Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1837145 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 03, 2007, 11:48:35 μμ »
Kαπου στο forum διαβασα οτι η εκπτωση στα καινουρια omega ειναι 30%??? Δηλαδη το planet ocean που εχει τιμη καταλογου 2750 ευρω με την εκπτωση το παιρνω καπου στα 1950 ευρω??? Ξερει καποιος ενα καταστημα που κανουν τετοια εκπτωση? :tonqe:

Αποσυνδεδεμένος kounelis

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 04, 2007, 02:23:18 μμ »
πολυ δυσκολο να το βρεις σ αυτα τα λεφτα φιλος που το εψαξε το θεμα το βρηκε 2000 κ παλι απο γνωστο με σιλικονης λουρακι!!!

Αποσυνδεδεμένος christos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 04, 2007, 04:31:15 μμ »
Με μπρασελέ, μια ρεαλιστική τιμή για το 45mm είναι γύρω στα 2250 Ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 04, 2007, 09:23:14 μμ »
Mπορει καποιος να μου προτεινει καποια καταστηματα[Αθηνα κατα προτιμηση] που να κανουν καλη εκπτωση? Το mail μου ειναι: toyity7@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: OMEGA
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 04, 2007, 09:58:10 μμ »
Και εγω θα παρω ενα PO 45-αρι ομως με καουτσουκ λουρι. Απο Δευτερα θα ξεκινησω διαδικασιες ψαξιματος τιμων με μια καλη ακρη που απεκτησα. Αν θελεις Χαραλαμπε πες μου ποιο ψαχνεις να ρωτησω τιμες για 2 ρολογια.
Αν μπορεις πες μου τον κωδικο που θελεις.

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 05, 2007, 09:37:16 πμ »
Σ ευχαριστω akatsim.Ενδιαφερομαι για το 42αρι μαυρη στεφανη με μπρασελε ο κωδικος ειναι νομιζω 2201.50.00

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 06, 2007, 03:33:02 μμ »
Ενα ενδιαφερον review για το planet ocean:

http://www.watchtime.com/archive/wt_2005_03/WT_2005_03_050.pdf

Αποσυνδεδεμένος argiris_k

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 23, 2007, 04:58:32 μμ »
Παράθεση από: "argiris_k"
Παράθεση από: "argiris_k"
Γεια σας παιδια.
Πριν απο ενα μηνα αποκτησα ενα seamaster αυτοματο.Το προβλημα μου ειναι οτι το ρολοι χανει 6 με 7 δευτερολεπτα μεσα σε 24 ωρες οταν το φοραω συνεχως.Δεν ειναι μεγαλη η αποκλιση απο τα νουμερα που δινει η εταιρια?
Στο βιβλιαρακι γραφει οτι ειναι cosc και η αποκλιση του ειναι απο -4 εως +6 δευτερολεπτα την ημερα.Ποια ειναι η γνωμη σας? Να το παω για service η να περιμενω λιγο καιρο ακομη μηπως στρωσει?


Τελικα μετα απο τρεις μηνες η αποκλιση που εχει δεν μειωθηκε και χθες αφησα το Omega μου για να το στειλουν στο service της εταιρειας.
Απο το μαγαζι που το πηρα μου ειπαν οτι ως συνηθως κανουν 9 εβδομαδες να επιστρεψουν τα ρολογια που στελνουν στο service της omega,αλλα το δικο μου θα ερθει πιο γρηγορα γιατι ειναι μεσα στην εγγυηση.Επισης μου ειπε οτι ειναι πολυ μικρη η αποκλιση μπορει να το στειλουν πισω χωρις καν να το ανοιξουν και οταν ειπα στην πωλητρια οτι κανονικα δεν πρεπει να χανει πανω απο 4 δλ την ημερα μου ειπε "πως κανεις ετσι για ενα λεπτο τον μηνα". Ρε παιδια μηπως ειμαι πολυ ψειρας και ειναι κατι ασημαντο?


Tελικα το πηρα πισω το ρολογακι μου απο το service και η αποκλιση του διορθωθηκε στα - 3,5 δευτερολεπτα την ημερα.Βεβαια αν το αφησω μια μερα  χωρις να το φορεσω καθολου πηγαινει +8 δλ μπροστα.Χθες δοκιμασα και το κολπο με το σφουγγαρι για τις γραντζουνιες στο κουμπομα του μπρασελε και τα αποτελεσματα ηταν πολυ ικανοποιητικα.

