Αποστολέας Θέμα: Καταστήματα στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 383266 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Καταστήματα στην Ελλάδα
« στις: Μάρτιος 15, 2006, 10:08:51 πμ »
:smt023
Οτι θελουμε καινουργιο η και pre-owned μπορούμε να ρωτάμε και των φίλο μας των Αντώνη Πρίντεζη. Εχει 2 καταστηματα στην Αθήνα, εχω αγορασει αρκετα ρολογια απο εκει και μπορει και ο ακατσιμ να το επιβειβεωσει!

Oro e Ora
Αντώνης Πρίντεζης
Καλλιθέα 210-9589100
Γλυφάδα 210-8985348
www.oroeora.gr
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 29, 2006, 03:52:15 μμ »
παιδια σημερα επεσα τυχαια στο Κολωνακι σε ενα μαγαζι με παρα πολλα και ωραια παληα και δευτερο χερι ρολογια
Το μαγαζι ειναι ωραιοτατο και εξυπηρετικος ο μαγαζατορας-Δημητρη τον λενε  :lol:
ειναι το μαγαζι CHRONOS οδος Λυκαβητου 10 Κολωνακι τηλ 210-3387222

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 30, 2006, 02:05:14 μμ »
Ακούγεται ενδιαφέρον. Για πες μας περισσότερα. Είχε αρκετά vintage? Τιμές καλές;
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 30, 2006, 08:40:01 μμ »
παδια ειχε τα περισσοτερα vintage που εχω δει μαζεμενα σε μαγαζι. Και θα ελεγα οτι απο δυο τρεις τιμες που μου ειπε μαλλον λογικες ηταν. Θελει ψαξιμο απο μας τους Αθηναιους τουλαχιστον. georgehh τρεξε να το μελετησεις  :?

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 30, 2006, 08:42:41 μμ »
θα το ψάξω μεγάλε να σε καλά
myseiko.freeforums.net

persistance

  • Επισκέπτης
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 01, 2006, 03:13:35 μμ »
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω, το Cronos δεν θα έλεγα ότι έχει τις καλύτερες τιμές. Όχι γιατί τα ρολόγια που πουλάει δεν αξίζουν τα χρήματα που ζητάει, αλλά γιατί δεν παρέχει καμία εγγύηση για τη κατάσταση την οποία βρίσκονται. Θα έλεγα μάλιστα ότι πολλά από αυτά δεν βρίσκονται οπτικά τουλάχιστον σε καλή κατάσταση. Αντίστοιχα καταστήματα στο εξωτερικό προσφέρουν στην ίδια τιμή καλύτερη κατάσταση και λειτουργική εγγύηση. Ένα ρόλοι δεν φτάνει μόνο να λειτουργεί όταν το πιάνουμε στα χέρια μας αλλά πρέπει να λειτουργεί σωστά. Βεβαίως δεν έχω τρόπο να συμπεράνω τη συμπεριφορά ενός μηχανικού ρολογιού πιάνοντας το στα χέρια μου, αλλά αγοράζοντας από ένα μαγαζί που δεν μπορεί να δώσει εγγύηση λειτουργίας είναι σαν να αγοράζω από τις μικρές αγγελίες που σε πολλές περιπτώσεις μου προσφέρουν μεγαλύτερη ποικιλία και περιθώρια διαπραγμάτευσης της τιμής.

Ζητώ συγγνώμη που στο πρώτο μου post είμαι αρνητικός σε μια πολύτιμη πληροφορία που δίνει ένα από τα μέλη του forum. Ασχολούμαι σαν συλλέκτης περίπου μια δεκαετία με την ωρολογοποιεία και το service και μπορώ να πω πως είναι πράγματι το μοναδικό μαγαζί στην Αθήνα ίσως και στην Ελλάδα που πουλάει ρολόγια second hand & vintage και με αξιόλογη συλλογή. Η συλλογή αυτή προς το παρόν όμως αποτελείται από εμπορικά ρολόγια που συχνά κυκλοφορούν σε αγγελίες είτε εγχώριες είτε ξένες.

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 01, 2006, 03:44:44 μμ »
Καλως ηλθες στο φορουμ. Η εγγυηση ειναι οντως σημαντικη.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 01, 2006, 04:04:36 μμ »
persistance καλωσορισες και απο μενα στο φορουμ μας  :)
χαιρομαι απο την δικη σου ερευνα και γνωση οντος ειναι το εν λογω καταστημα το μονο που υπαρχει στο ειδος του στην Ελλαδα.Αρα εκανα μια καλη ανακαλυψη-εντελως τυχαια παντως  8)
Οσον αφορα την εγγυηση συμφωνω και εγω μαζι σου αλλα στα διαφημιστικα που πηρα φευγοντας με την διευθυνση κλπ γραφει οτι τα δινει με εγγυηση ενος ετους  :oops:

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 01, 2006, 04:45:45 μμ »
Αν όντως τελικά δίνει εγγύηση έστω και ενός έτους (στα καινούργια είναι συνήθως 2ετης) τότε κατα τη γνώμη μου είναι προτιμότερο να γνωρίζεις ότι σε περίπτωση οποιουδήποτε προβλήματος μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον με σταθερή διευθυνση παρά να βασιστείς σε μία αγγελία απροσδιοριστης προέλευσης. Φυσικά δεν αποκλείεται να πιάσεις και λαυράκι μέσω αγγελίας, όλα είναι πιθανά.
 In simplicity lies true greatness"..

persistance

  • Επισκέπτης
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 02, 2006, 08:55:32 πμ »
Ίσως τότε έχω αρκετό καιρό να επισκεφτώ αυτό το μαγαζί, καθότι τη τελευταία φορά η εγγύηση και η διαπραγμάτευση της τιμής μου φάνηκε εκτός συζήτησης.

Αυτό που όμως θα ήθελα να περισσότερο να τονίσω στη συζήτηση αυτή είναι πως η αγορά μεταχειρισμένου ρολογιού στην χώρα μας, βρίσκεται σε δυο άκρες, οι οποίες έχουν ως εξής.

Αν το ρόλοι είναι μια γνώστη, εμπορική μάρκα που εν γένη πουλάει ακριβά κομμάτια, τότε πουλιέται μεταχειρισμένο ακριβά σε οποιαδήποτε κατάσταση και αν βρίσκεται. Αν η το ρολόι ανήκει σε μια σχετικά ‘άγνωστη’ μάρκα για τα εγχώρια δεδομένα τότε απλά είναι αδύνατο να πουληθεί.

Με μια ή δυο ελάχιστες εξαιρέσεις δεν έχω αγοράσει ποτέ μου καινούριο ρολόι, πάντοτε ήταν μεταχειρισμένα ή χαλασμένα. Οι περισσότεροι αγοραστές νοούν πως ένα μεταχειρισμένο ρολόι βρίσκεται σε καλή κατάσταση όταν δείχνει σωστά την ώρα. Μπορεί όταν το αγοράσουμε να χτυπάει σωστά, και να συνεχίσει να χτυπάει σωστά για παραπάνω από ένα χρόνο. Όμως πόσοι από αυτούς που πουλάνε ένα μεταχειρισμένο ρολόι έχουν τηρήσει το πάγιο service της πενταετίας που χρειάζεται ένα quartz ή μηχανικό ρολόι. Τα λαδιά που χρησιμοποιούντα στις μηχανές των ρολογιών (Moebius, Molycot, Novostar) είτε στεγνώνουν είτε εκτοπίζονται με τη κίνηση από τις εδράσεις των αξόνων περίπου στα πέντε χρόνια λειτουργίας του ρολογιού. Από εκεί και πέρα αρχίζουν τριβές σε στεγνές επιφάνειες που μόνο φθορές μπορούν να προκαλέσουν.

Δεν θα ήθελα να μπω σε περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες που θα κουράσουν. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως από τη στιγμή που ένα ρολόι βγαίνει από το εργοστάσιο κατασκευής, μέχρι τη στιγμή όπου θα σταματήσει να χτυπάει λόγο φθοράς εάν δεν γίνει ποτέ service μπορεί να περάσουν ίσως και 15 χρόνια, η ζημία όμως που θα έχει υποστεί μπορεί να είναι ανεπανόρθωτη. Για ένα ρολόι που έχει φτιαχτεί το ’70, το ΄80 είναι δύσκολο να βρεθούν ανταλλακτικά και για αυτά που υπάρχουν ανταλλακτικά δεν καλύπτουν όλα τα εξαρτήματα της μηχανής.

Για να καταλήξω σε αυτή τη μακροσκελή απάντηση μου, όταν λέω για την εγγύηση που μπορεί να προσφέρει ένα κατάστημα μεταχειρισμένων ρολογιών, εννοώ το service προ-πώλησης και το calibration της μηχανής που θα εγγυηθεί  τη καλή λειτουργία σίγουρα για παραπάνω από ένα ή δυο χρόνια. Πόσα από τα ρολόγια που πουλάει το συγκεκριμένο κατάστημα θα σταματήσουν να δουλεύουν μέσα σε ένα χρόνο μετά την αγορά τους; Έστω και αν χάνουν ή κερδίζουν μερικά δευτερόλεπτα τη μέρα αυτό δεν είναι ένδειξη καλής λειτουργίας. Αγοράζοντας από ένα κατάστημα μεταχειρισμένο ρολόι ακριβά δεν πληρώνουμε μόνο το βραχύ εγγυημένο μέλλον του ρολογιού αλλά και το καλοσυντηρημένο παρελθόν του.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 02, 2006, 02:11:30 μμ »
Πολύ σωστό και εμπεριστατωμένο το post σου και στα περισσότερα σημεία συμφωνώ.
Το πρόβλημα ξεκινά απο το γεγονός οτι στην Ελλάδα δεν υπάρχει ωρολογιακή  παιδεία. Με αυτό εννοώ ότι η πλειοψηφία αγνοεί ακόμη και τις στοιχειωδώς απαιτούμενες  ανα τακτά χρονικά διαστήματα εργασίες συντήρησης της μηχανής . Επιπλέον υπάρχει άγνοια της "ανατομίας" ενός ρολογιού (μηχανικά ή ηλεκτρικά μέρη ) καθώς και του τρόπου που αυτά συνδυάζονται προκειμένου να λειτουργήσουν ομαλά. Οι δύο αυτές συνιστώσες  μας βοηθούν να εκτιμήσουμε το αντικείμενο που φοράμε και να ξεφύγουμε πέρα και πάνω απο τη μίζερη νοοτροπία του "αρκεί να δείχνει την ώρα ή να φανταζει ακριβό" που τόσο πολύ αδικεί αυτό το μικρό έργο τέχνης που ονομάζουμε ρολόι.  Οταν εκτιμήσουμε αυτό που φοράμε τότε θα ενδιαφερθούμε για την απροσκοπτη λειτουργία του και θα το συντηρούμε όπως πρέπει.
   Ο στόχος  κάθε εμπορου είναι προφανώς το κέρδος. Αυτό σημαίνει ότι είτε έχει κάνει τα κατάλληλα σερβις  είτε όχι, επιδιώκει να πουλήσει το κάθε ρολόι χωρίς να τον υποχρεώνει κανείς να αποδείξει ή να εγγυηθει την μελλοντική αξιοπιστία του συγκεκριμένου μοντέλου. Ο νόμος δε μπορεί να προστατέψει τον αγοραστή ενός μεταχειρισμένου ρολογιού , με εξαίρεση την περίπτωση βλάβης στους επόμενους 12 μήνες απο την ημερομηνία αγοράς. Αυτό που έχει σημασία είναι να μην αφήνουμε στα χέρια του σχετικού ή άσχετου με το αντικειμενο καταστηματάρχη την τύχη του ρολογιού που μας ενδιαφέρει. Πρέπει να διαβάζουμε, να ψάχνουμε στο διαδίκτυο, να συγκεντρώνουμε αναλυτικές πληροφορίες για το εσωτερικό και εξωτερικό του κάθε ρολογιού καθώς φυσικά και για τις μέσες τιμές πώλησης εντός και εκτός Ελλάδας. Μόνο έτσι θα εχουμε ένα βαθμό σχετικής βεβαιότητας ωστε να διαμορφώσουμε αποψη για την επάρκεια σε ανταλλακτικά, την πιθανή μελλοντική συλλεκτική του αξία και όλες τις υπολοιπες ανακαίες παραμέτρους.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 03, 2006, 08:24:11 μμ »
Αν και δεν ξέρω τη συγκεκριμένη αλυσίδα καταστημάτων, πάντως μου άρεσε η δουλειά που έχουν κάνει στη σελίδα τους.
Timecenter
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 06, 2006, 06:12:11 μμ »
Η σελίδα είναι ωραία αλλα δυστυχώς δεν έχουν μεγάλη ποικιλία σε μοντέλα, προκειται κυρίως για fashion watches
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 06, 2006, 08:54:40 μμ »
Καλά! Τι ψάχνεις αδελφέ; Αυτά που έλεγα πρόσφατα όπως θυμάσαι για ελληνική αγορά ρολογιών, ανωριμότητα στις επιλογές κλπ. Πάντως για αυτά που παρουσιάζει καλή είναι.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 06, 2006, 11:52:23 μμ »
χμ, μαλλον έχεις δίκιο...
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 11:45:32 πμ »
Άνοιξε και καινούριο ΠATΣEAΣ στην Kηφισίας. Aπό τις φωτό που έχω δεί (αφού δεν το έχω επισκεφτεί ακόμη) είναι πολύ καλοφτιαγμένο!
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος niknik

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 23, 2007, 11:01:47 μμ »
Αν δεν είναι ο Πατσέας, ποιός θα είναι?
Φιλικά το λέω.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 31, 2007, 11:29:16 μμ »
Θα ηθελα να σας ρωτησω για ενα κοσμηματοπωλειο στην Νικαια-Αμφιαλλη.
Το συγκεκριμενο μαγαζι πουλαει παρα πολυ φτηνα κοσμηματα και ρολογια. Βασικα πας εκει του λες τι μοντελο θελεις και το παιρνεις 50 και 60% κατω απο την τιμη καταλογου. Στο συγκεκριμενο μαζαγι γινεται καθε ημερα λαικο προσκυνημα και ο ιδιοκτητης λεει οτι ας πουλανε οι αλλοι ενα ρολοι τον μηνα και εγω 20. Τα κερδη μου ειναι μεγαλυτερα.
Εαν καποιος απο εσας γνωριζει το μαγαζι καταλαβε αμεσως που αναφερομαι.
Ποια η γνωμη σας? Πως μπορω να καταλαβω εαν ενα ρολοι omega ειναι γνησιο η οχι? Μπορω να το παω στην αντιπροσωπια για ελεγχο? Εαν μου φερει εγγυηση της omega υπαρχει περιπτωση να ειναι ψευτικο? Το ισιο ισχυει και για αλλες μαρκες.
Θεωρειται οτι το κερδος στα ρολογια ειναι της ταξης του 100-150% οποτε μπορει ο εν λογω κυριος να τα πουλαει μιση τιμη?

Αποσυνδεδεμένος Pambis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 01, 2007, 10:28:08 πμ »
Horis na xero to magazi, APOKLIETE na pernis 50-60% kato apo timi timokatalogou kai
1. to roloi na ine kenourgio
2. me hartia kai stampa apo Authorized Dealer tis evropaikis enosis
3. me apodixi

Gia paradigma an to roloi ehi timi timokatalogou 100 evro kai to pernis me 60% ekptosi = 40 evro, an aferesis to FPA kai to kerdos tou magaziou, diladi posa to agorazi to roloi?

Kati den mou fenete sosto!
AMBIS

Αποσυνδεδεμένος kounelis

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 01, 2007, 05:33:25 μμ »
παντος αυτο το μαγαζι υπαρχει κ εξυπηρετει παρα παρα πολυ κοσμο!!!!δεν εχω αξιωθει ακομα να παω γιατι δεν ξερω που ακριβος ειναι παντος ολοι μιλανε για γνησια!!!τωρα το 50 60 % ειναι λιγο υπερβολικο απ οτι μου εχουν πει!!!!