Αποστολέας Θέμα: Παμε σαν αλλοτε  (Αναγνώστηκε 112433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #220 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 02:52:10 μμ »
Εγώ θα προτιμούσα να αποφύγουμε ελληνικές σημαίες, τριήρεις και επιγραφές τύπου "ο καιρός γαρ εγγύς" στο καντράν.

Υπάρχει το πίσω καπάκι για επεμβάσεις ώστε να γίνει το ρολόι πιο "φορουμίστικο". Φοβάμαι ότι η επέμβαση στο καντράν με εκτυπώσεις και τέτοια θα το κάνει να φαίνεται φτηνό.

Καθαρά προσωπική άποψη, και δεν σημαίνει ότι δεν θα συμμετάσχω αν τελικά επιλεχθεί να γίνουν επεμβάσεις στο καντράν.

Φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης,

Θοδωρής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #221 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 02:56:25 μμ »
Εγώ θα προτιμούσα να αποφύγουμε ελληνικές σημαίες, τριήρεις και επιγραφές τύπου "ο καιρός γαρ εγγύς" στο καντράν.

Υπάρχει το πίσω καπάκι για επεμβάσεις ώστε να γίνει το ρολόι πιο "φορουμίστικο". Φοβάμαι ότι η επέμβαση στο καντράν με εκτυπώσεις και τέτοια θα το κάνει να φαίνεται φτηνό.

Καθαρά προσωπική άποψη, και δεν σημαίνει ότι δεν θα συμμετάσχω αν τελικά επιλεχθεί να γίνουν επεμβάσεις στο καντράν.

Φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης,

Θοδωρής.

+1  :)
ειδικά αν πάμε για marine, δε νομίζω ότι θα πρεπε να πειράξουμε το καντραν με σχέδια. όπως έχει αναφερθεί ίσως ένα διακριτικός χρωματισμός των διαβαθμίσεων των λεπτών πχ, ή κάτι τέτοιο.. και όπως κι ο φίλος Θοδωρής, "δεν σημαίνει ότι δεν θα συμμετάσχω αν τελικά επιλεχθεί να γίνουν επεμβάσεις στο καντράν" !

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #222 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 03:07:16 μμ »
+1  :)
ειδικά αν πάμε για marine, δε νομίζω ότι θα πρεπε να πειράξουμε το καντραν με σχέδια. όπως έχει αναφερθεί ίσως ένα διακριτικός χρωματισμός των διαβαθμίσεων των λεπτών πχ, ή κάτι τέτοιο.. και όπως κι ο φίλος Θοδωρής, "δεν σημαίνει ότι δεν θα συμμετάσχω αν τελικά επιλεχθεί να γίνουν επεμβάσεις στο καντράν" !

+1

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #223 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 03:18:38 μμ »
γνωμη μου ειναι να εχουμε πρωτα ολοκληρωμενες προτασεις και μετα συζηταμε τα υπολοιπα... ;)

το ζητημα μπερδευεται ολο και πιο πολυ, μιας και τη μια μιλαμε για πιλοτο, μια για ντρες, την αλλη για homage και τελευταια για καταδυτικο...

προτασεις χρειαζονται...που θα αφορουν τυπο,μηχανη, δυνατοτητα τροποποιησεων,αριθμο κομματιων, κοστος...


Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #224 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 04:13:23 μμ »
γνωμη μου ειναι να εχουμε πρωτα ολοκληρωμενες προτασεις και μετα συζηταμε τα υπολοιπα... ;)

το ζητημα μπερδευεται ολο και πιο πολυ, μιας και τη μια μιλαμε για πιλοτο, μια για ντρες, την αλλη για homage και τελευταια για καταδυτικο...

προτασεις χρειαζονται...που θα αφορουν τυπο,μηχανη, δυνατοτητα τροποποιησεων,αριθμο κομματιων, κοστος...


συμφωνώ απόλυτα. Έχει μπερδευτεί αρκετά η κατασταση με την επιλογή ρολογιού.
1) θα πρέπει να καθορισουμε σε τι τιμη θα κινηθουμε.
2) Τι ειδος ρολογιού θα επιλέξουμε τελικά?
3) Ελβετικός ή γιαπωνέζικος μηχανισμός?

