Αποστολέας Θέμα: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...  (Αναγνώστηκε 12083 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 25, 2020, 11:29:36 μμ »
Σε πρώτη φάση πρέπει να σας μεταφέρω τις ευχαριστίες  της γυναίκας μου

και αυτο διότι μάλλον βάζω φρένο στο Petit Prince

Πειστηκα για τα εξής

1)Υπερτιμημένο ή υπερκοστολογημένο το Petit Prince
ουσιαστικά θα πληρώσω τα "γούστα" μου και οχι "υψηλή" ωρολογοποιια

Δυστυχώς δεν ειμαι αυτής της λογικής...Δεν είμαι trader αλλά έχω μάθει να σέβομαι τους κανόνες της αγοράς και να τους ακολουθώ εως ένα σημειο

Ειδικά οταν βλέπω οτι το ρολοι έχει κατα καιρους πουληθει προς 7800 USD ή ακομα χειρότερα έχει μεινει απούλητο σε ζητουμενες τιμες κοντα στα 9000 USD...κάνω δευτερες σκέψεις...κι ας παιζουν οι τιμες αυτες στην αλλη πλευρα του Ατλαντικου

2)Θεωρω πως αν μετα απο ένα χρονο κάνω ξανα κίνηση και  στειλω mail  στο watchfinder  πω οτι ξερετε θελω το ταδε ρολοι που ειχατε τοτε (θα εχουμε πια 2021) στην ιδια τιμη , δε θα μου πουνε οχι

3)Με βλέπω αναποφάσιστο...και αυτο ίσως είναι το χειρότερο....κανενα ρολοι που πέρασε απο τα χέρια μου δεν το σκέφτηκα τόσο...

Θα στειλω ενα Mail οτι "παιδια σας ευχαριστω...σας εστειλα πελατη κτλ..αλλα προς το παρον δεν με ενδιαφερει στην τιμη αυτη γιατι το βρηκα με λιγοτερα..." και αν πιασει..επιασε...

Θα συνεχισω το ψάξιμο για νεο ρολοι γιατι μπηκα σε Mood αγοράς

Το σενάριο 10.000 + 126600 πχ για να παρω ΑΡ ή daytona κτλ το σκεφτηκα αλλα φοβαμαι τα πολλα "εγκλωβισμένα" λεφτα σε ενα ρολοι

Αντικειμενικα , μπορω να κινουμαι στα επιπεδα 10-14 , αντε 15...οχι 20-25...εκει αλλαζουμε πιστα....

Χρυσό Rolex δεν ειναι το στυλ μου...δεν παει στο physique μου...
Δεν ειμαι σιγουρος ουτε καν για το 116613lb αν ειναι στο physique μου  , παρ'ολο που παιζει στα λεφτα που διαθέτω και παρ'ολο που βρεθηκα κοντα σε τραμπα με το 126600 μου...

Να σημειώσω οτι όλες οι προσεγγίσεις ηταν εμπεριστατωμένες , αλλα φιλε NavalArchitect , οι δικές σου ήταν αλλου.... :D :D :D :D

Φιλε μου Πανο, τα εχουμε πει τοσες
πολλες φορες , αλλα επιτρεψε μου να σου ξαναπω την αποψη μου.
Συμφωνω με τις κινησεις σου, τα πας μια χαρα, τωρα ομως προσεχε μην πεσεις στη λουμπα της ρολεξ.
Εχεις δυο ομορφα και επιθυμητα ρολεξ, δεν σου χρειαζεται καποιο ακομα, εκτος αν σκατζαρεις καποιο.
Το πρασινακι σου το καταευχαριστιεσαι, το απολαμβανεις, ειναι σουπερ!!!
Εαν θελεις καποιο άλλο, μπορεις να τραμπαρεις το 126600, εφ οσον βρεις το ρολεξ που θα σου κανει κλικ!!
Ειδαλλως μενεις ως εχεις- οσον αφορα τα ρολεξ- και προχωραμε παρακατω.
Το εθεσες πολυ σωστα για τον πριγκηπακο, αφου το σκεφτεσαι τοσο καιρο, αστον να παει στο καλο. Προφανως δεν τον θελεις τοσο.
Για να σου πω το κριμα μου, αν και στο ειπα παλι, ουτε αυτο το ΑΡ μου αρεσει.
Κανε τη σωστη κινηση, δωσε τα δυο που εχεις σε δευτερη μοιρα στο μυαλο σου και παρε το σωστο AP, το 15500!!
Ωραιο ρολοι, που συνδυαζει τα παντα!!
Ειμαι βεβαιος οτι το υποστηριζεις αριστα και οτι θα το ευχαριστηθεις!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 26, 2020, 12:26:46 πμ »
Όταν είσαι ανάμεσα στο ναι και στο όχι με φοβερούς ενδοιασμούς, τότε επέλεξε το όχι.
Το γούστο σου, το κέφι σου, την καψούρα σου να την κάνεις και παράτα την Υ.Ω., ειδικά όταν συνδέεται με διατήρηση τιμών, μεταπωλήσεις κτλ.
Ακολούθα τους κανόνες της καρδιάς και όχι τους κανόνες της αγοράς.
Περιγράφεις τόσο όμορφα με χαρά σχεδόν μικρού παιδιού ότι έχεις βρει το *holy* grail σου και έχεις καταλήξει να σου αλλάξουν γνώμη.
Με σεβασμό προς όλους και φυσικά just my two cents...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2020, 12:32:49 πμ από Triainoforos »

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 26, 2020, 01:56:41 πμ »
Ο Πάνος άνοιξε ένα πολύ ωραίο θέμα -όπως εξελίχθηκε- με μεγάλο ενδιαφέρον και τρομερές τοποθετήσεις.

Διαβάσαμε πολύ ωραίες τοποθετήσεις.
Νίκο τα λεγόμενα σου, όχι μόνο σε αυτό το θέμα, με βρίσκουν σχεδόν 100% σύμφωνο παρόλο που δεν έχω εμβαθύνει όσο εσύ.

Στην περίπτωση που πραγματεύεται το συγκεκριμένο νήμα, η ρομαντική άποψη θα ήταν να κυνηγήσει ο Πάνος το grail του.
Δεν θα μπω καν στη διαδικασία να μιλήσω για νούμερα.
Η λογική του χομπίστα λέει ότι grail δεν υπάρχει. Για κάθε "grail" που θα αποκτήσουμε θα υπάρχει πάντα το επόμενο.

Αν ο Πάνος δεν είχε "καλό" ρολόι και έγραφε πως σκέφτεσαι το συγκεκριμένο IWC από τη μέρα που βγήκε και τώρα του δόθηκε η ευκαιρία/δυνατότητα να το αποκτήσει, νομίζω πως σχεδόν όλοι θα του λέγαμε να προχωρήσει και να μην το αφήσει.
Όμως δεν είναι έτσι από ότι φαίνεται.

Πάνο αν τελικά δεν το πάρεις, μην παρασυρθείς και πάρεις το Bluesy.
Μια χαρά το υποστηρίζεις, όμως νομίζω πως τα ατσάλια που έχεις σου πηγαίνουν πιο καλά.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 26, 2020, 08:06:48 πμ »


Ο Πάνος άνοιξε ένα πολύ ωραίο θέμα -όπως εξελίχθηκε- με μεγάλο ενδιαφέρον και τρομερές τοποθετήσεις.

Διαβάσαμε πολύ ωραίες τοποθετήσεις.
Νίκο τα λεγόμενα σου, όχι μόνο σε αυτό το θέμα, με βρίσκουν σχεδόν 100% σύμφωνο παρόλο που δεν έχω εμβαθύνει όσο εσύ.

Καλημέρα φίλε Στράτο. Μάλλον αναφέρεσε στο βάθος της τσέπης μου και όχι στις γνώσεις. Διότι το μόνο πράγμα που κοιτάω όταν αγόραζα ρολόγια είναι η τιμή αγοράς και η αυτονομία. Μπροστά σου λοιπόν όπως σε σε πολλά μέλη του φόρουμ ορολογιακα είμαι στην προ δημοτική. 

Και επειδή τα νήματα χρειάζονται φωτογραφίες θα αφήσω μια στον φιλο Παναγιώτη μιας και έχουμε από κοινού το 126600.

Το FF μου έδωσε ακριβώς αυτό που περιέγραψες ότι δεν έχει το 126600. Τo wow factor αλλά παράλληλα να περνάει κάτω από τα ρανταρ.

Δεν πειράζει αν αποφασίσω να το πουλήσω και χάσω 20% σημασία έχει ότι το χαίρομαι καθημερινά μέχρι το επόμενο.

(γράφω 20% διότι το πήρα σχεδόν ευκαιρία).

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 26, 2020, 10:22:26 πμ »

Καλημέρα φίλε Στράτο. Μάλλον αναφέρεσε στο βάθος της τσέπης μου και όχι στις γνώσεις. Διότι το μόνο πράγμα που κοιτάω όταν αγόραζα ρολόγια είναι η τιμή αγοράς και η αυτονομία. Μπροστά σου λοιπόν όπως σε σε πολλά μέλη του φόρουμ ορολογιακα είμαι στην προ δημοτική. 

Και επειδή τα νήματα χρειάζονται φωτογραφίες θα αφήσω μια στον φιλο Παναγιώτη μιας και έχουμε από κοινού το 126600.

Το FF μου έδωσε ακριβώς αυτό που περιέγραψες ότι δεν έχει το 126600. Τo wow factor αλλά παράλληλα να περνάει κάτω από τα ρανταρ.

