Αποστολέας Θέμα: Flyback vs Flyback  (Αναγνώστηκε 7861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

persistance

  • Επισκέπτης
Flyback vs Flyback
« στις: Νοέμβριος 15, 2007, 11:03:32 μμ »
Δεν θέλω πραγματικά να συγκρίνω δυο αγαπημένα ρολόγια της συλλογής μου. Zenith Color Rainbow Flyback vs Panerai Luminor Regatta Flyback είναι απλά ένας τίτλος για τις δυο μεγάλες εταιρίες που με αυτές τις μοναδικές εκδόσεις παίζουν και χαμογελούν με την ιστορία τους. Και οι δυο έχουν βασιστεί σε σπουδαίες μηχανές για να τις μετατρέψουν σε Flyback Chronos και τα έχουν καταφέρει με το καλύτερο τρόπο. Δεν μπορώ να εγκωμιάσω περισσότερο την Zenith Elprimero 405 αλλά δεν υστερεί σε τίποτα μπροστά της η ποιο High End Valjoux που έχω δει μέχρι τώρα με μοναδικό Flyback Complication.

Και τα δυο ρολόγια γυρνούν πίσω το χρόνο στην ιστορία της εταιρίας τους, παίρνουν στοιχεία από παλαιότερα ρολόγια που κατοχύρωσαν το όνομα τους και τα συνδυάζουν με μοντέρνο design και υλικά.

Το Zenith έχει ορισμένα κρυφά και φανερά σημεία που το κάνει αυτό. Τα φανερά είναι ο κλασικός τρόπος γραφής της λέξεις Elprimero και ο σχεδιασμός του καντράν που παραπέμπει στους χρονογράφους του ’60 πριν ακόμα σχεδιαστεί ο Elprimero. Αν κοιτάξει κανείς προσεκτικά το δεξί πολύχρωμο Subdial που καταγράφει τα λεπτά, θα προσέξει τρεις ακτινωτές γραμμές, όπου η πρώτη βρίσκεται στο τρίτο λεπτό, η δεύτερη στο 6ο  και η τρίτη στο 9ο. Αυτές οι γραμμές κάποτε για τους χρονογράφους τις Zenith/ Movado είχαν λειτουργική σημασία. Ο χρονογράφος δε μπορούσε να μηδενιστεί πλήρως όταν ο λεπτοδείκτης βρισκόταν στο πεδίο μεταξύ αυτών των γραμμών. Αυτό φυσικά τώρα πια δεν ισχύει, είναι όμως ένα σχεδιαστικό στοιχείο που θέλησε να κρατήσει η Zenith και ενστικτωδώς να μας παραπέμψει σε κάτι αγαπημένο από παλιά. Δεν είναι τυχαίο που οι ίδιες παραπομπές κρατούνται και στο νέο Zenith Defy Chrono Aero. Μάλιστα το συγκεκριμένο μοντέλο δανείζεται στοιχεία από το Flyback με το πολύχρωμο κύκλο γύρο από το Subdial των λεπτών.

Η Panerai κράτησε και αυτή στοιχεία από τα παλιά στο PAM253 – Flyback. Διατήρησε το υπερβολικά πομπέ κρύσταλλο, τη βασική σχεδίαση της κάσας που θυμίζουν αμέσως το κλασικό μοντέλο 1950 και άλλαξε με όμορφο τρόπο το καντράν – Clous de Paris – και τον χρωματιστό δείκτη του δευτερολέπτου. Με αυτές τις δυο τρανταχτές σχεδιαστικές αλλαγές θέλησε εμφανώς να διαφοροποιηθεί και με το αντίστοιχο Flyback PAM212 που θύμιζε κατά πολύ τα παλιά μοντέλα τις.

Zenith Rainbow Color Flyback
Αριθμος παραγωγης κομματιων: 2000
Μηχανη: Elprimero 405, 31 jewels

Panerai Luminor Regatta Flyback
Αριθμος παραγωγης κομματιων: 500
Μηχανη: OP VI, 31 jewels

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Flyback vs Flyback
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 11:34:53 μμ »
Απλά ακόμη ένα ευχαριστώ.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Flyback vs Flyback
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 09:00:11 πμ »
Πολύ ωραίος σχολιασμός Κωνσταντίνε :up: Θα ήθελα όμως να αναφέρω κάτι ως πρός την έννοια των ενδείξεων 3, 6, 9 του λεπτοδείκτη. Άν και ομολογώ άγνοια για το ελάττωμα των zenith/movado μηχανών, νομίζω πως οι ενδείξεις αυτές είχαν την σημασία χρήσης ραδιοεπικοινωνίας ανά τρίλεπτο παλαιότερα.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Flyback vs Flyback
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 09:51:43 πμ »
Παράθεση από: "stardrive"
Απλά ακόμη ένα ευχαριστώ.


και από εμένα ένα ακόμα ευχαριστώ!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Flyback vs Flyback
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 05:30:50 μμ »
Ωραίο άρθρο, και ωραίο το Zenith El Primero ...  :up:

Ευχαριστώ και εγώ για τα καινούρια "πράγματα" που έμαθα. :)
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Flyback vs Flyback
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 19, 2008, 09:04:31 πμ »
πολύ όμορφα ρολόγια και τα δύο,με πολύ καλούς μηχανισμούς (εντάξει el.primero the best),αλλά και το panerai πολύ εντυπωσιακό.Να τα χαίρεσαι φιλαράκο  :up:
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Flyback vs Flyback
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 19, 2008, 05:45:23 μμ »
Εμένα πάλι μου άρεσε ο τρόπος γραφής του persistance: μεστός αν και λιτός, με "χρώμα" αλλά και μια δόση νοσταλγίας.  :up:
Mακάρι να βλέπαμε (διαβάζαμε) κι άλλους τέτοιους σχολιασμούς πιο συχνά!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Flyback vs Flyback
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 20, 2008, 09:46:39 πμ »
Κώστα πολύ ωραία παρουσίαση και ωραία ρολόγια.
Ειδικά το Rainbow (πολύχρωμη έκδοση) είναι το αγαπημένο μου Zenith. Αν και κατηργημένο μοντέλο εδώ και χρόνια, στην ελληνική αγορά το έχουν ακόμα πανάκριβο (4500-5500Ε)! όταν με λίγα   ;) παραπάνω αποκτάς το καινούριο Defy Chrono Aero.
Η Panerai στα Regatta μοντέλα δεν έχει την κλασσική 10λεπτη ένδειξη  ???

Κώστα για πες μας λίγο για τη λειτουργία του Rainbow. Είναι hacking; Ο λεπτοδείκτης του χρονομέτρου κατά τη διάρκεια της χρονογράφησης κινείται συνεχόμενα ή σταδιακά, δηλ. 2 δεύτερα πριν τη συμπλήρωση του λεπτού; Όταν χρησιμοποιείς το χρονογράφο το ρολόι συνεχίζει να λειτουργεί το ίδιο όπως και χωρίς χρονογράφο, δηλ. να κερδίχει ή να χάνει;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος christos3434

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Flyback vs Flyback
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 04:59:12 μμ »
egv exv to flyback alla oxi to regatta..
exei magales diafores????
'luminor flyback 1950'

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Flyback vs Flyback
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 08:08:24 μμ »
egv exv to flyback alla oxi to regatta..
exei magales diafores????
'luminor flyback 1950'

Οχι χρηση greeklish στις δημοσιευσεις σας, παρακαλω!

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος kosttheos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Flyback vs Flyback
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 02:50:26 μμ »
καλησπερα παιδια νεος στο forum στο panerai η λειτουργεια flyback πως λειτουργει πατωντας το μπουτον στο 4 ενω χρονομετρει αυτος μηδενιζει αυτοματα?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Flyback vs Flyback
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 02:55:36 μμ »
Ακριβώς.

Αποσυνδεδεμένος kosttheos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Flyback vs Flyback
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 03:03:04 μμ »
σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 619
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: Flyback vs Flyback
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 12:47:59 μμ »
παντα zenith el primero για ακριβεια, διαρκεια και αξιοπιστια  ;)
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!