Αποστολέας Θέμα: My Oris Williams Chronograph Pvd  (Αναγνώστηκε 16358 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 08, 2010, 08:29:22 μμ »
   Είναι λίγο αφηρημένα τα όρια του συλλεκτικού, έχουν να κάνουν πολλές φορές και με την περιορισμένη έκδοση και με το αν ένα μοντέλο έχει σταματήσει να παράγεται ή όχι και με τι το συκεκριμένο μοντέλο συνδιάζει ως ιστορία και με την μηχανή που φοράει και φυσικά με την ίδια την εταιρεία κατασκευής(πετυχημένο το παράδειγμα με το Sub). Η συλλεκτικότητα επίσης έχει να κάνει και με την εποχή, αλλά είναι και ένα μέγεθος που πάντα είναι συγκρίσιμο με κάτι άλλο. Πχ ένα Chronoris Grand Prix '70 Limited Edition είναι σαφώς πιό περιζήτητο από ένα TT3 Day Date. Kαι για να μιλήσω και για δυό ρολόγια δικά μου(το ένα πρώην) ένα Certina DS3 είναι σαφέστατα μεγαλύτερης συλλεκτικής αξίας από ένα Planet Ocean, άσχετα με το ποιό είναι ανώτερο ως προ'ι'όν. Και χρησιμοποίησα το Planet Ocean σαν παράδειγμα, επειδή είναι ένα ρολόι status με υψηλή μεταπώληση. Όταν ένα νέο μοντέλο είναι ανεπιτυχές σε σχέση με τον προκάτοχό του, αυτομάτως καθιστά το προηγουμενο μοντέλο συλλεκτικό με την έννοια του περιζήτητου. Αν ας πούμε το νέο Sub κριθεί αρνητικά από το κοινό, αυτό θα ανεβάσει τις μετοχές του παλαιότερου μοντέλου. Το προηγούμενο Chrono-matic είναι σίγουρα υψηλότερης συλλεκτικής αξίας από το σημερινό 49άρι, γιατί αφενός έχει σταματήσει να παράγεται και αφετέρου γιατί σχεδιαστικά παραπέμπει στο ανάλογο ιστορικό κομμάτι της εταιρείας. Είναι πολύπλοκο το θέμα και έχει τόσες πολλές παραμέτρους που θέλει δικό του thread πρός ανάλυση.....

   Φίλε Σέργιε εύχομαι να το χαίρεσαι με υγεία. Είναι πραγματικά ένα όμορφο ρολόι, σίγουρα ιδιαίτερο και ξεχωριστό!!! 
   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2010, 08:42:21 μμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 08, 2010, 08:33:44 μμ »
Ευχαριστω πολυ φιλε Γιαννη το φοραω συνεχως και το χω ευχαριστηθει και θα συνεχισω να το ευχαριστιεμαι ;)

Αποσυνδεδεμένος teo66

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 08, 2010, 08:52:47 μμ »





...........μόνο καλές ώρες φίλε μου.......................

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 08, 2010, 08:55:03 μμ »
Ευχαριστω πολυ φιλε μου Θοδωρη :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2010, 09:09:45 μμ από SER »

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 08, 2010, 09:13:10 μμ »
οτι η ORIS ειναι ενας απο τους σπονσορες της 'F1' με τα εν λογω μοντελα να εχουν φορεθει απο πιλοτους της (Ralf Schumacher, Mark Webber, Nico Rosberg κ.α.)

αυτο ειναι διαφημιση ,που κανει καθε εταιρια.

το οτι υπαρχουν πολυ φιλοι των αγωνων ταχυτητας και δη της BMW, που σιγουρα ενα τετοιο ρολο'ι' δε θα τους αφηνε αδιαφορους -πολυ περισσοτερο τωρα πλεον που δεν τιθεται σε κυκλοφορια- οποτε εχει αρχισει να αποκτα (και) συλλεκτικη αξια!...  

