Ψηφοφορία

Steinhart GMT Ocean 1 Blue-Red
9 (30%)
Rolex GMT Master II
21 (70%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 30

Αποστολέας Θέμα: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;  (Αναγνώστηκε 12456 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 20, 2016, 10:21:03 μμ »
Μα αφού  τα λεφτά δεν τα έχεις τώρα. Θα τα μαζέψεις είπες.
Τι να περιμένεις Χ χρόνια, τι να περιμένεις Χ επί 4 χρόνια;

Ευτυχώς έχω κάποια ρέστα απο άλλο στοχο :D
Πιστεύω ότι σύμφωνα με τις δυνατότητες του καθενός το μαξ που πρεπει να μαζεύει για ένα καλό ρολόι είναι 12-15 μήνες και το ιδανικό γύρω στο 8μηνο. Απο κει και πέρα χάνεται η μπάλα, μπορεί να μην το πάρεις ποτέ. Γι'αυτό ότι ειναι να γίνει πρεπει να γίνει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 20, 2016, 10:23:06 μμ »
Ευτυχώς έχω κάποια ρέστα απο άλλο στοχο :D
Πιστεύω ότι σύμφωνα με τις δυνατότητες του καθενός το μαξ που πρεπει να μαζεύει για ένα καλό ρολόι είναι 12-15 μήνες και το ιδανικό γύρω στο 8μηνο. Απο κει και πέρα χάνεται η μπάλα, μπορεί να μην το πάρεις ποτέ. Γι'αυτό ότι ειναι να γίνει πρεπει να γίνει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.
Δεν έχεις άδικο. Πού ξέρεις μπορεί να σου έρθει καμιά απρόσμενη κληρονομιά από ένα θείο που δεν ήξερες ότι υπήρχε.  :D
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 20, 2016, 10:54:01 μμ »
...
Είχα την ευκαιρία να πάρω ένα πριν από χρόνια στα 2500...

 :o

Τι; Και το έδωσες;  :o
Τεράστιο λάθος Στράτο και βέβαια δεν χρειάζεται να στο πω..
(το λέω όμως για να μην το επαναλάβεις με αυτό που δίνεις τώρα  ;)).



Κώστα, όχι το steinhart.  ::)
Πάρε το ρόλεξ με ορίζοντα μέχρι Φθινόπωρο, αν μπορείς. Αλλιώς, ξέχνα το..  ;)

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 20, 2016, 11:09:10 μμ »
Τιμή καταλόγου στις 5-1-2005, 4.100 το 16710





Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 20, 2016, 11:12:46 μμ »


το Rolex ψήφισα (για φθηνό ψηφίζω το πάνω)
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 21, 2016, 10:07:08 πμ »
Το μήνυμα των εκλογών ελήφθη!

Βέβαια όταν βλέπω την απόδειξη που έβαλε ο Πάνος με την τιμή καταλόγου του 16710 το 2005, χτυπάω το κεφαλι μου στον τοίχο. Και το 2005, οχι το 1985 ξερωγώ.  :(

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 21, 2016, 10:47:50 πμ »
Εγω θα έκανα πρώτα ενα τεστ ντραιβ με το steinchart και μετά θα έκανα το επόμενο βήμα με το ρόλεξ ...!!!


Τα 500 ευρώ δεν ειναι απαγορευτικά ... Και πιστεύω θα φύγει εύκολα στην συνέχεια ...!!!


Και κατι που αναφέρθηκε παραπάνω...
Εχω ενα ερώτημα προς όλους ... Ρε παιδιά πως μαζεύεις 5000 ευρώ για ρολόι σε 10-15 μήνες ...;;;


Το προσπαθώ και εγω αυτο και δεν μου βγαίνει με τίποτα ...!!!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 21, 2016, 10:56:04 πμ »
Και κατι που αναφέρθηκε παραπάνω...
Εχω ενα ερώτημα προς όλους ... Ρε παιδιά πως μαζεύεις 5000 ευρώ για ρολόι σε 10-15 μήνες ...;;;


Το προσπαθώ και εγω αυτο και δεν μου βγαίνει με τίποτα ...!!!

Δημήτρη, τα πάντα εξαρτώνται όχι τόσο από τα έσοδα του καθενός αλλά κυρίως από τις υποχρεώσεις του.


Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 21, 2016, 11:01:13 πμ »
Το μήνυμα των εκλογών ελήφθη!

Βέβαια όταν βλέπω την απόδειξη που έβαλε ο Πάνος με την τιμή καταλόγου του 16710 το 2005, χτυπάω το κεφαλι μου στον τοίχο. Και το 2005, οχι το 1985 ξερωγώ.  :(


για να μην γίνει καμία παρερμηνεία, η απόδειξη με την αγορά των 3 ρόλεξ μπαμ κι έξω είναι του αρχικού ιδιοκτήτη, από τον οποίο πήρα εγώ μεταχειρισμένο (2ετιας) το 16710 στα 2.550 €..........αν έβλεπα το μέλλον, τότε, θα έπρεπε να είχα σηκώσει ότι μεταχειρισμένο 2ετίας σπορ ρόλεξ έβρισκα στο δρόμο μου από 2.500 έως 3.000 €.......


EDIT : Αν είχα δώσει τα λεφτά του SKODA (29.900 ) τότε σε ρολέξ, σήμερα τα ρολόγια θα είχαν περίπου ~75.000 €, ενώ τώρα από τα 29.900, δεν παίρνω ούτε 7.000 από το αμάξι........







« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2016, 11:07:03 πμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 21, 2016, 11:08:16 πμ »
Εγω θα έκανα πρώτα ενα τεστ ντραιβ με το steinchart και μετά θα έκανα το επόμενο βήμα με το ρόλεξ ...!!!

Άμα είναι να κάνει test drive γιατί να δώσει τόσα λεφτά (490€); Καλύτερα να δώσει 180€ και να πάρει το 009 που πρότεινε ο Istar.
Άσε που το 009 είναι και πιστοποιημένος δύτης.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 21, 2016, 11:11:10 πμ »
....

Και κατι που αναφέρθηκε παραπάνω...
Εχω ενα ερώτημα προς όλους ... Ρε παιδιά πως μαζεύεις 5000 ευρώ για ρολόι σε 10-15 μήνες ...;;;
..
Ποτέ δεν μάζεψα χρήματα για ρολόι και τώρα που το σκέπτομαι ούτε για ο,τιδήποτε άλλο.
Ή τα είχα και αγόραζα ό,τι ήθελα ή δεν τα είχα και δεν είχα καμία επιθυμία να πάρω κάτι.
Γενικά, αν δεν μπορώ να πάρω κάτι, δεν το ζηλεύω καθόλου.



Πάνο, ακριβώς το ίδιο σκέπτομαι ότι έχω πάθει και εγώ με αυτοκίνητο ίσης αξίας...:headbash:

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 21, 2016, 11:14:28 πμ »
Άμα είναι να κάνει test drive γιατί να δώσει τόσα λεφτά (490€); Καλύτερα να δώσει 180€ και να πάρει το 009 που πρότεινε ο Istar.
Άσε που το 009 είναι και πιστοποιημένος δύτης.

Πολύ σωστά.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 21, 2016, 11:32:57 πμ »
Εγω θα έκανα πρώτα ενα τεστ ντραιβ με το steinchart και μετά θα έκανα το επόμενο βήμα με το ρόλεξ ...!!!


Τα 500 ευρώ δεν ειναι απαγορευτικά ... Και πιστεύω θα φύγει εύκολα στην συνέχεια ...!!!


Και κατι που αναφέρθηκε παραπάνω...
Εχω ενα ερώτημα προς όλους ... Ρε παιδιά πως μαζεύεις 5000 ευρώ για ρολόι σε 10-15 μήνες ...;;;


Το προσπαθώ και εγω αυτο και δεν μου βγαίνει με τίποτα ...!!!

