Αποστολέας Θέμα: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..  (Αναγνώστηκε 128590 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #240 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 08:12:31 μμ »
Επειδή απ'ότι βλέπω σε περίπτωση πρότζεκτ δεν τη γλιτώνουμε την 600άρα,καλό θα ήταν να αποφύγουμε ιντερνετικές εταιρείες τύπου Steinhart,Laco,Halios,Helson και κολοκύθια τούμπανα.
Άν είναι να δώσεις ένα τέτοιο σεβαστό ποσό,φρόντισε σεβαστή να είναι και η εταιρεία που θα επιλέξεις.
Καλό θα ήταν πάντως,προτού αρχίσει να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του,να μας ενημερώσουν απο το forum κατά πόσο είναι διατεθειμένοι να αφιερώσουν χρόνο σε κάτι τέτοιο.Διαφορετικά ότι κι άν προτείνουμε εμείς,στα γραπτά θα μείνει.
Επίσης μην τρώγεστε τόσο πολύ μ'αυτή την περιβόητη εγχάραξη.Ήμαρτον.........Τα διακριτικά και απλά πράγματα,είναι και τα πιο ωραία.Το nickname και το Νο του ρολογιού στο καπάκι νομίζω ότι είναι αρκετά.Για παράδειγμα: jimteo - No 1/40 (ανάλογα με το πόσοι θα είναι οι συμμετέχοντες).Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ περιττό.
Ο ένας θέλει στο πλάϊ της κάσας το nickname και limited edition 2012.Ο άλλος θέλει κάτι άλλο πάνω στην μπούκλα ή στο λουράκι.Σε λίγο θα γράψουμε και τη διεύθυνση του σπιτιού μας στο καντράν.
Το ρολόϊ είναι κάτι προσωπικό και το φτιάχνουμε αποκλειστικά και μόνο για τον εαυτό μας.Όχι για να μας ρωτάνε οι άλλοι "γιατί γράφει εδώ L.E. 2012;", "τί σημαίνει αυτό το nickname πάνω στην κάσα;", "τί είναι αυτό το mywatch.gr;" κ.ο.κ.

Συμφωνω με ολο το κειμενο του Δημητρη και πιστευω οτι καθοριστικος παραγων ειναι η προθεση για αναληψη πρωτοβουλιων απο το φορουμ.
Αρη,Γιαννη,Θοδωρη,Θανο......(δεν ξερω αν παραβλεπω καποιον,συγνωμη)περιμενουμε τα φωτα σας!!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #241 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 08:20:26 μμ »
Γι' αυτό το Junghans θα ψηνόμουνα πολύ.. Και dress project είναι πολύ πρωτότυπο...

Ξέρουμε τιμή καταλόγου;

Συμφωνώ πάντως με τον Δημήτρη (αν και αγριεμένο >:() ότι πολλά πολλά δε χρειάζονται...



Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #242 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 08:21:30 μμ »
Συμφωνω με ολο το κειμενο του Δημητρη και πιστευω οτι καθοριστικος παραγων ειναι η προθεση για αναληψη πρωτοβουλιων απο το φορουμ.
Αρη,Γιαννη,Θοδωρη,Θανο......(δεν ξερω αν παραβλεπω καποιον,συγνωμη)περιμενουμε τα φωτα σας!!!!

Την σύμφωνη γνώμη του admin!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #243 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 08:27:06 μμ »
Την σύμφωνη γνώμη του admin!

Πολυ σωστα,εχεις δικιο,απλα δεν γραφει και τοσο συχνα και θεωρησα οτι η γνωμη του θα μεταφερθει απο τους υπολοιπους.
Και παλι συγνωμη!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #244 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 08:49:34 μμ »

2) Junghans max bill (τρελαίνομαι  :smt055 - εδώ η οποιαδήποτε παρέμβαση στο dial τιμωρείται με απαγχονισμό):


[/quote

+1000...

Φιλικά, Μάνος.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #245 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 08:52:06 μμ »
Γι' αυτό το Junghans θα ψηνόμουνα πολύ.. Και dress project είναι πολύ πρωτότυπο...

Απ'όσα ρολόγια προτάθηκαν οφείλω να ομολογήσω ότι αυτό είναι το πιο όμορφο.Συμφωνώ απόλυτα με τον Βίκτωρα.
Είναι ένα ρολόϊ το οποίο το έχω σταμπάρει εδώ και πολύ καιρό.Το μόνο που με φοβίζει είναι τα 38mm.
Ρίξτε μια ματιά και στα παρακάτω.....




Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us

Άν και πιστεύω ότι όσο πιο απλό,τόσο το καλύτερο.Οπότε του kkostas παραμένει πρώτη επιλογή.

Υ.Γ.:Βίκτωρα,όχι κι αγριεμένος.Απλά σε κάποια πράγματα μπορεί να είμαι λίγο απόλυτος.Αυτό είναι όλο.
Έχουμε πιεί κι ένα κρασάκι μαζί.Σου άφησα την εικόνα του αγριάνθρωπου; :smt076 :smt076 :smt076
Μη σε ξεγελάει το μπόϊ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2012, 09:03:58 μμ από jim teo »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #246 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 09:08:49 μμ »
Υ.Γ.:Βίκτωρα,όχι κι αγριεμένος.Απλά σε κάποια πράγματα μπορεί να είμαι λίγο απόλυτος.Αυτό είναι όλο.
Έχουμε πιεί κι ένα κρασάκι μαζί.Σου άφησα την εικόνα του αγριάνθρωπου; :smt076 :smt076 :smt076
Μη σε ξεγελάει το μπόϊ.

Για να αποκαταστήσεις την εικόνα σου θα φοράς Stowa 34άρι για μία βδομάδα...  [-(

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #247 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 09:09:50 μμ »



Τhks! Φιλικότατο στην τιμή! Εγώ μέσα σε περίπτωση που...

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #248 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 09:24:11 μμ »
Για να αποκαταστήσεις την εικόνα σου θα φοράς Stowa 34άρι για μία βδομάδα...  [-(

Όχι ρε Βίκτωρα.Ότι άλλο θέλεις εκτός απο αυτό.
Πες μου όμως την αλήθεια να χαρείς.Με έχεις δει απο κοντά,το σουλούπι μου το ξέρεις,τις διαστάσεις μου τις ξέρεις,το μπόϊ μου επίσης.Δικαιολογημένα δεν ανησυχω για τα 38mm;
Εσένα σου φαίνεται φυσιολογική η παρακάτω φωτογραφία;Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό το ρολόϊ κι αυτό το χέρι δεν πάνε μαζί;



Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #249 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 09:46:03 μμ »
Δημήτρη έχει και κουρδιστό 34αρι αν ψάχνεις για δαχτυλίδι  :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #250 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 09:55:52 μμ »
Όχι ρε Βίκτωρα.Ότι άλλο θέλεις εκτός απο αυτό.
Πες μου όμως την αλήθεια να χαρείς.Με έχεις δει απο κοντά,το σουλούπι μου το ξέρεις,τις διαστάσεις μου τις ξέρεις,το μπόϊ μου επίσης.Δικαιολογημένα δεν ανησυχω για τα 38mm;

Δημήτρη πάλι το ίδιο θα σου πω: Είναι στο μυαλό σου! Κλείσε τα μάτια και σκέψου ότι είσαι σε μια ερημική παραλία, φοράς λουλουδένια γιρλάντα, ακούς τους παφλασμούς των κυμάτων κι ένα γιουκαλίλι από μακριά και φοράς 36άρι Explorer...

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #251 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:05:20 μμ »
Helson?

Gauge


Blackbeard


Sharkmaster 1000


Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #252 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:08:04 μμ »
Για τα precista τι γνωμη εχετε? Κοιτουσα το prs 5 και επειδη ειναι οικονομικο και πανεμορφο σκεφτηκα να το προτεινω

http://www.flickr.com/photos/16419787@N03/5222863459/

Και ενα review http://www.watcharama.com/prs5.htm
Develop interest in life as you see it; in people, things, literature, music - the world is so rich, simply throbbing with rich treasures, beautiful souls and interesting people. Forget yourself.
Henry Miller (1891 - 1980)
My Instagram

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #253 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:09:29 μμ »
Για τα precista τι γνωμη εχετε? Κοιτουσα το prs 5 και επειδη ειναι οικονομικο και πανεμορφο σκεφτηκα να το προτεινω

http://www.flickr.com/photos/16419787@N03/5222863459/

Και ενα review http://www.watcharama.com/prs5.htm


Ακόμη μια εξαιρετική εισήγηση κατα την άποψη μου. Ναί και σε αυτό  :D
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #254 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:32:30 μμ »
Για τα precista τι γνωμη εχετε? Κοιτουσα το prs 5 και επειδη ειναι οικονομικο και πανεμορφο σκεφτηκα να το προτεινω

http://www.flickr.com/photos/16419787@N03/5222863459/

Και ενα review http://www.watcharama.com/prs5.htm


Καλή φάση και απο ποιοτητα εγγυηση.Επισης να προσθεσω οτι καθε αγορα πανω απο 300Ε θα αποτυχει σιγουρα.
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #255 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:43:28 μμ »
Καλή φάση και απο ποιοτητα εγγυηση.Επισης να προσθεσω οτι καθε αγορα πανω απο 300Ε θα αποτυχει σιγουρα.

Έχει όμως κινέζικο μηχανισμό...

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #256 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:44:55 μμ »
οκ
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #257 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:49:23 μμ »
Από τις τελευταίες σελίδες κρατώ:

- dress και πολλές καστομιές και πειράγματα στο dial δεν πάνε μαζί! Less is more στην προκειμένη περίπτωση. Συμφωνώ και ισχύει και για marine κατά τη γνώμη μου.

- Για μένα το nickname, αύξοντας αριθμός και βέβαια το όνομα του φόρουμ μας mywatch.gr είναι αρκετά στοιχεία για customization. Για το καπάκι κυρίως, άντε και ένα από τα 3 πολύ διακριτικά στο πλάι της κάσας.

- Καλή επιλογή και το Junghans, μέσα.
Βέβαια πιο πολύ μου αρέσει ένα marine και μετά το squale ..οι Πολωνοί κάναν εξαιρετική δουλεια χωρίς πολλούς εξτρεμισμούς
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #258 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 11:34:07 μμ »
Αγαπητοι φιλοι και μελη,
Καλησπερα!

Προκειμενου να βοηθησω στην ευοδωση της οποιας προσπαθειας-καταληξης, θεωρω απαραιτητο να κανω τις παρακατω επισημανσεις:

-Eφοσον αποφασιστει να γινει project θα πρεπει να ενημερωθει και ο διαχειριστης προκειμενου να δοθει η συγκαταθεση του, κατι για το οποιο πιστευω πως δε θα εχει αντιρρηση.
-Δεν εννοειται project χωρις το λογοτυπο του φορεα, στην προκειμενη περιπτωση του Φορουμ.

Σε αυτην την περιπτωση, η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εαν ο πηχης δεν μπορει να ανεβει ψηλοτερα απο o,τι την τελευταια φορα (βλ. αναληψη project απο τη ZENO), αν μη τι αλλο και για λογους prestige, η εταιρια που θα αναλαβει το project θα πρεπει να ειναι απο πλευρας ονοματος-ιστοριας εφαμιλλου επιπεδου.

Αυτο εχει ως συνεπεια τα εξης:

1. Το κοστος χωρις να ειναι απαραιτητα υψηλο, σιγουρα δεν μπορει να ειναι μικρο.
2. Για την πραγματωση ενος project θα πρεπει να υπαρξει ενας ικανοποιητικος αριθμος συμμετοχων.

Τελος, απο τη στιγμη που οποιαδηποτε ομαδικη παραγγελια μπορει να γινει ανα πασα στιγμη χωρις την εγκριση του επισημου φορουμ -δηλαδη με ατομικη πρωτοβουλια και με τις οποιες εγχαραξεις και χωρις λογοτυπο- πηρα την πρωτοβουλια να στειλω χθες ενα mail στη SQUALE προκειμενου να διερευνησω τις προθεσεις της εταιριας για τη δημιουργια ενος τετοιου εγχειρηματος με βαση το μοντελο της ''1521-026/Α''.
Αυτη ειναι η δικη μου εισηγηση-προταση, λαμβανοντας υποψη ολες τις παραμετρους σε περιπτωση που τελικα αποφασιστει να γινει ενα νεο project για το φορουμ, μιας και στην παρουσα φαση εκτιμω πως δεν υπαρχει κατι καλυτερο... Ωστοσο μπορει να υπαρχουν και αλλες ανταξιες ή και καλυτερες προτασεις οι οποιες να μου διαφευγουν.
Ως γνωστον μεσολαβησε το Σαββατοκυριακο και η εταιρια ηταν κλειστη, οποτε περιμενω απαντηση τους εντος των προσεχων ημερων.

Φιλικα,
Watch-Collector
(Εκ μερους της Ομαδας Συν/σμου)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2012, 12:03:26 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #259 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 12:16:04 πμ »
Φιλε Αρη,
ισως η τιμη των 590 ευρω να αποτρεψει πολλους φιλους απο το συγκεκριμενο Squale.
Kαι κατ`εμε ειναι λογικο,οταν ενα ρολοι που μοιαζει πολυ με την καταδυτικη σειρα της Seiko π.χ το 007 http://petrozali.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=30323, το οποιο το βρισκουμε 200 ευρω,
θα πρεπει να επιλεξουμε το Squale με 590 ευρω? Μηπως ειναι λιγο υπερτιμημενη εταιρεια? `Η ειναι λαθος η τιμη που αναγραφεται κατω κατω στην φωτογραφια του συγκεκριμενου μοντελου? http://www.squale.ch/
Αν ξεφευγε απο το συνηθισμενο στυλ diver που εχουν λανσαρει τοσα χρονια εταιρειες οπως η seiko,citizen και orient,ισως να αξιζε τα 590 ευρω.
Θα μου πεις τωρα,και ποιο ρολοι θα αξιζε τα λεφτα του στην συγκεκριμενη κατηγορια τιμης? Θα ξαναφερω ως παραδειγμα το http://www.steinhartwatches.de/en/OCEAN-two-blue,531.html που αν καταφερουμε και το κατεβασουμε στα 400 ευρω,νομιζω πως θα ειναι μια πολυ ωραια λυση. Βεβαια,δεν ξερω ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας απο την πρωτη συνεργασια που ειχατε με την Steinhart,σας εξυπηρετησαν σωστα `η οχι?
Φιλικα,
Χρηστος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2012, 12:30:09 πμ από chris5 »
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)