Αποστολέας Θέμα: Διαφυγη στο μελλον  (Αναγνώστηκε 65098 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Διαφυγη στο μελλον
« στις: Μάιος 17, 2009, 12:57:03 πμ »

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2009, 09:20:43 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: χωρις τιτλο
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 17, 2009, 01:20:16 πμ »


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: χωρις τιτλο
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2009, 01:43:30 μμ »


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ:
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 17, 2009, 03:00:07 μμ »
E  αυτο πια λεγεται ...προκληση!

Φαινεται οτι ο φιλος  george απο καπου ξετρυπωσε τις  υπεροχες αυτες φωτογραφιες και τις  εβαλε μπροστα στη μουρη μας θελοντας να μας πει:
Τωρα αν αντεχετε στον πειρασμο, μη μιλησετε για escapement!
Εγω δεν αντεχω, και φυσικα θα πω τη γνωμη μου. Θα ηθελα ομως με τη σειρα μου να προκαλεσω και ολους τους αρρωστους φιλους μας να συμμετασχουν λεγοντας την αποψη τους.Ειδικα οσους εχουν καποιες περισσοτερες γνωσεις σε τεχνικα θεματα οπως ο george(αυτος αναψε φωτια) ,ο nin αλλα και αρκετοι αλλοι. (Ανεφερα αυτα τα δυο ονοματα  γιατι στον λιγο καιρο που ειμαι στο φορουμ διαπιστωσα οτι αυτοι οι δυο "τυποι" ειναι ικανοι να βρουν ψυλλο στα αχυρα και να σου σου πουν ακομα και με ποιον πηγε τελευταια φορα η μανα αυτου που σχεδιασε τον μηχανισμο!)

Προτου ομως αρχισετε να μιλατε για διαφορα συστηματα διαφυγης (μην νομιζετε οτι θα γραφω ιστοριες μονος μου -σας καλομαθα) θα ηθελα να ξερω πως σας φαινεται το κλασικο  swiss escapement και αν σας ικανοποιει .
Χρειζομαστε πραγματικα κατι καινουργιο ;;;
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: χωρις τιτλο
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 17, 2009, 03:08:00 μμ »
το μηχανικο ρολοι, το ταυτιζω με την ευρηματικοτητα/εφυια του ανθρωπου,αρα και αυτο δεν μπορει να μεινει στασιμο.... ;)

χθες εκανα υπολογισμους,συμφωνα με τα λεγομενα ενος μαεστρου...εαν δεν εκανα λαθος,ηταν και λιγο αργα.....εβγαλα μια τιμη για ενα μηχανικο ρολοι με νεο escapement ,γυρω στα +50 sec/year maximum ???

αμεσως σκεφτηκα,μα δεν ειναι δυνατον,παλι λαθος κανεις...ενα quartz μπορει να ειναι και εως +- 15 sec/year....

μπορει να ειμαι και λαθος..αλλα αποτελει ενα απο τα θεματα της κουβεντας μας ;)


Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ:
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 17, 2009, 08:15:21 μμ »
... θα ηθελα να ξερω πως σας φαινεται το κλασικο swiss escapement και αν σας ικανοποιει .
Χρειζομαστε πραγματικα κατι καινουργιο ;;;

Σε ένα ρολόι 28.800 bph, ο τροχός του μπαλανσιέ επιδίδεται σε 28.800 κινήσεις εμπρός-πίσω την ώρα. Στη διάρκεια αυτής της μίας ώρας λοιπόν, το ρολόι υπόκειται σε θερμοκρασιακές μεταβολές, αλλαγές θέσεις και δυνάμεις αδράνειας, κραδασμούς, κ.λπ., κ.λπ. Εάν ένα από τα "αντιτριβικά στοιχεία" δεν εμπλακεί σωστά σε έναν μόνο από τόσους χιλιάδες κύκλους λειτουργίας, το σφάλμα χρονομετρίας του ρολογιού ανέρχεται σε πολλές ώρες την ημέρα.  :o
Αντιλαμβάνεται λοιπόν κανείς πόσο εντυπωσιακό είναι τα καλά/καλορυθμισμένα μηχανικά ρολόγια με το κλασικό σύστημα διαφυγής να καταφέρνουν να επιτυγχάνουν απόκλιση 2-5 δευτερόλεπτα την ημέρα.

Τώρα αν χρειαζόμαστε πραγματικά κάτι άλλο... ναι, γιατί όχι;...
Ενώ στην αρχή ένα βαρύ σκοτεινό πέπλο κάλυπτε το θέμα "σύστημα διαφυγής", σιγά σιγά, υπήρξαν ιδέες και υλοποιήσεις όπως το co-axial σύστημα του Daniels ή το σύστημα απευθείας ώσης της AP που υπόσχονται να ζωγραφίσουν τεράστια χαμόγελα στα χείλη των απανταχού φίλων του μηχανικού ρολογιού.   ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: χωρις τιτλο
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 17, 2009, 09:10:29 μμ »
με ρωτησαν γιατι ανοιξα το θεμα χωρις τιτλο...ενας λογος ειναι οτι δεν ηξερα ,εαν θα ηταν τοσο ενδιαφερον οσο το θεμα/τα, που θα ασχοληθουμε..βλεπω μπροστα μου συστηματα διαφυγης,ναυτικα χρονομετρα και αλλα πολλα ,χαμος γινεται!

ετσΙ πιστευω οτι τον τιτλο δεν πρεπει να τον δωσω εγω,αλλα ο ΜΑΔΙΑΣ..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: χωρις τιτλο
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 17, 2009, 09:13:36 μμ »
εβαλα συμβολικα,2 συστηματα διαφυγης που κατ'εμε ενωνουν το χθες με το σημερα,το μεγαλο που μπηκε σε ενα τοσο δα ρολοι,αυτο ειναι το ανθρωπινο επιτευγμα για τα ρολογια !ευγε, σε αυτους και μπραβο σε εμας που αγοραζουμε μηχανικα ρολογια χειρος
 =D> =D>
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2009, 09:22:49 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: χωρις τιτλο
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 17, 2009, 09:17:47 μμ »
Καλως τα παιδια!!

Το ηξερα οτι δεν αντεχετε να κρατησετε το στοματακι σας κλειστο (ναστε σιγουροι οτι θα τα ξερασετε ολα).Βλεπω  οτι δεν εισαστε αρνητικοι στα νεα escapement.Ουτε κι εγω.
Ομως για να κανω και τον συνηγορο του διαβολου σε τιποτα δεν με χαλαει το παλιο καλο swiss esc.
Ειναι ιδιοφυες ακιβως γιατι ειναι ΑΠΛΟ , ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ, ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ και μας συνοδευει
τοσα χρονια χωρις κανενα προβλημα! Γιατι να το αλλαξουμε ;Τωσα χρονια ζουσατε στον Μπιθουλα,
τωρα μου θελετε Κολωνακι;;;

Eνω εγραφα,ειδα το μuνημα του george. Δεν θελω να παρω την ευθυνη.Ας προτεινουμε ολοι κατι και ο ας
αποφασισει ιδιος(δικο του το θεμα, εμεις συμπαραστεκομεθα). Εγω θα εβαζα "Διαφυγη στο μελλον" η
αλλιως " escape(ment) to the future"
George ,nin πως σας φαινεται; πολυ "κινηματογραφικο";;;
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Διαφυγη στο μελλον
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 17, 2009, 09:21:41 μμ »
ok,εβαλα τον ελληνικο τιτλο

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Διαφυγη στο μελλον
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 17, 2009, 09:32:58 μμ »
άντε να μπω κι εγώ στο "παιχνίδι"  ;) Με βάση τις γνώσεις που έχω και με αυτά που απεικονίζονται στα παραπάνω σχήματα(παραστάσεις) έχω να πώ ότι το escapement EINΑΙ  ΕΝΑ ΣΥΝΟΛΟ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ (τροχός διαφυγής-μοχλός και κύλινδρος)μέσα από το ΟΠΟΙΟ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ των οδοντωτών τροχών σε παλινδρομική κίνηση(ταλάντωση,εξου και η συχνή ανφορά από τα εκάστοτε βιβλια-περιοδικά στον αριθμό των ταλαντώσεων 216000 τ.α.ω. 28800 τ.α.ω. κ.ο.κ) ΚΑΙ φυσικά ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΙΣ ΤΑΛΑΝΤΩΣΕΙΣ του balancier......aυτά προς το παρών από εμένα  :D
κ.κ. Καθηγητές (nin,ΜΑΔΙΑΣ) ....ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ  ;)  (ΈΛΑ κι εσύ γιατρέ Mr global)  :-*
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Διαφυγη στο μελλον
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 17, 2009, 09:37:17 μμ »
τι ειναι αυτο που επιδιωκει ενα συστημα διαφυγης?η χρονομετρια!πως μπορουμε να την διασφαλισουμε?
μειωση τριβων και καλυτερη αποδοση του παραγομενου εργου..εαν ειμαι λαθος Η εχω μπερδεψει τα δυο αυτα ,θα ηθελα την αποψη σας

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαφυγη στο μελλον
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 17, 2009, 09:51:43 μμ »
 george ,Χαιρομαι που σου αρεσε ο τιτλος

Εμενα μου αρεσε ο ορισμος του konakis για το esc..(και ο τιτλος του καθηγητη-ευχαριστω)
Μου αρεσαν ομως πολυ και τρεις λεξεiς του george :χρονομετρια ,τριβες, αποδοση εργου.
Εχω την εντυπωση οτι αυτες ειναι και ο λογος που ψαχνουμε για νεα escapement
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Διαφυγη στο μελλον
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 17, 2009, 09:59:32 μμ »
θα μπορουσε να πει καποιος οτι ολο αυτο περικλειεται στον ορο χρονομετρια?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαφυγη στο μελλον
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 17, 2009, 10:07:56 μμ »
Νομιζω ναι.
Ο ορος χρονομετρια εξαρταται απο δεκαδες παραγοντες και ειναι μεγαλο κεφαλαιο.
Πολλοι απο τους παραγοντες αυτους ομως (οπως οι τριβες και αλλοι) οφειλονται στο ιδιο το
Γι αυτο και ειναι τοσο σημαντικο.
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαφυγη στο μελλον
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 17, 2009, 10:13:56 μμ »
Συνεχιζω...διακοπη για τεχνικους λογους

Θα ηθελα να ακουσω κι αλλες τοποθετησεις. Εγω παω για νανακια (αυριο πρεπει να βγαλω τον επιουσιο) αλλα να ειστε σιγουροι οτι θα μελετησω τις αποψεις σας και αυριο θα σας γραψω και τη δικη μου γνωμη, τι μ αρεσει και τι οχι στο κλασικο esc.
(ξερω οτι υπαρχουν και νυχτερινοι τυποι στο φορουμ)
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Διαφυγη στο μελλον
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 17, 2009, 11:11:37 μμ »
Άρα λοιπόν το escapement μεταδίδει την ΩΘΗΣΗ στο balancier και αυτό με την σειρά του αρχίζει να ταλαντεύεται και να μοιράζει τον χρόνο.Ουσιαστικά η όλη αυτή "ευαίσθητη" συνδεσμολογία σε συνδυασμό με το καλογυαλισμένο μπαλανς και την "ψαγμένη τρίχα" αποτελουν τα πιο ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ και σημαντικά σημεία ενός μηχανισμού.Τα τελευταία λοιπόν χρόνια με την φοβερή ανάκαμψη της ΕΛΒΕΤΙΚΗΣ Ωρολογοποιιας,όλες οι πραγματικά "δυνατές" εταιρίες του χώρου έδωσαν και δίνουν ιδιαίτερη σημασία στα υλικά που χρησιμοποιούνται ,για να έχουμε όσο το δυνατόν λιγότερες τριβές (βλ.Ρ.Ρ. silicon escape wheel) και φυσικά στην αντιμαγνητική προστασία και στον όσο πιο καλό ισοχρονισμό του μπαλανς (βλ. ROLEX-parachron- Η Μπλε τρίχα σε συνδυασμό με το free sprung balance της εταιρίας)

πηγη επίσημο site Patek Philippe:
"The silicon escape wheel for a Swiss lever escapement, that is lightweight, hard, anti-magnetic, highly corrosion-resistant, truer to shape than any steel wheel, and above all, its locking tooth faces never need to be lubricated. The limited special version of the Annual Calendar Ref. 5250 presented in 2005 was the first Patek Philippe watch with silicon-based technology."
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Διαφυγη στο μελλον
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 17, 2009, 11:43:01 μμ »
Θα ηθελα να ακουσω κι αλλες τοποθετησεις. Εγω παω για νανακια (αυριο πρεπει να βγαλω τον επιουσιο) αλλα να ειστε σιγουροι οτι θα μελετησω τις αποψεις σας και αυριο θα σας γραψω και τη δικη μου γνωμη, τι μ αρεσει και τι οχι στο κλασικο esc.
(ξερω οτι υπαρχουν και νυχτερινοι τυποι στο φορουμ)

Θα γίνω λίγο … ζημιάρης και θα σε προλάβω (ελπίζω). ;D
Που λέτε λοιπόν παιδιά, ένα από τα πολύ θετικά χαρακτηριστικά του κλασικού escapement είναι καταρχήν η συμμετρία του.
Όταν υπάρχει ασυμμετρία, ο τροχός του μπαλανσιέ περιστρέφεται περισσότερο προς τη μία κατεύθυνση από την άλλη, όπερ σημαίνει σφάλμα ισοχρονισμού, άρα και χρονομετρίας.
Εδώ όμως έχουμε καλύτερη συμμετρία, άρα το όλο σύστημα είναι πιο αποδοτικό.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Διαφυγη στο μελλον
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 17, 2009, 11:55:29 μμ »
... και να μοιράζει τον χρόνο.

Μ' άρεσε αυτό Γιώργο!!!
Αυτό που κάνει είναι ακριβώς αυτό, επιτρέπει στα γρανάζια (μέσω της συνδεσμολογίας) να περιστρέφονται προς τα εμπρός, να "διαφεύγουν" δηλ. κατά ένα συγκεκριμένο βαθμό με κάθε ταλάντωση (εξού και σύστημα διαφυγής), αναγκάζοντας τους δείκτες του ρολογιού να κινούνται με σταθερό ρυθμό. Και συνεπώς "να μοιράζουν το χρόνο". :up:

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Διαφυγη στο μελλον
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 17, 2009, 11:58:21 μμ »
ωραία πράματα Χάρη  :)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.