Αποστολέας Θέμα: Παμε σαν αλλοτε  (Αναγνώστηκε 112410 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #280 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 11:17:33 μμ »
GiannisH:

Eίναι μεγάλο για πρότζεκτ φίλε. Επίσης το ένα είναι Ζeno ενώ το άλλο "είναι τραγικό...δεν το ξέρει ούτε η μάνα του..."


υπαρχουν ρολογια που ειναι φασον και μπορεις να τα βρεις απο τα 495 ευρω,οπως εδω


μεχρι και τα 190 ευρω και τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα...




δεν αλλαζει τιποτα...το πιο πι8ανο ειναι ,οτι προερχονται απο την ιδια Κινεζικη φαμπρικα ;).εαν καποιος θελει ,υπαρχουν και αλλες μαρκες ,με το ιδιο ρολοι ,περισσοτερο γνωστες Η αγνωστες,αλλα το ρολοι ειναι το ιδιο,γιατι ειναι φασον..
a ETA 2824, automatic, crown with guards, stainless steel case, 42.6mm diameter, 13.6mm high, saphire crystal, click bezel, helium vent at 10:00, 33 atm water resistance, lume on the hands and on the indices.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2010, 11:25:57 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #281 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 02:55:23 πμ »
   Καλά Γιώργο, εσύ πάρε το πως το λένε κι εγώ θα πάρω το Zeno ;) ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2010, 03:54:49 πμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #282 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 03:59:07 πμ »
Να πω και εγώ ένα ευχαριστώ στον Άρη για την προσπάθεια και να του ευχηθώ να έχει γερό στομάχι που σίγουρα θα χρειαστεί.
Από εκεί και πέρα πάντως, ΑΝ (με κεφαλαία και bold) έχουμε πληροφορίες, ότι κάποια από τις εταιρείες χρησιμοποιεί τους ίδιους προμηθευτές με πιο άγνωστους "ανταγωνιστές" και το πλεονέκτημα μας προφέρει είναι το όνομα ή διάθεση να αναλάβει το πρότζεκτ, χρεώνοντας κάτι παραπάνω, προσωπικά θα ήθελα να το γνωρίζω πριν την πιθανή ψηφοφορία.  ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #283 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 04:23:04 πμ »
δεν εχει να κανει με καποια απο τις μικρες εταιριες,αλλα με την τελικη τιμη του ιδιου προιοντος,που φτιαχνεται στην Κινα και απλα αλλαζει το logo.εχω δει,αρκετα προτζεκτ σε ξενα φορα και το τι υπαρχει πισω απο την βιτρινα..οπως εχω αγορασει και ρολογια απο προτζεκτ.. ;)

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #284 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 04:05:14 μμ »
δεν εχει να κανει με καποια απο τις μικρες εταιριες,αλλα με την τελικη τιμη του ιδιου προιοντος,που φτιαχνεται στην Κινα και απλα αλλαζει το logo.εχω δει,αρκετα προτζεκτ σε ξενα φορα και το τι υπαρχει πισω απο την βιτρινα..οπως εχω αγορασει και ρολογια απο προτζεκτ.. ;)

Οπως αυτο εδώ george_  ;)



Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #285 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 04:09:45 μμ »
ανεπτυγμενες αγορες...το ευρω τους εχει αξια.. ;)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #286 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 05:23:57 μμ »





Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #287 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 06:09:32 μμ »
φίλε Γιάννη......χαθήκαμε ε; :D :D :D επειδή βλέπω ότι υπάρχει προθυμία και θέληση από πολλά παιδιά,στο τέλος πιστευω ότι θα βρεθεί λύση ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #288 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 06:16:55 μμ »
διαβασα εως τωρα στο φορουμ,για μια ιδεα πουν ειχαν ορισμενοι για ενα marine ρολοι.ας περιμενουμε λοιπον και τετοιες προτασεις σε λογικες τιμες... ;)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #289 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 06:24:24 μμ »
   Tο θέμα φίλοι μου είναι να μην χαθούμε...γι'αυτό και η παραπάνω φωτό...δεν μπορούμε να ερευνήσουμε και τον τελευταίο φασονατζή της Νέας Γου'ι'νέας για να τον συγκρίνουμε τιμολογιακά-ποιοτικά με τη Zeno...ας έχουμε λίγη υπομονή και καλή διάθεση και νομίζω πως θα έχουμε καλό αποτέλεσμα. Όπως πολύ σωστά έγραψε ο Γιώργος υπάρχει προθυμία από πολλά παιδιά και αυτό είναι πολύ καλό ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #290 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 06:28:46 μμ »
.δεν μπορούμε να ερευνήσουμε και τον τελευταίο φασονατζή της Νέας Γου'ι'νέας ,για να τον συγκρίνουμε τιμολογιακά-ποιοτικά με τη Zeno...


ποια ειναι η Zeno τελικα?που κατασκευαζει?μηπως εχουμε υπερεκτιμησει Η απλα δεν γνωριζουμε απο που αγοραζουν  οι εταιριες ?

περιμενω και τις απαντησεις του thomas69,απο τους Γερμανους ,ο ενας εκ των οποιων φασονατζης,κατασκευαζει τα ρολογια για την Precista
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2010, 06:35:17 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #291 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 06:53:32 μμ »
Δεν θέλω να μπω σ'αυτό το τρυπάκι, αλλά τι να κάνω;

http://www.zeno-watch.ch/history/index.htm

H ιστορία της Zενο ξεκινάει πάνω από 100 χρόνια πριν. Έχει αντιπροσώπευση-σέρβις σ'όλο τον κόσμο και βέβαια και στη χώρα μας. Έχει στην γκάμα της εκατοντάδες σχέδια ρολογιών. Συμμετέχει κάθε χρόνο στην έκθεση της Βασιλείας. Μπορεί να επέμβει σε τροποποιήσεις στο καντράν, στο καπάκι κλπ γιατί έχει την γνώση-ικανότητα-δυνατότητα. Είναι η Ζeno, μια από τις πιό value for money ελβετικές εταιρείες.