Δεν πειράζει αν αποφασίσω να το πουλήσω και χάσω 20% σημασία έχει ότι το χαίρομαι καθημερινά μέχρι το επόμενο.

(γράφω 20% διότι το πήρα σχεδόν ευκαιρία).
Μολις μπηκα να προτεινω στο φιλο (απο τη στιγμη που απομακρυνεται απο το iwc) ακριβως αυτο...Το fifty fanthoms...Αν το υποστηριζει ο καρπος σου ειναι νομιζω υπεροχη επιλογη σε αυτα τα χρηματα που θες να δωσεις...
Απο τη στιγμη που δε ψαχνεις και καποιο dress απο οτι καταλαβα αλλα πας σε πιλοτο η δυτη...
Επισης το να περναει κατω απο το ρανταρ για τις εποχες που ερχονται νομιζω οτι ειναι μεγαλο συν...Εξαρταται βεβαια και απο τη δουλεια του καθενος,το τροπο μετακινησης του,το τοπο κατοικιας κλπ κλπ..

Απο την αλλη το 15500 το ειχα προτεινει και στην αρχη για πλακα αλλα νομιζω ζηταν περι τα 25 με 30 χιλ...Ρολογαρα μεν αλλα δε νομιζω οτι ειναι για καθημερινη χρηση...(δε ξερω και γιατι ρολοι και τι χρηση ψαχνεις)
Το θεωρω πιο ντελικατο...Τωρα αν  δωσεις το 126600 συν μετρητα το παιρνεις...προσωπικα μ αρεσει πολυ περισσοτερο απο offshore και diver..


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2020, 10:30:59 πμ από giannis3011 »

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 26, 2020, 11:29:07 πμ »
Η απόφαση να το παγώσεις λίγο είναι σωστή. Καλό κάνει, κακό δεν κάνει.

Πολύ σωστά είπε ο Νίκος ότι πήγαινε, δοκίμασε, τράβα φωτό, και κάτσε 5 μέρες να το σκεφθείς.
Αν το κάνει (ο καθένας από εμάς) αυτό, τότε πολλές αγορές που έχουμε πραγματοποιήσει δεν θα είχαν γίνει ποτέ.

Επίσης σωστό κι αυτό που λέει ο Σπύρος.
Έχεις το πράσινο, no need να πας σε two-tone Sub.
Φόρα το, ευχαριστήσου το, αν ποτέ το δώσεις θα σου λείψει.

Κι εμένα μου λείπει το μαύρο SDDS που είχα, αλλά η ζωή πάει μπροστά.
Αυτά τα ατσάλινα της Rolex είναι πολύ ισορροποημένα sports/casual ρολόγια, ιδανικά daily beaters, για έναν άντρα.
Γι'αυτό και δεν είναι τυχαίο που το συγκεκριμένο design και μοντέλο είναι πλέον σημείο αναφοράς ως ρολόι (παγκοσμίως), χωρίς να είναι ό,τι πιό κομψό υπάρχει.

Δεν ευλογούμε την εταιρία, προσπαθούμε να είμαστε ρεαλιστές και αντικειμενικοί, όσο γίνεται.
Από 'κει και πέρα τα γνωστά, αν κάποιος λατρεύει π.χ. τα Panerai, τότε μπράβο του, να τα έχει και να τα χαίρεται.

Για το PM Rolex που ετοιμάζω δεν έγραψα τίποτε, θα ανοίξω νήμα.
Εδώ τώρα έχει συγκεκριμένο θέμα το νήμα και ας μην το πάμε αλλού, παρ'όλο που τη δυναμώσαμε πολύ ωραία τη συζήτηση.

Edit:
Να πω και για το ΑΡ 15500 μια κουβέντα, ρολογάρα με τα όλα της.
Όμως το 39-άρι μέγεθος είναι το ιδανικό για το Royal Oak, ακριβώς όπως το σχεδίασε ο G. Genta.
To 15500 είναι καλύτερο από το 15400, αλλά είναι μεγάλο, είναι μεγενθυμένο αυτό το ρολόι στα 41 χιλιοστά διάμετρο και νομίζω πως δεν του βγαίνει αρμονικά.

Δεν είναι θέμα να πάει να πάρει κανείς ένα Jumbo (15202) ή ένα 15300. Το 15500 έχει πολλές βελτιώσεις, έχει νέο μηχανισμό, έχει βιδωτή κορώνα, αλλά ρε παιδί μου το 39-άρι μέγεθος είναι αυτό και μόνο για το Royal Oak, πώς να το κάνουμε. Έβαλα μια μέρα στον καρπό μου ένα Jumbo και το design αυτού του ανθρώπου για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι timeless, είναι λες και βάζεις πάνω σου κόσμημα στην κυριολεξία. Από 'κει και πέρα όμως, το να έχουν πάει οι τιμές των ατσάλινων RO στα 40 και 50 χιλιάρικα, όχι. Υπάρχουν και όρια.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2020, 02:27:26 μμ από NavalArchitect »

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 26, 2020, 03:31:41 μμ »
Κωνσταντίνε δεν μας είπες όμως.

