Αποστολέας Θέμα: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..  (Αναγνώστηκε 61960 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalmik

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 01, 2009, 11:10:17 πμ »
Πιστεύω ότι όλος αυτός ο μύθος της ελβετικής haute Horologie θα είχε ανατραπεί και ίσως συμβεί μια μέρα, αν οι γιαπωνέζοι αποφάσιζαν να στραφούν στον τομέα με τη μεθοδικότητα που μόνον αυτοί γνωρίζουν και υπήρχαν 4-5 παίκτες (ιάπωνες). Τα grand seiko είναι μια σαφής υπόμνηση τι μπορούν να κάνουν. Απλά δεν έχουν στρέψει εκεί τα πυρά τους. Τότε θα έκλαιγαν πολλοί, γιατί θα έπαιζαν με τις μισές τιμές και διπλάσια-πολλαπλάσια αξιοπιστία.

Αποσυνδεδεμένος rainman14

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 10:35:35 μμ »
αν μπουν κι οι ιαπωνες στην αγορα των ρολογιων τοτε μενει να δουμε.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 10:41:41 μμ »
 
  Αν σου δωθεί η ευκαιρία, κοίταξε και κάποια μοντέλα της ''Credor'', θυγατρική της Seiko.. Τυχαία είδα ενα μοντέλο της, σε περιοδικό... Σε ότι αφορά αυτα που σχολιάσατε προηγουμένως..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος chris586

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 10, 2010, 02:44:29 μμ »
Καλησπέρα,
επειδη με όλες αυτες τις αποψεις έχω μπερδευτει και λόγω του ότι είμαι σχετικά άσχετος με αυτό που αποκαλούνε Υ.Ο. θα ηθελα να μου πειτε αν τελικά η IWC είναι εταιρία που αξίζει τα λέφτά της. Προσφατα αγόρασα ενα Pilot chronograph 42mm με τιμή τιμοκαταλόγου 4000 ευρω και με όλα αυτα που διαβάζω θεωρώ ότι δεν έκανα και την καλύτερη αγορα απο αποψη τιμης/ποιοτητα (παρολο που είναι νεα ρολοι που ηθελα να το αγορασω εδω και πολυ καιρο). Ισχυει αυτο η κάνω λαθος? Τι θα μπορουσα να αγορασω σε αυτην την τιμή??
Τι γνωμη έχετε για το chopard mille miglia gran tourismo xl?

Ευχαριστώ πολυ

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 10, 2010, 03:22:01 μμ »
αξίζει μέχρι κ το τελευταίο ευρώπουλο....η IWC είναι κορυφαία εταιρία, με ιστορία κλπ κ δε την αμφισβητεί κανείς, μπορείς να νοιώθεις περήφανος ότι φοράς ένα πανέμορφο ρολόι από μία εταιρία κύρους που πολλοί ζηλεύουν.
δε μπορώ να φανταστώ σε καμία περίπτωση ότι υπάρχει κάποιος που βάζει στο τραπέζι σύγκρισης τα grand seiko με την IWC..
ένα προιόν πρέπει να το βλέπουμε σαν ένα πακέτο παροχής υπηρεσιών που μας προσφέρει..ποιότητα, αξιοπιστία, κύρος, εμφάνιση, ακρίβεια, τεχνολογία κλπ κλπ...για μένα οι ιάπωνες ξεχωρίζουν μόνο για την αξιοπιστία προς το παρών τουλάχιστον...κ εκτός αν βρίσκει κάποιος το τραγικό λογότυπο "πάγκου λαικής" GS γοητευτικό...

Με εκτίμηση, Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:00:27 μμ »
Παράθεση
για μένα οι ιάπωνες ξεχωρίζουν μόνο για την αξιοπιστία προς το παρών τουλάχιστον...κ εκτός αν βρίσκει κάποιος το τραγικό λογότυπο "πάγκου λαικής" GS γοητευτικό...

Ωχ βλεπω τα εμφραγματα να ερχονται σε καποιους :dielaughing: Εισαι και εσυ πολυ ωμος  :ups:
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:08:37 μμ »
....
δε μπορώ να φανταστώ σε καμία περίπτωση ότι υπάρχει κάποιος που βάζει στο τραπέζι σύγκρισης τα grand seiko με την IWC..
ένα προιόν πρέπει να το βλέπουμε σαν ένα πακέτο παροχής υπηρεσιών που μας προσφέρει..ποιότητα, αξιοπιστία, κύρος, εμφάνιση, ακρίβεια, τεχνολογία κλπ κλπ...για μένα οι ιάπωνες ξεχωρίζουν μόνο για την αξιοπιστία προς το παρών τουλάχιστον...κ εκτός αν βρίσκει κάποιος το τραγικό λογότυπο "πάγκου λαικής" GS γοητευτικό...

Με εκτίμηση, Σπύρος

Καλο ειναι να μην ειμαστε ισοπεδωτικοι και να προσπαθουμε να ειμαστε οσο πιο αντικειμενικοι μπορουμε.
Το λογοτυπο παγκου λαικης -GS- το φερουν ρολογια που την ποιοτητα, την αξιοπιστια, την ακριβεια και την τεχνολογια την ζηλευουν παρα πολλες ελβετικες εταιριες! Την εμφανιση δεν την σχολιαζω γιατι ειναι κατι εντελως υποκειμενικο και οσο για το κυρος αυτο ειναι κατι εντελως παρεξηγημενο ειδικα στην Ελλαδιτσα μας!
Αν σου αρεσει λοιπον καποιο Grand Seiko, αυτοματως σου προσφερει και ολο το πακετο παροχης υπηρεσιων (αφου τα υπολοιπα υπαρχουν ετσι κι αλλιως) που αναφερεις συν του οτι το αποκτας σε πολυ δελεαστικη τιμη σε σχεση με καποιο αντιστοιχο ελβετικο. Γιατι λοιπον να το χαρακτηρησεις ετσι;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2010, 10:18:10 μμ από nyo »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 10, 2010, 05:40:10 μμ »
   Το θέμα με τις ιαπωνικές εταιρείες και φυσικά με την Seiko δεν έχει να κάνει με το αν μπορούν να φτιάξουν αξιόλογα προιόντα ή όχι. Έχει να κάνει την όλη πολιτική και στρατηγική τους. Δεν μπορείς ταυτόχρονα να πουλάς ΥΩ και ρολόγια των 100 ευρώ ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 10, 2010, 08:06:20 μμ »
Όσον αφορά το κύρος στην Ελλάδα διαφωνώ, θεωρώ ότι μόνο εδώ βάζουν ίσα κ όμοια seiko με iwc, toyota με bmw, μια χαρά υπερεκτιμημένους έχουμε τους ιάπωνες λοιπόν...
Για την ωμότητα ζητάω συγγνώμη, δε θεώρησα ότι θα ακουγόταν τόσο επιθετική η αναφορά μου εφόσον μιλάμε για την προέλευση αντικειμένων πάντα κ υποκειμενικά γούστα περι αυτών. πχ αν μου έλεγες "τους ξεπλυμένους ελβετούς" μάλλον θα γελούσα κ θα το διασκέδαζα παρά να αναρωτιόμουν...
Δε διευκρίνησα κάτι κ παρεξηγήθηκα, είμαι ήδη κάτοχος seiko5 με το οποίο είμαι πολύ συναισθηματικό δεμένος, με μηχανή 6άρα (που δουλεύει 40 χρόνια τώρα) κ ήδη περιμένω να μου έρθει το monster που παρείγγειλα προχτές..θέλω να πω ότι δεν έχω καμία αντιπάθεια κ εμπάθεια κ κανένα συμφέρον να τάσομαι είτε προς τη μία είτε προς την άλλη πλευρά, απλά λέω την άποψή μου όπως την αντιλαμβάνομαι, για το αν ακούγεται ισοπεδωτική ή όχι ίσως έχει να κάνει με τη γλαφυρότητα που έχει ο έλληνας στον σχολιασμό του, αυτό σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι.
Επίσης σίγουρα πολλές ελβετικές θα ζήλευαν την ποιότητα ενός grand seiko, δε το αμφισβητεί κανείς αυτό, αλλά σίγουρα η iwc δεν ειναι μία από αυτές..σε γενικότερο επίπεδο βλέπω τους ελβετούς σε τεχνολογίες που εφαρμόζουν, design κ κύρος να είναι πολύ πολύ μπροστά...

Πάντα φιλικά κ καλοπροαίρετα Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 10, 2010, 08:07:13 μμ »
Ωχ βλεπω τα εμφραγματα να ερχονται σε καποιους :dielaughing: Εισαι και εσυ πολυ ωμος  :ups:

στο thread της ελβετικής ωρολογοποιίας είμαστε όχι της γιαπωνέζικης...  ::)

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 10, 2010, 08:13:36 μμ »
Παράθεση
στο thread της ελβετικής ωρολογοποιίας είμαστε όχι της γιαπωνέζικης...  :Smiley
καλα εγω δεν εχω προβλημα αλλα ησουν πολυ απροκαλυπτος ;D
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 10, 2010, 08:45:27 μμ »
Ωχ βλεπω τα εμφραγματα να ερχονται σε καποιους :dielaughing: Εισαι και εσυ πολυ ωμος  :ups:
:curse: :xplode: :chainsaw: :axe: :smt093 :smt084 :smt097 :smt076 :smt067 :smt071
 :dielaughing: :jg: :lol: :dielaughing: :lol: :jg: :dielaughing:

Καλό θα είναι για απόψε να πάρουν προληπτικά κανα salospir ή κανα υπογλώσσιο....


Αποσυνδεδεμένος XTCgr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 04:00:14 μμ »
συγνώμη για το offtopic!
θα είμαι Ζυρίχη & Βέρνη μέχρι και την κυριακή. Συμφέρει αγορά απο ελβετία? έχετε να προτείνετε κάποια καταστήματα?

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 04:08:40 μμ »
 Παράθεση από: XTCgr στις Σήμερα στις 05:00:14 μμ >
Παράθεση
συγνώμη για το offtopic!
θα είμαι Ζυρίχη & Βέρνη μέχρι και την κυριακή. Συμφέρει αγορά απο ελβετία? έχετε να προτείνετε κάποια καταστήματα?

 
Ουτε να το συζητας,πολυ ακριβοτερα απο Ελλαδα. 
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 04:30:04 μμ »
συγνώμη για το offtopic!
θα είμαι Ζυρίχη & Βέρνη μέχρι και την κυριακή. Συμφέρει αγορά απο ελβετία? έχετε να προτείνετε κάποια καταστήματα?

Με την καμία! τουλάχιστον 20% παραπάνω από Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 04:50:58 μμ »
συγνώμη για το offtopic!
θα είμαι Ζυρίχη & Βέρνη μέχρι και την κυριακή. Συμφέρει αγορά απο ελβετία? έχετε να προτείνετε κάποια καταστήματα?

Δεν κάνουν εκπτώσεις (ή κάνουν πολύ μικρές). Ειδικά η Ελβετία είναι η χώρα του πιασοκωλέ.  >:(
Ούτε να το σκέφτεσαι.

Κ
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 09:25:20 μμ »
Δεν κάνουν εκπτώσεις (ή κάνουν πολύ μικρές). Ειδικά η Ελβετία είναι η χώρα του πιασοκωλέ.  >:(
Ούτε να το σκέφτεσαι.

