Αποστολέας Θέμα: Παμε σαν αλλοτε  (Αναγνώστηκε 111825 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #240 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 07:22:55 πμ »
Αγαπητοι φιλοι-μελη,

Το αργοτερο μεχρι τα μεσα της ερχομενης εβδομαδας θα εχω οριστικη εικονα απο τις επαφες με τις εταιριες, οποτε και θα μπορω να σας παραθεσω ολοκληρωμενες τις προτασεις μου. 
Ενημερωτικα αναφερω οτι οι εταιριες αυτες ειναι οι: 'TIMEKEEPER', 'PRECISTA', 'STEINHART' και 'ΖΕΝΟ'
ενω οι ενεργειες που μεχρι τωρα εχουν γινει ειναι οι εξης:

'WAKMANN-TIMEKEEPER': θελει πολυ να αναλαβει το project, υπαρχει δυνατοτητα εγχαραξεων και εκτυπωσης στο καντραν, ο μηχανισμος ειναι ο vintage cal. 'AS2063' (ιδιος με αυτον που χρησιμοποιουσε η BLANCPAIN καποτε στο μοντελο της '50 FATHOMS'), με υδατοστεγανοτητα μεχρι τα 150Μ, ειναι εξοπλισμενο με κρυσταλλο ζαφειρι, ομως τοσο ο διαθεσιμος αριθμος (14 τεμαχια) οσο και το μεγεθος της κασας (39-39.5mm) για καταδυτικο μοντελο στις μερες μας ειναι μικρο, με την εταιρια ωστοσο να κρινεται ποιοτικη, αλλα με το κοστος σχετικα υψηλο και μη ανταγωνιστικο σε σχεση με τις ακολουθες...
Η προσφορα της ειναι τελικα στα 500 Ευρω, ενω αρχικως ηταν στα 600





'PRECISTA': Κατασκευαστης ειναι ο ROLAND KEMMNER (!) στον οποιον και με παρεπεμψε ο Εddie Platts (Timefactors.com) μετα την επικοινωνια που ειχα μαζι του. Γνωριζει ηδη για το project απο τον Εddie, ενω χθες το πρω'ι' του εστειλα και email εκθετωντας του ακριβως την προταση μου η οποια και αφορα το 'PRS-50' (κοινως '50 FATHOMS HOMMAGE'), με αλλαγη της εκτυπωσης στο καντραν και τις σχετικες εγχαραξεις στο πισω μερος






*Περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τις προδιαγραφες του μοντελου, εδω: http://www.timefactors.com/precista.htm

Aναμενω απαντηση...

'STEINHART': θετικη σε οποιοδηποτε project, με δυνατοτητα εκτυπωσης ή και δημιουργια νεου καντραν, αλλαγων ή εγχαραξεων στο καπακι, επιλογης στεφανης, δεικτων, κρυσταλλου μεταξυ σαπφειρου και plexiglass καμπυλου, οπως και μπρασελε (μεταξυ τυπου 'οyster' και 'mesh') κ.α. και μαλιστα μετα και την τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με τον G'u'nter γνωριζω και το υψος της προσφορας του για το project με βαση το νεο καταδυτικο μοντελο της εταιριας 'OCEAN VINTAGE GMT' (κοινως 'EXPLORER II HOMMAGE', το οποιο μολις πριν λιγες ωρες αναρτηθηκε στο site της εταιριας) και ειναι 300-350 Ευρω (αναλογα με τις τροποποιησεις που θα γινουν), συμπεριλαμβανομενων των εξοδων μιας αποστολης σε εμενα και παραδοσης των ρολογιων σε συναντηση που θα ορισει το φορουμ (ή αποστολης απο Ελλαδα με τα εξοδα της ταχυμεταφορικης να βαρυνουν τον παραληπτη για οσους εντελει δε θα μπορουν να παρευρεθουν, ο,τι δηλαδη συνεβει και την αλλη φορα με το project του φορουμ).
Το κοστος μπορει να κατεβει και αλλο, εφοσον στο υπαρχον μοντελο αντι της ETA 2893-2 που φερει δυνατοτητα δευτερης χρονικης ωρας, τοποθετηθει η ΕΤΑ 2824-2 που αντιστοιχει στο απλουστερο καταδυτικο μοντελο της εταιριας.
Τελος να διευκρινισω οτι η παραδοση των ρολογιων υπολογιζεται σε 2-3 μηνες, αναλογα δηλαδη με το πληθος των παρεμβασεων...