Ποιος ήταν τελικά ο "προορισμός"?
Σε ποιο PM Rolex καταστάλαξες?

Πήγα να ανοίξω νήμα αλλά θα γράψω βιβλίο πάλι, και δεν έχει νόημα ακόμη.
Είμαι στη διαδικασία που το ερευνώ το θέμα. Οπότε ας γράψω εδώ κάτι.

Κάνω bid για ένα πολύ σημαντικό project στη δουλειά, κι αν πέσουν υπογραφές τότε θα ήθελα να το γιορτάσω, παρ'όλο που ένα ατσάλινο με καλύπτει 99%.

Μιλάμε είτε για GMT Master II BLRO Meteorite, είτε για DD 40.

H περίπτωση του BLRO είναι ξεκάθαρη, αν το πετύχω μπροστά μου και μου αρέσει το ιδιαίτερο dial που έχει, τότε θα παρθεί μία απόφαση ατάκα κι επί τόπου.
Ως ρολόι το ξέρω, είχα το 16710 (1995) οπότε είναι γνώριμη η εικόνα στον καρπό.

Το Day-Date όμως είναι πιό ολοκληρωμένο ρολόι, είναι το τέρμα του δρόμου (για μη-χειροποίητες επιλογές πάντα).
Είναι ωραίο όταν το φοράς παρ'όλο που δεν έχει το Easylink, είναι πραγματικά ξεχωριστό σαν μοντέλο, είναι εξελιγμένο σε όλα τα σημεία (λ.χ. τα ceramic inserts στο μπρασελέ), δεν έχει επηρεαστεί τόσο πολύ από τη φούσκα της αγοράς που τρώνε στο πρόσωπο όλα τα ατσάλινα της εταιρείας, κλπ.



Για το τί μέταλλο - Η πλατίνα είναι ακριβή, πιό 'κρύα' από τον χρυσό, αλλά και ιδιαίτερα βαριά (έχω δοκιμάσει καινούργιο 36-άρι DD Pt και μου έφυγε κυριολεκτικά ο καρπός προς τα κάτω). Τα γαλάζια dials που βγάζει όμως μόνο στο πλατινένιο είναι ξεχωριστά. Ο κίτρινος χρυσός είναι κλασικό και ωραίο για το χειμώνα μεν, τραβά αχρείαστη προσοχή δε. Άρα εδώ (στο τί μέταλλο) δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Για την επιλογή dial - Το dial έχει σημασία γιατί από την πρώτη μέρα και έως ότου φτάσεις σε βάθος ετών είναι κάτι που το κοιτάς και το χαίρεσαι. Αυτό λέει η εμπειρία όπως και το προσωπικό μου γούστο.

Η Rolex έχει κατά καιρούς κάνει εξαιρετικά και πολύ ξεχωριστά dials για το DD, κι αυτό το καταλαβαίνεις όταν δεις vintage DD (π.χ. του '70 με ένα ωραίο ματ dial). Το ρολόι έχει κάπως αλλάξει, μιας και ο χρυσός τρώγεται με το χρόνο (ειδικά στα παλιά μπρασελέ), αλλά το dial αστράφτει από χάρη, ωριμότητα και ομορφιά.

Οπότε η ερώτηση είναι "...ποιό ή ποιά από τα τωρινά dials της εταιρίας για το DD40 είναι αυτά που σε 10 ή 20 χρόνια από τώρα θα είναι ιδιαίτερα ξεχωριστά;"

To olive green (60th Anniversary) dial στα WG και RG λέγεται πως είναι ιδιαίτερο.
Δεν το έχω δει in real life ακόμη. Νομίζω κάποιο μέλος εδώ το έχει.
Όμως το legibility αυτών των dials είναι ένα θέμα, όπως και για το παραπλήσιο blue Roman dial.

Είχα ένα 116000 Oyster με silver dial κι από τότε που το έδωσα έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να ξαναδώ στον καρπό μου Rolex με silver, salmon ή pink dial. Άστραφτε τις ηλιόλουστες μέρες αυτό το dial. Μιλούν όλοι για Υ.Ω. και για τα δεν 'ξερω κι εγώ τί dials που κάνει η Πατέκ ή ο F.P. Journe, και κανείς δεν αναφέρει πόσο όμορφο και πολύ ωραία φτιαγμένο είναι ένα ανοικτόχρωμο sunburst dial από την Rolex, που μπορείς να το έχεις και σε ένα ατσάλινο DJ... 

Θα τα δω λοιπόν από κοντά όλα. Ακόμη το ψάχνω, κοιτώ τιμές, κλπ. πολύ αναλυτικά.

Συγνώμη αν ξέφυγα από το θέμα του νήματος, αλλά νομίζω έγραψα και 1-2 γενικές παρατηρήσεις μέσα σ'όλα, οπότε ίσως αυτό λίγο ή πολύ επιτρέπεται...

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 26, 2020, 03:47:02 μμ »
Σχετικά με το Blancpain

ποτέ δεν το είχα στο μυαλό μου...
η αλήθεα είναι οτι μέχρι πριν απο 6-7 χρόνια αγνοούσα την ύπαρξη της και εκτος του FF δε μπορω να θυμηθω  κάποιο άλλο μοντελο της εταιρείας
ωραια , 45αρια , χορταστικα , με bezel εντυπωσιακό..αλλα δεν θα με κερδίσουν....


Η επιλογη του 15500 απορρίπτεται λόγω τελικού κόστους
ΑΚΟΜΑ κι ΑΝ καταφέρω να βρω, θεώρω προσωπικά πολλά τα 23.000 (αν το βρω retail , ok?) σε ενα retail....για το way of life μου...

φιλος πεταξε την τρελλη ιδεα για hublot unico...

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 26, 2020, 05:28:32 μμ »
Η Blancpain είναι μια εταιρεία που ούτε εμένα μου γεμιζε το μάτι.

Έχοντας αποκτήσει αρκετά Ρολεξ ένας διευθυντής πωλήσεων μεγάλου καταστήματος στο κέντρο της Αθήνας μου είπε τον Αύγουστο του 2019... Ξέχνα την Ρολεξ. Όλοι παίρνουν Ρολεξ. Όλοι θέλουν Ρολεξ και πλέον τα Ρολεξ έχουν καπέλα που δεν μας αρμόζει να σου χρεωσουμε. Είχες Ρολεξ τα έδωσες προχώρα παρακάτω. Η βασικά κράτα το 126600 διότι φαίνεται ότι αυτό σε κέρδισε. Όσοι γνωρίζουν από ρολόγια εν έτη 2019 δεν αναζητούν ατσάλινα Ρολεξ. Διότι θα πληρώσουν καπέλο για κάτι που δεν δικαιολογεί το προϊόν αλλά η τάση της αγοράς.

Υπάρχουν πολλές εταιρείες που φτιάχνουν εξαιρετικά ρολόγια. Ανώτερα από την Ρολεξ αλλά ο κόσμος δεν γνωρίζει καταλαβαίνει αξιολογεί την αξία ενός μηχανικού ρολογιού.

Έψαξα όπως είπα πολύ. Λόγω ταξιδιών στην Ασία είχα την δυνατότητα να δοκιμάσω ΠΆΡΑ πολλά ρολόγια από 5.000 ευρώ μέχρι 60.000 ευρώ. Τεράστια γκάμα. Από ένα ταπεινό Grand Seiko μέχρι ένα Lange Zeitwerk.

Οταν τα χρήματα αυξάνονται οι επιλογές πολλαπλασιαζονται. Αναφέρομαι πάντα σε τιμές καταλόγου.
Μέχρι τις 15.000 ευρώ η Ρολεξ δεν έχει αντίπαλο.
Μέχρι τις 25.000 ευρώ η VC και η AP δεν έχουν αντίπαλο.
Μέχρι τις 35.000 ευρώ για αυτόν που ξέρει είτε θα πάρει ευγενές μέταλλο είτε θα πάει σε βαριά χαρτιά που πρέπει να γνωρίζεις για να αποκτήσεις πληρώσεις και εκτιμήσεις. Lange, Jageur, Blancpain,

Έχοντας δοκιμάσει πολλά dress ρολόγια Jaguer, Lange, VC, ακόμα και Patek κατέληξα ότι δεν μπορώ να φορέσω dress ρολόι. Όχι τώρα στα 45 μου. Ίσως αργότερα υγεία να έχουμε.

Οταν λοιπόν καταλήξεις ότι θέλεις Sport ρολόι τότε αρχίζει το ενδιαφέρον. Sport ρολόι ίσον Ρολεξ. Τέλος σε όποιον αρέσει. Είναι χρυσός κανόνας ότι τα μοναδικά Sport ρολόγια που το αγοράζεις καινούριο (μιλάω πάντα για τιμές καταλόγου) τα φοράς 2-3 χρονια και τα πουλάς σε ένα μήνα και παίρνεις τα λεφτά σου στο 100% είναι ΜΌΝΟ τα Ρολεξ.

Είχα όμως Ρολεξ και τα έδωσα. Άρα η επιλογή ήταν να παω ένα σκαλί πάνω.
AP 15500 και Nautilus ήταν εκτός λογικής. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί ένα απλά ατσάλινο ρολόι με μια απλή μηχανή έχει 10 και 40 χιλιάδες καπέλο. Βλέπεις το Marketing έχει τεράστια δυναμική.
Να στο θεσω διαφορετικά θα προτιμούσα να έχω 3 Ρολεξ πάρα ενα 15500.

Άρχισα δειλά δειλά να κοιτώ τα ευγενή μέταλλα της Ρολεξ. Όταν έχεις να δώσεις 20.000 για ρολόι αν κάνεις υπομονή και επιμονή θα βρεις και τα 30.000.
Εκεί κατάλαβα την κυριαρχία της εν λόγω εταιρείας. Πριν από 2 χρόνια που όλοι παρακαλαγαν για μια κεραμική Daytona η ένα Pepsi έμπαινες μέσα στον AD έπαιρνες μια χρυσή, λευκό ρύση Daytona και τσίμπαγες και μια έκπτωση. Για όσους ταξίδευαν δεν ήταν δύσκολο να το βρουν και tax free.
Έλα όμως που η τεχνίτη έλλειψη ατσάλινων ρολογιών οδήγησαν την παγκόσμια ζήτηση στα ευγενή μέταλλα. Οι χρυσές daytones, τα λευκό χρυσά GMT έγιναν ανάρπαστα.
Μέσα σε όσα ρολόγια δοκίμασα ξεχώρισα αρκετά άλλα όπως είπα έφευγα. Δεν έπαιρνα κανένα και το βράδυ σκεφτόμουν το ρολόι και τα χρήματα σε μετρητά δίπλα δίπλα.
Εθετα στον εαυτό μου το παρακάτω απλό ερώτημα.
Αν είχες πάνω σε ένα τραπέζι 25.000 ευρώ ή ένα 15500 τι θα έπαιρνες?
Αν είχες πάνω σε ένα τραπέζι 35.000 ευρώ η μία Λευκο Χρυση Daytona με το απίστευτο μπλε καντραν τι θα έπαιρνες?
Αν είχες πάνω σε ένα τραπέζι 22.000 ευρώ η ένα Vacheron Dual time τι θα έπαιρνες?

Το ερώτημα γινόταν ακόμα ποιο δύσκολο όταν έβαζα στην εξίσωση ότι με τα μετρητά θα μπορούσα να πάρω τα αντίστοιχα ατσάλινα της Ρολεξ και να μου μείνουν στην τσέπη πάνω από τα μισά.
Βλεπεις δεν είναι τυχαίο ότι η κορώνα είναι σημείο αναφοράς.

Απογοητευμένος που απέτυχα να βρω τον συνοδηπορο του SD43 άρχισα να googlaro ποιες είναι οι καλύτερες εταιρείες ρολογιών. Εκεί ξαφνικά ξεφυτρωσε η Blancpain. Την ήξερα μόνο από το παγκόσμιο πρωτάθλημα αυτοκινήτων τουρισμού με τις Lamporghini.

Μπήκα στο σιτε και είδα ρολόγια από 7.000 μέχρι 100.000 και τότε κατάλαβα ότι κάτι ιδιαίτερο έχει.
Οταν δε είδα αυτονομία 5 ημερών μου κέντρισε το ενδιαφέρον.
Η Blancpain έχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι πολύ λίγοι ακόμα και μέσα στο φόρουμ γνωρίζουν που είναι. Διότι είναι εταιρεία που δεν πουλάει στην Ελλάδα.

Οταν όμως πας προς Ασία βλέπεις κάτι μπουτίκ που είναι 3 φορές το μέγεθος της Ρολεξ και εκεί αναρωτιέσαι γιατί.
Γιατί στην Σανγκάη η μπούτικ της Blancpain είναι στο μέγεθος της Vacheron, της Patek, της Lange?

Σε ένα ταξίδι μου λοιπόν δοκίμασα το fifthy fathoms. Τιτάνιο, μπλε κάντραν και bezel που τα κεραμικά της Ρολεξ μοιάζουν σαν κακοτεχνια. Με εντυπωσίασε αλλά δεν το πήρα. Έφυγα.

Στο επόμενο ταξίδι μου αφιέρωσα ένα απόγευμα και δοκίμασα πάνω από 20 ρολόγια. Όταν είσαι στην Ασία μπορείς να δεις, δοκιμάσεις άνετα ότι ρολόι γουστάρεις. Όταν δε σε δουν να φοράς ατσάλινο Ρολεξ ανεβαίνεις κατηγορία. Μπήκα σε αρκετές μπουτίκ ΥΩ και οι πωλητές κοιτούσαν το SD43 ενώ εγώ ρολόγια τετραπλάσιας αξίας.