Θενκς Δημήτρη! 10-15 μήνες ειπα ότι θεωρώ το μαξ που πρεπει να μαζεύει κάποιος για να πάρει ένα καλό ρολόι, όχι αναγκαστικά ρόλεξ, μιας και μπορεί να καταφέρει να μαζεψει 1000 Ευρώ. Επίσης έχει να κάνει και με τις υποχρεώσεις του καθενος. Εκτος απο μεγάλες αγορές (σπιτια, αμάξια κτλ) το θεωρώ ως μια σωστή τακτική για να μην ακουμπάει απο τα χρήματα που έχει ο καθένας στην άκρη. Τουλάχιστον σε μένα δουλεύει μια χαρα αυτό αλλα είναι πάντα θέμα υποχρεώσεων και προτεραιοτήτων.


... από τον οποίο πήρα εγώ μεταχειρισμένο (2ετιας) το 16710 στα 2.550 €...

Χτύπα κι αλλο Πάνο :(

Ποτέ δεν μάζεψα χρήματα για ρολόι και τώρα που το σκέπτομαι ούτε για ο,τιδήποτε άλλο.
Ή τα είχα και αγόραζα ό,τι ήθελα ή δεν τα είχα και δεν είχα καμία επιθυμία να πάρω κάτι.
Γενικά, αν δεν μπορώ να πάρω κάτι, δεν το ζηλεύω καθόλου.
Το επιχείρημα είναι αυτό που είπα και παραπάνω στον Δημήτρη, Σπύρο. Να μην φας απ'το λίπος.

Άμα είναι να κάνει test drive γιατί να δώσει τόσα λεφτά (490€); Καλύτερα να δώσει 180€ και να πάρει το 009 που πρότεινε ο Istar.
Άσε που το 009 είναι και πιστοποιημένος δύτης.
Κώστα αυτό το θεωρώ ανεξάρτητη αγορά και το έχω στο πρόγραμμα με την πρώτη ευκαιρία να το πάρω.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 21, 2016, 11:44:04 πμ »
Εγω θα έκανα πρώτα ενα τεστ ντραιβ με το steinchart και μετά θα έκανα το επόμενο βήμα με το ρόλεξ ...!!!


Τα 500 ευρώ δεν ειναι απαγορευτικά ... Και πιστεύω θα φύγει εύκολα στην συνέχεια ...!!!


Και κατι που αναφέρθηκε παραπάνω...
Εχω ενα ερώτημα προς όλους ... Ρε παιδιά πως μαζεύεις 5000 ευρώ για ρολόι σε 10-15 μήνες ...;;;


Το προσπαθώ και εγω αυτο και δεν μου βγαίνει με τίποτα ...!!!
Έχεις τον λογαριασμό μισθοδοσίας σου και πας στην τράπεζα και ανοίγεις τον ίδιο σε ταμιευτηρίου δίνεις πάγια εντολή ( αν πληρώνεσαι κάθε 1 του μήνα) κάθε 1 του μήνα να μεταφέρονται 200€ οπότε από τα 1000€ μισθό που παίρνεις πας στα 800€ κάνεις τον σταυρό σου μην έχει ο μήνας κερατιάτικα.... και περιμένεις...

Δε ξέρω όπως είχα πει και πιο παλιά στον Βίκτωρα και είχε ψιλοχαλαστει τότε που έψαχνε για πιλότο, όταν βάζεις στόχο κλειδώνεις εκεί γιατί να πετάς για υποκατάστατα;; 500€ είναι ένα τριήμερο χαλάρωσης, 500 είναι ένα φουσκωτό αναψυχής, 500 είναι αν μαζεύεις ξέρω γω 200 το μήνα 2,5 μήνες... έτσι το σκέφτομαι... γι'αυτό και έχω συγκεκριμένα ρολογια στο μυαλό μου και δε θέλω να αγοράζωπουλαω συνέχεια μέχρι να φτάσω... απλά το μόνο καλό με τα Ρολόγια είναι ότι και το άλλο να κάνεις δε χάνεις... είναι τίμιο χόμπι...

Καλή αγορά Κώστα!!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:14:30 μμ »
Κάποια γραφόμενα παραπάνω μου θύμισαν το ανέκδοτο που ένας φίλος την λέει στον άλλο για τα τσιγάρα που καπνίζει και πως αν δεν κάπνιζε με τα λεφτά που θα είχε μαζέψει θα είχε αγοράσει μια φεραρι και σαν ανταπάντηση ο καπνιστής ρωτάει τον μη καπνιστή που έχει παρκάρει την δική του....κακά τα ψέματα αλλά με όλα τα κερατιατικα που μας έχουν φορτώσει πλέον οι κυβερνώντες αν δεν υπάρχει οικονομικό backround τα χρήματα των περισσότερων  φτάνουν μόνο για λογαριασμούς  (αντε και για κάνα eco drive το χρόνο ) κι αυτό με το ζόρι. ....

Και για να μην είμαι και οφ τοπικ ΝΑΙ από μένα στο steinhart και μακάρι να έρθει και το "καλό" πεπσι το συντομότερο. ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:18:15 μμ »
Έχεις το πανέρι.
Φτιάχνεις λουριά.
Μια  χαρά βγαίνει το καλοκαίρι :weedman:

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:42:49 μμ »
Με τους σημερινούς μισθούς και τις σημερινές οικονομικές υποχρεώσεις δεν μπορείς να πας μακρυά , μονο αν φας λίπος που ενδεχόμενος να εχεις αποκτήσει, κατι τελείως όμως προσωπικό .
Διαφορετικά τσαλαβούτας στα ρηχά κάνοντας το γούστο σου , κι αν τα φέρει η μοίρα να αποκτήσεις πολλά φθηνά , πουλάς και πας παραπέρα , αν πουληθούν κι αυτά βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 21, 2016, 06:36:31 μμ »
Η ψηφοφορία πάντως είναι στο 25-75 και η συμμετοχή ήταν μεγάλη! Thanks guys!

Έχεις το πανέρι.
Φτιάχνεις λουριά.
Μια  χαρά βγαίνει το καλοκαίρι :weedman:
To οπόιο το χω σκίσει στο φόρεμα, πιστευα λόγω μεγεθους θα το φοράω λιγότερο αλλα ήδη γράφει πολλά καρπικα χιλιόμετρα! Για τα λουράκια άστο, έχω σβήσει.


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 21, 2016, 07:24:20 μμ »
Παρε το στεινχαρτ για να μην το μετανιωσεις...Η αναλογια 50/50 μπλε/κοκκινο στο μπεζελ θα σε κουρασει με τον καιρο..Το χε το αφεντικο μου κ μεσα σ´ενα μηνα βαρεθηκα εγω ο ιδιος να το  κοιταζω..Ενω στο 009 οπου εκει εχεις 2/3 μπλε και 1/3 κοκκινο δεν κουραζει..It's all about science!  :)
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Pepsi GMT - Πάμε για το καλό ή για το φτηνό;;
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 21, 2016, 08:21:57 μμ »
Η ψηφοφορία πάντως είναι στο 25-75 και η συμμετοχή ήταν μεγάλη! Thanks guys!
To οπόιο το χω σκίσει στο φόρεμα, πιστευα λόγω μεγεθους θα το φοράω λιγότερο αλλα ήδη γράφει πολλά καρπικα χιλιόμετρα! Για τα λουράκια άστο, έχω σβήσει.
Φίλε έχω ένα λουράκι αμμο 22αρι αν θες στο πουλάω αλλά θα σου στοιχίσει κάτι παραπάνω... είναι από φίλο από τα μέρη σου

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!