Αποστολέας Θέμα: Παμε σαν αλλοτε  (Αναγνώστηκε 112405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #200 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 12:55:14 πμ »
Ή μήπως θα χαλούσε την τριήρης?  :-\

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #201 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 03:05:17 πμ »
πρεπει να υπαρξουν ολοκληρωμενες προτασεις,κατα προτιμηση ,σε λογικη τιμη.

Σε ποιο βαθμο θα αλλαχθει και τι?Τι τυπος ρολογιου θα ειναι?Στα ποσα λεφτα θα ειναι το ταβανι?

μετα απο τις επαφες,με τις 15 περιπου εταιριες που ειχα ,μπορω να πω οτι καποιες ειναι πιο συνεργασιμες,καποιες αδιαφορες και καποιες ερασιτεχνες.

παραδειγμα



π.χ αλλαγη σε dial/hands,σε ενα pilot.(κρεμ καντραν/αποχρωση του μπλε ,δεικτες)







αλλαζεις και την πατινα ,να δειχνει πιο vintage...



Η μια βαση ρεπλικα pilot,με μικρες αλλαγες στο dial










H

iwc homage









ειναι ενα παραδειγμα  και τιποτα αλλο,αλλο καλο θα ηταν να μιλαμε με χειροπιαστα πραγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2010, 03:54:18 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #202 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 06:57:27 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Έχω 2 παρατηρήσεις.

  • Είναι η πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό που μαζευτήκαμε τόσα άτομα. Θα ήταν καλό πλέον να ακούσουμε και σκέψεις κάποιων ποιο ενεργών μελών (μόνο ο george_ συμμετέχει και ο watch-collector με κάποια "περίεργα" υπονοούμενα).  ;)
  • Εγώ προσωπικά είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις μέσα στο μπάτζετ που συζητάμε, αλλά για Κινέζικη μηχανή δεν δίνω σεντ. Όλα αυτά τα μέλη που προτείνουν την Seagull, που ήταν όταν ο mitsman πρότεινε τη Miyota που είναι απείρως καλύτερη μηχανή? Κανένα πρόβλημα να πάμε σε Unitas αλλά να είναι Ελβετική.

ΤΗΧ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2010, 07:07:25 πμ από sol invictus »
Time, the opponent that has beaten them all...

thomas69

  • Επισκέπτης
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #203 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 07:48:46 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Έχω 2 παρατηρήσεις.

  • Είναι η πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό που μαζευτήκαμε τόσα άτομα. Θα ήταν καλό πλέον να ακούσουμε και σκέψεις κάποιων ποιο ενεργών μελών (μόνο ο george_ συμμετέχει και ο watch-collector με κάποια "περίεργα" υπονοούμενα).  ;)
  • Εγώ προσωπικά είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις μέσα στο μπάτζετ που συζητάμε, αλλά για Κινέζικη μηχανή δεν δίνω σεντ. Όλα αυτά τα μέλη που προτείνουν την Seagull, που ήταν όταν ο mitsman πρότεινε τη Miyota που είναι απείρως καλύτερη μηχανή? Κανένα πρόβλημα να πάμε σε Unitas αλλά να είναι Ελβετική.

ΤΗΧ


Τα πιο ενεργά μέλη ίσως ή δεν ενδιαφέρονται ή κουράστηκαν από την προηγούμενη προσπάθεια που δεν οδήγησε πουθενά.
Επειδή έψαχνα για τον εαυτό μου marine ρολόι οι εταιρίες που κατασκευάζουν είναι Stowa,Archimede,Steinhart και οι 2 μικρές που έστειλα e-mail.Οι τιμές και οι προτάσεις πάνω-κάτω είναι γνωστές για τις 3 πρώτες.Από περιέργεια ρώτησα τιμή και για τις άλλες (Kemmner και Schuhren). Όποιος γνωρίσει να υπάρχουν και άλλες εταιρίες ας ρωτήσει.
Ο λόγος που ρώτησα για κινέζικη ή ελβετική ήταν για να δω την διαφορά της τιμής και οχι για να δείξω την προτίμησή μου.





« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2010, 07:56:02 πμ από thomas69 »

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #204 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:19:58 πμ »
Παράθεση
Ο λόγος που ρώτησα για κινέζικη ή ελβετική ήταν για να δω την διαφορά της τιμής και οχι για να δείξω την προτίμησή μου.

thomas69 μην το παίρνεις προσωπικά. Καλά έκανες απλά η διαφορά τιμής Ελβετικής και Κινέζικης Unitas είναι μικρή και η διαφορά στην ποιότητα μεγάλη. Έχω 2 ρολόγια με Seagull. Για τα 55 ευρώ το ένα που έδωσα είναι ΟΚ αλλά για 300 είναι καθαρή κλεψιά. Επίσης για μια μηχανή που μπορείς να την αγοράσεις από 29 δολάρια θα έδινες σε 3-4 χρόνια 100 -150 ευρό να την κάνεις service? Εγώ όχι. Ούτως η άλλως το ζητούμενο είναι το ρολόι να είναι και λίγο ποιοτικό. Αν είναι να είναι μια φτηνιάρικη αθλιότητα καλύτερα να μην το πάρουμε. Το Schuhren ας πούμε μπορεί να είναι πιο ωραίο σε σχέδιο αλλά φαίνεται "φτηνιάρικο" χωρίς να είναι φτηνό (γενικά η γυαλισμένη κάσα θέλει προσοχή για να δείχνει ποιοτική). Το Kremmner κατά τη γνώμη μου δείχνει ποιοτικότερο και είναι περίπου στην ίδια τιμή με Ελβετική Unitas.
Time, the opponent that has beaten them all...

thomas69

  • Επισκέπτης
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #205 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:33:30 πμ »
η διαφορά τιμής Ελβετικής και Κινέζικης Unitas είναι μικρή και η διαφορά στην ποιότητα μεγάλη. Έχω 2 ρολόγια με Seagull. Για τα 55 ευρώ το ένα που έδωσα είναι ΟΚ αλλά για 300 είναι καθαρή κλεψιά. Επίσης για μια μηχανή που μπορείς να την αγοράσεις από 29 δολάρια θα έδινες σε 3-4 χρόνια 100 -150 ευρό να την κάνεις service? Εγώ όχι. Ούτως η άλλως το ζητούμενο είναι το ρολόι να είναι και λίγο ποιοτικό. Αν είναι να είναι μια φτηνιάρικη αθλιότητα καλύτερα να μην το πάρουμε.

μαζί σου και γω.τα 100€ παραπάνω για Unitas είναι μικρή διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος Yiangos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #206 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 12:02:20 μμ »
μαζί σου και γω.τα 100€ παραπάνω για Unitas είναι μικρή διαφορά.
Και 'γω ο νέος μαζί σας... Αλλά ας αποφύγουμε hommage Panerai μιας και φωνάζει "μπαμπουίνος" (ας με συγχωρέσουν οι έχοντες hommage Pani αλλά έτσι νομίζω). Οτιδήποτε άλλο ταπεινά δεκτό.

Φιλικά Γιάννης
Οπου γης και Πατρίς...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #207 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 12:03:22 μμ »
Καλημερα σε ολους!
Κανενας κοπος και φυσικα καμια αδιαφορια ή προθεση μη συμβολης απο μερους μου σε κατι για το οποιο ειμαι απολυτα ευαισθητοποιημενος και γνωριζω ποσο πολυ αρκετοι απο εμας επιθυμειτε να γινει!
Αντιλαμβανομαι οτι παρα τις φιλοτιμες και επιπονες προσπαθειες μελων κατα το παρελθον, καποιοι απο εσας εχετε πλεον δικαιολογημενα απογοητευτει ή και κουραστει, οπως επισης ποσο καλο θα ηταν τοσο για το φορουμ μας οσο και για μελη του -παλαιοτερα και νεα- που δεν ειχαν μεχρι τωρα την ευκαιρια να συμμετασχουν σε ενα project, να γινει!
Γι' αυτο το θεμα προσπαθω και ειμαι σε διαρκη επικοινωνια με τεσσερις εταιριες.
Η μια εξ αυτων, ειναι γνωστη ελβετικη εταιρια του χωρου!
Ωστοσο, δε θα ηθελα να αναφερθω σε ονοματα και ενεργειες προτου να εχω κατι οριστικο, ωστε να μην ενθουσιασω καποιους απο εσας και κατοπιν -σε περιπτωση που η ολη προσπαθεια δεν τελεσφορησει- απογοητευτουν!... Για το λογο αυτο και μονο, αποφευγω να γραφω ή να λεω το ο,τιδηποτε στο νημα.
Περιμενω τις απαντησεις-προσφορες συμφωνα με τις προδιαγραφες που εχω θεσει οτι πρεπει να πληροι το project που εχω να προτεινω και το οποιο αφορα σε καταδυτικο ρολο'ι'!
Πολυ συντομα θα γνωριζω, οποτε και θα παραθεσω την προταση (ή τις προτασεις) στην κριση σας, για την τελικη επιλογη!
Θελω να πιστευω οτι τελικα η προσπαθεια θα ευοδωσει...