*Περισσοτερες φωτο, εδω: http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=339&Sel_ID=9&lang_nr=1

Προς το παρον, η πρωτη -και πλεον σιγουρη- προταση απο εμενα!

Αφησα τελευταια την 'ZENO', απλως και μονο γιατι ως γνωστοτερη ολων των παραπανω και δη ελβετικη, προθυμοποιηθηκε να ανταποκριθει στο αιτημα μου!
Ο λογος γινεται για το μοντελο της 'AIRPLANE DIVER', για το οποιο υπαρχει στοκ 20 τεμαχιων στην εκδοση με μπλε-κοκκινη στεφανη και 10 για την εκδοση GMT με μαυρη-σιελ στεφανη





*Πληροφοριες σχετικα με το μοντελο, εδω: http://cgi.ebay.de/ZENO-WATCH-Airplane-Diver-Automatik-/320627108537?pt=DE_Kleidung_Schmuck_Accessoires_Uhren_Armbanduhren&hash=item4aa6dd6ab9

Mεσα στην ερχομενη εβδομαδα περιμενω την προσφορα της, μαζι με επεξεργασμενες φωτο που αφορουν την εκτυπωση στο υπαρχον καντραν (η δημιουργια νεου κρινεται κοστοβορα και χρονοβορα), την αλλαγη του ορυκτου κρυσταλλου σε αντιστοιχο απο ζαφειρι και εγχαραξεις στην πισω οψη του ρολογιου.

Τελειωνοντας θελω να πω οτι το καταδυτικο ρολο'ι' για project του φορουμ αποτελει για μενα ενα 'προσωπικο στοιχημα', τοσο για το ιδιο το φορουμ οσο και για ολους εκεινους που περισυ το ξεκινησαν, το στηριξαν, μοχθησαν γι' αυτο... ασχετως εαν τελικα δεν εγινε... Για οσα απο τα παλια μελη δεν προλαβαν το πρωτο μας project και για οσους παλι απο τους καινουργιους φιλους της κοινοτητας επιθυμουν και δεν τους εχει δοθει ακομη η ευκαιρια... Και η ολοκληρωμενη προταση ή οι προτασεις που θα προκυψουν -ανεξαρτητως τελικης επιλογης- εχουν ως αποκλειστικο σκοπο την ψυχικη ευφορια ολων οσων τελικα συμμετασχουν, γνωριζοντας οτι εχουμε τη δυνατοτητα 'ενα ωρολογιακο μας ονειρο' να γινει επιτελους πραγματικοτητα!...

Παμε σαν αλλοτε...

-Καλημερα σε ολους!
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2010, 08:09:03 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #241 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:16:15 πμ »
Ωραίες προτάσεις, Άρη!! Για μένα ξεχωρίζουν Steinhart GMT και Zeno GMT. Περιμένουμε τις τελικές προτάσεις-τιμές. ;)
Δηλαδή, παιδιά, το Marine το ξεχνάμε?? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2010, 11:14:35 πμ από IliasG »

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #242 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 10:24:29 πμ »
πολλά μπράβο Watch Collector!!!!!  ;D ;D ;D ;D
επιτέλους το όνειρο αρχίζει να μοιάζει πραγματικότητα!!!!
Με επικρατέστερο απ'οτι βλέπω μεχρι τώρα σε σχέση ποιότητα-τιμή-εμφάνιση-ευελιξία την STEINHART!!!!

ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΑΣ  =D> =D> =D>

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #243 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 10:56:30 πμ »
Άρη, ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη μεγάλη προσπάθεια που κάνεις για να υλοποιηθεί το project. 'Ημουν σίγουρος πως από τη στιγμή που ανέλαβες την πρωτοβουλία να διαπραγματευτείς με εταιρείες, θα έβγαινε κάτι καλό.

Προσωπικά ξετρελάθηκα με το τελευταίο μαύρο-γαλάζιο Zeno.

Θα είμαστε σε αναμονή των εξελίξεων.

Θοδωρής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος sunsea

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 553
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #244 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 11:20:54 πμ »
Ευγε Αρη !!!

Μεταξυ των προταθεντων,προτιμω πρωτα, το ZENO AIRPLANE DIVER GMT(dial με αριθμους-τελειες) με την μαυρη-σιελ στεφανη.
Διαφορετικα,το ZENO AIPLANE DIVER(dial με αριθμους-τελειες) με την μπλε-κοκκινη στεφανη.
Δεν με ενδιαφερουν παρεμβασεις στο dial (χρονοβορo),αλλα μονο η εγχαραξη των λεξεων ''my watch.gr'' ,του ψευδωνυμου η' του ονοματος μου στην πισω οψη του ρολογιου.
Και παλι συγχαρητηρια για την εκ νεου προσπαθεια με την βεβαιοτητα,οτι η περατωση του εγχειρηματος θα εχει αισιο τελος.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2010, 11:26:38 πμ από sunsea »
"Ho attraversato oceani,eplorato i continenti e conquistato le
 altitudini...
 alla ricerca del mio "Tempo"  ''Διεσχισα τους ωκεανους,εξερευνησα τις ηπειρους και κατεκτησα   τα υψη...  προς αναζητηση του ''Χρονου" μου       Vivere veramente,non puramente trascorrere i giorni.

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #245 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 11:23:56 πμ »
βλεπω οι περισσοτεροι να επιλεγουμε zeno.... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #246 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 11:27:51 πμ »
Μου αρέσουν όλα...αν πρέπει να τα βάλω σε μια σειρά, βάζω την σειρά με την οποία τα παρουσίασε ο Άρης
Θεωρώ πιό εφικτή την υλοποίηση του πρότζεκτ από την Steinhart κυρίως λόγω τιμής αλλά και ευελιξίας και εμπειρίας σε ανάλογα πρότζεκτ :)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #247 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 11:31:44 πμ »
σαν εμφανιση πιστυεω οτι το steihart ειναι πιο undercover απο τα υπολοιπα που φωναζουν οτι ειναι δυτες

Αποσυνδεδεμένος sunsea

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 553
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #248 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 11:47:18 πμ »
σαν εμφανιση πιστυεω οτι το steihart ειναι πιο undercover απο τα υπολοιπα που φωναζουν οτι ειναι δυτες
για καταδυτικο ρολοι δεν μιλαμε ?
"Ho attraversato oceani,eplorato i continenti e conquistato le
 altitudini...
 alla ricerca del mio "Tempo"  ''Διεσχισα τους ωκεανους,εξερευνησα τις ηπειρους και κατεκτησα   τα υψη...  προς αναζητηση του ''Χρονου" μου       Vivere veramente,non puramente trascorrere i giorni.

Αποσυνδεδεμένος argy6

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 206
  • θαρρος φυλασσου βαδιζων
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #249 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 11:52:17 πμ »
zeno με 1000++ :headbash:
και τα μυαλα στα καγκελα!
Αρη θεε παρε την παε!
!!..You ll never silence the voice of the voiceless..!!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #250 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 11:57:44 πμ »

Αρη θεε παρε την παε!

:dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:



για καταδυτικο ρολοι δεν μιλαμε ?

Ποθητέ μέχρι και κεραμική στεφάνη του βάζει, οπότε μπορεί να αλλάξει τελείως ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #251 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 11:59:55 πμ »
Προτεινω το precista γιατι ειναι ιδιο με το blancpain...
Το ζενο καλυτερα να το δειτε Live πρωτα... To ειχα βρει με χαμηλη ισοτιμια κοντα στα 300€ το καλοκαιρι και οταν το ειδα στο χερι μου απογοητευτηκα
 :(
Ειναι η προσωπικη μου αποψη και μονο ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #252 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 12:19:19 μμ »
CUSTOM DIAL PRINT DIVER WATCH (αλλα ειναι σαν SUB....)

http://www.burkardwatchsupply.com/products/Custom-Dial-Printing-.html

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #253 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 12:24:07 μμ »
για καταδυτικο ρολοι δεν μιλαμε ?
το θεμα ειναι να ειναι ευκολοφορετο ρολοι..εαν το zeno ηταν με μονο χωματισμο στεφανης θα ηταν καλητερα.. ετσι ομως ειναι ειναι αρκετα εως πολυ σπορ.
το steihart ειναι και 300 μετρα αδιαβροχο

director

  • Επισκέπτης
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #254 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 12:24:17 μμ »
Οκ Αρη εισαι σουπερ,ολες οι επιλογες ειναι πολυ αξιολογες,μπορω να θεσω κι εγω μια επιθυμια οπως ο φιλος Ηλιας,μηπως να ειχαμε και μια προταση για marine;
Ετσι κι αλλιως στο τελος θα μπουν οι πιο συμφερουσες προτασεις σε ψηφοφορια.

υ.γ. Αρη παλι δεν μου διεψευσες τις προσδοκιες,πολλα ευγε νεε μου.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #255 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 12:48:25 μμ »
Εσύ θα πάρεις Vacheron σε dress, οπότε άσε τις μαρίνες και τα συναφή και πάμε για τον δύτη ;) ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #256 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 12:51:35 μμ »
Τρελό πιθήκι ( με την καλή έννοια  ;D ) το Steinhart......

Απ' όλα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ξεχωρίζει το ZENO GMT γιατί είναι original και δεν προσπαθεί να αντιγράψει κάτι άλλο όπως τα υπόλοιπα.

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τα hommage, αλλά δεν θα τα φορούσα με τίποτα  :) Ή το πρωτότυπο ή τίποτα  :)

Κατά τα λοιπά το ZENO είναι και ΠΟΛΥ ρολόι  ;)

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #257 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 12:52:36 μμ »
Το ζενο καλυτερα να το δειτε Live πρωτα... To ειχα βρει με χαμηλη ισοτιμια κοντα στα 300€ το καλοκαιρι και οταν το ειδα στο χερι μου απογοητευτηκα
 :(
Εγώ παρόλο που δεν έχω δει απο κοντα Ζενο ακόμα και απο τη φώτο δεν μου φαίνεται τόσο καλή κατασκευή όσο το Steinhart.

Και μην ξεχνάμε παιδιά οτι μπορούμε να αλλάξουμε το ρολόι στο βαθμό που θέλουμε  ;) ;)

director

  • Επισκέπτης
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #258 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 12:54:59 μμ »
Εσύ θα πάρεις Vacheron σε dress, οπότε άσε τις μαρίνες και τα συναφή και πάμε για τον δύτη ;) ;D

ρε εχω 2 δυτες και ουτε στην μπανιερα δεν μπαινω,ντους ορθιος κανω  :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Παμε σαν αλλοτε
« Απάντηση #259 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 01:03:21 μμ »
ρε εχω 2 δυτες και ουτε στην μπανιερα δεν μπαινω,ντους ορθιος κανω   :megaeek::dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
:dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :prayer: :prayer: :prayer: :supz: :supz: :supz: :D/ :D/ :D/ :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: