνια των sports
« Απάντηση #2499 στις: Ιούνιος 15, 2016, 02:31:09 μμ »
Δεν ξερω γιατι το βαζω εδω αλλα τελοσπαντων.....
Τοοοοσο κριμα να ξοδευει την περιουσια του μπαμπα του σε πο@τσες.
http://www.pronews.gr/portal/20160615/lifestyle/celebrities/84073/o-gios-toy-magic-johnson-me-psilotakoyna-kai-mini-foysta-stoys

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αυτά είναι ...


Sent from my iPhone using Tapatalk