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2010, 03:27:19 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #208 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 12:09:40 μμ »
Καλημερα σε ολους!
Κανενας κοπος και φυσικα καμια αδιαφορια ή προθεση μη συμβολης απο μερους μου σε κατι για το οποιο ειμαι απολυτα ευαισθητοποιημενος και γνωριζω ποσο πολυ αρκετοι απο εμας επιθυμειτε να γινει!
Αντιλαμβανομαι οτι παρα τις φιλοτιμες και επιπονες προσπαθειες μελων κατα το παρελθον, καποιοι απο εσας εχετε πλεον δικαιολογημενα απογοητευτει ή και κουραστει, οπως επισης ποσο καλο θα ηταν τοσο για το φορουμ μας οσο και για μελη του -παλαιοτερα και νεα- που δεν ειχαν μεχρι τωρα την ευκαιρια να συμμετασχουν σε ενα project, να γινει!
Γι' αυτο το θεμα προσπαθω και ειμαι σε διαρκη επικοινωνια με τεσσερις εταιριες.
Ωστοσο, δε θα ηθελα να αναφερθω σε ονοματα και σε ενεργεις προτου να εχω κατι οριστικο, ωστε να μην ενθουσιασω καποιους απο εσας και κατοπιν -σε περιπτωση που η ολη προσπαθεια δεν τελεσφορησει- να απογοητευτουν!... Για το λογο αυτο και μονο, αποφευγω να γραφω ή να λεω το ο,τιδηποτε στο νημα.
Περιμενω πολυ συντομα απαντησεις-προσφορες συμφωνα με τις προδιαγραφες που εχω θεσει οτι πρεπει να πληροι το project που εχω να προτεινω και το οποιο αφορα σε καταδυτικο ρολο'ι'!Πολυ συντομα θα γνωριζω, οποτε και θα παραθεσω την προταση (ή τις προτασεις) στην κριση σας, για την τελικη επιλογη!
Θελω να πιστευω οτι τελικα η προσπαθεια θα ευοδωσει...

Φιλικα,
Watch-Collector
:rock: :rock: :smt071 :smt068 :smt067 :smt066 :smt072 :supz: :prayer: :applaus: :kg: :mg: :respect: :ug:

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #209 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 12:41:07 μμ »
καταδυτικο :-k; τελειως διαφορετικη προταση απ' ότι συζητειται στο νημα...
εις αναμονη της προτασης λοιπον...

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #210 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 01:49:36 μμ »
Δηλαδή εγκαταλείπουμε τις τωρινές προτάσεις και πάμε παλι σε καταδυτικό?
Ωραίο το καταδυτικό αλλά ωραίο και το hommage!! :-\ :-\ :-\ ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #211 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 01:55:46 μμ »
Ειμαι 100% σίγουρος βέβαια οτι ο Watch-Collector θα κάνει παλι το θαύμα του!!!
RESPECT :cooler: :cooler: :cooler:

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #212 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 01:56:50 μμ »
στην προταση μου στην προς την steinhart,με βαση το μοντελο τους 300Μ,ειχα σκεφτει κατι τετοιο,αλλα ποτε δεν πηρα απαντηση...





χρηση της μαυρης στεφανης στο πιο φτηνο μοντελο,αλλαγη δεικτων και luminova,αναγραφη κατω απο το 12 με κοκκινα ,της υδατοστεγανοτητας.το μοντελο  ειναι αυτο






υ.γ.

δεν γνωριζω ,ποιος κατασκευαζει τα divers,της εταιριας και ποια ειναι η αξιοπιστια τους...

