Αποστολέας Θέμα: Παμε σαν αλλοτε  (Αναγνώστηκε 112412 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 04:14:52 πμ »
Εγω για να ειμαι ειλικρινης δεν δηλωνω το ονομα μου στη λιστα ακριβως γι'αυτο το λογο. Θελω το ρολοι να με καλυπτει
α-π-ο-λ-υ-τ-α. Δεν εχω κανενα σημαντικο ψυχολογικο δεσιμο με κανενα φορουμ για να υποχωρησω σε κατι που εστω και κατ' ελαχιστο δεν θα μου αρεσει.
Συγγνωμη αν φαινομαι εγωιστης.

Φίλε alexisvas. Μπράβο που έχεις το θάρρος και την ειλικρίνεια να λες αυτό που πραγματικά έχεις στο μυαλό σου. Όμως βλέπεις πως στο εν λόγο νήμα γίνεται μια προσπάθεια να μαζευτούν αρκετά άτομα, ώστε να μπορέσει πιθανώς να ξεκινήσει μια νέα σοβαρή προσπάθεια για καινούργια ομαδική αγορά με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν θέλεις ένα ρολόι που να σε καλύπτει απόλυτα όπως λες, κανείς δεν σε εμποδίζει να το αγοράσεις μόνος σου άμεσα (και αυτό στο λέω χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας). Αν πάλι θέλεις να δεις που θα οδηγήσει η όλη προσπάθεια, γιατί ίσως το ρολόι να σου αρέσει και να το πάρεις σε καλύτερη τιμή λόγο ποσότητας και αυτό θεμιτό είναι.
Όμως εντέλει με το να λες
Παράθεση
Δεν εχω κανενα σημαντικο ψυχολογικο δεσιμο με κανενα φορουμ για να υποχωρησω σε κατι που εστω και κατ' ελαχιστο δεν θα μου αρεσει
σε ένα νήμα που προσπαθεί να αποκτήσει την απαιτούμενη "μάζα" για να εξελιχθεί πιθανώς σε ένα νέο ρολόι του φόρουμ, μάλλον άθελα σου δυναμιτίζεις την όλη προσπάθεια. Και το λέω αυτό γιατί το πιθανότερο είναι πως και άλλα μέλη που ίσως να βάζαν νερό στο κρασί τους, δεν θα το κάνουν τώρα οπότε αν δεν μαζευτούμε αρκετά άτομα δεν θα φτάσουμε καν στο σημείο να συζητάμε πως το θέλουμε το ρολόι. Πιο σωστό ίσως θα ήταν να περιμένεις να δεις πως θα πάνε τα πράγματα και αναλόγως να πράξεις. Άλλωστε πιστεύεις ότι είναι εφικτό αυτό που θα σε καλύπτει εσένα απόλυτα να καλύπτει και όλους του άλλους? Κλείνοντας να επισημάνω ότι δεν σου κάνω κάποια προσωπική "παρατήρηση". Απλώς με έναυσμα την ειλικρινή σου δήλωση, παραθέτω τις ταπεινές μου σκέψεις, σχετικά με μέλη που δεν ενδιαφέρονται απαραίτητα για κάποιο ρολόι του φόρουμ αλλά για κάποιο ρολόι που στην ουσία είναι αυτό που τους λείπει και θέλουν να αγοράσουν.

Συνεχίζοντας τώρα στο ίδιο θέμα αλλά μιλώντας γενικότερα για την πορεία που έχει αρχίσει να παίρνει και αυτή η προσπάθεια, είναι πως ενώ ξεκινήσαμε μάλλον για dress, έχουμε βρεθεί ακόμη μια φορά να συζητάμε στην ουσία για ένα dresspilotdiverchronograph, κουρδιστόαυτόματο COSC με μπαταρία. Δεν θέλω να γίνομαι απαισιόδοξος αλλά το πιθανότερο είναι ότι το πολύ σε μια -δύο εβδομάδες και αυτή η προσπάθεια θα έχει τελειώσει με μηδέν αποτέλεσμα. Όπως πολύ σωστά είχε ειπωθεί σε προηγούμενη προσπάθεια, οι πλείστοι θέλουν να αγοράσουν το ρολόι που λιγουρεύονται την εκάστοτε στιγμή και όχι ένα ομαδικό ρολόι που θα έχει περισσότερο συναισθηματική αξία.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2010, 08:15:56 πμ από sol invictus »
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #81 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 09:42:13 πμ »
dresspilotdiverchronograph, κουρδιστόαυτόματο COSC με μπαταρία

