Αποστολέας Θέμα: omega moonwatch ref.357...και γιατι  (Αναγνώστηκε 77121 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 06, 2009, 02:34:03 μμ »
Εγώ είμαι άσχετος σε πολύ περισσσότερα πράγματα και κανείς δε γνωρίζει τα πάντα. Το να κρίνεις όμως σαν ειδικός είναι.

ψευδες!δεν ειπα ποτε οτι ειμαι ειδικος!οπως δεν ειναι και καποιοι που και καλα ειναι "επαγγελματιες" στην χωρα και το παιζουν ιστορια!μετεφερα καποια πραγματα που υποστηριζουν καποιοι τεχνικοι?οκ εως εδω?οκ!δεν σου κανουν?ξερουν περισσοτερα απο εσενα?για μενα ναι!ο κοσμος θα διαβασει εσενα και τις αποψεις σου και θα διαβασει και αυτο που μεταφερω και εγω,απο κει και περα ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει με το omega του!μην μου χρεωνεις πραγματα που δεν σκεφτομαι.εαν εσυ για προσωπικους σου λογους (για το γνωστο θεμα/κυριο),ισως,εχεις μια αλλη σταση ,δικαιωμα σου..παντως καμμια σχεση το επιπεδο των επαγγελματιων εξω με "παραμυθαδες"
Τρίτον το να μη γνωρίζεις κάποια τεχνικά θέματα και να είσαι άσχετος στη φυσική δεν είναι ούτε κακό ούτε μεμπτό. Εγώ είμαι άσχετος σε πολύ περισσσότερα πράγματα και κανείς δε γνωρίζει τα πάντα. Το να κρίνεις όμως σαν ειδικός είναι.


όλα αυτά είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Ιντερνετικές αερολογίες που αναπαράγονται αμάσητα εν είδει ευαγγελίου


μεχρι τωρα βλεπω την κριτικη σου και τα προσωπικα σου συμπερασματα ,που βασιζονται?μας την λες ,μια οτι μεταφερω μπουρδες απο το νετ,το οποιο εξισου συμβουλευεσαι,2ον οτι δεν ξερουμε απο φυσικη....ποιο ρολοι κρινουμε και γιατι?!το 3570.χχχχ

το ντουζ (ζεστο νερο) μπορει να εχεις την εισοδο νερου στο ρολοι ,εχει τυχει,λογω διαστολης
κολυμπι δεν σημαινει βουτια,στο ειπα και πριν,κρουση της κορωνας με το νερο

πολυ καλα κανεις και  κρινεις ,αλλα απο την αλλη , ποιες ειναι οι αποδειξεις σου?επειδη το πες εσυ ?εμπιστευομαι περισσοτερο το οτι το αναφερουν ρολογαδες ,παρα εσενα και  τα τεστ που εκαναν,τι πιο απλο?δεν σε πειθει?κανενα προβλημα,δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο!τα τεστ ειναι απο περιοδικο,εαν μπορουσα αμεσα θα το εκανα,αλλα απο την αλλη μας λες οτι ειναι μονο μια αναφορα!

με λιγα λογια?δεν πα να λετε εσεις !το δικο μου θα πιστευω!το χω δει πολλες φορες στο παρελθον,οκ δεν τρεχει μια,φορουμ ειναι,ο καθενας λεει την αποψη του

and I realize that in the case of the Speedmaster, it has three locations where water has a chance to enter the case - the non screw down crown and the two chronograph pushers. Yes they are water resistant - due to the sealoos - but were simply not designed for a water environment. When I go swimming, I wear my PO or SMPC.
τι λεει και αυτος ο τυπος?απο που μπορει να μπει νερο?απο την κορωνα,γιατι?δεν ειναι σχεδιασμενο σαν καταδυτικο,αρα οχι μονο,δεν εχει βιδωτη κορωνα,αλλα δεν εχει και ειδικη σχεδιαση κορωνας για απολυτη στεγανοτητα,παραδειγμα η κορωνα της ρολεξ ,οπως εδω
σε πανω απο ενα σημεια της κασας θα βρεις ,o-rings.φτανει αυτο ?οχι!εχει ειδικη κατασκευη με στεγανα ,ετσι ωστε να διαχωριζει τον εσωτερικο και μικροτερο σωληνα ,του αξονα της κορωνας απο τον εξωτερικο που ανηκει η κορωνα.ετσι κατα το βιδωμα της κορωνας,εχουμε την δημιουργια ,ενιος στεγανου χωρου,αναμεσα στους δυο σωληνες του αξονα της κορωνας.τι θα πει αυτο?οτι η κασα εχει ,το πρωτο στεγανο χωρο ,λογω της ιδιαιτερης κατασκευης του αξονα ,που τον χωριζουμε σε δυo τμηματα ,αναμεσα στα οποια,θα βρεις τα πρωτα o-rings

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 03:02:29 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 06, 2009, 03:24:37 μμ »
αυτα που αναφερω για την κορωνα ,που λες ΒΒ ,ειναι ιντερνετικα μεν,αλλα τα αναφερει ρολογας...τον πιστευεις η οχι ?εσυ ξερεις!αλλα σιγουρα το κατεχει πολυ καλυτερα και απο σενα και απο εμενα ;)

εδω πιο αναλυτικα ,θα βρεις,ολα τα o-rings!
or-t:ακομα και με την κορωνα ξεβιδωτη,εχεις καποια στεγανοτητα για το ρολοι.
or-c:στο "σωμα" της κορωνας,οταν βιδωσεις την κορωνα τι θα συμβει?

τα or-c,που αποτελουν το εξωτερικο "φραγμα " ,γιατι πιεζονται και γεμιζουν το χωρο αναμεσα στα τοιχωματα
rolex triplock

αρα εχουμε ,ειδικη κατασκευη ,πολλαπλα σημεια ,οπου θα βρουμε o-rings και την δημιουργια ,ξεχωριστων θαλαμων στεγανοτητας.με το βιδωμα της κορωνας ,κουμπωνουν  και τα εξωτερικα  o-rings .η κορωνα βιδωμενη κραταει σταθερο τον αξονα .
αυτο δεν το χεις στο ομεγα σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2009, 11:07:48 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 06, 2009, 03:47:43 μμ »
κατι αλλο που διαβασα σε προηγουμενο ποστ σου

Αν η κορώνα είναι μέσα και δεν υπάρχει κάποιο ελάτωμμα τότε το πιεσμένο O-ring θα κάνει τη δουλειά του πολύ εύκολα, κολυμπά δεν κολυμπά, βρέχει δε βρέχει, ντουζ ξεντούζ, τροπική ξετροπική υγρασία.


μετα ομως,εχω την εντυπωση ,οτι λες κατι διαφορετικο ...
Εδώ θα πρέπει να πούμε για ποιο ρολόι μιλάμε όπως και γιατί είδους βουτιά , ντουζ και βροχή μιλάμε. Μόνο έτσι θα ξέρουμε γιατί μιλάμε και δε θα αερολογούμε.

και φυσικα σε μια κορωνα ,οπως ειχα πει ,που δεν εχει φτιαχτει για καταδυτικο ρολοι(π.χ η κορωνα του ρολεξ),το πραγμα αλλαζει αναλογα με τις συνθηκες.μαλλον λοιπον στην δευτερη απαντηση σου ,εισαι λιγοτερο απολυτος.μπορει να καταλαβα και λαθος

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 06, 2009, 06:46:11 μμ »
Τα  ίδια Παντελή μου, τα ίδια Παντελάκη μου.

Εγώ είμαι άσχετος σε πολύ περισσσότερα πράγματα και κανείς δε γνωρίζει τα πάντα. Το να κρίνεις όμως σαν ειδικός είναι.

ψευδες!δεν ειπα ποτε οτι ειμαι ειδικος!

Βεβαίως και είναι ψευδές. Ποτέ δεν το είπες.

οπως δεν ειναι και καποιοι που και καλα ειναι "επαγγελματιες" στην χωρα και το παιζουν ιστορια!
Δεν ξέρω για ποιούς μιλάς, δεν με ενδειαφέρει και δεν είναι της κουβέντας. Αλλά είναι η γνωστή τακτική "πετάω άσχετα πράματα και μπερδεύω".

μετεφερα καποια πραγματα που υποστηριζουν καποιοι τεχνικοι?οκ εως εδω?οκ!
Καθόλου ΟΚ. Μετέφερες κάποια γενικά και αόριστα από κάποιους που "ωρολογάδες". Σε ρώτησα τι τεστ γίνανε, με τι προδιαγραφές, σε ποια ρολόγια και από ποιούς. Ακόμη περιμένω.

ξερουν περισσοτερα απο εσενα?για μενα ναι!ο κοσμος θα διαβασει εσενα και τις αποψεις σου και θα διαβασει και αυτο που μεταφερω και εγω,απο κει και περα ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει με το omega του!
Έχει ήδη απαντήσει η Ωμέγα. Αν το ξέχασες εσύ το ανάρτησες. Κατάλληλο για κολύμπι και ντουζ.

μην μου χρεωνεις πραγματα που δεν σκεφτομαι
Τι σε χρέωσα;

εσυ για προσωπικους σου λογους (για το γνωστο θεμα/κυριο),
Διαφώτισε με σε παρακαλώ, γιατί μου διαφεύγει τι εννοείς.

ισως,εχεις μια αλλη σταση ,δικαιωμα σου..παντως καμμια σχεση το επιπεδο των επαγγελματιων εξω με "παραμυθαδες"
Τι σχέση έχουν αυτά τα ακαταλαβίστικα με το θέμα μας; Να στο θυμίσω το μούνγουοτς. Αλλά είπαμαι, είναι η γνωστή τακτική "πετάω άσχετα πράματα και μπερδεύω".

μεχρι τωρα βλεπω την κριτικη σου και τα προσωπικα σου συμπερασματα ,που βασιζονται?
Στις ταπεινές μου γνώσεις από το Λύκειο και το Πολυτεχνείο.

μας την λες ,μια οτι μεταφερω μπουρδες απο το νετ,
Δεν ξέρω αν στό 'χουν πει αλλά κυκλοφορεί πολύ μπούρδα στο νετ που έχει την απίστευτη ικανότητα πανδημίας, εξαπλώνεται ταχύτατα.

το οποιο εξισου συμβουλευεσαι,
Και βέβαια συμβουλεύομαι, δε γνωρίζω τα πάντα.

2ον οτι δεν ξερουμε απο φυσικη....
Αυτό το καταλάβα, τουλάχιστον στη υδροστατική σίγουρα. Αλλά για στάσου, ποιοι είναι οι άλλοι εκτός από εσένα; Δεν ξέρουμε.

ποιο ρολοι κρινουμε και γιατι?!το 3570.χχχχ
Έλα μου ντε.

το ντουζ (ζεστο νερο) μπορει να εχεις την εισοδο νερου στο ρολοι ,εχει τυχει,λογω διαστολης
Μα κοτζάμ Ωμέγα λέει πως κάνει για ντουζ κι εσύ την καταρίπτεις;

κολυμπι δεν σημαινει βουτια,
Θενκς φορ δε ίνφο.

στο ειπα και πριν,κρουση της κορωνας με το νερο
Άμα κολυμπάς δεν κρούεται η κορώνα;

πολυ καλα κανεις και  κρινεις ,αλλα απο την αλλη , ποιες ειναι οι αποδειξεις σου?επειδη το πες εσυ ?
Προφανώς οι εξηγήσεις μου ήταν εκτός γνωστικού σου πεδίου, άρα ακατανόητες για σένα.

εμπιστευομαι περισσοτερο το οτι το αναφερουν ρολογαδες ,
Ρολογάδες ακούμε και ρολογάδες δε βλέπουμε. Θα μάθουμε επιτέλους τι τεστ κάνανε;

παρα εσενα και  τα τεστ που εκαναν,
Όπα με μπέρδεψες. Εμένα δε με πιστεύεις, ΟΚ, αλλά απορρίπτεις τώρα και τους περιώνυμους ρολογάδες; (ποιοι είναι τέλως πάντων;) Σε τι πιστεύεις;

τι πιο απλο?δεν σε πειθει?κανενα προβλημα,δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο!τα τεστ ειναι απο περιοδικο,εαν μπορουσα αμεσα θα το εκανα,αλλα απο την αλλη μας λες οτι ειναι μονο μια αναφορα!
Και θα παραμείνει μόνο μια αναφορά όσο δε δημοσιεύεις αυτό το τεστ.


με λιγα λογια?δεν πα να λετε εσεις !το δικο μου θα πιστευω!
Δημοσίευσαι αυτό το ρημάδι το τεστ για να μην πιστεύω μόνο στα δικά μου.

το χω δει πολλες φορες στο παρελθον,οκ δεν τρεχει μια,φορουμ ειναι,ο καθενας λεει την αποψη του
Ξέρεις τη σχέση της άποψης με τους αφαλούς.

and I realize that in the case of the Speedmaster, it has three locations where water has a chance to enter the case - the non screw down crown and the two chronograph pushers. Yes they are water resistant - due to the sealoos - but were simply not designed for a water environment. When I go swimming, I wear my PO or SMPC.
τι λεει και αυτος ο τυπος?

Η γνωστή τακτική copy-paste από κάπου που το έγραψε κάποιος και μας λέει την άποψή του. Ποιος είναι; ο πρόεδρος της Ωμέγα; ο Κουστώ; η κυρά Μέλπω από την Κάτω Ραχούλα; Που το έγραψε; Στο περιοδικό Movement; στο Τimezone; στην Eσπρέσσο;

απο που μπορει να μπει νερο?απο την κορωνα,γιατι?δεν ειναι σχεδιασμενο σαν καταδυτικο,αρα οχι μονο,δεν εχει βιδωτη κορωνα,αλλα δεν εχει και ειδικη σχεδιαση κορωνας για απολυτη στεγανοτητα,
Δε μας λέει κάτι καινούριο. Όμως  η Ωμέγα το θεωρεί κατάλληλο.
Και να ξέρεις, δεν υπάρχει ρολόι που να έχει απόλυτη στεγανότητα.

παραδειγμα η κορωνα της ρολεξ ,οπως εδω
Πάρα πολύ ωραία τα σχήματά σου για τις βιδωτές κορώνες, αλλά είπαμε είναι η γνωστή τακτική "πετάω άσχετα πράματα και μπερδεύω". Δε μας ενδιαφέρει στο παρόν νήμα η Ρόλεξ. Εξάλλου αυτή είναι βιδωτή και για καταδύσεις κάτι για το οποίο δεν είναι κατάλληλο το μούνγουότς.

κατι αλλο που διαβασα σε προηγουμενο ποστ σου

Αν η κορώνα είναι μέσα και δεν υπάρχει κάποιο ελάτωμμα τότε το πιεσμένο O-ring θα κάνει τη δουλειά του πολύ εύκολα, κολυμπά δεν κολυμπά, βρέχει δε βρέχει, ντουζ ξεντούζ, τροπική ξετροπική υγρασία.


μετα ομως,εχω την εντυπωση ,οτι λες κατι διαφορετικο ...
Εδώ θα πρέπει να πούμε για ποιο ρολόι μιλάμε όπως και γιατί είδους βουτιά , ντουζ και βροχή μιλάμε. Μόνο έτσι θα ξέρουμε γιατί μιλάμε και δε θα αερολογούμε.

και φυσικα σε μια κορωνα ,οπως ειχα πει ,που δεν εχει φτιαχτει για καταδυτικο ρολοι(π.χ η κορωνα του ρολεξ),το πραγμα αλλαζει αναλογα με τις συνθηκες.μαλλον λοιπον στην δευτερη απαντηση σου ,εισαι λιγοτερο απολυτος.μπορει να καταλαβα και λαθος

Πράγματι κατάλαβες λάθος.
Γιατί σ' αυτό το κομμάτι
Αν η κορώνα είναι μέσα και δεν υπάρχει κάποιο ελάτωμμα τότε το πιεσμένο O-ring θα κάνει τη δουλειά του πολύ εύκολα, κολυμπά δεν κολυμπά, βρέχει δε βρέχει, ντουζ ξεντούζ, τροπική ξετροπική υγρασία.
απλά είναι μέσα στις προδιαγραφές της Ωμέγα, κολύμπι και ντουζ.
Ενώ εδώ
Εδώ θα πρέπει να πούμε για ποιο ρολόι μιλάμε όπως και γιατί είδους βουτιά , ντουζ και βροχή μιλάμε. Μόνο έτσι θα ξέρουμε γιατί μιλάμε και δε θα αερολογούμε.
πάω παραπέρα την κουβέντα μιας και ανφέρθηκες για βουτιά πρέπει να προσδιορίσουμε για τη βουτιά μιλάμε και όχι γενικόλογα πως όλες οι βουτιές είναι το ίδιο.

Λοιπόν Γιώργο βρες αυτό το τεστ.

Φιλικά
Δημήτρης

director

  • Επισκέπτης
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 06, 2009, 08:01:22 μμ »
Παιδια το καταλαβαμε,δεν θα κανουμε καλου κακου μπανιο με το moon,ετσι κι αλλιως δεν καναμε,δεν εχει νοημα η αντιπαραθεση,ειδικα οταν λαμβανει προσωπικο χαρακτηρα.

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 06, 2009, 08:36:07 μμ »
Παράθεση
το χω δει πολλες φορες στο παρελθον,οκ δεν τρεχει μια,φορουμ ειναι,ο καθενας λεει την αποψη του
Ξέρεις τη σχέση της άποψης με τους αφαλούς.

Βασικά κάπως αλλιώς πάει η παροιμία αλλά δεν είναι της ώρας  ;D  Όσο για τις τεχνικές αναλύσεις, για την επιστημονική τεκμηρίωση/επαλήθευση απαιτούνται 3 πράγματα.... η θεωρία/ιδέα, η πειραματική διαδικασία και κατόπιν τα συμπεράσματα.... εδώ έχουμε το πρώτο και το τελευταίο... μην μου κόβεται το πείραμα αδέρφια! Χωρίς αυτό είναι σαν να κάνουμε εικασίες! Ωραία τα σχέδια, ωραία και τα χαρτιά αλλά αν δεν μάθουμε ποιό ακριβώς ήταν το τεστ και κάτω από ποιές συνθήκες πραγματοποιήθηκε τότε είναι σαν να μην ισχύει τίποτε από αυτά!

Φιλικά Κωνσταντίνος
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 06, 2009, 09:28:48 μμ »
Βασικά κάπως αλλιώς πάει η παροιμία αλλά δεν είναι της ώρας  ;D  Όσο για τις τεχνικές αναλύσεις, για την επιστημονική τεκμηρίωση/επαλήθευση απαιτούνται 3 πράγματα.... η θεωρία/ιδέα, η πειραματική διαδικασία και κατόπιν τα συμπεράσματα.... εδώ έχουμε το πρώτο και το τελευταίο... μην μου κόβεται το πείραμα αδέρφια! Χωρίς αυτό είναι σαν να κάνουμε εικασίες! Ωραία τα σχέδια, ωραία και τα χαρτιά αλλά αν δεν μάθουμε ποιό ακριβώς ήταν το τεστ και κάτω από ποιές συνθήκες πραγματοποιήθηκε τότε είναι σαν να μην ισχύει τίποτε από αυτά!

Φιλικά Κωνσταντίνος
το τεστ?μην το δεχθειτε βρε παιδια!τα σχεδια?θα σου πω γιατι ταποσταρα στις επομενες απαντησεις

εχει συνεχεια ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #127 στις: Ιούλιος 06, 2009, 09:33:49 μμ »
ενα ενα!
ειπες:

Τι σε χρέωσα;

Το να κρίνεις όμως σαν ειδικός είναι
αυτο εδω για αρχη ;)

και μετα τι λες στην απαντηση μου εδω?
george_:ψευδες!δεν ειπα ποτε οτι ειμαι ειδικος!
BB:Βεβαίως και είναι ψευδές. Ποτέ δεν το είπες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 10:14:26 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #128 στις: Ιούλιος 06, 2009, 09:42:18 μμ »
Μα κοτζάμ Ωμέγα λέει πως κάνει για ντουζ κι εσύ την καταρίπτεις;
οχι,αλλα επειδη η ομεγα δεν ειναι χαζη ,αφηνει παντα "παραθυρακια" για ρολογια που ειναι φτιαγμενα για αλλη χρηση και δεν ειναι καταδυτικα...
για κοιτα καλυτερα
depending on the condition under which the watch is worn
και ξερεις γιατι τα λεει αυτα ετσι?γιατι εχει γινει πολλες φορες να μπει νερο και σε ελεγμενο ρολοι...
εδω κολλαει και το ποσταρισμα μου γιατην κορωνα rolex triplock!ποιος ο σκοπος?να δουμε πως ειναι μια κατασκευη ,ειδικα για καταδυτικα ρολογια,ισως η πιο ονομαστη απο αυτες και που την ποσταρω ακριβως κατω απο αυτο εδω το σχολιο
Yes they are water resistant - due to the sealos - but were simply not designed for a water environment. When I go swimming, I wear my PO or SMPC.
για να δουμε την διαφορα με κατι που εχει μια ερμητικα κλεισμενη κασα με την χρηση αυτης της ειδικα κατασκευασμενης κορωνας,κατι που βλεπεις απο την κατασκευη της κορωνας του ρολεξ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 10:25:20 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #129 στις: Ιούλιος 06, 2009, 09:54:16 μμ »


Στις ταπεινές μου γνώσεις από το Λύκειο και το Πολυτεχνείο.

 ο λογος σου εναντιον στον δικου μου + το copy paste σαν να λεμε!
αλλο ενα απο ιταλο ρολογα
Describe a practical example that happens to so many of us. The situation of vacuum may occur in summer on the beach under the sun: with the heat, the air in this case, it expands and tends to come out when we go to the bathroom we have the reverse reaction, con l ' air that will tend to be sucked into watch because of colder temperatures. If instead of being in contact with air is immersed in water the result is clearly the flooding of our beloved clock

Per capire meglio perché un orologio è così sensibile agli sbalzi di pressione bisogna conoscere il teorema di Bernoulli.
Il principio è quello del tubo per innaffiare il giardino: ponendo un dito su l'uscita del getto d'acqua, questa viene spruzzata più lontano.
Nel nostro caso, un orologio immerso bruscamente nell'acqua, subisce l'aumento di pressione nei suoi condotti microscopici, che possono essere presenti nel tubo della corona, nelle guarnizioni e nella cassa stessa.
Il teorema tiene conto "dell'energia potenziale dovuta alla posizione" (Z), "dell'energia potenziale dovuta alla pressione" (P/Y) e "dall'energia cinetica dovuta alla velocità" (V/2G), considerando la presenza all'interno della condotta, di forma generica, un liquido ideale, cioè con viscosità nulla.

To better understand why a watch is so sensitive to sudden changes in pressure must know the Bernoulli theorem.
The principle is that of the pipe to water the garden by placing a finger on the exit of the jet of water, it is sprayed farther.
In our case, a clock suddenly immersed in water, is under increasing pressure in its microscopic ducts, which may be present in the crown of the pipe, and seals in the same box.
Theorem takes into account the "potential energy due to position (Z)," potential energy due to the pressure (P / Y) and from kinetic due to the speed "(V/2G), whereas the presence within the duct, the generic form, an ideal liquid, ie viscosity nothing.

Z1 + P1/Y + V12/2g = Z2 + P2/Y + V22/2g

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #130 στις: Ιούλιος 06, 2009, 09:56:50 μμ »
γιατι στο ποσταρα?
λες

Ποιοι είναι αυτοί που λένε πως η υγρασία μπορεί να επηρεάσει ένα ρολόι που αντέχει στο κολύμπι;

και σου ειχα αναφερει
καπου θερμοκρασια και υγρασια μαζι,σε ενα τετοιο ειδικα ρολοι που δεν ειναι  καταδυτικο,εχουμε μεγαλυτερες πιθανοτητες να γινει η μ....α
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 10:04:34 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #131 στις: Ιούλιος 06, 2009, 10:03:11 μμ »
Καθόλου ΟΚ. Μετέφερες κάποια γενικά και αόριστα από κάποιους που "ωρολογάδες". Σε ρώτησα τι τεστ γίνανε, με τι προδιαγραφές, σε ποια ρολόγια και από ποιούς. Ακόμη περιμένω.



περιοδικο orologi,εαν μπορουσα ,θα στο ειχα ηδη ποσταρει και φυσικα μπορεις να μην τα δεχεσαι,αλλα η ειρωνεια σου , "ωρολογάδες" ειναι λιγο "φτηνη" νομιζω,ειδικα απο καποιον που δεν ειναι ειδικος οπως εσυ

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #132 στις: Ιούλιος 06, 2009, 10:06:41 μμ »
george:ισως,εχεις μια αλλη σταση ,δικαιωμα σου..παντως καμμια σχεση το επιπεδο των επαγγελματιων εξω με "παραμυθαδες"
ΒΒ ειπε:
Τι σχέση έχουν αυτά τα ακαταλαβίστικα με το θέμα μας; Να στο θυμίσω το μούνγουοτς. Αλλά είπαμαι, είναι η γνωστή τακτική "πετάω άσχετα πράματα και μπερδεύω".



εχει σχεση,ειδα πολλα τετοια "καρφακια" σε αλλα θεματα και απαντησεις....θεωρησα οτι επρεπε να απαντησω σε αυτο το θεμα,διοτι για μενα κολλαγε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 10:28:07 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #133 στις: Ιούλιος 06, 2009, 10:54:20 μμ »
πολυ θα ηθελα να το ποσταρω το τεστ και φυσικα δεχομαι να μην "ενστερνιζεσαι" αυτα που εγω διαβασα,οπως και αρκετοι αλλοι!αυτο δεν σημαινει βεβαια ,οτι μπορεις ΒΒ ,να αποδειξεις το αντιθετο!φυσικα οχι!δεν εισαι ουτε τεχνικος,ουτε ρολογας,στα ιδια ειμαστε ;)

για τον λογο αυτο μπορω να ποσταρω κατι ακομα που λενε ....να τους πω "εμπειροτεχνες"?
ο καθενας που θα το διαβασει θα κρινει μονος του,πως θα κανει χρηση της πληροφοριας αυτης
 ;)
•Sudden, rapid, and repeated water pressure changes experienced by the wrist of a surface swimmer. The force of plunging your arm into the water while swimming can for a fraction of a second greatly exceed the static pressures the watch was rated for.
•High water temperatures experienced in a hot tub. Normal diving and water activities are done in temperate to very cold waters--not water exceeding body temperature. Such high temperatures can damage the water protection seals of a watch.
•Sudden changes of temperature experienced going from a hot tub to a cold swimming pool. In diving and swimming, temperature changes are usually fairly gradual. A sudden transition from the 100º F of a hot tub to the 70º F of a cold pool causes a contraction of the rubber seals in a watch--which may allow water to leak in.
Even taking a shower or bath with your watch on can be bad for it. Besides the hot water issues already mentioned, many people do not realize that bath soap is a fine level abrasive. Soap can build up in the small, precision joints of the watch bracelet links. Over time this can wear down the link joints, ruining the bracelet. This is a greater issue with softer metals, such as gold. But steel can also be worn down this way too.


--------------------------------------------------------------------------------

director

  • Επισκέπτης
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #134 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:17:03 μμ »
ο νομος του Μπερνουλι,α ρε George ποσα χρονια πισω με γυρισες,κανονισε να με ριξεις στη καταθλιψη.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #135 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:53:17 μμ »
Βρε παιδιά Γιώργο και Δημήτρη,
Έχω μια αληθινή απορία, περιέργεια αν θέλετε, και θα ήθελα μια ειλικρινή απάντηση και από τους δυο σας. Θα βάζατε ποτέ στο νερό το moonwatch? Είτε πισίνα είναι αυτή, είτε θάλασσα?  :? :nutty:
Κι όχι επειδή δεν είναι καταδυτικό και αντέχει ή δεν αντέχει.
Δεν θα το λυπόσασταν, ένα ρολόϊ 2500-3000?
Εγώ ούτε το PO δεν θα έβαζα κι ας είναι καταδυτικό....  ;D

Τώρα επί της ουσίας της διαφωνίας σας. Ένα τεστ του ρολογιού σε 2 φάσεις.
1η Φάση του τεστ (Υδατοστεγανότητα-κολύμπι-βουτιές)
Προτείνω να πάρετε τα moonwatches σας, αν δεν έχετε του καλύτερου φίλου σας που σας εμπιστεύεται πιστά (τρομάρα του). :nutty3:
Στην συνέχεια κλείνετε ένα δωμάτιο σε ξενοδοχείο με πισίνα. Αν θέλετε ερχόσαστε στο νησί που μένω (με δικά σας έξοδα) και σας φιλοξενώ για λίγες μέρες. Κάθε πρωϊ φοράτε στο αριστερό ή δεξί χέρι σας το moonwatch και μετά το πλούσιο πρωϊνό αρχίζετε τις βουτιές (υπό όποια γωνία πρόσκρουσης θέλετε) και το κολύμπι στην πισίνα του ξενοδοχείου, δηλ. σε ήρεμα γλυκά νερά.... ;D. Μετά αν θέλετε και στη θάλασσα για πιο εξτρίμ καταστάσεις!!
Στη συνέχεια προς το απογευματάκι κάνετε το ντους σας με το moonwatch στο χέρι και όσο καυτό νερό αντέχετε!! ;D και ετοιμάζεστε για την βραδυνή έξοδο.
Προσοχή όμως τα moonwatches μένουν κλειδωμένα στο χρηματοκιβώτιο του ξενοδοχείου και κρατώ εγώ το κλειδί. Αρκετά δεν πέρασαν στα άκαρδα χέρια σας όλη μέρα? Καιρός να τα "φροντίσει" κάποιος με στοργή και αγάπη (εγώ)! ;D.
Μετά το ολιγοήμερο αυτό test πάμε τα ρολόγια για σέρβις. Πάλι με δικά σας έξοδα! ;D
Αν τα ρολόγια δουλεύουν κανονικά και αν μετά το σερβις δεν σας σιχτιρίσουν από το service της Ω, για το τι θα βρουν μέσα στο ρολόϊ (ψαράκια, φύκια, αντιηλιακό κλπ...) :jg: , τότε τα συμπεράσματα θα είναι δύο: 1. Καλά έκανε ο φίλος σας και σας εμπιστεύτηκε το moon του!! :D
2. Προφανώς το ρολόϊ αντέχει σε νερό, κολύμπι, βουτιές κλπ.
Τέλος 1ης φάσης του τεστ.

2η Φάση του τεστ (Λάσπες-υγρασία)
Περιμένετε λίγους μήνες μέχρι Νοέμβριο να ρίξει αρκετές βροχούλες ο Θεούλης, να μαλακώσει το χώμα να γίνει λάσπη, να γίνει βούρκος.
Παίρνετε πάλι τα moon των φίλων σας (ρε εμπιστοσύνη αυτοί οι άνθρωποι, εικόνισμα πρέπει να τους κάνετε  ;D), και έρχεστε πάλι εδώ.
Σας παίρνουμε με τα αγωνιστικά 4Χ4 της τοπικής Λέσχης, της οποίας είμαι ιδρυτικό και μέλος του Δ.Σ., και πάμε στη Πίστα Trial 4Χ4, όπου μετά τις βροχές το αργιλώδες χώμα έχει γίνει βούρκος και με mud ελαστικά και τετρακίνηση στρίβεις το τιμόνι δεξιά και πάς αριστερά!!  :lol:
Εκεί σε μια λακούβα μήκους 10 μ. και βάθους 1μ., αδειάζουμε το φορτίο νερού μιας μικρής υδροφόρας. Στην συνέχεια οδηγούμε το τετρακίνητο στο κέντρο της πλημμυρισμένης λακούβας. Το "ψηλωμένο" αγωνιστικό τετρακίνητο βυθίζεται μέχρι τη μέση στο βούρκο και "κολλάει"!
Σας παρέχονται γαλότσες και νιτσεράδες και φορώντας πάντα τα moonwatches πρέπει να περάσουν και εσεις μαζί τις εξής δοκιμασίες:
1. Αφού σηκώσετε με γρύλο high-lift το αυτοκίνητο να αλλάξετε το "δηθεν" σκασμένο εμπρος ελαστικό, χρησιμοποιώντας τη ρεζέρβα που έχουν τα τζιπ στη πίσω πόρτα.  :jg:
2. Αφού ξεμπλοκάρετε τον "εργάτη" του τετρακίνητου, τραβάτε το συρματόσχοινο έξω από την λακούβα, το δένετε σε σταθερό σημείο, και αφού επιστρέψετε κοντά ή μέσα στο αυτοκίνητο δουλεύετε τον "εργάτη" με το κοντρόλ του, για να τραβήξει και να ξεκολλήσει το αυτοκίνητο από την λασπωμένη λακούβα....  :jg:
Στην συνέχεια τα ρολογάκια ξαναπάνε για σέρβις κι ελπίζω να δουλεύουν ακόμα...
Αν ναι τότε σίγουρα αντέχουν σε νερό, υγρασία, λάσπες κλπ. έστω και χωρίς βιδωτή κορώνα.
Αν όχι ζητάτε συγνώμη από τους φίλους που σας τα δάνεισαν και τους λέτε την επόμενη φορά να μην εμπιστεύονται κανένα τόσο εύκολα..... :dielaughing: :dielaughing:
Τι λέτε, το δοκιμάζετε? ;D
Φιλικά Ηλίας

ΥΓ: Το τεστ της λάσπης με τα 4Χ4 μπορεί να γίνει βράδυ, με προβολείς για περισσότερο σασπένς και κόσμο να παρακολουθεί την προσπάθεια. Χορηγοί επιτρέπονται!! Σκέφτομαι να βάλουμε την Ω!! :jg:
Φανταστείτε την διαφήμιση αν το moonwatch τα βγάλει πέρα!! :laola:
Αν δεν τα βγάλει πάλι, έχουν να λένε για το Φεγγάρι....:dielaughing: :dielaughing:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2009, 12:19:21 πμ από IliasG »

Αποσυνδεδεμένος Stoned156

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #136 στις: Ιούλιος 07, 2009, 12:42:28 πμ »
μισο λεπτο, αυτο που λεει για το σαπουνι 1η φορα το ακουω... δηλ πως θα πλενουμε το ρολοι χωρις να χαλαει το bracelet?
παντως το ρολεξ τοσα χρονια με κοινο σαπουνι, δεν φαινεται να εχει παθει τιποτα...

και κατι για την υδατοστεγανοτητα. το δικο μου το moonwatch (το απολλο 11 L.E.) το δινει η ωμεγα 50μετρα. δε ξερω γιατι σε αλλα δινει 30 και σε αλλα 50, παντως εχω την εντυπωση πως και τα 50 δεν αρκουν για απλο κολυμπι. οταν λεω απλο, εννοω στον αφρο, οπως κανει ολος ο κοσμος. λιωνεις στην ξαπλωστα, σηκωνεσαι, μπαινεις στην θαλασσα μεχρι να βραχουν τα @@ σου, βουτας και κολυμπας 100-200μετρα μεσα εξω...
ισως να φταιει και το γεγονος οτι το πρωτο μου ρολοι, ενα 'αδιαβροχο' swatch, το βουτηξα και σε λιγο καιρο ηταν ενα σκουριασμενο σκουπιδι. πονεσε, γιατι ημουν και 10-11χρονων... και να φανταστειτε ενας φιλος μου ειναι συνεχεια με ενα VC overseas στη θαλασσα :nutty: ενταξει 150μετρα απ'τη μια, αλλα και 16χιλιαρικα απ'την αλλη!! καλα τα λεω ή ειμαι υπερβολικος?
2002 Rolex Oyster Perpetual Air-King
2009 Omega Speedmaster Professional
         'Apollo 11' 40th Anniversary Limited Edition 2009 Zenith Chronomaster Open XXT El Primero ______________________ 1993 Mazda RX-7 FD3S

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #137 στις: Ιούλιος 07, 2009, 01:58:38 πμ »
οχι κυριε ηλια,δεν θα το βαζα!

το κακομοιρο το ρολοι!

ουπς!και δεν το λεω μονον εγω!αλλα και καποιος που δεν φανταζεστε!!! ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2009, 03:56:40 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #138 στις: Ιούλιος 07, 2009, 11:35:40 πμ »
Προφανώς η Ωμέγα έχει λάβει υπ' όψη της πως όταν κολυμπάς η δυναμική πίεση μεταβάλλεται πολλές φορές, όπως και τις θερμοκρασιακές αλλαγές κατά τη διάρκεια του ντουζ (όμως δεν αναφέρθηκε σε μπάνιο σε μπανιέρα [hot tube]). Ειδάλλως δε θα το ρίσκαρε και θα έλεγε κε ΧΥ το ρολόι δεν κάνει για κολύμπι και ντουζ.
Όσο για το κομμάτι που τόνισες με το σαπούνι Γιώργο με επιβεβαιώνει ότι είτε βάζεις στην κουβέντα άσχετα ζητήματα είτε παρουσιάζεις πράγματα "αμάσητα". Ο τύπος μας λέει πως το σαπούνι μπορεί να δράσει σαν λειαντικό και να φάει τους συνδέσμους του μπρασελέ, δηλ. άσχετο με το θέμα μας.
Την κορώνα τη μονώνουν οι φλάντζες και όχι αν είναι βιδωτή ή κουμπωτή. Οι σπείρες δεν πρόκειται να κρατήσουν μακριά το νερό.  Η Ωμέγα λέει πως πως άμα είναι κουμπωμένη η κορώνα τότε ολά καλά.

Καλό θά 'ταν κάποτε να βρεις το άρθρο. Όσο για τις δικές μου απόψεις, που είναι αμφιβολίες στηριγμένες στις γνώσεις μου,δυστυχώς και αυτές στερούνται πειραματικής επιβεβαίωσης που λέει και ο Κωνσταντίνος. Οπότε βρίσκω τρομερά δελεαστική την πρόταση του Ηλία. Θα ήταν καλή διαφήμηση και για την Ωμέγα. Ευχαρίστως δέχομαι την προσφορά ενός μούνγουοτς και τη χορηγία των εξόδων. Αλλά για να είναι αδιάβλητο το τεστ θα πρέπει να είναι μαζί μου και ο george_. Υπό μία προϋπόθεση, να μην ισχύει το "δυο δυο, στην μπανιέρα δυο δυο" (ή ντουζ). Eγώ να κολυμπάω και να βουτάω και o george_ πίνοντας πίνα κολάδα απ' έξω να με ελέγχει. Στις λάσπες ας βάλει κι ένα χεράκι. Τι λες Ωμέγα, θα τα καταφέρει το μούνγουοτς; Ιδού η Κως, ιδού και η λασποβουτιά.

Εμένα το ταπεινό σουοτσάκι των 30μ που έφαγε τις άπειρες ταρζανιές στα φοιτητικά μου χρόνια δεν κατάλαβε τίποτα. Μετά από 20 χρόνια το κουρέλι ακόμα τραγουδάει στο χέρι της μεγάλης κόρης μου.

Υπάρχει η σχολή george_/Ηλίας που λέει "το παιδί από το χέρι". Υπάρχει και η σχολή konakis  που λέει γλέντισέ το. Εγώ είμαι κονακικός βαμμένος. Έχω τα ελατώμματά μου.

Φιλικά
Δημήτρης

Για μένα η κόντρα δεν είναι σε προσωπικό επίπεδο. Το ίδιο θέλω να πιστεύω και για το Γιώργο. Όσο για την ένταση φυσικό είναι, κόντρα έχουμε.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: omega moonwatch ref.357...και γιατι
« Απάντηση #139 στις: Ιούλιος 07, 2009, 12:17:20 μμ »
πριν μερικους μηνες και σε σχετικο θεμα με αυτο,υπαρχει ενα ποστ του μελους viwow,οπου λεει ακριβως τα ιδια πραγματα και οπου εγω συμφωνω 100% μαζι του....πιστευω οτι οι 2 φορουμιστες ειχαν διαφορετικες πηγες ενημερωσης.το περιεργο ειναι οτι λενε τα ιδια πραγματα!μην ξεχναμε οτι πολλες φορες ειχαμε τριβες μεταξυ μας!δεν υπαρχει κανενα τεστ και οποια αλλη αποδειξη
διαβασε σε παρακαλω για αρχη την απαντηση του viwow:
Sorry, αλλά δεν είναι καθόλου κατατοπιστικό το άρθρο για το water resistant.

Τα πράγματα είναι απλά. Το Range Roner είναι φτιαγμένο για τα χωράφια; Ναι. Αν όμως το πηγαίνεις ΜΟΝΟ στα χωράφια θα το πετάξεις μία ώρα νωρίτερα; Επίσεις ΝΑΙ. Άρα δεν εκθέτουμε το ρολόι μας στο νερό χωρίς λόγο (πχ μπάνιο στο σπίτι) ακόμη και αν είναι αδιάβροχο στα 3000μ.

Πείραμα: Μέσα σε μια πισίνα βάζεις το χέρι σου μέσα στο νερό και το κινείς αργά. Αισθάνεσαι αντίσταση; Όχι. Τώρα σηκώνεις το χέρι σου ένα μέτρο πάνω από το νερό και το αφήνεις να "σκάσει" στην επιφάνεια του νερού με ανοιχτή παλάμη. Πάνεσες. Αυτό σημαίνει οτι το ρολόι που είναι αδιάβροχο στα 100μ κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας δεν είναι αδιάβροχο αν πηδήξεις στη θάλασσα από ένα μέτρο ύψος. Το ίδιο ισχύει με το ντους. Η πίεση του νερού ισοδυναμεί πολλές φορές με μεγαλύτερη πίεση από αυτή που υπάρχει 100μ κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας.

Βέβαια παίζει ρόλο και η γωνία που το νερό θα έρθει σε επαφή με το ρολόι, ώστε να μπει μέσα στην κάσα. Πολλοί λένε επίσης οτι πολύ κακό κάνουν σε ένα αδιάβροχο ρολόι και οι υδρατμοί και βέβαια να θυμίσω και τις αλλαγές θερμοκρασίας. Αν κάθεστε 3 ώρες κάτω από τον ήλιο στο ωραίο νησί του warover το ρολόι αγγίζει το σημείο ...βρασμού. Αν μετά πέσετε στο νερό που είναι στους 21-22, τα μέταλλα "τα παίζουν". Εγώ στην πισίνα αν χρειάζομαι ρολόι φοράω ένα των 50 ευρώ.

Κωστής

ορθως!την κουβεντα αυτη ειχα χθες με μελος του φορουμ μας ,υπαρχει και σχετικη αναφορα σε τεστ καπου στο φορουμ

viwow ειπε
Πείραμα: Μέσα σε μια πισίνα βάζεις το χέρι σου μέσα στο νερό και το κινείς αργά. Αισθάνεσαι αντίσταση; Όχι. Τώρα σηκώνεις το χέρι σου ένα μέτρο πάνω από το νερό και το αφήνεις να "σκάσει" στην επιφάνεια του νερού με ανοιχτή παλάμη. Πάνεσες. Αυτό σημαίνει οτι το ρολόι που είναι αδιάβροχο στα 100μ κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας δεν είναι αδιάβροχο αν πηδήξεις στη θάλασσα από ένα μέτρο ύψος. Το ίδιο ισχύει με το ντους. Η πίεση του νερού ισοδυναμεί πολλές φορές με μεγαλύτερη πίεση από αυτή που υπάρχει 100μ κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας.

Βέβαια παίζει ρόλο και η γωνία που το νερό θα έρθει σε επαφή με το ρολόι, ώστε να μπει μέσα στην κάσα. Πολλοί λένε επίσης οτι πολύ κακό κάνουν σε ένα αδιάβροχο ρολόι και οι υδρατμοί και βέβαια να θυμίσω και τις αλλαγές θερμοκρασίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2009, 01:40:58 μμ από george_ »