Αποστολέας Θέμα: Victorinox Infantry Vintage JUBILEE EDITION  (Αναγνώστηκε 1076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Victorinox Infantry Vintage JUBILEE EDITION
« στις: Νοέμβριος 02, 2012, 05:44:10 μμ »
Φίλοι συνφορουμίτες καλησπέρα σας!
Με αυτή την δημοσίευση θα ήθελα να σας παρουσιάσω ένα εκτενές "test drive" του ρολογιού μου και λέω εκτενές γιατί το έχω πάνω από δύο χρόνια στην κατοχή μου!

Όλα ξεκίνησαν από μια στιγμιαία ματιά σε ένα μαγαζί στην Λισαβόνα το καλοκαίρι του 2010!
Το είδα - μου άρεσε και ..... το πήρα!!!!!!! (Να σημειωθεί ότι πήγαινα για ένα άλλο ρολόι!!).
Μέχρι σήμερα δεν έχω μετανοιώσει καθόλου γι αυτή την "απερισκεψία της στιγμής"!!!!
Το ρολόι είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ και δεν έχω κάτι αρνητικό να αναφέρω στην μέχρι τώρα "συμβίωσή" μας.

Θα ξεκινήσω με κάποιες παλιές φωτογραφίες του για να δείτε πως ήταν και πως δείχνει και με το άλλο λουρί που του έβαλα:

Με το λουράκι το δικό του:














Με το λουρί από τον Γιωρίκα:






Ρολόι στιβαρό και προσεγμένο όπως θα περίμενε κανείς από την Victorinox και μάλιστα σε έκδοση Ιωβηλαίου!!!
Κρύσταλλο ζαφείρι - stainless steel - εγχάρακτο καπάκι πίσω με τα σήματα του Ιωβηλαίου της εταιρίας και τον Ελβετικό σταυρό. Ελβετικός σταυρός εγχάρακτος και στην κορώνα. Κουμπιά χρονογράφου στρογγυλά και προσεγμένα που δουλεύουν άψογα!
Διαστάσεις: 42mm διάμετρος χωρίς την κορώνα - 12mm ύψος και 22άρια lugs:






















Πολύ όμορφο dial και σχήμα κάσας από όπου και να την δεις. Ειδικά η κάσα των "τριών τμημάτων" είναι ΑΨΟΓΗ και δεν μπορεί να αποτυπωθεί εύκολα σε φωτογραφίες:










ΑΡΙΣΤΗ χρονομετρία (+ 6 sec per year). κάτι που ήταν αναμενόμενο άλλωστε με την ETA 251.272 μηχανή που φοράει:




Σαν γενικό συμπέρασμα:
Ένα ρολόι που θα κρατήσει απόλυτα ικανοποιημένο τον κάτοχό του και θα τον συντροφεύει για πολλά χρόνια απροβλημάτιστα.
Ειδικά για κάποιον που δεν έχει την τρέλα με τα μηχανικά ρολόγια θα μπορούσε να είναι και το μοναδικό ρολόι του.
Αν και γνωστός "κουρδιστηράκιας" δεν σκοπεύω να το αποχωριστώ (πως θα μπορούσα άλλωστε έναν κεραυνοβόλο έρωτα να τον δω σε καρπό άλλου!!)

"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: Victorinox Infantry Vintage JUBILEE EDITION
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 10:45:15 μμ »
Μπράβο Χαρίλαε, εύχομαι να σε συντροφεύει και να το χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια ακόμα.

Εντυπωσιάζομαι πραγματικά με ανθρώπους που είναι τόσο ενθουσιασμένοι με τα ρολόγια τους, ειδικά αν αυτά δεν κοστίζουν μερικές χιλιάδες ευρώ.

Παναγιώτης