Κάθε φορά που δοκίμαζα ένα ρολόι το συγκρινα με το FF. Βλέπεις το είχε η μπουτίκ μέσα στο εμπορικό κέντρο και πήγαινα άνετα από την μία μπουτίκ στην άλλη. Όταν κατέληξα ότι το θέλω έφυγα διότι το άγχος της επιλογής δεν βοηθάει. Ήξερα ότι θα το ξαναβρώ μπροστά μου διότι δεν μιλάμε για limited ρολόι ούτε για καπέλα.

Έτσι λοιπόν σε ένα transit το είδα ξανά γελασα και το πήρα έχοντας κάνει ίσως την ποιο ολοκληρωμένη αγορά μου. Όταν ανέβασα φώτο μου είπαν όσοι γνωρίζουν παραπάνω από εμένα ότι πρόκειται για ένα ρολόι με μεγάλη ιστορία.

Μέχρι το επόμενο υγεία να έχουμε.





Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 26, 2020, 06:07:02 μμ »
Νίκο, το είδα μερικά ποστ πιο πάνω το ρολόι σου. Χάρμα! Μου αρέσει που πρόκειται για ώριμη και όχι παρορμητική αγορά, γιατί έτσι η αξία της (ουχί η τιμή της) ενισχύεται. Να το φοράς με υγεία και να το χαίρεσαι.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 26, 2020, 06:54:55 μμ »
Χάρη σε ευχαριστώ πολύ. Δεν θέλω να χαλάσω το νήμα αλλά μέσα από το φόρουμ και τις συμβουλές κάποιων μελών (είσαι ένας από αυτούς) έμαθα να επιλέγω αντί να μου επιβάλλεται κάτι από τους νόμους της αγοράς.

Μου είχες γράψει πριν από 4 χρόνια σε ένα νήμα επιλογής Ρολεξ πήγαινε φόρεσε τα, βγάλε τα φωτογραφίες και φύγε. Μετά από 5 ημέρες ξανασκέψου το.

Μια από τις ποιο απλές και ολοκληρωμένες συμβουλές.

Ας εστιάσουμε όμως στο αρχικό θέμα. Φίλε Παναγιωτη αν έχεις φορέσει τον μικρό πρίγκιπα και τον σκέφτεσαι μην τον παρατήσεις ότι και να λέμε εμείς.
Δώσε λίγο χρόνο και όταν γυρίσουμε στην κανονικότητα ένα ταξίδι μπορεί να συνδιαστει με την απόκτηση ενός ρολογιού.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 26, 2020, 07:37:58 μμ »
Παιδιά δεν τον παράτησα

Έστειλα σήμερα ένα ευγενικό email οπού τους είπα ότι στην παρούσα φάση δεν ενδιαφέρομαι λόγω των συνθηκών (covid κτλ) οτι θα ψάξω για καλύτερη τιμή σε άλλες πλατφόρμες (rolexforums, chrono24 κτλ) και ότι τουλάχιστον παρέπεμψα σε αυτούς ένα μέλος της οικογένειάς μου και πήρε το συγκεκριμένο ρολόι και αυτό είναι μια καλή αρχή


Πρακτικά στήνω καρτέρι, ανοίγω τη βεντάλια με τις επιλογές και σε άλλες εταιρείες και με τα λεφτά στο χέρι περιμένω να ανοίξουν τα καταστήματα και να αρχίσω τις βόλτες

Εν τω μεταξύ κανείς δε σχολίασε την επιλογή για hublot unico...
Κατάλαβα....

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 26, 2020, 08:15:49 μμ »
Παιδιά δεν τον παράτησα

Έστειλα σήμερα ένα ευγενικό email οπού τους είπα ότι στην παρούσα φάση δεν ενδιαφέρομαι λόγω των συνθηκών (covid κτλ) οτι θα ψάξω για καλύτερη τιμή σε άλλες πλατφόρμες (rolexforums, chrono24 κτλ) και ότι τουλάχιστον παρέπεμψα σε αυτούς ένα μέλος της οικογένειάς μου και πήρε το συγκεκριμένο ρολόι και αυτό είναι μια καλή αρχή


Πρακτικά στήνω καρτέρι, ανοίγω τη βεντάλια με τις επιλογές και σε άλλες εταιρείες και με τα λεφτά στο χέρι περιμένω να ανοίξουν τα καταστήματα και να αρχίσω τις βόλτες

Εν τω μεταξύ κανείς δε σχολίασε την επιλογή για hublot unico...
Κατάλαβα....

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Χαχαχα απο Hublot δες το classic fusion πολυ καλοο αν και απο μηχανη πασχει...

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 30, 2020, 05:51:05 μμ »
Επειδη ανεφερες το bluesy, θα σου πρότεινα να δεις και το twotone Root Beer gmt 126711 CHNR!


Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 30, 2020, 06:27:27 μμ »
στο μυαλο μου είσαι;;;  :D

εδω και 3 ημέρες αυτο κοιτάζω και προσανατολίζομαι μαλλον προς τα εκει...