Μέχρι στιγμής πρέπει να είμαστε 15 ενδιαφερόμενοι.
Υπάρχουν άλλοι?

thomas69

  • Επισκέπτης
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #225 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 04:26:00 μμ »
Απάντηση απο Schuhren όταν το ανέφερα οτι η πρότασή του είναι λίγο ακριβή

Thomas thanks for letting me know

Well it is there loss, the case alone accounts for €100 of the price then add on the movement dial, printing hands and assembly, I think the price is fair, particularly when these are made in Germany, I am sure that Wilsdorf and Dixon had similar problems when they started off.Thank you for asking in the first place it is always a good feeling to be considered for projects like these.  If you have a rough budget what they would go for I can explore other options like using an Asian made case and as you say many of the swiss companies do the same, I am currently making a Panerai homage for a world wide Motorcycle club and managing to get that just under €200 with a custom dial, case back engraving and leather strap engraving and sapphire glass.  So things are possible.  May even have an idea for your dive watch!

 

Andy Sharpe

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #226 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 04:31:04 μμ »
πολύ σωστός επαγγελματίας ο τύπος..
 (thanks thomas!)

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #227 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 04:37:48 μμ »
Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά εδώ και καιρό που "μαγειρεύεται" κάτι καλό και υπάρχουν πιθανότητες να πετύχει. Πρέπει όμως παιδιά να είμαστε ρεαλιστές. Μέχρι τώρα δεν συζητούσαμε σοβαρά για ρολόι του φόρουμ (γιατί αυτό νομίζω ότι ενδιαφέρει τον περισσότερο κόσμο). Μπορεί να πεταγόταν η λέξη από εδώ και από εκεί, αλλά δεν μπορείς να κάνεις ένα ρολόι του φόρουμ χωρίς την συμμετοχή των ανθρώπων που το ξεκίνησαν και το συντηρούν (οι τουλάχιστον κάποιων από αυτούς). Εγώ τουλάχιστον από την αρχή ήθελα να μαζευτεί αρκετός κόσμος ώστε τα μέλη που πρέπει, να δουν ότι υπάρχει ενδιαφέρον πραγματικό και ότι αξίζει να το δουν πιο σοβαρά. Αυτό από ότι φαίνεται έγινε  ;D Τώρα για το τι ρολόι θα παίξει. Το homage δε νομίζω ότι ήταν ποτέ πραγματική επιλογή. Αυτό που έπαιξε στο νήμα ήταν για κάτι σε στυλ Panerai. Αυτό δεν γίνεται γιατί πρώτον η Panerai είναι πολύ επιθετική σε ότι αφορά αντιγραφές των προϊόντων της, πράγμα που ίσως θα μπορούσε να δημιουργήσει προβλήματα και δεύτερον γιατί τα Panerai homage ρολόγια είναι Κινέζικα και ακόμη και με πιθανή ETA μηχανή είναι ρολόι, που πολύ εύκολα αποκτιέται από τον οποιονδήποτε. Τώρα σχετικά με τον τύπο του ρολογιού, η αλήθεια είναι ότι pilot δεν έπαιζε. Το προηγούμενο ρολόι του φόρουμ ήταν pilot και τα μέλη που το πήραν δεν είναι υποχρεωμένα να ξαναπάρουν ίδιου τύπου ρολόι. Dress θα ήθελα και εγώ, αλλά κακά τα ψέματα είναι ένα είδος που δεν αρέσει σε πολύ κόσμο. Αντίθετα ένα καλό diver μπορεί να φορεθεί άνετα σχεδόν σε όλες τις περιστάσεις και είναι ένα ρολόι που όλοι θα φορέσουμε πολύ περισσότερο από κάποιο άλλο είδος. Τέλος για την τιμή και εγώ ελπίζω να παίξει μέσα στα ποσά που είπαμε (300 -400) αλλά αν το ρολόι είναι πραγματικά καλό εγώ τουλάχιστον θα έδινα ένα 10% περισσότερο. Οι επόμενες μέρες νομίζω θα έχουν πολύ ενδιαφέρον.
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #228 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 04:44:12 μμ »
I can explore other options like using an Asian made case and as you say many of the swiss companies do the same


πολυ σωστο...με μια ΕΤΑ και σε καλη τιμη ,γιατι οχι...ολοι το κανουν,οπως λεει και αυτος...

thomas69

  • Επισκέπτης
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #229 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 05:47:16 μμ »
Είναι θεμιτό να αποφασίσετε τι ρολόι θέλετε να κάνετε marine pam ή diver.

O Andy όπως είδατε είναι θετικός και πιστεύω πως με κατάλληλες επιλογές μπορούμε να μειώσουμε το budget.

Καλό θα ήταν όμως να υπάρχει μια κατασταλαγμένη άποψη για να μην τον ταλαιπωρούμε άδικα.


Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #230 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 06:19:58 μμ »
θα ηθελα να συμφωνησω κι εγω με τον συνονοματο koubilaihan παραπανω.

επειδη επισης βλεπω οτι ο τυπος απο τη Schuhren ειναι αρκετα επαγγελματιας οπως σωστα εχουν αναφερει οι φιλοι παραπανω, θα προτεινα να τον ρωτησουμε με βαση αυτο που και ο ιδιος αναφερει.

να του ορισουμε τη βαση του budget μας. πχ 350 ευρω για ας πουμε 20 ρολογια. τι ειναι το βελτιστο που μπορει να μας παρασχει σε αυτο το κοστος με ΕΤΑ μηχανη για παραδειγμα, το οποιο οπως το βλεπω ειναι μια παραμετρος βασης για ολους μας.

ας του κανουμε μια ερωτηση σε αυτη τη βαση. τι μπορει να μας προσφερει για αυτο το budget για ενα πχ diver με ΕΤΑ.

απο κει και περα νομιζω οτι αν η τιμη αρχισει να ανεβαινει παραπανω απο ενα οριο (ποιο?) τοτε θα υπαρχουν διαρροες και το ολο project θα χαλασει. διαρροες για διαφορους λογους. ειτε γιατι καποιος δεν εχει ανεση, ειτε γιατι εχει αλλες προτεραιοτητες, ειτε γιατι πιστευει οτι ειναι πολλα για το συγκεκριμενο κλπ κλπ.

αυτα. και ευχαριστω κι εγω με τη σειρα μου οποιον εχει ασχοληθει ως τωρα με το project και δαπανησε χρονο για αυτο.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #231 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:36:40 μμ »
just for the record...

απο το newsletter της Steinhart

http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=339&Sel_ID=9
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #232 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:40:51 μμ »
just for the record...

απο το newsletter της Steinhart

http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=339&Sel_ID=9



Και GMT & ETA & Diver & 390 ευρώ. Καλόόόόό.....  :2thumbs:
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #233 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:58:02 μμ »
κ με 42mm διαμετρο που ταιριαζει σε ολα τα χερια!!  ;)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #234 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 10:05:15 μμ »
και το αρχαιοελληνικο να προυπαρχει στο πισω καπακι!
Ψήθηκα...

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #235 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 10:29:03 μμ »
just for the record...

απο το newsletter της Steinhart

http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=339&Sel_ID=9

απ'οτι βλέπω παιδιά είναι στα 390 ευρώ το ρολόι. πολυ όμορφο όντως!!!!
αυτό που σκέφτομαι όμως είναι πόσο θα μας κοστίσει αν τους ζητήσουμε να χαράξουν πίσω στο καπάκι  ??? ??? ???
αν κάνουμε και αλλη αλλαγή θα μας κοστίσει περισσότερο?

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #236 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 10:32:48 μμ »

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #237 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 10:35:43 μμ »
και το αρχαιοελληνικο να προυπαρχει στο πισω καπακι!
Ψήθηκα...


κι εγω βλεποντας το ειπα να το αναφερω σε συνδυασμο με το ολο πακετο κοστος/στοιχεια.

κοιταξα και λιγο να δω που πηρε την αναφορα στον ποσειδωνα και το θαλασσιο αλογο και υπαρχουν αρκετες αναφορες τοσο στα αρχ.ελληνικα οσο και στα ρωμαικα χρονια (νομιζω και στη Ρωμη στην πιατσα ναβονα υπαρχει συντριβανι με τον ποσειδωνα και θαλασσιους ιππους btw)


Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #238 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 11:21:38 μμ »
καλα τι το θελουν το gmt?
 :-\

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #239 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 11:27:20 μμ »
Διαβαζω κατα καιρους θετικα σχολια για το παρακατω ρολοι...τα ιδια διαβασα και παλι στο  oceanic...
Ειδα οτι κανουν και custom ρολογια...

μηπως να ρωτουσε κανεις? ;)
http://www.magrette.com/the-timepieces-moana-pacific-diver.php
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...