Αποστολέας Θέμα: Καταστήματα στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 383633 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #480 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 10:18:17 μμ »
τα μαγαζια γενικα δεν κανουν τιμες σε μετρητ τον τελευταιο καιρο . Αυτο παρατηρησα η ειναι η ιδεα μου . Θελω ενα hamilton pilot H64715885    και κατω απο 600 δε πεφτει κανεις  :-\

Ποια ειναι η αρχικη τιμη του;
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #481 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 10:22:08 μμ »
τα μαγαζια γενικα δεν κανουν τιμες σε μετρητ τον τελευταιο καιρο . Αυτο παρατηρησα η ειναι η ιδεα μου . Θελω ενα hamilton pilot H64715885    και κατω απο 600 δε πεφτει κανεις  :-\
675 ευρω ειναι η αρχικη τιμη του,Σπυρο.
Σε ποια μαγαζια πηγες? Αυτό το ρολοι μπορεις να το παρεις 500 ευρω ανετα,τωρα.
Σου στελνω π.μ το μαγαζι στην Αθηνα.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #482 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 10:38:55 μμ »
675 ευρω ειναι η αρχικη τιμη του,Σπυρο.
Σε ποια μαγαζια πηγες? Αυτό το ρολοι μπορεις να το παρεις 500 ευρω ανετα,τωρα.
Σου στελνω π.μ το μαγαζι στην Αθηνα.

Kαι βεβαια δεν ειναι εκπτωση αυτη,εχεις απολυτο δικιο Χρηστο.Ενα πεντακοσαρικο ειναι καλη τιμη.

Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #483 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 10:51:30 μμ »
να σαι καλα Χρηστο . Κανεις δε πεφτει δυστηχως , ολοι λεν εχει γινει ηδη η εκπτωση . Αυριο θα καλεσω στο μαγαζι αυτο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #484 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 10:53:54 μμ »
να σαι καλα Χρηστο . Κανεις δε πεφτει δυστηχως , ολοι λεν εχει γινει ηδη η εκπτωση . Αυριο θα καλεσω στο μαγαζι αυτο.  ;)

Αν δεν καταφερεις κατι καλυτερο,που δεν το πιστευω,στειλε μου πμ να σου δωσω κι εγω ενα τηλεφωνο
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #485 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 10:57:17 μμ »
να σαι καλα Χρηστο . Κανεις δε πεφτει δυστηχως , ολοι λεν εχει γινει ηδη η εκπτωση . Αυριο θα καλεσω στο μαγαζι αυτο.  ;)
Δεν κανει τιποτα,οπως σου ειπα αυτό το μαγαζι είναι μεσα στα 5 καλυτερα της Αθηνας.
Ότι χρειαστείς μου λες.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #486 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 10:57:24 μμ »
ευχαριστω παιδια το ζαχαρωνω το ατιμο καιρο και ειναι και του μεγεθους μου . ;)

Αποσυνδεδεμένος donpaganistis

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #487 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 09:54:28 πμ »
τα μαγαζια γενικα δεν κανουν τιμες σε μετρητ τον τελευταιο καιρο . Αυτο παρατηρησα η ειναι η ιδεα μου . Θελω ενα hamilton pilot H64715885    και κατω απο 600 δε πεφτει κανεις  :-\


Το ιδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπιζω και εγω, ψαχνοντας γιατο Hamilton Ventura XXL.
Η μεση τιμη σε 3 διαδικτυακα κατασματα (oro, kaloustian, oroloi)  ειναι γυρω στα 870 ευρω.
Η καλυτερη τιμη που πηρα, ποσο λετε να ηταν;
830 ευρω, γιατι οπως ειπαν και εσενα, εχει ηδη γινει εκπτωση στο συγκεκριμενο ρολοι.
Μπορει καποιος να βοηθησει  για το που αλλου μπορω να ψαξω για μια σοβαρη εκπτωση;
Με μια τιμη γυρω στα 600 ευρω ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Δε ζω στην Αθηνα οποτε δεν εχω τη δυνατοτητα επισκεψης σε καποιο καταστημα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #488 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 10:44:40 πμ »

Μπορει καποιος να βοηθησει  για το που αλλου μπορω να ψαξω για μια σοβαρη εκπτωση;
.

θα σου πει ο episkeptis,ξερει αυτος !! ;)

εκτος αν μ αφησει να σου πω εγω
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #489 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 12:55:59 μμ »
Αν σου πουμε εμεις θα μας μαλωσει ο επισκεπτης και θα μας ειρωνευτει οτι κανουμε δημοσιες σχεσεις,οποτε περιμενε π.μ του. Θα σου πει εκεινος. :D  ;)
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #490 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 12:53:08 μμ »
Στα 600 δεν θα το βρεις, γιατί η λιανική είναι κοντά στο χιλιάρικο. Κάπου στα 700 θα είσαι μια χαρά.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος donpaganistis

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #491 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 03:04:05 μμ »
Στα 600 δεν θα το βρεις, γιατί η λιανική είναι κοντά στο χιλιάρικο. Κάπου στα 700 θα είσαι μια χαρά.


