Αποστολέας Θέμα: Γνωρίζετε κάτι για αυτή τη μάρκα (vintage ρολόι).  (Αναγνώστηκε 830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Γνωρίζετε κάτι για αυτή τη μάρκα (vintage ρολόι).
« στις: Δεκέμβριος 17, 2019, 05:11:36 μμ »
Καλησπέρα σας.

Μου έδωσαν αυτό το ρολόι, το οποίο είναι όμορφο, 34mm, μάλλον από 70's (?) και έχει κάπως μοντέρνους (για vintage ρολόι) αραβικούς αριθμούς. Το καντράν του είναι αυτό που τραβάει το βλέμμα, με αυτό τον υπέροχο χρωματισμό. Έχει γίνει και service, και αλλαγή τζαμιού πρόσφατα, όπως μου είπαν.

Το κούρδισα και το ρύθμισα χθες 6 η ώρα το απόγευμα, το φόρεσα και λίγες ώρες, και σήμερα 4.30 το απόγευμα είχε πάρει λιγότερα από 15 sec. Πολύ καλά για vintage κομμάτι, ενώ και η αίσθηση κουρδίσματος είναι καλή.

Το ρολόι έχει πίσω βιδωτό καπάκι, δε το άνοιξα να δω τη μηχανή ακόμα. Στο καπάκι πίσω γράφει antimagnetic stainless steel back. Μπροστά στο καντράν γράφει τη μάρκα που βλέπετε, antimagnetique, antishock, 17 rubis.
Ταυτόχρονα με το να μοιραστώ λοιπόν μαζί σας το καινούριο αυτό απόκτημά μου, ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω.

1) Γνωρίζετε κάτι για αυτή τη μάρκα? Δε μπόρεσα να βρω πληροφορίες στο διαδίκτυο, που το έψαξα λίγο.

2) Το μόνο θεματάκι που έχει (μαζί με τα όποια σημάδια λόγω παλαιότητας), είναι ότι κουνάει λίγο το σύνολο καντράν-κορώνα κτλ και κάνει θόρυβο με την κίνηση. Αυτό κάποιος ρολογάς το φτιάχνει, ή είναι συνηθισμένο για vintage και το αφήνει κάποιος έτσι?