Αποσυνδεδεμένος OMEGAMAN

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
  • Όταν μεγαλώσω...θα πάρω Vacheron!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 27, 2007, 09:46:33 πμ »
Γειά σας και από μένα!¶λλο ένα νέο μέλος στο FORUM...και οι νέοι όπως ξέρετε ξεκινούν πάντα με ερωτήσεις...
Ενδιαφέρομαι λοιπόν για την αγορά ενός omega speedmaster DAY-TIME(το συγκεκριμένο μοντέλο είναι αυτόματο και έχει ενδείξεις ημέρας,μήνα και ημερομηνίας...)

http://www.omegawatches.com/index.php?id=304&details=1&ref=32213000&no_cache=1

Ρωτάω λοιπόν αν θα πρέπει τους μήνες με 30 ημέρες να αλλάζω την ημερομηνία manual ή αν το ρολόι συγχρονίζεται από μόνο του,καταλαβαίνοντας ποιος μήνας έχει 30 και ποιος 31 ημέρες!
:finga:

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 27, 2007, 10:35:59 πμ »
Καλως  ήρθες OMEGAMAN.

Το μοντέλο που θέλεις να αγοράσεις δεν υποστηρίζει την λειτουργεία perpetual calendar. Είναι η λειτουργεία που καταλαβαίνει ποιός μήνας έχει 30 και ποιός 31 και ρυθμίζει ανάλογα τις ενδείξεις. Συνεπώς θα πρέπει να  κάνεις μόνο σου την αλλαγή χειροκίνητα.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 27, 2007, 01:42:50 μμ »
καλωσορισες και απο μενα φιλε OMΕGAMAN ..
με προλαβε ο φιλος stardrive και ειναι ετσι οπως στα ανεφερε -τυγχανει να εχω ακριβως το ιδιο μοντελο . :tonqe:

Αποσυνδεδεμένος OMEGAMAN

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
  • Όταν μεγαλώσω...θα πάρω Vacheron!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 27, 2007, 02:03:34 μμ »
Α,αυτό σημαίνει λοιπόν perpetual calendar!!!Και το έβλεπα συνεχώς...σε άλλα μοντέλα.Ευχαριστώ πολύ για την διαφώτηση...Αλή8εια φιλε μου σου βγήκε καλό το συγκεκριμένο μοντέλο?(speedmaster DAY-TIME)Χάνει αρκετά λεπτά το μήνα?Τα service του ποσο κυμαίνονται(euro) περιπου και κά8ε πόσα χρονια?Επίσης δεν μπορώ να βρω το επίσημο site της αντιπροσωπίας OMEGA στην Ελλάδα!Μήπως το ξέρετε?
 :cheers:

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 27, 2007, 03:18:09 μμ »
Καλωσήρθες και από εμένα!
Έχω το προηγούμενο μοντέλο με μαύρο καντράν, αυτό του link δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι υπάρχει ήδη στα μαγαζιά. Οπότε να σου πω τις εντυπώσεις μου από αυτό που έχω.
Η τιμή καταλόγου ήταν 2150 ευρώ, με λίγη προσπάθεια το πήρα 1890. Η ακρίβειά του είναι πολύ καλή, κερδίζει 3 και κάτι  λεπτά τον μήνα, αυτό που δείχνεις στο link θα είναι ελαφρώς καλύτερο, αφού είναι COSC.
Oi λόγοι που το αγόρασα ήταν κυρίως συναισθηματικοί (δεν είναι της ώρας να τους αναλύσω), αλλά μου άρεσε κιόλας που σε αυτά τα χρήματα έχει τόσες πληροφορίες στο καντράν, αν και μερικές δεν είναι και απαραίτητες (24ωρη ένδειξη, ίσως και ο μήνας). Εμφανισιακά μου ταίριαξε πολύ.
Από μειονεκτήματα; Θα ήθελα, αφού έδωσα τόσα χρήματα, να έχει βιδωτό καπάκι, βιδωτή κορώνα και ένα λίγο πιο στιβαρό κούμπωμα. Όχι ότι μου έχει απασφαλίσει ποτέ, αλλά για ψυχολογικούς λόγους θα το ήθελα λίγο πιο ρωμαλέο. Αλλά μάλλον δεν μπορείς να θέλεις Omega με τόσες λειτουργίες σε αυτά τα χρήματα και να θέλεις και υψηλή στεγανοποίηση...
Πιθανόν να μην ξαναγοράσω άλλο ακριβό ρολόί. Αλλά αν πάθει ποτέ κάτι αυτό που έχω, μάλλον το ίδιο θα ξαναπάρω.

Αποσυνδεδεμένος OMEGAMAN

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
  • Όταν μεγαλώσω...θα πάρω Vacheron!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 27, 2007, 04:24:47 μμ »
Φίλε μου Voodooman ευχαριστώ που μου ανέβασες το ηθικό!Πριν λίγο έδωσα προκαταβολή και το έκλεισα το ρολόι.Τελική τιμή 1260 Ευρώ(tax free )από εξωτερικό που βρίσκομαι...ξέρω,κερδίζω ένα 40-45 % από την τιμή της Ελλάδας και αυτό και μόνο με κάνει να αισθάνομαι ωραία πέρα από το ίδιο το ρολόι που μόλις το ακουμπησα τρελά8ηκα!Είναι πανέμορφο και το καντράν παίρνει αποχρώσεις σχεδόν πέρλας!Όσο για το κούμπωμα,το άλλαξαν και έβαλαν ένα πιο εξελιγμένο με κουμπί!Πώς θα καταλάβω ότι  το ρολόι θέλει service?Αντιπροσωπία υπάρχει μόνο στην Αθήνα ή και Θεσ/νίκη?Μήπως ξέρεις διεύθυνση στο νετ?

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #94 στις: Μάρτιος 27, 2007, 06:59:18 μμ »
Τι λες τωρα????Ενα ρολοι που εχει τιμη καταλογου +2000€ το πηρες μονο 1300€. Πως ,απο που?

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #95 στις: Μάρτιος 27, 2007, 07:23:22 μμ »
Κολλητός συνάδελφός μου ήθελε να το πάρει πριν 1 μήνα. Σε πολυήμερη έρευνα αγοράς σε Αθήνα - Θεσ/νίκη η χαμηλότερη τιμή ήταν στα 1600 ευρώ σε μαγαζί της Πανεπιστημίου . Τα 1300 ευρώ είναι πραγματικά εντυπωσιακά χαμηλή τιμή !!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #96 στις: Μάρτιος 27, 2007, 07:25:43 μμ »
Μήπως λέμε τώρα έχει να κάνει με το TAX FREE άρα χωρίς την φάπα!!!!
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #97 στις: Μάρτιος 27, 2007, 07:33:02 μμ »
Site της ελληνικής αντιπροσωπείας δεν υπάρχει. Τα στοιχεία επικοινωνίας μπορείς να τα βρεις στο αγγλικό site της Omega. Αν τους πάρεις ένα τηλέφωνο μπορούν να σε ενημερώσουν για τους εξουσιοδοτημένους αντιπροσώπους στη Θεσσαλονίκη (αν δεν κάνω λάθος υπάρχει μέλος του φόρουμ που έχει πάρει Omega από Θεσσ.).

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 27, 2007, 07:38:05 μμ »
Φίλε οmegaman, είναι το τελευταίο day-date αυτό που πήρες;
Οι διαφορές του τελευταίου μοντέλου από το δικό μου είναι ότι είναι το καινούργιο είναι COSC,αδιάβροχο στα 100 μέτρα και έχει κάποιες αισθητικές μικροδιαφορές. Έλεγξε αν ο δείκτης της ημερομηνίας μοιάζει με ημισέληνο, αεροπλανάκι ή αιχμή βέλους. Το τελευταίο είναι το πιο καινούργιο, το πρώτο το παλιότερο.
Αν εσύ αγόρασες το τελευταίο, το κέρδος σου είναι ακόμη μεγαλύτερο. Αυτό πρέπει να έχει πάνω από ¤2400!
Δεν το έχω ψάξει και πολύ, αλλά η επίσημη αντιπροσωπεία στη Θεσσαλονίκη δεν πρέπει να υπάρχει πια, θυμάμαι στο κάτω-κάτω της Αριστοτέλους ένα μεγάλο μαγαζί με Omega που δεν φέρνει πια. Κατά τα άλλα, Omega έχω δει μόνο σε δύο μαγαζιά στη θεσσαλονίκη, τα 2 Tempus και τον Βιλδιρίδη.
Επειδή τα έχουμε αγοράσει και οι δύο πρόσφατα, όταν έρθει η ώρα για service σε 4-5 χρόνια, θα συνεννοηθούμε τότε για το τί θα κάνουμε!

Αποσυνδεδεμένος OMEGAMAN

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
  • Όταν μεγαλώσω...θα πάρω Vacheron!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 27, 2007, 08:19:15 μμ »
Loipon dystyxws gia mena to Day-Time poy phra an isxyoyn ayta poy leei o Voodooman einai ayto me thn hmiselhno,ara einai to palio montelo!H timh toy opws eipa (1260)eurw einai tax-free logw toy oti to roloi to agorasa apo ta Danezika stratiwtika PX ths Bosnias sthn opoia h mama patrida me esteile gia 6 mhnakia.Edw polla pragmata einai Tax-Free...Dystixws den exei polla modela,alla kai polla kommatia gia na dialeksw ena poio kainoyrgio...Hmoyna anamesa se ayto(Day-time) kai to calendar perpetual to opoio omws einai quartz kai o Aystriakos me ton opoio synergazomai moy eipe oti se kamia periptwsh ena Quartz den apotelei ependysh...ektos toy oti ta mhxanika rologia gia mena einai filosofia!
Elpizw toylaxiston o palios mhxanismos na mhn bgeike mpaxatela kai oti to roloi toylaxiston den 8a pernei nera sto mpanio h otan plenw ta xeria moy.O neos mhxanismos COSC eksalloy apo oti leei o en logw Aystriakos filos moy (poy einai syllekths 17 OMEGA prin toy 1940)akoygetai toso poly poy ton enoxlei ston ypno!Isxyei kati tetoio lete?Sygnwmh gia ta greeklish,to pc einai Filandiko kai den yposthrizei ellhnika...