Η τιμη, σε οσα καταστηματα προανεφερα, δεν ειναι 1000, αλλα 870 ευρω.
Με ενα 20% φτανω στο 600αρι. Δεν το θεωρειτε λγικο;
Θα το εκτιμουσα αν καποιος γνωριζει, να με ενημερωνε για το που μπορω να ψαξω.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #492 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 03:13:53 μμ »
Τιμή καταλογου υπολόγισε σα βάση για έκπτωση. Οχι ηδη μειωμενη
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #493 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 03:14:30 μμ »
Τα 870 είναι η τιμή πώλησης. Η λιανική είναι 975 ευρώ.
http://www.oroloi.gr/advanced_search_result.php?keywords=Hamilton+Ventura+XXL&x=13&y=14
http://www.rologia-kaloustian.gr/rologia-andrika-el/hamilton-ventura-xxl-elvis-anniversary-h24615331.html
Από τα 975 λοιπόν υπολόγισε ένα 25 με 30%, δηλαδή κάπου στα 700 ευρώ ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #494 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 03:18:26 μμ »
Αν είσαι Αθήνα την τιμή αυτή θα την πετύχεις στα περισσότερα εξουσιοδοτημένα φυσικά καταστήματα που πουλάνε Hamilton. Από τα σάιτ δεν συμφέρει. Αν θέλεις συγκεκριμένο μαγαζί ή μαγαζιά ευχαρίστως να σου προτείνουν τα μέλη με πμ.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος giankot

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #495 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 05:24:41 πμ »
Χαίρετε παιδιά! Είμαι πολύ καινούριο μέλος στο forum (έκανα join σήμερα) και καταρχάς θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την προσπάθεια που έχετε καταβάλει για να δημιουργήσετε και να συντηρήσετε κατι τόσο χρήσιμο.

Μένω στο εξωτερικό εδώ και αρκετά χρόνια και όταν επιστρέψω Ελλάδα φέτος τα Χριστούγεννα, θα ήθελα να αγοράσω ένα ρολόι. Το budget μου είναι περίπου 5,000 - 15,000 Euro και ενδιαφέρομαι πρωτίστως για καινούρια IWC ή Jaeger LeCoultre  ή ελαφρώς μεταχειρισμένα Vacheron Constantin ή Audemars Piguet (ή ακριβότερα IWC ή JCL που βρίσκονται πλέον στο range λόγω παλαιότητας).

Ενώ έχω πολύ καλή ιδέα για τις τιμές στο εξωτερικό (Αμερική, Σιγκαπούρη, Αυστραλία όπου έχω ζήσει), δεν έχω καθόλου γνώση της Ελληνικής αγοράς. Κατά την αποψή σας:

1) Πόσο % είναι μία α) εξαιρετική, β) πολύ καλή, και γ) καλή έκπτωση απο έναν επίσημο αντιπρόσωπο στην Αθήνα? Όταν σε αυτά τα μαγαζιά αποκαλούν κάτι "τελική τιμή", υπάρχει ακόμα περιθώριο διαπραγμάτευσης?
2) Συμφέρει γενικά να πεταχτώ Κρήτη, Ρόδο, ή κάπου αλλού για την αγορά? Δεδομένης της τάξης μεγέθους, ακόμα και 1-1.5% θα μπορύσε να καλύψει τα έξοδα του ταξιδιού
3) Έχετε ακούσει για καλές περιπτώσεις επίσημων αντιπροσώπων (και μη) Αθήνα ή εκτός?
4) Έχετε ακούσει για καλές περιπτώσεις μαγαζιών με μεταχειρισμένα ρολόγια στην τάξη μεγέθους που περιέγραψα?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας. Έψαξα και βρήκα κάποιες πιο παλιές απαντήσεις σε μερικά από αυτά τα θέματα, αλλα δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύουν ακόμα μετά από τόσο καιρό οπότε θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας. Αν κάποιος έχει ερωτήσεις για κάτι σε σχέση με αγορές σε αυτές τις χώρες, μη διστάσετε να ρωτήσετε και μπορεί να ξέρω την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος macedonianGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #496 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 10:42:18 πμ »
Να προσθέσω στην ερώτηση του φιλου giankot, αν υπάρχουν πιο συγκεκριμένες πληροφορίες κυρίως για panerai.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #497 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 01:43:03 μμ »
Καλωσήρθατε στο φόρουμ παιδιά!

Θα προσπαθήσω να απαντήσω επιγραμματικά:

1) Λόγω κρίσης, με τα μετρητά στο χέρι παίρνεις μεγάλες εκπτώσεις γενικά, πάνω από 25%. Πιθανόν όχι στα πιο κεντρικά-κεντρικά  μαγαζιά αλλά λίγο παραπέρα ;-)

2) Όπου δεν παίζει μεγάλη έκπτωση, (συγκεκριμένες μάρκες), συμφέρει Ρόδος (ή και Σαντορίνη νομίζω) λόγω χαμηλότερου ΦΠΑ, σου δίνει περίπου 10% (?) όφελος.

Γιάννης
JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος 80Kostas80

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #498 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 02:29:26 πμ »
Χαίρετε παιδιά! Είμαι πολύ καινούριο μέλος στο forum (έκανα join σήμερα) και καταρχάς θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την προσπάθεια που έχετε καταβάλει για να δημιουργήσετε και να συντηρήσετε κατι τόσο χρήσιμο.

Μένω στο εξωτερικό εδώ και αρκετά χρόνια και όταν επιστρέψω Ελλάδα φέτος τα Χριστούγεννα, θα ήθελα να αγοράσω ένα ρολόι. Το budget μου είναι περίπου 5,000 - 15,000 Euro και ενδιαφέρομαι πρωτίστως για καινούρια IWC ή Jaeger LeCoultre  ή ελαφρώς μεταχειρισμένα Vacheron Constantin ή Audemars Piguet (ή ακριβότερα IWC ή JCL που βρίσκονται πλέον στο range λόγω παλαιότητας).

Ενώ έχω πολύ καλή ιδέα για τις τιμές στο εξωτερικό (Αμερική, Σιγκαπούρη, Αυστραλία όπου έχω ζήσει), δεν έχω καθόλου γνώση της Ελληνικής αγοράς. Κατά την αποψή σας:

1) Πόσο % είναι μία α) εξαιρετική, β) πολύ καλή, και γ) καλή έκπτωση απο έναν επίσημο αντιπρόσωπο στην Αθήνα? Όταν σε αυτά τα μαγαζιά αποκαλούν κάτι "τελική τιμή", υπάρχει ακόμα περιθώριο διαπραγμάτευσης?
2) Συμφέρει γενικά να πεταχτώ Κρήτη, Ρόδο, ή κάπου αλλού για την αγορά? Δεδομένης της τάξης μεγέθους, ακόμα και 1-1.5% θα μπορύσε να καλύψει τα έξοδα του ταξιδιού
3) Έχετε ακούσει για καλές περιπτώσεις επίσημων αντιπροσώπων (και μη) Αθήνα ή εκτός?
4) Έχετε ακούσει για καλές περιπτώσεις μαγαζιών με μεταχειρισμένα ρολόγια στην τάξη μεγέθους που περιέγραψα?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας. Έψαξα και βρήκα κάποιες πιο παλιές απαντήσεις σε μερικά από αυτά τα θέματα, αλλα δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύουν ακόμα μετά από τόσο καιρό οπότε θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας. Αν κάποιος έχει ερωτήσεις για κάτι σε σχέση με αγορές σε αυτές τις χώρες, μη διστάσετε να ρωτήσετε και μπορεί να ξέρω την απάντηση.


Χαίρεται φίλε,και εγω καινούριος!!!Καλώς ήρθες
Θα σου απαντήσω σε αυτά που γνωρίζω και ελπίζω να σε καλύψω
2)Συμφέρει πάαρα πολύ να πας για αγορά καλού ρολογιού σε αυτά τα δύο νησιά,με σιγουριά σου λέω οτι δεν εχω πετύχει καλύτερη εκπτωση περαν αυτων των δύο νησιών λόγω του χαμηλότερου ΦΠΑ

3)όταν λες εκτος φανταζόμαι περαν του Ν.Αττικής,οπότε για Ηράκλειο θα πρότεινα CROESUS JEWELLERS στην οδό Ηράκλειο Ηρακλείου 1821 63-65, 712 01 με τηλέφωνο 281 028 7924,αρκετά εξυπηρετικοί άνθρωποι με πάρα πολλές μάρκες-σίγουρα iwc kai jaeger- με αρκετά καλές τιμές

και για Ρόδο θα πρότεινα ανεπιφύλακτα KOYNAKIS JEWELS & WATCHES στην οδο Πινδάρου και Βυζαντίου 26-28    2241 030276 , με εξαιρετικα καλές τιμές,ειδικά τωρα που ειναι και γιορτές!!

Αποσυνδεδεμένος Vasilis79

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #499 στις: Δεκέμβριος 29, 2014, 09:47:23 πμ »
Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους. Πριν απο λιγο καιρο ειχα ρωτησει εδω στο σαιτ να με κατευθυνουν οι πιο εμπειροι σε μαγαζι για να αγορασω ενα Omega Seamaster Planet Ocean. Επειδη δεν εχω και πολυ μεγαλα οικονομικα περιθωρια (δεν θελω να ξεπερασω τα 2.000-2.500 ευρω), ξερω οτι δεν μπορω να πλησιασω τα πιο καινουρια μοντελα (με τον καινουριο μηχανισμο 8500 αλλα τα πρωτα με τον 2500). Ετσι πηγα σε γνωστο μαγαζι του κεντρου που σαν παλιο μοντελο του PO μου παρουσιασε ενα με αρχικη τιμη 5.800 και τελικη με μετρητα τα 3.600. Επειδη αυτα τα νουμερα ειναι μακρια για μενα αν μπορει καποιος να με κατευθυνει θα το εκτιμουσα πολυ. Καλες γιορτες σε ολους.