κ ειμαστε μονο στην 5η σελιδα του θεματος..  :-\

το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #82 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 09:57:40 πμ »
Επειδη δεν βλεπω συμμετοχη απο παλαιοτερα μελη,που ειχαν συμμετασχει στο steinhart pilot project,δεν θα με χαλαγε κι ενας πιλοτος 44αρης με δυνατο λουμε,λεω τωρα εγω.

Βρε αθεόφοβε, πριν είκοσι μέρες δεν πήρες πιλότο;

Πάντως και για το seatime και για το marine, εγώ είμαι μέσα.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #83 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 10:02:34 πμ »
με 7 ατομα που ειμαστε δεν βλεπω να γινονται και πολλα  :'(

μηπως ειναι λιγοι αυτοι που θελουν μονο dress? ισως αν ξεκινουσαμε με την προσεγκιση 'ποιος ειναι μεσα για το ρολοι του φαρουμ που θα φορεθει το 2011" να ειχαμε καλητερα αποτελεσματα. αν μαζευτουμε καμια 20-25 ατομα μετα μπορουμε να προτινουμε τυπορολογιου και μετα ρολοι..
διορθωστεμε αν κανω λαθως
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2010, 10:19:10 πμ από SYZo »

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 11:07:21 πμ »
Καλημέρα σας!
Προσωπικά θα θελα ένα dress και αυτά που ήδη προτάθηκαν είναι πολύ όμορφα! Επειδή όμως θα θελα να έχω ένα ρολόι από το φόρουμ, θα κοιτάξω θετικά και οποιοδήποτε άλλο ρολόι-τύπος προταθεί!
Όντως, δε φαίνεται να μαζεύονται ούτως ή άλλως άτομα και δε νομίζω ότι κολάνε στο "dress" ή στο μέγεθος κ.ο.κ. Αν ήθελε κάποιος ρολόι του φόρουμ και έχει διαβάσει το νήμα θα είχε ήδη πει τη γνώμη του..

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #85 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 11:16:41 πμ »
εγω θα ελεγα να ξεκινησουμε λιγο αναποδα.

αντι να λεμε τι ειδους ρολοι να παρουμε, ας δουμε καλυτερα σε τι οικονομικο υψος μπορουμε να φτασουμε ετσι ωστε να εχουμε συμμετοχη μεγαλη.

πχ αλλη συμμετοχη αν το ταβανι ειναι 500 ευρω, αλλη αν ειναι 300 ευρω και αλλη αν ειναι 1000 ευρω.

θα προτεινα λοιπον να γινει ενα poll πρωτα για αυτο.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #86 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 12:21:35 μμ »
Προσωπικά θα θελα ένα dress και αυτά που ήδη προτάθηκαν είναι πολύ όμορφα! Επειδή όμως θα θελα να έχω ένα ρολόι από το φόρουμ, θα κοιτάξω θετικά και οποιοδήποτε άλλο ρολόι-τύπος προταθεί!

+10
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #87 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 12:39:52 μμ »
getat-100 ευρω περιπου-κασα 1950-μικρες αλλαγες ....κριση εχουμε.αποψη μου ....

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #88 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 12:51:31 μμ »
οι μηχανισμοι ειναι κινεζικοι?
εγω μεχρι 250-300 μπορω να τα διαθεσω. απο κει και πανω.... θα πρεπει να φαω τρελο ερωτα ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #89 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 12:57:00 μμ »
100 ευρω ,οπως ειπα ηδη.κινεζικη ουνιτας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2010, 01:04:02 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #90 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 12:58:06 μμ »
οι μηχανισμοι ειναι κινεζικοι?
εγω μεχρι 250-300 μπορω να τα διαθεσω. απο κει και πανω.... θα πρεπει να φαω τρελο ερωτα ;D

+1.

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #91 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 01:09:10 μμ »
100 ευρω ,οπως ειπα ηδη.κινεζικη ουνιτας.

Μα αν δεν κάνω λάθος στο site της Stowa έχει το Marine με 2 μηχανές. Η μία είναι αυτόματη Ελβετική και η άλλη ναι μεν Unitas αλλά γράφει πάνω Swiss Made. Επίσης με την Unitas πάει 490 αν θυμάμαι καλά.
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 01:10:31 μμ »
getat-100 ευρω περιπου-κασα 1950-μικρες αλλαγες

thomas69

  • Επισκέπτης
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 01:15:53 μμ »
Η πιο σωστή άποψη είναι του george_

με 200 και 300€ δεν παίρνεις dress πόσο μάλλον το Stowa που κοιτάτε όσα άτομα και να μαζευτούν.

Από την άλλη ένας από τους λόγους που ναυάγησε το προηγούμενο project ήταν γιατί κάποιοι δεν ήθελαν miyota αλλά ΕΤΑ,πόσο μάλλον τώρα που μιλάτε για κινέζικη unitas.

Κάντε ένα κινέζικο Homage σε Pam ή submariner ή Pilot σε χαμηλή τιμή για να υπάρχει συμμετοχή και να έχει το όλο εγχείρημα συμβολικό χαρακτήρα.

Και τα ρολόγια που κοιτάτε πάρτε τα μόνοι σας γιατί δεν θα συμφωνήσετε ποτέ και σε κάνα 2 σελίδες από τώρα θα φαγωθείτε κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 01:18:33 μμ »

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 01:19:33 μμ »

Και τα ρολόγια που κοιτάτε πάρτε τα μόνοι σας γιατί δεν θα συμφωνήσετε ποτέ και σε κάνα 2 σελίδες από τώρα θα φαγωθείτε κιόλας.



Παρα πολύ σωστός φίλτατε.  :up:Προφητικός θα έλεγα  =D>
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 01:19:43 μμ »
getat-100 ευρω περιπου-κασα 1950-μικρες αλλαγες


Γιωργο αν πατε για homage πηγαιντε Jackson.
απο Getat ακουγονται πολλα μειον...
επικοινωνια..
καθυστερηση αποστολης.
μηχανισμοι off..(καλα κινεζια ειναι..)
και φτηνοτερος.
το μειον ειναι οτι τα λουρια του δεν ειναι τοσο καλα οσο Getat.

το δικο μου 1950 case mineral glass
44mm
asian unitas


By mgeorge at 2010-11-30


By mgeorge at 2010-12-04

αν θες κι αλλες φωτο πες

φιλικα
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 01:21:23 μμ »
Κάντε ένα κινέζικο Homage σε Pam ή submariner ή Pilot σε χαμηλή τιμή για να υπάρχει συμμετοχή και να έχει το όλο εγχείρημα συμβολικό χαρακτήρα.


αυτος δεν θα επρεπε να ειναι ο σκοπος?φτηνο ρολοι που εχει συμβολικο χαρακτηρα...100 ευρω το πολυ ,με 2 εγχαραξεις και ολα καλα,σε περιοδο κρισης ειδικα!

thomas69

  • Επισκέπτης
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 01:22:47 μμ »
Υπάρχει και ο Helenarou

http://www.helenarou.com/index.html

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 01:23:07 μμ »
τιμη Γιωργο?

ειχα στο παρελθον επικοινωνια με getat και ηταν οκ.μια προταση εκανα,για το που πρεπει να κινηθουμε και ειδικα ,στα λεφτα.