Αποστολέας Θέμα: Leica  (Αναγνώστηκε 4583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Leica
« στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 04:41:50 πμ »
Μου εκανε εντυπωση η υψηλη τιμη της και θα ηθελα να ρωτησω ,ποια ειναι η "χαρη" αυτου του μοντελου της Leica?







Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Leica
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 09:28:51 πμ »
ιδια "χάρη" που θα είχε ένα μουνγουωτς με μηχανή 321 που θά είχε "αφήσει" την γήϊνη ατμοσφαιρα για λίγο.
Γεμάτο γρατζουνιες στο πλαστικό τζαμάκι με χρόνους σαφώς τρισχειρότερους απο ένα CASIO των 100 euro και με φριχτό σέρβις (μιλώ για Ελλάδα- αποκαλύψεις για την περιπέτεια που πέρασα με το δικο μου μουνγουώτς στα ΠΡΟΣΕΧΩΣ)
ΑΛΛΑ ένα κομμάτι ιστορίας !!
(Υ.Γ. και που να δεις τιμές στις σύγχρονες ψηφιακές ΛΑΪΚΑ)

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Leica
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 09:34:48 πμ »
Είναι ένα κομμάτι ιστορίας σύν ότι προέρχεται από τον Ισραηλίτικο στρατό (να υποθέσω ειδικών προδιαγραφών)
Οσο για την ποιότητα κατασκευής δεν υπάρχουν συγκρίσεις με κανενα μοντέλλο φωτογραφικής μηχανής στο εμπόριο
Ειχα στο παρελθόν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσω κάποιοα μοντέλλα Leika και είδα γιατό τι πρόκειται
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: Leica
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 09:50:20 πμ »
Γιωργο εγω θα ελεγα οτι μαλλον ειναι φνηνη. Μονο οι 9 φακοι και τα φιλτρα που εχει μεσα το πακετο κανουν τοσα!

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 370
    • Προφίλ
Απ: Leica
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 09:51:00 πμ »
Όποιος άγγιξε έστω και λίγο το μαγικό κόσμο της φωτογραφίας, ξέρει τι εστί φακός Leica.
Απλώς ο καλύτερος του εμπορίου και όσο πιο παλιός τόσο πιο καλός  ;D

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Leica
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 10:16:23 πμ »
Στο παρελθον ειχα ακουσει καποια σχολια απο επαγγελματια με αρκετες επαγγελματικες μηχανες  στην κατοχη του για την συγκεκριμενη μαρκα.
Την θεωρουσε φοβερη μαρκα και ηταν ενα απο τα ονειρα του η αποκτηση της.
Εγω δεν ειμαι γνωστης του θεματος αλλα μου εκαναν εντυπωση τα λογια του που τα θυμαμαι ακομα και σημερα μετα απο αρκετα χρονια.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Leica
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 10:22:26 πμ »
στη δεκαετια 70-80,ηταν το ονειρο καθε ενασχολουμενου,πως λεμε σημερα Rolex,ΚΑΜΜΙΑ σχεση,PP και βαλε.

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Leica
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 11:36:51 πμ »
Ο πατερας μου εχει μια παλια ZEISS IKON δεν ξερω ακριβως μοντελο εχει καποια αξια η συγκεκριμενη μαρκα?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Leica
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 11:42:56 πμ »
Η Καρλ Τσάις είναι άλλη μία κορυφαία Γερμανική μάρκα. Δεν είναι όμως Λάικα.

Στις φωτογραφικές μηχανές τα πολλά λεφτά είναι οι φακοί, όχι το σώμα. Κια βλέπω πως ο Ισραηλινός Στρατός διαλέγει το καλύτερο.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Leica
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 11:49:10 πμ »
Ο πατερας μου εχει μια παλια ZEISS IKON δεν ξερω ακριβως μοντελο εχει καποια αξια η συγκεκριμενη μαρκα?
Ανάλογα με το μοντέλλο
Στην Αθήνα υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα δίπλα στην παληά Βουλή που ασχολείται με αντίκες φωτογραφικές μηχανές που μπορεί να σε διαφωτίσει
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος teo66

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Leica
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 12:46:59 μμ »
  Γιώργο καλημέρα.
  Η Leica είναι το ιερό δισκοπότηρο των απανταχού εραστών της φωτογραφίας. Εκτός από την κορυφαία ποιότητα των οπτικών της και το ιστορικό του ονόματός της συμβολίζει τον πάλαι ποτέ παραδοσιακό τρόπο να αποτυπώνεις τη στιγμή με τα απολύτως απαραίτητα φωτογραφικά εργαλεία.Αυτά είναι το κουτί(δηλαδή το σώμα), και ο normal 50mm φακός(χονδρικά ότι βλέπει το ανθρώπινο μάτι).
  Πάνω σε αυτή την θεωρία έχουν στηριχθεί σχολές και απόψεις για την φωτογραφία που συνεχίζουν να υποστηρίζουν ότι ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ είναι ότι βλέπει το ανθρώπινο μάτι. Έτσι υπάρχουν πολλοί και μεγάλοι φωτογράφοι που δουλεύουν με μόνο εφόδιο το σώμα+50mm φακό, αγνοώντας τα micro,macro,zoom κλπ, κλπ.
  Η Leica λοιπόν θεωρείται Η ΜΗΧΑΝΗ που υποστηρίζει αυτή την τεχνοτροπία.(βέβαια αν πάρεις ένα λεύκωμα που ασχολείται ιστορικά με το θέμα φωτογραφία θα δείς ότι ανάμεσα στα 50 τεράστια κλίκ που έμειναν στην ιστορία τα μισά σχεδόν είναι τραβηγμένα μ΄αυτήν την φιολοσοφία.Τώρα άν συμφωνούμε η όχι είναι προσωπική άποψη του καθενός). Άλλωστε πολλές ιαπωνικές εταιρείες ξεκίνησαν την αυτοκρατορία τους μιμούμενοι τα σταθερά της Leica...
  Βέβαια στην πορεία και μετά την επικράτηση των γιαπωνέζων η Leica αναγκάσθηκε να μπεί στο παιχνίδι της αγοράς και να παίξει μπάλα στο γήπεδο τους. Το value for money όμως συνεχίζει να είναι υψηλό και σήμερα λόγω του τρίπτυχου ..ΙΣΤΟΡΙΑ-ΠΟΙΟΤΗΤΑ-ΑΠΟΨΗ...
  Όσον αφορά το συγκεκριμένο πακέτο που έχουμε εδώ νομίζω ότι είναι δίκαιη η τιμολόγησή του αν υπολογίσεις ότι εμπλέκεται και το γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκε από τον Ισραηλινό Στρατό..
  Είναι οπως ακριβώς και με τα ρολόγια, όπου ο καθένας ερμηνεύει την ιστορία της κάθε εταιρείας με το δικό του τρόπο.
  Την ίδια δουλειά άν όχι και καλύτερη μπορεί να σου κάνει μιά DSLR σήμερα με ένα πακέτο οπτικών που δεν θα υπερβεί σε αξία τα 3000 ευρώ.


   Φιλικά  τεο66