Αποστολέας Θέμα: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;  (Αναγνώστηκε 38528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 11:32:29 πμ »
Φαγουρίζομαι τώρα τελευταία μία λίγο πιο "σοβαρή" αγορά από τις τελευταίες μου, ψάχνω για κανένα καλούτσικο ρολόι μερικών εκατοντάδων ευρώ. Βρήκα αυτό της φωτογραφίας στο ebay και ψήνομαι ελαφρώς.
Με προβληματίζει όμως ο Kinetic και τα προβλήματα που διάβασα ότι έχει. Διάβασα και εδώ και αλλού ότι σε μερικά χρόνια οι capacitors χρειάζονται αλλαγή και ότι η αλλαγή  γίνεται σε περιορισμένα κέντρα service.
Συνεχίζουν να ισχύουν αυτά ή ήταν νεανικά προβλήματα της τεχνολογίας; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 01:08:20 μμ »
Οσο το φορας κανενα προβλημα,ιδιαιτερα οι πιο νεοι kinetic εχουν μεγαλη αυτονομια >6 μηνες.Η αλλαγη capacitor δεν ειναι ετσι κι αλλιως κατι σπουδαιο,τους βρισκεις και στο ebay πλεον φθηνα.Αν καποιος ειναι και λιγο επιδεξιος και ξερει ν ανοιγει ρολοι,μπορει να το κανει ακομη και μονος του.
Εχω ενα καταδυτικο κινετικ πολυ καιρο και ειμαι ευχαριστημενος,πολυ αξιοπιστο-ακριβεστατο,και η κινηση του ροτορα σου δινει την ψευδαισθηση του αυτοματου,μονο που ειναι καπως τραχεια... ;)

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 06:01:52 μμ »
Και αν δεν το φοράω;
Υπάρχει με λίγα λόγια καμμιά περίπτωση να χάνει την αποδοτικότητα του ο capacitor, αν μείνει πολύ καιρό αφόρτιστος ή οτιδήποτε τέτοιο παρόμοιο;

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 07:08:10 μμ »
Αν δεν το φορας καθολου και σταματησει το ρολοι ναι,αρχιζει να χανει την αποδοση,και αν συνεχιστει δεν κραταει πλεον φορτιση παρα για 1-2 μερες και μετα σταματαει.Ξαναλεω ομως οτι τα πιο νεα μοντελα εχουν μεγαλη αυτονομια,ενω υπαρχουν και τα auto relay που σταματουν να δουλευουν οταν δεν φοριουνται,και οταν ξαναφορεθουν επανερχονται αυτοματα στη σωστη ωρα,επιτυγχανοντας ετσι ακομη μεγαλυτερη αυτονομια.
Στο βιβλιαρακι οδηγιων που εχω,η Seiko συνιστα 8ωρες να το φορας ημερησιως για να παραμενει καλα φορτισμενο.Απ την αλλη,γι αυτους που εχουν πολλα κινετικ υπαρχουν και τα kinetic charger(κι αυτα πωλουνται στο ebay) που φορτιζουν το ρολοι αποτελεσματικα.Νομιζω ομως πως αν εχεις μονο ενα δεν αποτελει προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 08:10:09 μμ »
Ευχαριστώ για  τις πληροφορίες!
Γενικά δεν μου αρέσει η όλη κατάσταση όπως τα λες, πολύ ευπαθής μου φαίνεται ο μηχανισμός. Τα auto relay όντως λύνουν το πρόβλημα, αλλά είναι παρνάκριβα και πάλι σου μένει το ψυχολογικό "άντε να το φορτίσω, μην και αδυνατίσει ο συσσωρευτής".
Τί να πω, θα συνεχίσω να το ψάχνω.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 08:10:20 μμ »
εαν εχει καιρο να φορτιστει οι γνωστες προτεινουν την πρωτη φορτιση στον ηλιο,επισης καλο ειναι να μην μπαινει σε συρταρια η γενικα μερη χωρις καθολου φως οταν δεν φοριεται,ναι η τεχνολογια εχει κανει αλματα αλλα και αυτο το συστημα καποια στιγμη θελει αλλαγη.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 10:02:59 μμ »
εαν εχει καιρο να φορτιστει οι γνωστες προτεινουν την πρωτη φορτιση στον ηλιο,επισης καλο ειναι να μην μπαινει σε συρταρια η γενικα μερη χωρις καθολου φως οταν δεν φοριεται,ναι η τεχνολογια εχει κανει αλματα αλλα και αυτο το συστημα καποια στιγμη θελει αλλαγη.

Σωστα αυτα που λες george,αλλα για τα eco drive,την αλλη ιαπωνικη τεχνολογια που κι αυτη θεωρητικα δεν απαιτει αλλαγη μπαταριας.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 10:22:36 μμ »
Σωστα αυτα που λες george,αλλα για τα eco drive,την αλλη ιαπωνικη τεχνολογια που κι αυτη θεωρητικα δεν απαιτει αλλαγη μπαταριας.
:datz: :mg:


ναι,σε λαθος θεμα απαντησα,σωστος

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 08:51:58 μμ »
Εγώ που έχω ένα Sportura Auto Relay Kinetic εδώ και 5+χρόνια (αυτονομία 4 ημέρες) δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα!
Όντως σου δίνει την ψευδαίσθηση ότι είναι αυτόματο!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 01, 2010, 09:58:06 μμ »
Hθελα να ρωτησω με τη σειρα μου αν οι μηχανισμοι kinetic ειναι το ιδιο ευκολα επισκευασιμοι σε περιπτωση βλαβης η συντηρησης οσο ενα μηχανικο ρολοι....
Για παραδειγμα ενα seiko kinetic ειναι το ιδιο αξιοπιστο και θα μου κρατησει μακροπροθεσμα οσο ενα monster με κλασικο αυτοματο μηχανισμο..???
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος kostas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 359
  • Παρανέστι
    • Προφίλ
    • IMAGESHACK
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 01, 2010, 10:35:40 μμ »
Hθελα να ρωτησω με τη σειρα μου αν οι μηχανισμοι kinetic ειναι το ιδιο ευκολα επισκευασιμοι σε περιπτωση βλαβης η συντηρησης οσο ενα μηχανικο ρολοι....
Για παραδειγμα ενα seiko kinetic ειναι το ιδιο αξιοπιστο και θα μου κρατησει μακροπροθεσμα οσο ενα monster με κλασικο αυτοματο μηχανισμο..???

όλα εξαρτώνται από την υποστήριξη της εταιρίας στο προϊόν της.
νομίζω πάντως πως είναι σχεδόν αδύνατον να έχεις ένα ρολόι ηλεκτρονικό για 50 χρόνια δίχως να χρειαστείς έστω και κάποιο κοινό ανταλλακτικό.
Δύσκολο χόμπι τα ρολόγια.....

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 28, 2010, 06:31:14 μμ »
όλα εξαρτώνται από την υποστήριξη της εταιρίας στο προϊόν της.
νομίζω πάντως πως είναι σχεδόν αδύνατον να έχεις ένα ρολόι ηλεκτρονικό για 50 χρόνια δίχως να χρειαστείς έστω και κάποιο κοινό ανταλλακτικό.


εχω την εντυπωση παιδια οτι ισως χρειαστει να αντικατασταθει ο capacitor του seiko αλλα και αυτο δεν ειναι κατι το οποιο θα πρεπει να ανησυχει τον ιδιοκτητη ενος seiko. θα χρειαστει χρονια για να παθει κατι. οι capacitors καινουργιας γενιας ειναι πολυ καλοι

Αποσυνδεδεμένος sin_after_sin

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 02:27:48 πμ »
εχω ενα seiko kinetic απ το 2000,μολις φετος το καλοκαιρι χρειαστηκε αλλαγη ο capacitor.Σκυλι μαυρο..

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 01:18:18 μμ »
εχω ενα seiko kinetic απ το 2000,μολις φετος το καλοκαιρι χρειαστηκε αλλαγη ο capacitor.Σκυλι μαυρο..
:up: :up:

Αποσυνδεδεμένος oew

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2011, 05:01:04 μμ »
Καλησπερα και καλως σας βρηκα  :)


θυμαμαι τα σεικο απο μικρο παιδι
ο πατερας μου ειχε ενα το οποιο δουλευε με την κινηση του χεριου
( απο δεκαετεια 80 το οποιο δεν ξερω που βρισκεται  :(


και σκεφτομαι να παρω και εγω ενα τωρα
αλλα το να δωσεις 800 - 1100 ευρω για ενα ρολοι σε αυτες τις δυσκολες μερες ειναι
πολλα τα  χρηματα  οποτε θα ηθελα την γνωμη σας οταν μαλιστα ακουγονται διαφορα
για τους kinetics

1)θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται τελικα με το προβλημα που ολοι λενε
εχει διορθωθει στα νεα μοντελα??