Tώρα ποιός είναι ο UHR... :noidea:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2010, 07:16:30 μμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #292 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 07:47:18 μμ »
Αυτο απαγορευει στην εταιρια να κατασκευαζει Κινα?Να αγοραζει φασον ρολογια?Φυσικα και οχι.Η διαφορα τιμης ,για μενα ,δεν δικαιολογει ,γιατι θα πρεπει να αγορασω ,το ιδιο φασον-ρολοι ,επειδη απλα γραφει πανω zeno και κοστιζει + 300 ευρω.Ειναι ολες μικρες εταιριες


Tώρα ποιός είναι ο UHR..

μια εταιρια ,που αγοραζει το ιδιο ακριβως ρολοι ,με την zeno,απο την ιδια φαμπρικα στην Κινα και το προτεινει σε τιμη ,πολ πιο χαμηλη ,απο το 50% της αξιας του zeno .

υ.γ

Precista-Kemmer,λαμπρο παραδειγμα των παρασκηνιων,της κατασκευης φασον ρολογιων.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2010, 07:52:57 μμ από george_ »

director

  • Επισκέπτης
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #293 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 07:52:47 μμ »
παντως εμενα ο Huber το εφτιαξε σχεδον μπροστα στα ματια μου,εαν το ειχε παραγγειλει απο Κινα,θα το περιμενα ακομη.
Τωρα εαν πρωτες υλες,ερχονται απο Ανατολη μερια,αυτο δεν το ξερει ουτε αυτος που εχει στο χερι του ρολοι εκατομυριων.

ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ

θα παρακαλουσα για να μην απεραντολογουμε χωρις λογο,τα παιδια που δεν σκοπευουν να συμμετασχουν,ας μην σχολιαζουν

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #294 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 07:55:02 μμ »
Εχει ηδη κλεισει το θεμα επιλογη ρολογιου?Νομιζα, οτι ακομα ειμαστε σε μια διαδικασια ερευνας

director

  • Επισκέπτης
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #295 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 07:56:09 μμ »
Παράθεση
μια εταιρια ,που αγοραζει το ιδιο ακριβως ρολοι ,με την zeno,απο την ιδια φαμπρικα στην Κινα και το προτεινει σε τιμη ,πολ πιο χαμηλη ,απο το 50% της αξιας του zeno
.

υπαρχουν δεκαδες εταιριες φασον,που εκθετουν τα προιοντα τους σε παγκους μαυρων με 5 ευρω,ελα το παραχεσαμε μου φαινεται.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #296 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 07:59:22 μμ »
Εχει ηδη κλεισει το θεμα επιλογη ρολογιου?Νομιζα, οτι ακομα ειμαστε σε μια διαδικασια ερευνας

το θεμα επιλογη δεν εχει κλεισει,φανταζομαι θα ακολουθησουμε τις ιδιες δημοκρατικες διαδικασιες οπως παλια στην επιλογη,δλδ ψηφοφορια κλπ.
ΑΛΛΑ μην ξεπεσουμε και σ ενα επιπεδο να κανουμε ενα ρολοι,μηδενικης αξιας μονο και μονο για να κανουμε κατι.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #297 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 08:09:23 μμ »
θα μπορουσε να ειναι λοιπον,ενα marine,ενα dress,ενα pilot.

μηδενικης αξιας?δεν ξερω τι το καθοριζει,αλλα ας το κρινουν οι φορουμιστες,οταν εχουμε ολοκληρωμενες προτασεις

υ.γ

σε αυτα τα λεφτα,οι πιο πολλοι ψωνιζουν απο τα ιδια super market,απλα καποια ειναι "ιδιωτικης ετικετας"

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #298 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 08:16:06 μμ »
   Γιώργο κανείς δεν ξέρει αν η κάσα είναι από τον ίδιο προμηθευτή και της ίδιας ποιότητας. Δηλαδή τώρα τι κάνουμε; Eξομοιώνουμε την Panerai με την Parnis; Βγάζουμε ανόητη αγορά το 005 ή το Railmaster XXL επειδή υπάρχουν ρολόγια με την ίδια μηχανή στα 500 ευρώ; Ασφαλώς και δεν είναι έτσι τα πράγματα στο χώρο του ρολογιού, για μένα τουλάχιστον. Εσύ θα ήθελες ένα Uhr για ρολόι του φόρουμ, κανένα πρόβλημα. Εγώ θέλω κάτι αξιοπρεπές, κατι που να έχει και μια βαρύτητα και να μην υποτιμά το φόρουμ. Έχουμε άλλη οπτική γωνία του θέματος προφανώς. Και εν πάσει περιπτώση δεν είναι κι αυτό το νόημα του thread.  Αξιοπρεπής οικονομική λύση υπάρχει και είναι το Steinhart. Γίνεται μια σοβαρή προσπάθεια με ολοκληρωμένες προτάσεις, ας περιμένουμε λίγο να τις δούμε ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2010, 08:43:18 μμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

director

  • Επισκέπτης
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #299 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 08:20:04 μμ »
μηδενικη αξια = οταν καποτε θελω να το πουλησω,ουδεις ενδιαφερεται.