Αποστολέας Θέμα: FORTIS  (Αναγνώστηκε 414985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 10, 2008, 11:16:00 μμ »
και συ βρουτε..

να απαντησω,εαν το ομεγα ειχε κρυσταλλο ζαφειρι οπως εχω ηδη αναφερει στα τεστ εσπαγε και κατεστρεφε την μηχανη
εαν ειχε και βιδωτη κορωνα θα ταν δυσκολο στο κουρδισμα μιας και ειναι μηχανικο και ηθελαν προσβαση ευκολη(βαλε και την χρηση γαντιων!)
εαν ειχε και στεφανη θα ηταν συν τα υπολοιπα που ειπες ενα πολυ ωραιο ρολοι για sub ;P

σιγουρα ο καθενας αγοραζει οποιο 8ελει


To moonwatch ειναι σοφα κατασκευασμενο ως εχει,και βεβαια εχει εναν μηχανισμο ο οποιος κοστιζει πολυ περισσοτερο απ τον 7750.
Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι το Fortis αν και φθηνοτερο ρολοι απ το Ω,δεν στερειται ποιοτικων λυσεων και εφαρμογων,και ισως εντελει,χωρις να αποτελει τη σουπερ ευκαιρια,να μην ειναι πια και τοσο υπερτιμημενο.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 10, 2008, 11:28:02 μμ »
To moonwatch ειναι σοφα κατασκευασμενο ως εχει,και βεβαια εχει εναν μηχανισμο ο οποιος κοστιζει πολυ περισσοτερο απ τον 7750.
Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι το Fortis αν και φθηνοτερο ρολοι απ το Ω,δεν στερειται ποιοτικων λυσεων και εφαρμογων,και ισως εντελει,χωρις να αποτελει τη σουπερ ευκαιρια,να μην ειναι πια και τοσο υπερτιμημενο.

μα εγω δεν θελησα παρα να πω για τα αλλα ρολογια σε σχεση με το φορτις αλλα αφου η κουβεντα πηγε σε μια συγκριση με το ομεγα δεν ειχα παρα να ακολουθησω την κουβεντα σας

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 10, 2008, 11:36:51 μμ »
μα εγω δεν θελησα παρα να πω για τα αλλα ρολογια σε σχεση με το φορτις αλλα αφου η κουβεντα πηγε σε μια συγκριση με το ομεγα δεν ειχα παρα να ακολουθησω την κουβεντα σας


Κατι τετοιο ισως ειναι πιο συγκρισιμο με το Β42?

http://www.sinnwatches.com/proddetail.php?prod=si009&PHPSESSID=9d10c078fe8404529e5d358dc5984e7f

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 10, 2008, 11:50:55 μμ »
ξεκινησα το ολο θεμα  ως εξης ,εαν σημερα που ολοι σχεδον εχουν ποιοτικα ρολογια και μπορουν να βρεθουν σε ακραιες συνθηκες, γιατι η πιστοποιηση πρεπει να αυξανει τοσο την τελικη τιμη?παραδειγμα ,εαν μια μικρη εταιρεια σαν την San Antonio μπορει να τεσταρει τα ρολογια της με μηχανη ετα σε πτησεις πολεμικων αεροσκαφων και να εχει και αυτη καποια πιστοποιητικα διαθετοντας το εν λογω ρολοι στα 450 ευρω,κατα ποσο μπορει αυτο να επιβαρυνει στην τελικη τιμη  ,μηπως ειναι η διαφημιση περισσοτερο?
http://forums.watchuseek.com/showthread.php?p=172372

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 11, 2008, 12:10:03 πμ »
Εν μερει σωστο.
Ομως,η SAWC δεν ειναι Fortis,η τουλαχιστον οχι ακομη.Δεν ειναι μονο η πιστοποιηση που αυξανει την τιμη.Ειναι και το κυρος της μαρκας,η αναγνωρισιμοτητα,ασε που προσωπικα δεν πιστευω οτι ειναι ισαξια σε ποιοτητα.
Ενταξει,value for money εχει η SAWC,και η guinand,μονο αυτο μετραει ομως οταν αγοραζεις ρολοι;
Και για να κλεισω με το θεμα Fortis απο μερους μου,η μαρκα τοποθετειται στα χαμηλομεσαια επιπεδα απο πλευρας τιμης,οπου θα βρεις και την oris,Longines,Sinn και αλλες,με παρομοια περιπου ποιοτητα και τιμολογηση,πολυ απλα.Το να τη συγκρινεις με μαρκες που τοποθετουνται ενα σκαλοπατι πιο κατω,οπως πχ Tissot,Hamilton,guinand και δεκαδες αλλες,την κανει ακριβη,Αν τη συγκρινεις με μεσαια κατηγορια,οπως Ω,Breitling,Bell&Ross, μοιαζει φθηνη,τι πιο απλο.
ΕΤΑ για ολα τα γουστα και πορτοφολια λοιπον... ;)

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 11, 2008, 01:25:52 πμ »
Ενταξει,value for money εχει η SAWC,και η guinand,μονο αυτο μετραει ομως οταν αγοραζεις ρολοι;

Έλα ντε.
Αν μετρούσε μόνο αυτό, πολλοί από μας θα είχαν πολλαπλάσιο αριθμό ρολογιών από αυτά που έχουμε τώρα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 11, 2008, 01:29:19 μμ »
Γιώργο με πολύ εύκολο και απλοϊκό τρόπο βάζεις ταμπέλες και κρίνεις την κοστολόγηση μιας εταιρείας αν είναι "τίμια". Η κοστολόγηση ενός προϊόντος είναι από τα πιο περίπλοκα και δύσκολα πράγματα. Τα ρολόγια που έχουμε αναφέρει σ΄αυτόν τον ιστό τα χαρακτηρίζουν οι τεράστιες διαφορές με μόνο κοινό σημείο την ούγια: 7750.
Κάποιες εταιρείες είναι ίντερνετ, που σημαίνει πως μία κλασσική εταιρεία μπορεί να είναι ακόμη και 100% ακριβότερηγια ιδίων προδιαγραφών ρολόι. Πως; Να σου εξηγήσω: Κόστος λιανικής +50% τουλάχιστον, κόστος αντιπροσώπου +(5-10)%, κόστος μεταφοράς, κόστος τμήματος πωλήσεων, κόστος τεχνικής υποστήριξης, κόστος διαφήμησης και προώθησης.
Κάποιες εταιρείες είναι κλασσικές αλλά φθηνότερες. Εδώ μπορεί να υπάρχει διαφορά στην ποιότητα των υλικών. Πχ. ακρυλικό τζάμι αντί για ζαφείρι, πιο μικρή στεγανοποίηση, πιο φθηνός προμηθευτής κάσας, χαμηλότερης ποιότητας μηχανισμός. Επίσης λιγότερη διαφήμηση. Όμως κάποιες από αυτές βρίσκονται κάτω από την ομπρέλα ενός γκρουπ όπου τους παρέχει μέσα από οικονομίες κλίμακος πολύ φθηνά υλικά και κόστος παραγωγής, πολύ διαφήμηση που όμως είναι γι' αυτούς φθηνή, πολλά σημεία πώλησης και άρα μεγάλες πωλήσεις και πολύ μικρότερο ποσοστό κέρδους. Έτσι δουλεύουν σα σούπερ μάρκετ σε σχέση με τους άλλους που είναι σα μαγαζί λιανικής.
Κάποιες άλλες είναι ακριβότερες γιατί μπορεί να έχουν μεγαλύτερο κόστος παραγωγής, δηλ. μετατροπές, πολύ φινίρισμα,ακριβότερα υλικά κλπ. Επίσης μεγαλύτερο κόστος προώθησης και διαφήμησης. Επίσης μπορεί να πληρώνεις περισσότερο "αέρα", δηλ. πρεστίζ, αναγνωρισημότητα ή βεβαίως μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους.
Σε ένα ρολόι κάποια πράγματα  φαίνονται και κάποια όχι.
Πράγματι μπορείς να λες πως κάτι είναι φθηνό ή ακριβό με απόλυτα νούμερα δηλ. κάτι που κάνει 100 είναι πιο ακριβό από το άλλο που κάνει 90, αλλά αν μένεις μόνο εκεί, τότε λες τη μισή αλήθεια.

Όσο για τη μηχανή το Speedy δεν είπα πως είναι στάσιμη αλλά πως οι αλλαγές που γίνανε της επιτρέπουν να έχει μετα από 5 δεκαετίες αρκετά ανταγωνιστική τιμή. Δεν αναφέρθηκα ποτέ αρνητικά για την αξιοπιστία 321/861/1861 ούτε και του Moonwatch (αν είναι δυνατόν), αλλά για το κόστος τους.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 11, 2008, 02:51:54 μμ »
Γιώργο με πολύ εύκολο και απλοϊκό τρόπο βάζεις ταμπέλες και κρίνεις την κοστολόγηση μιας εταιρείας αν είναι "τίμια". Η κοστολόγηση ενός προϊόντος είναι από τα πιο περίπλοκα και δύσκολα πράγματα. Τα ρολόγια που έχουμε αναφέρει σ΄αυτόν τον ιστό τα χαρακτηρίζουν οι τεράστιες διαφορές με μόνο κοινό σημείο την ούγια: 7750.
Κάποιες εταιρείες είναι ίντερνετ, που σημαίνει πως μία κλασσική εταιρεία μπορεί να είναι ακόμη και 100% ακριβότερηγια ιδίων προδιαγραφών ρολόι. Πως; Να σου εξηγήσω: Κόστος λιανικής +50% τουλάχιστον, κόστος αντιπροσώπου +(5-10)%, κόστος μεταφοράς, κόστος τμήματος πωλήσεων, κόστος τεχνικής υποστήριξης, κόστος διαφήμησης και προώθησης.
Κάποιες εταιρείες είναι κλασσικές αλλά φθηνότερες. Εδώ μπορεί να υπάρχει διαφορά στην ποιότητα των υλικών. Πχ. ακρυλικό τζάμι αντί για ζαφείρι, πιο μικρή στεγανοποίηση, πιο φθηνός προμηθευτής κάσας, χαμηλότερης ποιότητας μηχανισμός. Επίσης λιγότερη διαφήμηση. Όμως κάποιες από αυτές βρίσκονται κάτω από την ομπρέλα ενός γκρουπ όπου τους παρέχει μέσα από οικονομίες κλίμακος πολύ φθηνά υλικά και κόστος παραγωγής, πολύ διαφήμηση που όμως είναι γι' αυτούς φθηνή, πολλά σημεία πώλησης και άρα μεγάλες πωλήσεις και πολύ μικρότερο ποσοστό κέρδους. Έτσι δουλεύουν σα σούπερ μάρκετ σε σχέση με τους άλλους που είναι σα μαγαζί λιανικής.
Κάποιες άλλες είναι ακριβότερες γιατί μπορεί να έχουν μεγαλύτερο κόστος παραγωγής, δηλ. μετατροπές, πολύ φινίρισμα,ακριβότερα υλικά κλπ. Επίσης μεγαλύτερο κόστος προώθησης και διαφήμησης. Επίσης μπορεί να πληρώνεις περισσότερο "αέρα", δηλ. πρεστίζ, αναγνωρισημότητα ή βεβαίως μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους.
Σε ένα ρολόι κάποια πράγματα  φαίνονται και κάποια όχι.
Πράγματι μπορείς να λες πως κάτι είναι φθηνό ή ακριβό με απόλυτα νούμερα δηλ. κάτι που κάνει 100 είναι πιο ακριβό από το άλλο που κάνει 90, αλλά αν μένεις μόνο εκεί, τότε λες τη μισή αλήθεια.

Όσο για τη μηχανή το Speedy δεν είπα πως είναι στάσιμη αλλά πως οι αλλαγές που γίνανε της επιτρέπουν να έχει μετα από 5 δεκαετίες αρκετά ανταγωνιστική τιμή. Δεν αναφέρθηκα ποτέ αρνητικά για την αξιοπιστία 321/861/1861 ούτε και του Moonwatch (αν είναι δυνατόν), αλλά για το κόστος τους.

Φιλικά
Δημήτρης
το ομεγα εχει μικροτερη στεγανοτητα και ακρυλικο τζαμι αλλα αυτα ειναι για λογους προδιαγραφων και τιποτα παραπανω οπως εχουμε αναφερει αλλου.
φινιρισμα και αλλα κοστη του ειδους δεν εχει η φορτις αμα μου λες οτι δεν κανει καποια αλλαγη,δεχομαι και το ειπα ηδη πολλες φορες οτι δεν εχει  να ζηλεψει σε ποιοτητα κατασκευης ,ολες οι εταιρειες ενος επιπεδου  σημερα εχουν τα μηχανηματα και την τεχνολογια που υπαρχει στις μερες μας,ειναι γνωστο αυτο.

μου ανεφερες γιατι εκανα την συγκριση με ρολογια δευτερο χερι!!μα εσυ και πολυ καλα κανεις ,αγορασες κατα καιρους καταπληκτικα vintage/2nd hand ρολογια και ερωτω,εαν ειχες ενα ρολοι με 7750 και ενα vintage που ειχε κατι να πει στα ιδια λεφτα θα αγοραζες το 7750?αμα πχ εγω αυριο βρω ενα σεικο 6139 και μια καινουργια 7750 στα ιδια λεφτα πιο 8α περνα?το σεικο ,εαν εβρισκα ενα σινν 142 λεμανια δευτερο χερι  και ενα νεο σινν 142 με 7750 η φορτις η ...η... θα περνα αυτο που εχει κατι να πει(σε μενα).ειμιουν αναμεσα σε δυο ρολογια στην ιδια τιμη ενα μαρκ ΙΙ ΚΑΙ ενα κλασσικο moon watch ref 3570.xxx στα ιδια σχεδον χρηματα,μιλαω για δευτερο χερι παντα,οπως ηδη ξερεις πηρα το πρωτο.για να κλεινω δεν μπορω να διανοηθω οτι εσυ με πειρα και αγορες vintage ρολογιων δεν θα εκανες το ιδιο με μενα !
εγω πολυ απλα πιστευω οτι η φορτις δινει μεγαλο βαρος στην διαφημιση αρα και τα πιο πολλα χρηματα εκει.και αλλες κανουν απλα λιγο πιο χαλαρα γιατι η διαφημιστικες καμπανιες απαιτουν μεγαλα χρηματικα ποσα που βαρυνουν το τελικο προιον αναλογα με την διαφημιση που κανει καθε εταιρεια.


απανταω ενα ενα ,ολο κατι θα μου ξεφυγει(συγνωμη),λες καποια πραγματα φαινονται και καποια οχι ,εταιρειες μεσαιου μεγεθους δειχνουν και αυτα που δεν φαινονται πιστευω ,η μονη τους ελπιδα να καταξιωθουν,δε νομιζω η φορτις να θελει κατι να κρυψει εαν κρινω και οσο προβολη γινεται για τις διαστημικες αποστολες και οτι αλλο!πωληση μεσω νετ ,το κοστος να ειναι παραπανω το πολυ 40%(απο μαγαζι,η αναφορα μου εγινε απο τον αντιπροσωπο εδω της sinn) αλλα και παλι οπως ειπα ειμαι ο καταναλωτης και επιλεγω το προιον οπου με συμφερει(κοιτα πως ερχονται τα σεικο απο ασια!),ειτε απο νετ η μαγαζι ,δεν ειμαστε μετοχοι σε καμια εταιρεια και τα κακως κειμενα τα σχολιαζω ,θες την λενε φορτις θες σινν η οτι αλλο.

μου λες παλι για την ανταγωνιστικη τιμη της μηχανης του ομεγα!γιατι η 7750 που ειναι πιο φτηνη και εχει βγει σε παρα πολυ περισσοτερα κομματια!35 χρονια η μια ,5ο χρονια η αλλη,πιο φτηνη ειναι η 7750


και αλλοι κανουν διαφημιση και πουλανε αλλαζει το μεγεθος και το ποσο πιστευω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2008, 08:22:38 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 13, 2008, 08:09:21 μμ »
Μπορείτε αν θέλετε να δείτε και το thread του Άρη για το sturmanskie που φορούσε ο Gagarin στην πρώτη τροχιακή πτήση. Καθώς αυτά τα ρολόγια έχουν πολύ χαμηλότερες τιμές από αυτά τα οποία συγκρίνετε, αλλά και είναι πραγματικά space watches, μπορείτε να εξάγετε συμπεράσματα που θα βοηθήσουν την κουβέντα σας!

Γιάννης.
Ναδίρ...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 13, 2008, 10:07:16 μμ »
Πάντως, μετά από σχόλια επί σχολίων και διιστάμενων απόψεων, εγώ προσωπικά έμαθα πολλά.
Ευχαριστώ κύριοι.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 05:13:31 μμ »
καλησπερα σας παλι ;D!βρηκα ενα site ελληνικο,αλλα οι τιμες που εχει για τα fortis μου φαινονται πολυ φτηνες...!ξερει κανεις τι παιζει??
   
   www.watchshop.gr

   φιλικα
   γιωργος

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 05:35:49 μμ »
Γιώργο δεν ξέρω καθόλου. Πάντως έχει φθηνές τιμές, αν και πλην 2 ρολογιών όλα είναι χωρίς μεταλλικό μπρασελέ που θα ανέβαζε τις τιμές.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Dylan Dog

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 07:28:52 μμ »
Μετα απο 3 μηνες το B-42 PILOT PROFESSIONAL CHRONOGRAPH ειναι στο +5 !!!
Αστερι !!!
http://www.fortis-watch.com/imgs/collections/b42/6351011l08_2007.jpg

Αυτο που ειναι ωραιο ειναι η αισθηση απο τον μηχανισμο του με το τρανταγμα .
Μοναδικο προβλημα ειναι οτι καμια φορα κολλαει και δεν αλλαζει ευκολα η ενδειξη της ημερομηνιας οταν παω να την αλλαξω .

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 07:38:31 μμ »
συνήθες φαινόμενο της 7750........συμβαίνει και στις ακριβότερες εκδόσεις,βλ. iwc,franck muller πάντως σπάνια μου έχει τύχει σε Ω!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 09:28:17 μμ »
παντως αν καποιος ξερει για το site που προανεφερα (www.watchshop.gr) ας πει καμια γνωμη.εχει αγορασει κανεις απο εκει?ειναι original?δεν ειναι προτιμοτερο με 500-600 ευρω να αγορασω ενα fortis pilot proffesional gmt απο ενα hamilton air race??καλυτερη μηχανη δεν φοραει το fortis??
συγνωμη αν σας πρηζω ;D ;D

φιλικα
γιωργος
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2008, 09:34:26 μμ από giorgos mg »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 10:38:50 μμ »
Να συμπληρώσω ότι υπάρχουν Ηamilton που δεν φοράνε ΕΤΑ αλλά άλλες μηχανές από το group της ΕΤΑ ...
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά και τίμια ρολόγια.
Για τα Fortis δεν ξέρω αλλά από αυτά τα μοντέλα που έχω δει φοράνε ΕΤΑ .

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Συνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 10:52:40 μμ »
Υποβάλλω τα σέβη μου στην πιο ταιριαστή παρέα μου!


Σχετικά με το watchshop.gr έχω να πω ότι είναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ! Έχω αγοράσει ρολόγια από το εν λόγω κατάστημα και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος, τόσο από τις τιμές, όσο και από το after sales κομμάτι (συνέβησαν και κάποια ατυχήματα...). Ο τύπος είναι εγγύηση!
Κάνε μια επαφή...

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 06:28:29 πμ »
ατυχηματα  ??????τι εννοεις φιλε μου?αν θες γινε πιο συγκεκριμενος.καλημερα  :D

φιλικα
γιωργος

Συνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 02:46:14 μμ »
ατυχήματα της περίπτωσης που ένα tw steel 34 με κρύσταλλο ζαφείρι μου έπεσε τόσο αριστοτεχνικά που εξερράγη στην κυριολεξία το κρύσταλλο! προχώρησε σε άμεση αντικατάσταση καθώς και με ένα λουράκι από το victorinox sealander που έσπασε μου το άλλαξε αμέσως!

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος Pouarw

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 09:06:38 μμ »
Nεο Fortis  στον οριζοντα...

Β-47 Calculator...

Μια ζωη την εχουμε...