2) το ρολοι θα φορειται καθημερινα
μερα νυχτα μηπως αυτο θα επηρεασει τους capacitors περισοτερο?

3) αναμεσα σε σειρα sportura και velatura τι προτεινετε??

4) γνωριζει καποιος γνωστης ποια η διαφορα στην σειρα sportura - velatura

και αναμεσα στα μοντελα τι θα προτεινατε

http://www.seikowatches.com/products/velatura/kinetic_dd/srh005p1.html

http://www.seikowatches.com/products/sportura/kinetic_dd/srg005p1.html

ευχαριστω


Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 05, 2011, 05:08:21 μμ »
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Ο πατέρας σου φορούσε αυτόματο ρολόι, δηλαδή μηχανικό, και όχι kinetic δηλαδή quartz.
Όχι ότι τα kinetic δεν είναι καλά, αλλά είναι τελείως διαφορετικό πράγμα. Μεταξύ των δύο που έχεις δει μπορείς άφοβα να διαλέξεις όποιο σου αρέσει περισσότερο, είναι πολύ καλά ρολόγια και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Φιλικά,

Θοδωρής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος oew

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 05, 2011, 05:19:57 μμ »
θοδωρε ευχαριστω για την απαντηση σου

οντως δεν υπηρχαν kinetics τοτε
απλα τα automatics τις σεικο λενε ολοι οτι χανουν και απο 2 γνωστους που εχω
ολοι λενε οτι οσο πιο πολυ το κουρδιζεις ( κουνας το ρολοι )
τοσο περισοτερο χανει ( παει πιο γρηγορα αναφερωμαι παντα στα σεικο 5 )

για αυτο και σκεφτομαι κινετικς
αλλα και 1000ευρω για ενα ρολοι το οποιο μπορει να παρουσιασει προβλημα
το σκεφτομαι να σου πω την αληθεια
για αυτο και ανοιξα και αλλα θεματα μεσα στο φορουμ

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 05, 2011, 07:28:35 μμ »
...απλα τα automatics τις σεικο λενε ολοι οτι χανουν...

Όλα τα αυτόματα (από το φτηνότερο μέχρι το ακριβότερο) χάνουν ή/και κερδίζουν


Παράθεση
...και απο 2 γνωστους που εχω ολοι λενε οτι οσο πιο πολυ το κουρδιζεις (κουνας το ρολοι) τοσο περισοτερο χανει (παει πιο γρηγορα αναφερωμαι παντα στα σεικο 5)...

Δε νομίζω  ???

Αποσυνδεδεμένος slaughterer

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 09:54:17 μμ »
για αυτο και σκεφτομαι κινετικς
αλλα και 1000ευρω για ενα ρολοι το οποιο μπορει να παρουσιασει προβλημα
το σκεφτομαι να σου πω την αληθεια

Καλησπέρα φίλε μ!Μάλλον μπορώ να σε βοηθήσω!Έχω ένα seiko premier απο το 2007,πριν 2 μήνες αγόρασα το Ω seamaster 600m.
Όλα μα όλα τα αυτόματα έχουν ένα θέμα με την ακρίβεια (είτε λίγο μπροστά είτε λίγο πίσω),το καλό είναι οτι η εταιρεία δίνει μια απόκλιση της τάξης των 8-10 δευτερολέπτων αν 24ωρω απο την άλλη το seiko και κάτω έχει πέσει (όχι 1 φορά) και έχει χτυπηθεί και δεν έκανε ποτέ μα ποτέ "κιχ"!Απλά το αυτόματο έχει άλλη χάρη....
Οτι χρειαστείς στη διάθεση σ.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Τελικά τί κάνουν οι kinetic;
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 05:04:28 πμ »
Μιά χαρά είναι τα direct drive, καθώς συνδυάζουν πλεονεκτήματα κι από τους δύο κόσμους, με βασικότερο το κούρδισμα και με το χέρι. Εξαιρετική επιλογή αν το χρησιμοποιείς συχνά (έχει αυτονομία ένα μήνα, όταν το έχεις παροπλισμένο να το κουρδίζεις βλέποντας και το power reserve).
Θα έλεγα να ρίξεις μιά ματιά και στην γκάμα Premier Kinetic direct drive, τα βλέπω και λίγο πιο sic από τις άλλες σειρές, χωρίς να χάνουν και τον σπορτίφ χαρακτήρα...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!