το συμπερεσμα αυτο ,απο την στιγμη που ακομα δεν εχω ακουσει τους λογους ,που θα μπορουσαν να το "αναγουν",σε υποψηφιο συλλεκτικο ρολοι,το θεωρω λιγο "αυθαιρετο "

π.χ το rolex seadweller,εχει σταματησει να παραγεται εδω και κανα 2 χρονια.αυτοματα ειναι συλλεκτικο Η υποψηφιο,απο την στιγμη που ειχαν παραχθει μεγαλες ποσοτητες ,απο το εν λογω ρολοι και δεν υπηρχε και η μεγαλη ζητηση πλεον?μιλαμε βεβαια για την ρολεξ ,οπου και ενα ρολοι με διαφορετικη αποχρωση στεφανης ,μπορει να το πουν συλλεκτικο..

Το ορις γιατι ειναι συλλεκτικο?

Αγαπητε Γιωργο,
Και το 'ΜΟΝΑCO' το φορουσε ο STEVE MCQUEEN στην ταινια 'LE MANS' και με την προβολη της εγινε 'ρολο'ι'-θρυλος', διακαης ποθος για παρα πολλους απο τον ανδρικο πληθυσμο... παρολο που στην προσωπικη του ζωη προτιμουσε να φοραει κατι αλλο [βλ. ROLEX 'ΕXPLORER ΙΙ']!...
Αυτο τοτε δεν ηταν διαφημιση της HEUER?!...  :D
Kαπως ετσι -τις περισσοτερες, αν οχι ολες τις φορες- δεν 'καταξιωνονται' μοντελα και εταιριες του χωρου στη 'συνειδηση του αγοραστικου κοινου'?!...

Και για να απαντησω με ερωτημα σε προηγουμενο δικο σου ερωτημα -και με βαση το δικο σου σκεπτικο- ο VALJOUX '7750' ειναι λιγος ως μηχανισμος?!... Δηλαδη οποιο ρολο'ι' ή εταιρια χρησιμοποιει αυτον τον καθολα εξαιρετο και δοκιμασμενο μηχανισμο ειναι καταδικασμενη... και δε δικαιουται ποτε καποιο μοντελο της να χαρακτηριστει ως 'συλλεκτικο'?!...

Νομιζω οτι αναφερθηκα σε προηγουμενα ποστ -μεταξυ αλλων με φωτο και παραδειγμα- στο τι θεωρω συλλεκτικο και πως προσωπικα αντιλαμβανομαι την εννοια... οποτε προς τι το 'αυθαιρετον του χαρακτηρισμου στο λογο μου'?!...  ???
Προφανως δε διατυπωνω σωστα την Ελληνικη... εκτος εαν υπαρχει απλως διασταση αποψεων, μαλλον το δευτερο θελω να πιστευω!...  ;D 

Φιλικα,
Aρης

Υ.Γ.:
Φιλε Γιαννη,
Πολυ σωστη η τοποθετηση σου επι του θεματος!  :smt023
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 08, 2010, 09:36:13 μμ »
Ναι,ισως θα ηταν πιο ευκολο ,αν μιλoυσαμε για ενα Rolex vintage ;)

director

  • Επισκέπτης
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 08, 2010, 09:49:01 μμ »
ρε πιτσιρικο,ποτε το πηρες παλι αυτο;δεν σε προλαβαινουμε πια.
καλοφορετο παντα με χαρουμενες ωρες.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 08, 2010, 09:50:52 μμ »
Την προηγουμενη Παρασκευη το χα και στην Αιγλη :-*Δεν τα αφηνω εγω κατι τετοια ;)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 08, 2010, 09:51:25 μμ »
............σαρώνει ο SER  ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 08, 2010, 10:13:11 μμ »
Να πω ακομα πως σχεδιαστικα δε μοιαζει με κανενα, προκειται για εξ ολοκληρου σχεδιο της ORIS εμπνευσμενο απο τους αγωνες ταχυτητας (εξου και το καουτσουκ τυπου 'PIRELLI', το PVD και το ανθρακονημα στο καντραν), με περιστεφομενους βραχιονες για πιο καλη-ανατομικη εφαρμογη στον καρπο των πιλοτων της F1!!!!!Φιλε Γιωργο τα χω σαρωσει ολα να δουμε τι θα πρωτομπει στο καρπο :D

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 09, 2010, 07:39:00 πμ »
Πολυ ομορφο ρολοι Ser καλες ωρες παντα ευχομαι..
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 09, 2010, 09:08:26 πμ »
Με όλα αυτα τα καλα λογια για το ρολοι μου φαινεται οτι δεν θα πουλησω τελικα το δικο μου Oris F1 Williams Chrono

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 09, 2010, 09:19:23 πμ »
SER καλοφορετο το ρολοι σου :2thumbs: Παντα να δειχνει καλες ωρες και να συνεχισεις με την επεκταση της συλλογης σου! =D>

Οσο για την αποψη του george, παρα την διασταση αποψεων που εχουμε σε πολλα θεματα, θα συμφωνησω μαζι του στο κομματι του οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχουμε ολοι μια κοινη γραμμη στα οσα πιστευουμε για τα ρολογια. Καλως για εμενα δεν θεωρει το ρολοι συλλεκτικο και καλως το εξεφρασε. Οταν εγω εχοντας αγνοια κατηγορησα καποτε το stowa seatime με εκραξαν πολλοι και καλα μου εκαναν. Εμαθα απο την αποψη των αλλων και σημερα το ρολοι αυτο αποτελει ενα απο τα αγαπημενα μου. Αν ολοι λεγαμε μπραβο και συγχαρητηρια με οτι γνωσεις γραφομασταν στο φορουμ με αυτες θα μεναμε για παντα! [-X Δεν ειναι ομως σωστο!

Το ρολοι ηθελα να το παρω κ εγω οταν το ειχα βρει σε ευκαρια και μου αρεσει πολυ. Οχι ομως γιατι το θεωρησα συλλεκτικο αλλα γιατι μου εκανε κλικ ολο το background με την F1. Αν ειναι συλλεκτικο η οχι θα το κρινει καποιος που κανει συλλογη και ειναι αρκετα μεγαλυτερος μου ;)

ΚΑΛΟΦΟΡΕΤΟ!!!!
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 09, 2010, 09:34:08 πμ »
μπραβο φιλε sir!!
καλοφορετο το ρολοϊ
και συγχαρητηρια για τη παρουσιαση!!
το 'πε και το 'κανε!!

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 09, 2010, 11:30:22 πμ »
το μονο ''μειονεκτημα'' ειναι η μικρη στεγανοτητα η οποία σε αναγκαζει να προσεχεις ακομα και αν το φορας στο ντουζ....

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 09, 2010, 11:32:57 πμ »
Φίλε Ser καταπληκτική παρουσίαση αλλά πάνω απ όλα εξαιρετικό ρολόι, ιδιαίτερο και πανέμορφο!!!

Μόνο ευτυχισμένες ώρες  :up:


Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 09, 2010, 05:28:31 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ φιλοι μου για τα καλα σας λογια να στε καλα.Φιλε seamasterchrono στη θεση σου δεν θα το πουλαγα,καλυτερα να το ξανασκευτεις ;)

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 12, 2010, 09:01:02 πμ »
εχεις δικιο SER

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 12, 2010, 04:04:38 μμ »

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: My Oris Williams Chronograph Pvd
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 02:05:40 μμ »
πανεμορφο!

Με έχεις τρελάνει....βλέπεις φωτό που δεν υπάρχουν, βλέπεις σε αυτές όμορφα και πανέμορφα ρολόγια...
Ταλεντάρα και σπάνιο χάρισμα. Μην το αφήσεις να πάει χαμένο!!!
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών