Αποστολέας Θέμα: αξίζει να ρισκάρω?  (Αναγνώστηκε 15868 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:37:27 μμ »
δεν θα φτασουμε σε κανενα συμπερασμα!ο καθενας ειναι ελευθερος να αγορασει απο οπου κρινει πιο συμφερων για τον ιδιο .το μονο που μπορει να κανει το φορουμ ειναι αυτο που ειπε ηδη ο

koubilaihan

Π.χ. θέλω το τάδε ρολόι και το βρήκα στο τάδε σάιτ προς πώληση. Τί γνώμη έχετε για αυτόν τον πωλητή; Έχει αγοράσει κανένας από αυτόν; Ξέρετε αν τα ρολόγια του είναι γνήσια και τι γίνεται σε θέματα εγγύησης;

Έτσι θα μπορέσεις να βοηθηθείς αποτελεσματικά από τις εμπειρίες των μελών.


+1000

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:44:35 μμ »
Εαν γνωριζεται καποιον που μπορει η εστω να μπει στον κοπο να φτιαξει μαιμου ενα guess η moschino ( τυχαια επιλογη )
σε ενα price range των <100€ και ακομα εναν που θα μπορει να το ξεχωρισει τοτε..........τι να πω..........

........................χαλασε ο κοσμος

1) Οχι αλλο καρβουνο
2) @george_ , @Viwow : +1000

Over and out.


Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:46:04 μμ »
....Και δεν θα μάθεις ποτέ (λόγω ανωνυμίας) αν αυτός που σου είπε "Μπράβο, πάρτο" είναι ξάδελφος αυτού που το πουλάει....

Φιλικά

Κωστής

Το site που επιτέλους γράφτηκε θα το δω και θα επανέλθω
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:50:25 μμ »


ΥΓ Νίκο, δεν ξέρεις οτι το συγκεκριμένο site υποχρεώνεται κάθε χρόνο να "κατεβάσει" χιλιάδες μαιμούδες και έχει μαζέψει δεκάδες αγωγές από πολλές εταιρείες. Δεν πουλούν μόνο έμποροι, πουλούν και ιδιώτες.
Γι' αυτό ακριβώς πρέπει κάποιος να προβεί στον αυτονόητο έλεγχο αξιοπιστίας του πωλητή πριν αγοράσει.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:55:20 μμ »
....Και δεν θα μάθεις ποτέ (λόγω ανωνυμίας) αν αυτός που σου είπε "Μπράβο, πάρτο" είναι ξάδελφος αυτού που το πουλάει....

Φιλικά

Κωστής


Ως προς το ebay, είναι μάλλον δύσκολο κάποιος π.χ. "powerseller" να έχει τόσα πολλά ξαδέλφια ή κουμπάρους, εκτός αν είναι συγγενής του Μητσοτάκη ή τον έχει βαφτίσει ο επίτιμος.

Ως προς τα φόρα, λαμβάνει κανείς υπ' όψιν τις γνώμες των αξιόπιστων -κατά την κρίση του πάντα- μελών.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 03:01:23 μμ »


ΥΓ 2 koubilaihan δεν σου στέρησε κανείς το δικαίωμα σε χαμηλότερες τιμές. ΜΗΝ ΒΑΦΤΙΖΕΙΣ ΤΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. Και επιπλέον θεωρείς οτι να το λέω σημαίνει οτι υπερασπίζομαι τους αντιπροσώπους. Δεν χρειάζεται υπεράσπιση η αντιπροσωπία της Mercedes. Αν θέλεις να την πάρεις καινούργια, την παίρνεις. Αλλιώς έχει και μεταχειρισμένα πολλά στην αγορά και εισαγόμενα από την Γερμανία. ΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΦΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ "ΧΤΥΠΙΕΣΑΙ" ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.

VIWOW αν αναφέρεστε μόνο σε ΥΩ ίσως να είναι έτσι, από τη στιγμή που εσείς ορίζετε το μεταχειρισμένο σαν ένα αντικείμενο που έστω έχει βγει από το κουτί του για να το δοκιμάσει κάποιος, ή έχει εκτεθεί σε βιτρίνα για μερικές μέρες.
Έχουμε ξαναπεί όμως ότι αυτό το forum αναφέρεται και σε οικονομικότερα ρολόγια και εγώ έχω αγοράσει ρολόι από μαγαζί του ebay, με σφραγισμένη διεθνή εγγύηση και ημερομηνία αυτή της αγοράς του από εμένα.

Από την αρχή εντόπισα και κοινοποίησα την περίπτωση αυτό το thread να δημιουργήσει "πολεμικό κλίμα" και γι' αυτό τον λόγο δε θα μιλήσω καθόλου για "προβληματικές συμπεριφορές" απλά θα υπενθυμίσω ότι απλά κουβέντα κάνουμε και δεν είναι υποχρεωτικό να πείσουμε ο ένας τον άλλο.

Θοδωρής
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 03:29:48 μμ »
Koubilaihan, στο ίδιο ποστ λές οτι δεν αφορά αυτό που λες την ΥΩ και παρακάτω κρίνεις το τι θεωρώ εγώ μεταχειρισμένο. Κατ' αρχάς δεν το τοποθέτησα τόσο υπερβολικά όσο το γράφεις, αλλά αν σε ενδιεφερε η ΥΩ και έδινες 20, 40, 100 ή 300 χιλιάδες για ένα ρολόι, θα ήθελες να το πάρεις μέσα στην αυτοκόλητη ζελατίνα, να μην το έχει αγγίξει κανείς και να μην έχει βέβαια ταλαιπωρηθεί.

Αυτό που με έκανε εμένα να σχολιάσω το θέμα μεταχειρισμένο ή καινούργιο είναι το οτι συγκρίνετε πράγματα διαφορετικά και αυτό προφανώς περιπλέκει το θέμα που έθεσε ο Marcangelo.

Αν, λόγω τιμής, σκέφτεται την αγορά του μεταχειρισμένου, πριν πάει στο ebay, υπάρχουν και άλλες λύσεις, πολύ πιο ασφαλείς.

Το site που μου στείλατε, πουλάει μεταχειρισμένα ρολόγια και μερικές, γερμανικού προσανατολισμού, εταιρείες ήσσονος σημασίας που αντιπροσωπεύει. Δεν μπορείς να αγοράσεις το οποιοδήποτε μοντέλο κάποιων εταιρειών σε καινούργιο ρολόι.

Καλό θα ήταν Marcangelo, να έλεγες για ποιές εταιρείες ενδιαφέρεσαι να δούμε αν είμαστε εκτός θέματος. Αν το θέμα είναι πως αγοράζουμε φθηνότερα guess, που είπε κάποιος, δεν έχω άποψη.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

warover

  • Επισκέπτης
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 03:47:40 μμ »


Το site που μου στείλατε, πουλάει μεταχειρισμένα ρολόγια και μερικές, γερμανικού προσανατολισμού, εταιρείες ήσσονος σημασίας που αντιπροσωπεύει. Δεν μπορείς να αγοράσεις το οποιοδήποτε μοντέλο κάποιων εταιρειών σε καινούργιο ρολόι.


Φιλικά

Κωστής
οχι πουλαει και καινουργεια και ειναι και AD σε καποιες εταιρειες
ξερετε καποιο καταστημα που να εχει ολλα τα ρολογια των εταιρειων που ειναι AD εγω οχι
ομως και σε αυτο το καταστημα οπως και σε οποιοδηποτε αλλο μπορεις να ζητησεις να σου φερουν ρολογια

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 04:48:38 μμ »
Οι εταιρείες που είναι AD το watch.de είναι Μagellan, Kienzle, Mohle, Hacher, Jacques Etoile, Lancaster  κλπ.

https://www.watch.de/cgi-bin/index.pl?lang=2

Και σε αυτές τα μοντέλα που έχει είναι "κάπως". Έχει μοντέλα που έχουν καταργηθεί και δεν έχει αυτά που τα έχουν αντικαταστήσει στην ίδια εταιρεία. Εγώ παρ' όλα αυτά πήρα σε μία εταιρεία που υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα και οι τιμές που πουλάει το site είναι η λιανική στην Ελλάδα. Λες οτι δεν θα πάρεις και μια έκπτωση;

Στα μεταχειρισμένα έχει το IWC Portuguese 7 Days από 8800 που είναι η τιμή του 7449ευρώ. Δηλαδή με έκπτωση 15%!!!!!!!!

Κατάλαβες Marcangelo, θα τρέχεις στην Γερμανία, δεν θα έχεις εγγύηση του εργοστασίου, θα αγοράσεις ρολόι "NEVER WORN" (ρώτα τον μπάρμπα μου τον ψεύτη) που όταν θα το πληρώσεις δεν θα το έσεις δει ποτέ από κοντά, ώστε να διαπιστώσεις αν έχει φθορές κλπ και ASK FOR DELIVERY TIME για να πάρεις έκπτωση 15% από την λιανική του καινούργιου, δηλαδή θα το πληρώσεις ακριμότερα από οτι στην Αθήνα στα εξουσιοδοτημένα καταστήματα της εταιρείας. Και όλα αυτά για να αισθάνεσαι "έξυπνος". Βαρέθηκα να λεώ τα αυτονόητα