Κ
Να χεις μαζί σου νερό 3ευρώ κάνει το μικρό το μπουκαλάκι στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης.
Εκεί έχουν λεφτά δεν κάνουν έκπτωση σε τπτ.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος The_Jackal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 10:57:50 μμ »
Βασικά βλέπω αυτά που λέτε για την Ζυρίχη και ότι τα ρολόγια εκεί είναι πιο ακριβά και από την Ελλάδα και μου κάνει μια εντύπωση. Στο ψητό τώρα μια ερώτηση που περιλαμβάνει Ζυρίχη και μάλιστα το Αεροδρόμιο της για να δω εάν έκανα καλά που έφυγα από την μπουτίκ χωρίς το ρολόι ή όχι… Και ναι επιβεβαιώνω και εγώ με την σειρά μου ότι το νερό όντως έχει 3 ευρώ και επειδή διψούσα είχα πάρει ένα :-)  :-) :-)  και ακόμη το νιώθω το πιάσιμο.

Αρχές Αυγούστου λοιπόν πέρυσι, βλέπω σε μπουτίκ το παρακάτω Breitling Datora που το είχε σε προσφορά όπως έλεγε στην βιτρίνα. Και εκεί που το έχω δοκιμάσει και μετά από μια τιμή που ακούω στο δικό τους νόμισμα μου λέει σε Ευρώ γύρω στα 3500 [εάν δεν απατώμαι]. Είναι αλήθεια ότι δεν μου περίσσευαν εκείνη την στιγμή αλλά για τα Breitling επειδή τρέφω μια ιδιαίτερη συμπάθεια θα σκεφτόμουνα και θα τα έδινα. Επειδή όμως η πτήση έφευγε, έφυγα και εγώ χωρίς το Datora και χωρίς μια βεβαιασμένη κίνηση που μπορεί να το μετάνιωνα αργότερα. Ίσως εάν ήμουν πιο διαβασμένος (τότε βλέπεις δεν είχα ανακαλύψει ακόμα το φόρουμ αυτό). Λέτε έκανα καλά που έφυγα ή έχασα μια προσφορά πραγματικά μέσα από τα χέρια μου?



Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 06:20:07 πμ »
Βασικά βλέπω αυτά που λέτε για την Ζυρίχη και ότι τα ρολόγια εκεί είναι πιο ακριβά και από την Ελλάδα και μου κάνει μια εντύπωση. Στο ψητό τώρα μια ερώτηση που περιλαμβάνει Ζυρίχη και μάλιστα το Αεροδρόμιο της για να δω εάν έκανα καλά που έφυγα από την μπουτίκ χωρίς το ρολόι ή όχι… Και ναι επιβεβαιώνω και εγώ με την σειρά μου ότι το νερό όντως έχει 3 ευρώ και επειδή διψούσα είχα πάρει ένα :-)  :-) :-)  και ακόμη το νιώθω το πιάσιμο.

Αρχές Αυγούστου λοιπόν πέρυσι, βλέπω σε μπουτίκ το παρακάτω Breitling Datora που το είχε σε προσφορά όπως έλεγε στην βιτρίνα. Και εκεί που το έχω δοκιμάσει και μετά από μια τιμή που ακούω στο δικό τους νόμισμα μου λέει σε Ευρώ γύρω στα 3500 [εάν δεν απατώμαι]. Είναι αλήθεια ότι δεν μου περίσσευαν εκείνη την στιγμή αλλά για τα Breitling επειδή τρέφω μια ιδιαίτερη συμπάθεια θα σκεφτόμουνα και θα τα έδινα. Επειδή όμως η πτήση έφευγε, έφυγα και εγώ χωρίς το Datora και χωρίς μια βεβαιασμένη κίνηση που μπορεί να το μετάνιωνα αργότερα. Ίσως εάν ήμουν πιο διαβασμένος (τότε βλέπεις δεν είχα ανακαλύψει ακόμα το φόρουμ αυτό). Λέτε έκανα καλά που έφυγα ή έχασα μια προσφορά πραγματικά μέσα από τα χέρια μου?



Την ίδια τιμή την πετυχαίνεις και στην Ελλάδα ( μη σου πω και 2 κατοστάρικα πιο κάτω ), οπότε no stress!  ;)