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2010, 02:13:31 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #213 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 02:10:33 μμ »
στην προταση μου στην προς την steinhart,με βαση το μοντελο τους 300Μ,ειχα σκεφτει κατι τετοιο,αλλα ποτε δεν πηρα απαντηση...






george_ τι διάμετρο έχει αυτό?
προσπαθούσα να το βρω στην σελίδα τους αλλα δεν μπορώ

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #214 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 02:14:27 μμ »
πατησα πανω σε αυτο!δεν θα το βρεις στο σαιτ,γιατι δεν υπαρχει....εγω το εφτιαξα με το photoshop.. ;)




« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2010, 05:06:08 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #215 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 02:18:41 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Έχω 2 παρατηρήσεις.

  • Είναι η πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό που μαζευτήκαμε τόσα άτομα. Θα ήταν καλό πλέον να ακούσουμε και σκέψεις κάποιων ποιο ενεργών μελών (μόνο ο george_ συμμετέχει και ο watch-collector με κάποια "περίεργα" υπονοούμενα).  ;)
  • Εγώ προσωπικά είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις μέσα στο μπάτζετ που συζητάμε, αλλά για Κινέζικη μηχανή δεν δίνω σεντ. Όλα αυτά τα μέλη που προτείνουν την Seagull, που ήταν όταν ο mitsman πρότεινε τη Miyota που είναι απείρως καλύτερη μηχανή? Κανένα πρόβλημα να πάμε σε Unitas αλλά να είναι Ελβετική.

ΤΗΧ

Συμφωνώ & επαυξάνω.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #216 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 02:19:50 μμ »
Για τι κοστολόγιο μιλάμε?
300-400 ευρώ?

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #217 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 02:27:05 μμ »
και αυτή η στεφάνη που έβαλαν οι ισπανοί στο δικό τους ρολόι ειναι ωραία http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=184&Sel_ID=30
αλλά ειναι για 42 χιλιοστά διάμετρο

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #218 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 02:31:49 μμ »
Καλημερα σε ολους!
Κανενας κοπος και φυσικα καμια αδιαφορια ή προθεση μη συμβολης απο μερους μου σε κατι για το οποιο ειμαι απολυτα ευαισθητοποιημενος και γνωριζω ποσο πολυ αρκετοι απο εμας επιθυμειτε να γινει!
Αντιλαμβανομαι οτι παρα τις φιλοτιμες και επιπονες προσπαθειες μελων κατα το παρελθον, καποιοι απο εσας εχετε πλεον δικαιολογημενα απογοητευτει ή και κουραστει, οπως επισης ποσο καλο θα ηταν τοσο για το φορουμ μας οσο και για μελη του -παλαιοτερα και νεα- που δεν ειχαν μεχρι τωρα την ευκαιρια να συμμετασχουν σε ενα project, να γινει!
Γι' αυτο το θεμα προσπαθω και ειμαι σε διαρκη επικοινωνια με τεσσερις εταιριες.
Η μια εξ αυτων, ειναι γνωστη ελβετικη εταιρια του χωρου!
Ωστοσο, δε θα ηθελα να αναφερθω σε ονοματα και ενεργειες προτου να εχω κατι οριστικο, ωστε να μην ενθουσιασω καποιους απο εσας και κατοπιν -σε περιπτωση που η ολη προσπαθεια δεν τελεσφορησει- απογοητευτουν!... Για το λογο αυτο και μονο, αποφευγω να γραφω ή να λεω το ο,τιδηποτε στο νημα.
Περιμενω πολυ συντομα απαντησεις-προσφορες συμφωνα με τις προδιαγραφες που εχω θεσει οτι πρεπει να πληροι το project που εχω να προτεινω και το οποιο αφορα σε καταδυτικο ρολο'ι'!
Πολυ συντομα θα γνωριζω, οποτε και θα παραθεσω την προταση (ή τις προτασεις) στην κριση σας, για την τελικη επιλογη!
Θελω να πιστευω οτι τελικα η προσπαθεια θα ευοδωσει...

Φιλικα,
Watch-Collector

Ένα μεγάλο ευχαριστώ από εμένα για τη διάθεση και τον κόπο που βάζεις  :respect:

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #219 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 02:32:57 μμ »
Ένα μεγάλο ευχαριστώ από εμένα για τη διάθεση και τον κόπο που βάζεις  :respect:

+1000