Αυτά και ΤΕΛΟΣ. Δεν ξαναασχολούμαι, γιατί πάντα βρίσκεται και κάποιος να αγνοεί τα επιχειρήματά μου και την λογική και να πετάει σπόντες για δικά μου συμφέροντα και υπεράσπιση των εταιρειών. Μπορείς να βρεις 50% από επίσημο μαγαζί; Μαγκιά σου και εγώ μαζί σου να το πάρεις και τζάμπα, αλλά να χρυσοπληρώνετε τις μαιμούδες και τα μεταχειρισμένα, είναι παράλογο. Ο καθένας πετάει τα λεφτά του όπου και όπως θέλει.
[/size]

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Συγνώμη για τα κεφαλαία τα διόρθωσα. Το εγκεφαλικό είναι που δεν θα διορθωόταν...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2009, 05:13:05 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

warover

  • Επισκέπτης
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 05:10:07 μμ »
Συγνώμη είπα ποτέ ότι το συγκεκριμένο σιτε είναι κελεπούρι ?
αυτο ειναι www.timeofswitzerland.com
Απλά έδωσα 1 παράδειγμα AD που πουλάει στο νετ .Σας παρακαλώ λιγο να προσέχετε τον τρόπο με τον οποίο  απευθύνεστε σε άλλα μέλη οκ δέχομαι ότι ξέρεται το θέμα ρολόι και ναι έχετε γνωριμίες αλλά στην τελική το ότι πίνεται καφέ με τον δισέγγονο του Patek Philippe η με την κόρη του Dufour δεν σημαίνει αυτόματα ότι γνωρίζεται και την αγορά(χωρίς να θέλω να σας θίξω).Βλέπεται τα πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία από πολλά μέλη (ίσως από τα περισσότερα) γιατί για εσάς το ρολόι είναι η δουλειά σας και ίσως να μην δυσκολεύεστε να αποκτήσετε το ρολόι που θέλετε  για πόλους όμως όμως από εμας κάθε ευρο είναι η απόσταση που μας χωρίζει από το ρολόι-στόχο οπότε όλα μετράνε και βέβαια δεν προτείνω σε κάποιον ούτε να κλέψει το κράτος εισάγοντας «παράνομα» ούτε να κινηθεί στην παράλληλη αγορά που θα του γλιτώσει ομολογουμένως  πολλά χρήματα απλά αν το κάνει θα τον καταλάβω όπως νομίζω πρέπει να αρχίσετε να κάνετε και εσείς με την συμμετοχή σας στο φορουμ γιατί άλλο το δεν στηρίζω κάτι και άλλο το κατακρίνω
ΥΓ
ελπίζω να μην θίξω κανένα
Φιλικα
Βατσιθιανος Νικόλαος
ΑΤ: Χ09540(πλάκα κάνω)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2009, 05:23:19 μμ από warover »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 05:13:46 μμ »
το θεμα εχει κανει τον κυκλο του ,προτεινω να το κλειδωναμε..... ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2009, 05:21:49 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Απ: αξίζει να ρισκάρω?
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 05:18:35 μμ »


Αυτά και ΤΕΛΟΣ. Δεν ξαναασχολούμαι, γιατί πάντα βρίσκεται και κάποιος να αγνοεί τα επιχειρήματά μου και την λογική και να πετάει σπόντες για δικά μου συμφέροντα και υπεράσπιση των εταιρειών. Μπορείς να βρεις 50% από επίσημο μαγαζί; Μαγκιά σου και εγώ μαζί σου να το πάρεις και τζάμπα, αλλά να χρυσοπληρώνετε τις μαιμούδες και τα μεταχειρισμένα, είναι παράλογο. Ο καθένας πετάει τα λεφτά του όπου και όπως θέλει.

Φιλικά

Κωστής

Εγώ δεν αγνοώ τα επιχειρήματά σας, αντίθετα τα διαβάζω με πολύ προσοχή. Τώρα αν θέλετε να ακούσετε "ναι, έτσι είναι ευχαριστώ που με διαφωτίσατε" δεν πρόκειται, εκτός και αν πραγματικά το κάνετε.
Με το να λέτε όμως με απόλυτο τρόπο, όλα τα ρολόγια στο e-bay είναι στην ουσία μεταχειρισμένα κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί. Αν προσεγγίζατε το θέμα με λίγη διαλακτικότητα πολύ θα ήθελα να μάθω και να βοηθηθώ και εγώ, πέρα από το μέλος που άνοιξε το θέμα.
Έτσι όμως, φοβάμαι πως δεν γίνεται.
Σας υπενθυμίζω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του forum έχει αγοράσει ή αγοράζει κατ' εξακολούθηση αpό το internet.
Όλοι μαιμούδες και μεταχειρισμένα αγοράζουμε; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

Συμφωνώ με τον george για το κλείδωμα.

Θοδωρής
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.