Ψηφοφορία

Ποιό απ'τα 2 θα επιλέγατε?

Submariner
26 (44.1%)
Planet Ocean Cal.8500
33 (55.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 57

Αποστολέας Θέμα: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )  (Αναγνώστηκε 11541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 11:10:57 πμ »
Οι γυναίκες μπορούν να φορέσουν οτιδήποτε. Απο bling Rolex με ρόζ καντράν, μπριγιάν και αηδίες μέχρι και Submariner, ακόμα και Deepsea που θεωρούνται 100% gent's watch. Ομοίως και για την Ω, απο Constellation με μώβ καντράν και μπριγιάν και Ladymatic, έως και το Planet Ocean. ;) Έχω δεί κοπέλα σε καφετέρια, ξανθιά κουκλάρα με μίνι σόρτς να φοράει Overseas. Ποιός θα το φανταζόταν ότι το συγκεκριμένο κορίτσι θα φόραγε Overseas. Εγώ περίμενα ή Follie Follie ή Bling Rolex. Έλα όμως που έπεσα έξω. ;D

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 11:42:13 πμ »
το overseas κανενος ''sponsora'' της κούκλας  θα ηταν ....

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 05:18:20 μμ »
   Μάλλον Δεν θα αγόραζα κανένα από τα 2. Δύσκολα δίνω τόσα λεφτά για ρολόι και ... ειδικά για καταδυτικό. Ίσως θα αγόραζα ευκολότερα άλλα μοντέλα των ίδιων εταιρειών.
   Θεωρώ περισσότερο value for money το PO. Επίσης, χρεώνω αρκετά αρνητικά στο Sub:
- αδιάφορη σχεδίαση
- σχετικά μικρό μέγεθος
- πολυφορεμένο
- πολλές αντιγραφές, επίσημες και μη
- ρίσκο η κατοχή και προβολή του, ειδικά στις μέρες μας

   Όμως, παρά τα παραπάνω, το Sub κουβαλάει αυτή τη γλυκιά λέξη  -Rolex-  που με κερδίζει. Αν προσθέσουμε και την ιστορία ... τότε ξεχωρίζει. Από τη στιγμή που ουσιαστικές διαφορές δεν υπάρχουν στα συγκεκριμένα, κατά φήμη πλέον, καταδυτικά εργαλεία, παραμένω στα τελευταία που ανέφερα και επιλέγω το Sub.
   Οπότε, αν μου χάριζαν ένα από τα δύο (όχι να μου δώσουν στο χέρι τα λεφτά του Sub και να κρατήσω τη διαφορά αγοράζοντας το ΡΟ), θα ζητούσα το Rolex   :)

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 07:07:26 μμ »
Επιμένω στο αντρικό
Τα 40αρια στον 21ο αιώνα είναι για κυρίες

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 01:16:40 πμ »
ΤΟΥΜΠΑΝΟ!!!



:shocked: :shocked: :megaeek: :megaeek: :megaeek: :respect: :respect: :cooler: :cooler: :sex:
Αυτά είναι!!!

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 08:01:07 πμ »
ΤΟΥΜΠΑΝΟ!!!



:shocked: :shocked: :megaeek: :megaeek: :megaeek: :respect: :respect: :cooler: :cooler: :sex:
Αυτά είναι!!!


 
SUPER!!!  :megaeek:   :headbash:   =D>

Αποσυνδεδεμένος Theminio

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:18:46 πμ »
Επιμένω στο αντρικό
Τα 40αρια στον 21ο αιώνα είναι για κυρίες
'
Σεβαστή η άποψη σου, γούστα είναι αυτά, όμως την χρονολογική παράμετρο που βάζεις δεν την κατανοώ. Αυτή η παράμετρος είναι καθαρά θέμα μόδας και αφορά μόνο όσους ασχολούνται με αυτή, άλλωστε το μέγεθος του καρπού του ανθρώπου δεν μεγάλωσε τον τελευταίο αιώνα ούτε η όραση του χειροτέρεψε. Αν στην αισθητική σου το 40αρι σου φαινόταν "σώστο" το 1985 (ως προς τον συσχετισμό διαστάσεων με τον καρπό σου), πως γίνεται να μην σου φαίνεται το 2011? Το μόνο που άλλαξε στο ενδιάμεσο είναι η μόδα.
Εγώ έχω 19cm  καρπό και όσες φορές έχω πάρει ρολόι μεγαλύτερο απο 42mm το έχω σύντομα πουλήσει, γιατί και δεν μου ταιριάζει στο μάτι και με κουράζει στο χέρι (πχ. Breitling Steelfish 44mm, Oris Divers Small Second 46mm, Glycine Combat Auto, VostokEurope Ekranoplan). Εξαίρεση το Oris Diver's Date 44mm, το οποίο όμως λόγω σχεδιασμού κάσας στο bezel είναι 42αρι και στη βάση της κάσας 44αρι. Για να καταλάβεις είχα σκοπό να πάρω το Explorer 2 το 2012, και μόλις έμαθα ότι το θα το κάνουν 42αρι (βέβαια εδώ μέτρησαν και οι πολύ χοντροί δείκτες του καινούριου) πήγα και πήρα την τωρινή έκδοση για να το προλάβω 40αρι.

Για να μήν παρεξηγηθώ, την Ω την έχω σε μεγάλη υπόληψη και το 42αρι ΡΟ που έχω φορέσει μου φαινόταν πολύ καλό σε μέγεθος αν και σίγουρα προτιμώ σαν όγκο/διάμετρο το 41mm Seamaster 300m το οποίο είχα και φορούσα απο το 1996 εώς το 2010. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:32:34 πμ από Theminio »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:45:05 πμ »

άλλωστε το μέγεθος του καρπού του ανθρώπου δεν μεγάλωσε τον τελευταίο αιώνα

Όλα σεβαστά, άλλωστε περί γούστου μιλάμε, αλλά το παραπάνω δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 03:39:47 μμ »
Ω και απο εμενα!

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 07:21:00 μμ »
κΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:05:21 μμ »
:kg: Ω :kg:

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 08:37:49 πμ »
'
Σεβαστή η άποψη σου, γούστα είναι αυτά, όμως την χρονολογική παράμετρο που βάζεις δεν την κατανοώ. Αυτή η παράμετρος είναι καθαρά θέμα μόδας και αφορά μόνο όσους ασχολούνται με αυτή, άλλωστε το μέγεθος του καρπού του ανθρώπου δεν μεγάλωσε τον τελευταίο αιώνα ούτε η όραση του χειροτέρεψε. Αν στην αισθητική σου το 40αρι σου φαινόταν "σώστο" το 1985 (ως προς τον συσχετισμό διαστάσεων με τον καρπό σου), πως γίνεται να μην σου φαίνεται το 2011? Το μόνο που άλλαξε στο ενδιάμεσο είναι η μόδα.
Εγώ έχω 19cm  καρπό και όσες φορές έχω πάρει ρολόι μεγαλύτερο απο 42mm το έχω σύντομα πουλήσει, γιατί και δεν μου ταιριάζει στο μάτι και με κουράζει στο χέρι (πχ. Breitling Steelfish 44mm, Oris Divers Small Second 46mm, Glycine Combat Auto, VostokEurope Ekranoplan). Εξαίρεση το Oris Diver's Date 44mm, το οποίο όμως λόγω σχεδιασμού κάσας στο bezel είναι 42αρι και στη βάση της κάσας 44αρι. Για να καταλάβεις είχα σκοπό να πάρω το Explorer 2 το 2012, και μόλις έμαθα ότι το θα το κάνουν 42αρι (βέβαια εδώ μέτρησαν και οι πολύ χοντροί δείκτες του καινούριου) πήγα και πήρα την τωρινή έκδοση για να το προλάβω 40αρι.

Για να μήν παρεξηγηθώ, την Ω την έχω σε μεγάλη υπόληψη και το 42αρι ΡΟ που έχω φορέσει μου φαινόταν πολύ καλό σε μέγεθος αν και σίγουρα προτιμώ σαν όγκο/διάμετρο το 41mm Seamaster 300m το οποίο είχα και φορούσα απο το 1996 εώς το 2010. 

Η μόδα είναι αρκετή για να αλλάξει τα δεδομένα στην ωρολογοποιία. Αλλιώς θα είχαμε όλοι ρολόγια τσέπης. Εδώ κοτζάμ Rolex με εξασφαλισμένες πωλήσεις και όνομα δεν μπόρεσε να μείνει πίσω από αυτό και έφτιαξε δύο γκουμούτσες που καμία σχέση δεν έχουν με τη φιλοσοφία και το όνομά της. Το deepsea και το YMII.

Ναι το 40αρι σε 19cm καρπό κάποτε ήταν μεγάλο. Τώρα είναι μικρό.
Οι διαστάσεις δεν είναι ποτέ αντικειμενικές.
Είναι θέμα ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ.

Με εκατό ευρώ στην τσέπη στο Ζιμπάμπουε είσαι πλούσιος ενώ στο Παρίσι φτωχός.

Αποσυνδεδεμένος dgl

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 999
    • Προφίλ
Απ: Submariner VS Planet Ocean ( Cal. 8500 )
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 04:46:03 μμ »
και για μενα η πρωτη επιλογη ειναι PO 45. Ειχα στο περελθον και τα δυο διαδοχικα αλλα το ομεγα και λογω μεγεθους καρπου ηταν πιο ομορφο. ( τωρα ειμαι κατοχος ενος fortis b-42 marinemaster ).