Επειδη ανεφερες το bluesy, θα σου πρότεινα να δεις και το twotone Root Beer gmt 126711 CHNR!



Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 30, 2020, 10:07:16 μμ »
στο μυαλο μου είσαι;;;  :D

εδω και 3 ημέρες αυτο κοιτάζω και προσανατολίζομαι μαλλον προς τα εκει...

Μεγεια! Πολυ ωραια επιλογη!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 06, 2020, 04:45:01 μμ »
για την ιστορία

τελικα προσανατολίζομαι σε 116613LB ή σε GMT-Master II 126711 EveroseGold Steel Rolesor RootBeer

περιμένω να ανοίξουν τα καταστήματα και επισήμως για να δω τι θα βρω και πόσο....

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 19, 2020, 02:51:48 μμ »
Kαι καλά κάνεις.
Mε το καλό να πάρεις ό,τι σου αρέσει περισσότερο.
Nα το φοράς και να το χα'ιρεσαι.

Oποιο από τα δύο παραπάνω, κατά την ταπεινή μου γνώμη, και πιό γερό ως ρολόι είναι, και πιό versatile, και πολύ καλύτερη μεταπωλητική αξία θα έχει σε σχέση με το IWC.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 11:12:53 μμ »
Για να μην ανοίγω νεο thread...

Επανέρχομαι μετά απο 6 μήνες και κατι ψιλά..

Απο τότε έχουν προστεθεί στη συλλογή μου ένα Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver και ενα Rolex GMT-Master II  Everose Rolesor

Ολο αυτό το διάστημα η αλήθεια είναι οτι πάντα έψαχνα για μια "τίμια" τιμη (sic) για το IWC Big Pilot Petit Prince IW500908

Μάταια..χωρίς αποτέλεσμα...τουλάχιστον οχι εντός Ευρώπης...
και λέω εντός Ευρώπης γιατι βρήκα δύο παλιές αγγελίες στο rolexforum με 7950$ και 9800$ του 2019 και 2020 ....(6600 και 8200 euro αντιστοιχα)

Στο ιδιο διάστημα...4 ρολογια στην Αγγλια --> ολα στα 12500 ευρω και ενα στο chrono24 απο ιδιωτη πωλητη παλι στα 12500 ευρω

μιλάμε για κομματια του 2015+2016 μεταχειρισμενα και οχι ΝΟS

Ίσχυαν αυτά την τελευταία φορα που πόσταρα εδω;;
πάνω-κάτω ναι;;

τοτε γιατι μας πρήζεις ρε χριστιανέ;;

γιατι αυτη η φορά ΙΣΩΣ να είναι και η τελευταία ευκαιρία...

απο 1η Ιανουαρίου 2021 η Αγγλία βγαινει και επισημως απο την ΕΕ με συνέπεια οτιδήποτε έρχεται  Ελλάδα περνάει απο τελωνει , τρωει δασμους , κερατα , φορους , τελη κτλ κτλ ...
αρα αν ειναι να γινει κάτι , θα πρέπει να γίνει τώρα....

Η τελικη τιμη που μου δινουν είναι 9500 λίρες..κοβουν περιπου 1000 λιρες....δηλαδη 10600 ευρω..
μιλαμε για ρολοι που οταν κυκλοφορησε (σε 1000 κομματια και αν δεν κάνω λάθος μονο σε boutique) είχε retail 14200 euro

το μεγάλο μου θέμα είναι αν πληρώνω στην περίπτωση αυτη κερατιάτικα (για να μην πω κάτι βαρυτερο σε  ****ατικα)

ΟΚ...το ψάχνω καιρό...κατι σαν holy grail...αλλά...10600 για IWC 5ετίας;;;;
δηλαδή σε 5 χρόνια έχασε μόνο το 25% της αξίας του;; (και αυτο με παζάρι)

καποιος γνωστης της IWC να μου πει πως διάολο κινουνται αυτα τα "συλλεκτικά";;;

ρολοι που την ιδια στιγμη στην αλλη πλευρα του Ατλαντικου πουληθηκε περσι 6600 ευρω

ΟΚ...όλοι μας βγάζουμε γούστα..προφανώς...
αλλα μήπως στην περίπτωση αυτη η τιμη που μου ζητάνε (και παντα ζητούσαν) ειναι εξωπραγματική;;;
μήπως βρίσκομαι ενα βημα πριν με πιάσουν κοροιδο;;

ή απλα οι αγάπες πληρωνονται και είχα καλομάθει να βρίσκω τα ρολόγια που θέλω σε νορμαλ τιμές και τωρα μου κακοφαίνεται;;;


Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 26, 2020, 12:20:16 πμ »
Από μένα Πανο οχι. Πρώτον πολλά λεφτά.  Δεύτερον υπάρχει κίνδυνος πατάτας....τρίτον έχεις ήδη δύο ποιο ωραια !!

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk