Αποστολέας Θέμα: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...  (Αναγνώστηκε 11341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« στις: Οκτώβριος 18, 2012, 10:07:21 μμ »
Η περιουσια του Χριστοδουλου!!!! :o

http://press-gr.blogspot.gr/2012/10/blog-post_6353.html

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 10:23:26 μμ »
 Παράθεση από: argo98 στις Σήμερα στις 11:07:21 μμ >
Παράθεση
Η περιουσια του Χριστοδουλου!!!! :o

>[url=http://press-gr.blogspot.gr/2012/10/blog-post_6353.html]http://press-gr.blogspot.gr/2012/10/blog-post_6353.html[/url]
  Κατα τον λογο του Κυριου επορευθη ο μακαριστος,λιτος κι ασκητικος,μην ακουτε οτι εις την σεμνην του σκητη η προσφωνηση των λοιπων ιεραρχων προς το προσωπο του ητο Μπεμπα Μπλανς,βλασφημιαι των αντιχριστων.
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 11:16:36 μμ »
Παράθεση από: argo98 στις Σήμερα στις 11:07:21 μμ
  Κατα τον λογο του Κυριου επορευθη ο μακαριστος,λιτος κι ασκητικος,μην ακουτε οτι εις την σεμνην του σκητη η προσφωνηση των λοιπων ιεραρχων προς το προσωπο του ητο Μπεμπα Μπλανς,βλασφημιαι των αντιχριστων.


Oui bien sur, Τα σάβανα δεν έχουν τσέπες, άμα έχεις πολύ παστό κάνεις ότι γουλάρεις να' ουμ', Χριστόδουλος καπιούτ που λένε και οι σύμμαχοι, κι άλλα συναφή άσματα... Εμένα δεν μου άφησε τίποτις πάντως...  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2012, 09:34:12 πμ από THANOS58 »
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 06:00:21 μμ »
Πλάκα πλάκα παλία τόση ήταν η σαλάτα του Σεφ στα GO...YS αλλά τελευταία φορά που πήρα μου φάνηκε κάνανε κάτι του τύπου..τάχα κρατάμε ίδια την τιμή, αλλά κόβουμε την ποσότητα στη μέση και από τότε μποικοτάρω την συγκεκρίμενη αλυσίδα αφού με τα λεφτά για μια μακαρονάδα και μια σαλάτα έτρωγα άνετα σε κανονικό εστιατόριο.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:29:20 πμ »
Η περιουσια του Χριστοδουλου!!!! :o

http://press-gr.blogspot.gr/2012/10/blog-post_6353.html


αντιγραφο καποιου επισημου κειμενου εχουμε ή ο εν λογω λιβελος μας ειναι αρκετος
για να ριξουμε κ εμεις τον λιθο του αναθεματος σε ενα νεκρο?
εγινε σχετικη αναφορα στις τηλεοπτικες ειδησεις καποιου καναλιου?
μηπως ειδαμε το εν λογω "αρθρο" να δημοσιευεται καπου ενυπογραφως?

να ρωτησω πως χωρεσαν ολα αυτα σε ενα δωματιο ή εστω σπιτι,  ή δεν εχει σημασια?

καλυτερα να μην ειμαστε βιαστικοι να δεχθουμε οτι μας παρουσιαζεται..

για την ιστορια ας πουμε οτι,
το συγκεκριμενο κειμενο κυκλοφορησε μεσω email, λιγο μετα τον θανατο του πρωην αρχιεπισκοπου,
με σκοπο να μειωσει τις εντυπωσεις που προκαλεσε η απιστευστη προσελευση του κοσμου στη μητροπολη,
για τον υστατο χαιρετισμο.
εκτοτε δεν ξανακουστηκε το παραμικρο (επισημως ή μη) για την τεραστια(?) προσωπικη του περιουσια!!!

τωρα γιατι καποιοι θελησαν να μας το πασσαρουν σαν προσφατη ειδηση, εν μεσω αυτου του κυκεωνα σκανδαλων
στον οποιο στροβιλιζομαστε, ειναι αποριας αξιον!  :)

υγ. περιεργο που στη λιστα δεν εχουν καταγραφει κ απο καμμια κατοσταρια χρυσα AP VC & ROLEX!!


 
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:01:42 πμ »
  Κατα τον λογο του Κυριου επορευθη ο μακαριστος,λιτος κι ασκητικος,μην ακουτε οτι εις την σεμνην του σκητη η προσφωνηση των λοιπων ιεραρχων προς το προσωπο του ητο Μπεμπα Μπλανς,βλασφημιαι των αντιχριστων.

θεωρω οτι για τις υβρεις που εκστομιζεις προς προσωπο νεκρου ανθρωπου (αφηνω κατα μερος την ιδιοτητα του),
εχεις ατρανταχτες αποδειξεις !
διοτι εχω δει σε καποια αλλη -οχι τοσο σοβαρη- συζητηση που εγινε αλλου, να ζητας αποδειξεις κ ονοματα κ να χαρακτηριζεις
(ισως οχι αδικα) τις γνωμες κ εντυπωσεις που καποιοι παρεθεσαν ως "αστειοτητες".

διοτι σε αντιθετη περιπτωση, δεν θα υπαρχουν λεξεις να χαρακτηρισουν τα δικα σου λεγομενα.  :)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:48:03 πμ »
 Παράθεση από: gsb στις Σήμερα στις 11:01:42 πμ
Παράθεση

θεωρω οτι για τις υβρεις που εκστομιζεις προς προσωπο νεκρου ανθρωπου (αφηνω κατα μερος την ιδιοτητα του),
εχεις ατρανταχτες αποδειξεις !
διοτι εχω δει σε καποια αλλη -οχι τοσο σοβαρη- συζητηση που εγινε αλλου, να ζητας αποδειξεις κ ονοματα κ να χαρακτηριζεις
(ισως οχι αδικα) τις γνωμες κ εντυπωσεις που καποιοι παρεθεσαν ως "αστειοτητες".

διοτι σε αντιθετη περιπτωση, δεν θα υπαρχουν λεξεις να χαρακτηρισουν τα δικα σου λεγομενα.  :-)

 
Οτι ο κοσμος εχει τουμπανο καποιοι το κρυφοκαμαρωνουν
 

  
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:56:48 πμ »
καθε αποψη εχει τα επιχειρηματα που της αρμοζουν.. 

σου ειπα ομως οτι εσυ ο ιδιος αλλου, ηθελες "αποδειξεις κ ονοματα"..  :)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 11:20:46 πμ »
 Παράθεση από: gsb στις Σήμερα στις 11:56:48 πμ >
Παράθεση
καθε αποψη εχει τα επιχειρηματα που της αρμοζουν.. 

σου ειπα ομως οτι εσυ ο ιδιος αλλου, ηθελες "αποδειξεις κ ονοματα"..  :-)

 
Δεν σου βγηκε η συνταγη να <λερωσεις> καποια ονοματα απο δω και βρηκες πατημα;εισαι τοσο πολυ θρησκοληπτος;ανηκεις κι εσυ στην καστα εκεινων που στεκονται μπροστα στις πορτες των θεατρων κι εμποδιζουν την εκφραση των αλλων;
Θες αποδειξεις και ονοματα για κατι που εχει κατ επαναληψη δημοσιοποιηθει μεσω ηλεκτρονικου κι εντυπου τυπου;μεσω ραδιοτηλεοπτικων εκπομπων;
Επισης την καραμελιτσα περι νεκρου δεν την καταλαβα,τα ιστορικα προσωπα παντα κρινονται,αθωωσε ποτε κανεις τον Χιτλερ για οτι εκανε; 
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 11:21:33 πμ »
αντιγραφο καποιου επισημου κειμενου εχουμε ή ο εν λογω λιβελος μας ειναι αρκετος
για να ριξουμε κ εμεις τον λιθο του αναθεματος σε ενα νεκρο?
εγινε σχετικη αναφορα στις τηλεοπτικες ειδησεις καποιου καναλιου?
μηπως ειδαμε το εν λογω "αρθρο" να δημοσιευεται καπου ενυπογραφως?

να ρωτησω πως χωρεσαν ολα αυτα σε ενα δωματιο ή εστω σπιτι,  ή δεν εχει σημασια?

καλυτερα να μην ειμαστε βιαστικοι να δεχθουμε οτι μας παρουσιαζεται..

για την ιστορια ας πουμε οτι,
το συγκεκριμενο κειμενο κυκλοφορησε μεσω email, λιγο μετα τον θανατο του πρωην αρχιεπισκοπου,
με σκοπο να μειωσει τις εντυπωσεις που προκαλεσε η απιστευστη προσελευση του κοσμου στη μητροπολη,
για τον υστατο χαιρετισμο.
εκτοτε δεν ξανακουστηκε το παραμικρο (επισημως ή μη) για την τεραστια(?) προσωπικη του περιουσια!!!

τωρα γιατι καποιοι θελησαν να μας το πασσαρουν σαν προσφατη ειδηση, εν μεσω αυτου του κυκεωνα σκανδαλων
στον οποιο στροβιλιζομαστε, ειναι αποριας αξιον!  :)

υγ. περιεργο που στη λιστα δεν εχουν καταγραφει κ απο καμμια κατοσταρια χρυσα AP VC & ROLEX!!
Όπως μαρτυράει και η ίδια μου η υπογραφή,είμαι ένας πολύ δύσπιστος και καχύποπτος άνθρωπος.
Δε συνηθίζω να κατεβάζω "αμάσητη" όποια πληροφορία μου δίνουν,απ'όποια πηγή κι αν προέρχεται αυτή.
Για να είμαι ειλικρινής δε χρειάστηκε να διαβάσω αυτό το λιβελογράφημα,όπως το χαρακτηρίζεις,προκειμένου να μορφώσω άποψη για τον Χριστόδουλο αλλά και για την ίδια την εκκλησία.
Ξέχνα τους ακριβούς πολυελαίους,τις ράβδους χρυσού,τα ακριβά παπούτσια,τους χλιδάτους καναπέδες,τα μεταξωτά πουκάμισα και πολλά άλλα.Ξέχασέ τα τελείως.Πολύ πιθανόν να μην υπήρξαν ποτέ.
Μόνο να αναλογιστεί κανείς πόσες χιλιάδες ευρώ κοστίζουν οι μίτρες,οι αρχιερατικές στολές και τα ιερατικά άμφια που φορούν μητροπολίτες,αρχιεπίσκοποι και πολλοί άλλοι,νομίζω ότι είναι αρκετό για να βγάλει κάποια ασφαλή συμπεράσματα.
Προσωπικά,ποτέ μου δε συμβιβάστηκα με αυτή την εικόνα και ούτε κατάλαβα που αποσκοπεί αυτή η επίδειξη πλούτου απο τη μεριά της εκκλησίας.
Πώς γίνεται ένας ταπεινός εκπρόσωπος του Θεού που μοναδικό του σκοπό έχει να κηρύξει το λόγο Του,να εμφανίζεται ενώπιον των πιστών,τους οποίους μάλιστα καλέιται να προσεγγίσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο,με μια περιβολή η οποία κάθε άλλο παρά σε εκκλησία αρμόζει.

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 01:04:43 μμ »
Παράθεση από: gsb στις Σήμερα στις 11:56:48 πμ

Δεν σου βγηκε η συνταγη να <λερωσεις> καποια ονοματα απο δω και βρηκες πατημα;εισαι τοσο πολυ θρησκοληπτος;ανηκεις κι εσυ στην καστα εκεινων που στεκονται μπροστα στις πορτες των θεατρων κι εμποδιζουν την εκφραση των αλλων;
Θες αποδειξεις και ονοματα για κατι που εχει κατ επαναληψη δημοσιοποιηθει μεσω ηλεκτρονικου κι εντυπου τυπου;μεσω ραδιοτηλεοπτικων εκπομπων;
Επισης την καραμελιτσα περι νεκρου δεν την καταλαβα,τα ιστορικα προσωπα παντα κρινονται,αθωωσε ποτε κανεις τον Χιτλερ για οτι εκανε;


οπως ειδες σου εγραψα με αρκετη κοσμιοτητα κ σεβασμο, τον οποιο δεν ανταπεδωσες.
μαλλον διοτι η δικη σου συνταγη δεν βγαινει με τιποτα κι ετσι πας να θολωσεις τα νερα!!
κριμα!
απλως δειχνεις οτι σου αρεσει να απευθυνεις ψευδεις κατηγοριες  -προς εμενα αυτη τη φορα- διοτι εγω,
απλως δεν ελαβα μερος σε καμμια συζητηση! (ή μηπως δεν επρεπε ουτε να την διαβασω) 
ασε που πριν λιγο σου ειπα οτι, ισως δεν ειχες αδικο σε καποιους χαρακτηρισμους σου!!!
..μηπως προσπαθεις να στρεψεις την κουβεντα αλλου ??

αν ειμαι θρησκοληπτος κ εμποδιζω την εκφραση εξω απο τα θεατρα  ειναι αλλη συζητηση,
οπως αλλη συζητηση ειναι αν εσυ πηγες ή οχι, σε οποιοδηποτε θεατρο για οποιονδηποτε λογο..
μην αλλαζεις θεμα για αλλη μια φορα!!

τωρα για αυτο το "κατι" που εχει κατ επαναληψη δημοσιοποιηθει μεσω ηλεκτρονικου κι εντυπου τυπου;μεσω ραδιοτηλεοπτικων εκπομπων
μπορεις σε παρακαλω να κανεις καποια ενυπογραφη παραθεση απο σοβαρη κ επισημη πηγη  που να εχει σχεση με το συγκεκριμενο "κατι"??
ειλικρινα θα το ηθελα αν υπαρχει κ οχι να περιοριζομαστε σε πεζοδρομιακα, διαδικτυακα ή τηλεοπτικα φημολογηματα..

οσο για τον χιτλερ, εκει μαλλον κατι συγχεεις γι αυτο κανεις τετοιες ατοπες συγκρισεις.. 
μην ξεχνουμε οτι ο χριστοδουλος ειναι το μονο δημοσιο προσωπο που λατρευθηκε απο την πλειονοτητα των ελληνων
κ κερδισε τον σεβασμο ακομη κ οσων ειχαν αντιθετη αποψη με εκεινον!

εννοειται βεβαια οτι μπορει καποιος να ειναι καθετα αντιθετος με τα οσα επραξε κ ειπε ο χριστοδουλος!

απλως πρεπει να αναρωτηθουμε??
γιατι πρεπει καποιοι να αντικαθιστουν τα επιχειρηματα κ την ιδεολογικη αντιπαραθεση με την αισχιστη χυδαιοτητα??
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 01:05:55 μμ »
Όπως μαρτυράει και η ίδια μου η υπογραφή,είμαι ένας πολύ δύσπιστος και καχύποπτος άνθρωπος.
Δε συνηθίζω να κατεβάζω "αμάσητη" όποια πληροφορία μου δίνουν,απ'όποια πηγή κι αν προέρχεται αυτή.
Για να είμαι ειλικρινής δε χρειάστηκε να διαβάσω αυτό το λιβελογράφημα,όπως το χαρακτηρίζεις,προκειμένου να μορφώσω άποψη για τον Χριστόδουλο αλλά και για την ίδια την εκκλησία.
Ξέχνα τους ακριβούς πολυελαίους,τις ράβδους χρυσού,τα ακριβά παπούτσια,τους χλιδάτους καναπέδες,τα μεταξωτά πουκάμισα και πολλά άλλα.Ξέχασέ τα τελείως.Πολύ πιθανόν να μην υπήρξαν ποτέ.
Μόνο να αναλογιστεί κανείς πόσες χιλιάδες ευρώ κοστίζουν οι μίτρες,οι αρχιερατικές στολές και τα ιερατικά άμφια που φορούν μητροπολίτες,αρχιεπίσκοποι και πολλοί άλλοι,νομίζω ότι είναι αρκετό για να βγάλει κάποια ασφαλή συμπεράσματα.
Προσωπικά,ποτέ μου δε συμβιβάστηκα με αυτή την εικόνα και ούτε κατάλαβα που αποσκοπεί αυτή η επίδειξη πλούτου απο τη μεριά της εκκλησίας.
Πώς γίνεται ένας ταπεινός εκπρόσωπος του Θεού που μοναδικό του σκοπό έχει να κηρύξει το λόγο Του,να εμφανίζεται ενώπιον των πιστών,τους οποίους μάλιστα καλέιται να προσεγγίσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο,με μια περιβολή η οποία κάθε άλλο παρά σε εκκλησία αρμόζει.


Ξέχνα τους ακριβούς πολυελαίους,τις ράβδους χρυσού,τα ακριβά παπούτσια,τους χλιδάτους καναπέδες,τα μεταξωτά πουκάμισα και πολλά άλλα.Ξέχασέ τα τελείως.Πολύ πιθανόν να μην υπήρξαν ποτέ.

κατ' αρχην η αντιρρηση μου ηταν εκει. αν συμφωνεις κ εσυ οτι το κειμενο μαλλον δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα, μπορουμε να δουμε τα υπολοιπα.

το ποσες χιλιαδες ευρω κοστιζουν τα ιερατικα ενδυματα ειναι πολυ ευκολο να το μαθει καποιος ρωτωντας σε σχετικα καταστηματα, οποτε δεν
θα ασχοληθω. ασε που δεν ξερω!!
ομως την παροιμια "οτι λαμπει  δεν ειναι χρυσος" ας μην την ξεχναμε!!
παντως εγω δεν ακουσα ή διαβασα ποτε να κλεψουν αρχιερατικες στολες..
οχι οτι δεν θα υπαρχουν κ καποια πανακριβα αλλα θεωρω οτι δεν θα ειναι ο κανονας, αν μη τι αλλο για λογους πρακτικους!

κατι αλλο που πρεπει να επισημανουμε ειναι οτι ολα αυτα τα "χρυσοποικιλτα" που φορουν οι καθε βαθμου παπαδες, προοριζονται
μονο για την ωρα των διαφορων εκκλησιαστικων τελετων κ μαλιστα των πιο επισημων, με το σκεπτικο οτι εκεινη την ωρα υπηρετει
τον θεο κ την εκκλησια κ για αυτο φοραει την "επισημη στολη του".
ο καθε παπας στην καθημερινη του ζωη, εκτος του ναου, φοραει χειμωνα καλοκαιρι το μαυρο του ρασο που ολοι γνωριζουμε,
κ σε συνδυασμο με τα μακρυα γενια κ τα μαλλια που συνηθως εχει, μονο εικονα χλιδης κ επιδειξης δεν δινει..

Προσωπικά,ποτέ μου δε συμβιβάστηκα με αυτή την εικόνα και ούτε κατάλαβα που αποσκοπεί αυτή η επίδειξη πλούτου απο τη μεριά της εκκλησίας.

νομιζω οτι εδω ολοι συμφωνουμε!!
απο την αλλη καποια στοιχεια στην εκκλησια που αποπνεουν ενα βυζαντινο "αρωμα" μου αρεσουν κ για ιστορικους λογους..

τελειωνοντας, θελω να πω οτι αν ο χριστοδουλος δεν ειχε ενοχλησει με τα οσα κατα καιρους ειχε πει, κανεις δεν θα ειχε ασχοληθει
με τα παπουτσια του..  :)

(θα ηθελα να ζητησω συγνωμη απο τους υπευθυνους για το "εκτος θεματος", αλλα το θεωρησα σοβαρο κ ευχαριστω πολυ για το
χωρο που μου δοθηκε!)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 01:23:25 μμ »
Παράθεση
οσο για τον χιτλερ, εκει μαλλον κατι συγχεεις γι αυτο κανεις τετοιες ατοπες συγκρισεις.. 
μην ξεχνουμε οτι ο χριστοδουλος ειναι το μονο δημοσιο προσωπο που λατρευθηκε απο την πλειονοτητα των ελληνων
κ κερδισε τον σεβασμο ακομη κ οσων ειχαν αντιθετη αποψη με εκεινον!

Κανεις μεγαλο λαθος,ο Χιτλερ δεν θα εφτανε ποτε εκει εαν δεν ειχε τον τυφλη λατρεια της πλειψηφειας του Γερμανικου λαου,οσο για τον μακαριστο επεδιωξε με καθε τροπο κοσμικη εξουσια πραγμα που αποδεικνυει και την αμετροεπεια του χαρακτηρα του,επισης τα περι Μπεμπα Μπλανς μου τα ειπε ο οδηγος του,ο οποιος κατοπιν υπηρξε και οδηγος σε δημαρχο νοτιοανατολικων προαστειων,επισης αιωρουνται και φημες περι παιδοφιλιας,επαναλαμβανω φημες,αποδεδειγμενα δε επασχε απο ηπατητιδα c την οποια μαλλον δεν την κολλησε απο μεταγγιση αιματος.

Παράθεση

απλως πρεπει να αναρωτηθουμε??
γιατι πρεπει καποιοι να αντικαθιστουν τα επιχειρηματα κ την ιδεολογικη αντιπαραθεση με την αισχιστη χυδαιοτητα??


Για μενα αισχιστη χυδαιοτητα ειναι αλλα να κυρηττεις κι αλλα να ποιεις,ν αποζητας το υστερημα του πτωχου για να γεμιζεις τα κεμερια του ιερατειου.
 
Παράθεση
αν ειμαι θρησκοληπτος κ εμποδιζω την εκφραση εξω απο τα θεατρα  ειναι αλλη συζητηση,


 
οχι αγαπητε δεν ειναι αλλη συζητηση,διοτι εαν ετσι ειναι τοτε συμπιπτεις με τον σκοταδισμο κι εκεινους που εκαψαν τον Γαλιλαιο διοτι ειπε το αιρετικο οτι η γη κινειται και δεν ειναι επιπεδη.
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 03:31:02 μμ »
Σε οτι εχει να κανει με το λινκ που ποσταρα ,κακως εκανα που το ποσταρα,το ειδα εκεινη τη στιγμη και επειδη μου εκανε εντυπωση το εκανα paste εδω χωρις να το σχολιασω....Αλλα απο οτι ειδα μετα στο νετ ειναι παλιο θεμα που καποιοι το εβγαλαν ξανα στη επιφανεια οποτε μαλλον για ραδιο αρβυλα μου φαινεται....Τελος παντων,δε θελω να εκφρασω αποψη,κακως παντως που το ποσταρα....

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 05:22:04 μμ »
Το κείμενο προφανώς στερείται σοβαρότητας. Επαναλαμβάνεται και αντιφάσκει πολλές φορές. Αναιρείται από μόνο του. Ακόμη και να περιέχει ψήγματα αληθείας δεν πιστεύω τίποτα από όσα γράφει.

Όλα τα δημόσια πρόσωπα έχουν στην κατοχή τους δεκάδες, μην πω εκατοντάδες, δώρα -όσο πιο ψηλά τόσο πιο πολλά και αξίας- που έχουν δεχθεί κατά τη διάρκεια της θητείας τους.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 06:18:43 μμ »
Όλα τα δημόσια πρόσωπα έχουν στην κατοχή τους δεκάδες, μην πω εκατοντάδες, δώρα -όσο πιο ψηλά τόσο πιο πολλά και αξίας- που έχουν δεχθεί κατά τη διάρκεια της θητείας τους.

Αυτό είναι απολύτως αληθές !

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 06:49:41 μμ »
Σε οτι εχει να κανει με το λινκ που ποσταρα ,κακως εκανα που το ποσταρα,το ειδα εκεινη τη στιγμη και επειδη μου εκανε εντυπωση το εκανα paste εδω χωρις να το σχολιασω....Αλλα απο οτι ειδα μετα στο νετ ειναι παλιο θεμα που καποιοι το εβγαλαν ξανα στη επιφανεια οποτε μαλλον για ραδιο αρβυλα μου φαινεται....Τελος παντων,δε θελω να εκφρασω αποψη,κακως παντως που το ποσταρα....

καλα εκανες κ το ποσταρες..
μας εδωσες αφορμη να το ψαξουμε κ να βγαλουμε ο καθενας τα δικα του συμπερασματα!!  ;)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 07:03:57 μμ »
Ο Αρχιεπίσκοπος ως αρχηγός της Ελλαδικής Εκκλησίας έχει καθημερινά συναντήσεις με πολιτικά και θρησκευτικά πρόσωπα, φορείς, συλλόγους, οργανισμούς και ιδιώτες. Σε πολλές απ' αυτές ανταλλάσσουν δώρα. Και φαντάζομαι όταν δωρίζουν μια πένα ή ένα ζευγάρι μανικετόκουμπα στον Αρχιεπίσκοπο του δωρίζουν από τα καλύτερα. Το ίδιο φαντάζομαι και για τους σταυρούς, τα εγκόλπια, τις ράβδους κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 07:54:17 μμ »
http://www.aegeanews.gr/default.asp?id=27&lg_id=1&Records=Details&_id=385193
 
Εδω παρατιθεται η χριστεπωνυμη πλευρα,οπως θα δειτε και τα ρεπορταζ ειναι επωνυμα κι εγκυρων εφημεριδων,μεταξυ δε αλλων κι αν κανεις εχει την υπομονη να τα διαβασει ολα,θα διαβασει και το εξης χαριτωμενο.
 
<Συμφωνώ ότι ο Χριστόδουλος είχε μια χαζή και καθόλου κατανυκτική έπαρση, φιλοδοξία, βαθά χωμένος στην εκκλησιαστική διαπλοκή, και τάση να εκμεταλλέυεται την πνευματική του θέση προς ίδιον δημαγωγικό όφελος, και ότι θεωρούσε τον εαυτό του diva και tv persona, αλλά κάποιες κακοήθειες έχουν και τα όρια τους....>
 
Για τον αγαπητο φιλο gbs
Σε διαβεβαιω οτι δεν εχω καμμια προθεση προσωπικης αντιπαραθεσης,η διαφορετικη αποψη ειναι παντα σεβαστη και αποτελει αρχη διαλογου.
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΡΙ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ...
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 08:52:06 μμ »

Κανεις μεγαλο λαθος,ο Χιτλερ δεν θα εφτανε ποτε εκει εαν δεν ειχε τον τυφλη λατρεια της πλειψηφειας του Γερμανικου λαου,οσο για τον μακαριστο επεδιωξε με καθε τροπο κοσμικη εξουσια πραγμα που αποδεικνυει και την αμετροεπεια του χαρακτηρα του,επισης τα περι Μπεμπα Μπλανς μου τα ειπε ο οδηγος του,ο οποιος κατοπιν υπηρξε και οδηγος σε δημαρχο νοτιοανατολικων προαστειων,επισης αιωρουνται και φημες περι παιδοφιλιας,επαναλαμβανω φημες,αποδεδειγμενα δε επασχε απο ηπατητιδα c την οποια μαλλον δεν την κολλησε απο μεταγγιση αιματος.
 
Για μενα αισχιστη χυδαιοτητα ειναι αλλα να κυρηττεις κι αλλα να ποιεις,ν αποζητας το υστερημα του πτωχου για να γεμιζεις τα κεμερια του ιερατειου.
 

 
οχι αγαπητε δεν ειναι αλλη συζητηση,διοτι εαν ετσι ειναι τοτε συμπιπτεις με τον σκοταδισμο κι εκεινους που εκαψαν τον Γαλιλαιο διοτι ειπε το αιρετικο οτι η γη κινειται και δεν ειναι επιπεδη.

Κανεις μεγαλο λαθος,ο Χιτλερ δεν θα εφτανε ποτε εκει εαν δεν ειχε τον τυφλη λατρεια της πλειψηφειας του Γερμανικου λαου,οσο για τον μακαριστο επεδιωξε με καθε τροπο κοσμικη εξουσια πραγμα που αποδεικνυει και την αμετροεπεια του χαρακτηρα του,επισης τα περι Μπεμπα Μπλανς μου τα ειπε ο οδηγος του,ο οποιος κατοπιν υπηρξε και οδηγος σε δημαρχο νοτιοανατολικων προαστειων,επισης αιωρουνται και φημες περι παιδοφιλιας,επαναλαμβανω φημες,αποδεδειγμενα δε επασχε απο ηπατητιδα c την οποια μαλλον δεν την κολλησε απο μεταγγιση αιματος.
 
Για μενα αισχιστη χυδαιοτητα ειναι αλλα να κυρηττεις κι αλλα να ποιεις,ν αποζητας το υστερημα του πτωχου για να γεμιζεις τα κεμερια του ιερατειου.
 

 
οχι αγαπητε δεν ειναι αλλη συζητηση,διοτι εαν ετσι ειναι τοτε συμπιπτεις με τον σκοταδισμο κι εκεινους που εκαψαν τον Γαλιλαιο διοτι ειπε το αιρετικο οτι η γη κινειται και δεν ειναι επιπεδη.

πλεον δεν μπορω να πω τιποτα..
θεωρω αρκετο οτι γνωριζεις προσωπικως τον οδηγο του χριστοδουλου ο οποιος σου εκμυστηρευθηκε ολα οσα
αναφερεις!!
βεβαια, δεν μπορω να καταλαβω γιατι επρεπε να περασει τοση ωρα κ να γινουν τοσα ποστ για να θυμηθεις αυτο
το τοσο σπουδαιο στοιχειο!!


επι της ουσιας για μια τελευταια φορα θα πουμε οτι

Α. ο χριστοδουλος πεθανε απο καρκινο στο ηπαρ κ οχι ηπατιτιδα c.

(ακομα ομως κ αν ο καρκινος ειχε προελθει απο ηπατιτιδα c,  αυτο δεν αποτελει ουτε αποδειξη ουτε ενδειξη
για κατι. διοτι η υπαρξη του ιου επιβεβαιωθηκε μολις το 1989 κ απο τοτε αρχισαν να λαμβανονται μετρα
και να γινονται οι σχετικες ανιχνευσεις του ιου κ οι αναλογες αποστειρωσεις. αρα καποιος θα μπορουσε
να γινει φορεας του ιου κ να νοσησει απο διαφορα αιτια!
παντως ειναι αξιοσημειωτο οτι ακομα κ σημερα αρκετά συχνά (άνω του 10%) οι ασθενείς δεν ανήκουν
σε κάποια από τις -ευκολως εννοουμενες- περιπτώσεις υψηλού κινδύνου. )

Β. ο χριστοδουλος ειναι ενα προσωπο που κατα κοινην ομολογια δεν μετρησε ποτε τα λογια του.
(αυτο το παραδεχονται φιλοι κ εχθροι)

- θυμιζω, την συγκρουση του με τον αειμνηστο υπουργο παιδειας κ θρησκευματων α.τριτση  κατα το 1987
οπου τελικως ολοκληρος ανδρεας παπανδρεου αναγκαστηκε να αναδιπλωθει κ να υποχωρησει βαζοντας τον
υπουργο του να τα παρει ολα πισω. (ακομα δεν ειχε γινει αρχιεπισκοπος!)
- θυμιζω την συγκρουση του με την κυβερνηση σημιτη για το θεμα των ταυτοτητων αλλα κ την εντονη αντιπα-
ραθεση του προς αλλους -πολυ επικινδυνους- φορεις που θεωρησε αιτιους των αποφασεων σημιτη. 
- θυμιζω το συνεχη καταγγελτικο λογο που αρθρωνε προς πασα κατευθυνση οταν θεωρουσε οτι ετσι υπηρετουσε
καλυτερα την εκκλησια κ το εθνος.

ολα αυτα εγιναν αιτια να δημιουργησει απειρους εχθρους!!

πιστευετε λοιπον οτι, αν οι ποικιλωνυμοι εχθροι του ειχαν το παραμικρο στοιχειο σχετικα με την ηθικη του υποσταση,
ειτε πριν, ειτε αφου εγινε αρχιεπισκοπος, θα δισταζαν να το βγαλουν προς τα εξω, για να τον ακυρωσουν κ να μην
ξαναμιλησει??
ή ακομα-ακομα αν υπηρχαν βασιμες καταγγελιες θα ηταν τοσο δυσκολο να βρεθει ή ακομα κ να κατασκευασθει το
αναλογο οπτικοακουστικο υλικο για να "τεκμηριωθουν"??
τι στο καλο? στην εποχη της κρυφης καμερας ζουμε!!
θυμηθειτε τι εβγαλαν μερικα χρονια πριν, ακομα κ για καποια συζυγο πρωθυπουργου!
θυμηθειτε την ιστορια του κλιντον κ της μονικα!!
τον χριστοδουλο θα φοβοντουσαν??


κ κατι ακομη..
ο γαλιλαιος, δεν καηκε ποτε, εφ' οσον πεθανε απο φυσικα αιτια, μαλλον σε κατ' οικον περιορισμο..
ακομη το θεμα της σφαιρικοτητας της γης ειχε λυθει αρκετα πριν γεννηθει ο γαλιλαιος
κ ουδεμια σχεση ειχε αυτο, στις "προστριβες" του με την ιερα εξεταση των ρωμαιοκαθολικων!!!
   
το 'πε και το 'κανε!!