Αποστολέας Θέμα: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διαξιφισμοι  (Αναγνώστηκε 32886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διαξιφισμοι
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:51:51 μμ »
για τα υπερ και κατα,για τον ορισμο/ους των ορων,εχουν γραφτει πολλες σελιδες και εχουν γινει και αρκετες κοντρες!κοντρες ακομα και με μαεστρους του χωρου! ;)
για να ξεκινησουμε,πιστευω οτι ειναι πιο λογικο,να δωσουμε Η να προσπαθησουμε να δωσουμε,εναν ορισμο/περιγραφη για το τι ειναι modular και τι ειναι integral!μπορει να ειναι πανω απο ενας!μαλλον ειμαι σιγουρος οτι ειναι!

τι ορισμο θα δινατε εσεις?πως αντιλαμβανεστε τις δυο αυτες εννοιες?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:19:26 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 09:02:36 μμ »
Φιλε george
 εισαι σκετη προκληση.
Το θεμα που θιγεις ειναι πολυ ενδιαφερον και με εχει απασχολησει στο παρελθον (και προβληματισει
θα ελεγα). Ομολογω οτι δεν το γνωριζω σε βαθος , παρ ολα αυτα δεν θα διστασω να πω την αποψη μου και να ακουσω τη δικη σου και των αλλων φιλων.
Ειναι μια ευκαιρια για μενα να μαθω κι αλλα πραγματα επι του θεματος και να δω πως βλεπουν οι φιλοι της ΥΩ τους μηχανισμους modular.
 Oσο για τον ορισμο, θα ελεγα οτι modular caliber  ειναι εκεινη που περιλαμβανει ενα main plate για τον βασικο μηχανισμο, και ολοκληρωνει τις αλλες πολυπλοκοτητες πανω σε ενα ( η περισσοτερα ) plates που παιρνουν κινηση απο το gear train του κυριως μηχανισμου.
 
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 03:36:11 πμ »
ο γνωστος πλεον παπι, το εθεσε ως εξης:

integral, μηχανισμος που βρισκεται στο ιδιο επιπεδο με το balance wheel

modular,μηχανισμος που βρισκεται σε διαφορετικο επιπεδο(επανω και ακριβως κατω απο το καντραν), απο το balance wheel.
semimodular,μηχανισμος που βρισκεται σε διαφορετικο επιπεδο(κατω απο την πλατινα του χρονογραφου..),απο το balance wheel ???

ο παπι βλεπει τους μηχανισμους με αλλο ματι.θεωρει μια μηχανη βαση ,σαν "ατμομηχανη" ,που δινει παροχη ενεργειας στα επιπροσθετα κομματια(σε διαφορετικο επιπεδο τις περισσοτερες φορες ).βασικη αρχη παντα ,αυτα να μην επηρεαζουν την χρονομετρια της μηχανης...

αλλα ειναι αυτο μονο?δεν νομιζω!

θα μπορουσα να πω το εξης?δεν ξερω εαν μπορει να στα8ει σαν ορισμος...

integral,εαν αφαιρεσουμε τα τμηματα του χρονογραφου ,η μηχανη του ρολογιου ,δεν μπορει να λειτουργησει

modular,ακομα και εαν αφαιρεσουμε τα κομματια του χρονογραφου,η μηχανη μπορει να λειτουργησει κανονικα

ΜΑΔΙΑς τα φωτα σας! ;)

Υ.Γ
μπορει να μιλαμε για χρονογραφους ,οπως και για οποιαδηποτε αλλη complication




« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2009, 03:42:29 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 08:16:48 πμ »
Kαταπληκτικες πληροφοριες george
και σ ευχαριστω πολυ.
Νομιζω οτι ο ορισμος του papi για modular δεν διαφερει πολυ απο τον δικο μου. Μαλιστα ο papi σημειωνει οτι το δευτερο plate βρισκεται κατω απο το καντραν (μεταξυ καντραν και main plate δηλαδη) και φυσικα ειναι σε διαφορετικο επιπεδο απο το balance.
( τον ορισμο του semimodular δεν τον καταλαβα και δεν τον γνωριζω. Αν εχεις κατι επιπλεον ,καλο θα ηταν να το διευκρινιζαμε περισσοτερο).
Περισσοτερο ομως μου αρεσε ο ορισμος που εδωσες εσυ. Ειναι πιο "μηχανικος" και μπαινει και στην ουσια της σχεδιασης.
Πραγματι ,στην modular μηχανη η μεταδοση της κινησης γινεται απο το ενα επιπεδο στο αλλο, προφανως με την παρεμβολη καποιου αξονα με γραναζι. Ετσι αν μπορουσαμε να αφαιρεσουμε το "module"  η κυριως μηχανη μας θα δουλευε κανονικα!
Αντιθετα αν επιχειρουσαμε κατι τετοιο σε integral μηχανη το αποτελεσμα θα ηταν καταστροφικο.
Τα τμηματα του μηχανισμου που εξυπηρτουν τις πολυπλοκοτητες , παραμβαλλονται "εν σειρα" με τα εξαρτηματα του κυριως μηχανισμου. Αφαιρεση τους θα σημαινε "παυση της συνεχειας της μηχανης"
και ουσιαστικα αχρηστευση της.
Αριστος ορισμος και για μενα καλυτερος του papi.

George ,εισαι σε καλο δρομο για μηχανικος της ΥΩ!!!!
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 04:04:15 μμ »
Λοιπόν έφαγα κάτι πάστες πριν λίγο  :-*, με αποτέλεσμα το μυαλό μου να πάρει απότομα στροφές (ελπίζω όχι ανάποδες). Εσκέφτην λοιπόν το εξής.
Καλή και χρυσή η λύση modular (οικονομικός και εύκολος τρόπος ν' αφαιρεθεί/αντικατασταθεί). Αυτά από πλευράς πρακτικότητας. Τι γίνεται όμως από πλευράς λειτουργικότητας; Εννοώ, πόσο καλά συνεργάζεται το module με τη μηχανή βάση; Κι αν συνεργάζεται όντως καλά, μήπως αυτή η συνεργασία έχει περιορισμούς;
Αν για παράδειγμα προκληθεί κάποιο πρόβλημα στο module έχω την εντύπωση ότι, λόγω της συνδεσμολογίας του με τη μηχανή βάση, η αντίσταση/καταπόνηση που θα προκληθεί στην όλη διάταξη θα είναι συγκριτικά μεγαλύτερη σε σχέση με μια αντίστοιχη περίπτωση σε έναν "αμιγή" μηχανισμό.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 10:35:22 μμ »
Φιλε nin
οι παστες που εφαγες σιγουρα θα μας βαλουν σε μπελαδες, γιατι ξυπνησαν μεσα στο μυαλο σου το υπαρξιακο
ερωτημα: Ποια ειναι τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειονεκτηματα μιας modular κατασκευης και τελικα ειναι προτιμητεα απο μια integral;.

Μεχρι να ακουσω τις αποψεις σας, παω να φαω κι εγω μια παστα μηπως μουρθει καμια ιδεα!

Mηπως o george ξερει την αποψη του papi επι του θεματος;; (δεν θα μου εκανε εντυπωση...)
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διαξιφισμοι
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 01:13:33 πμ »
Λοιπόν έφαγα κάτι πάστες πριν λίγο  :-*, με αποτέλεσμα το μυαλό μου να πάρει απότομα στροφές (ελπίζω όχι ανάποδες). Εσκέφτην λοιπόν το εξής.
Καλή και χρυσή η λύση modular (οικονομικός και εύκολος τρόπος ν' αφαιρεθεί/αντικατασταθεί). Αυτά από πλευράς πρακτικότητας. Τι γίνεται όμως από πλευράς λειτουργικότητας; Εννοώ, πόσο καλά συνεργάζεται το module με τη μηχανή βάση; Κι αν συνεργάζεται όντως καλά, μήπως αυτή η συνεργασία έχει περιορισμούς;
Αν για παράδειγμα προκληθεί κάποιο πρόβλημα στο module έχω την εντύπωση ότι, λόγω της συνδεσμολογίας του με τη μηχανή βάση, η αντίσταση/καταπόνηση που θα προκληθεί στην όλη διάταξη θα είναι συγκριτικά μεγαλύτερη σε σχέση με μια αντίστοιχη περίπτωση σε έναν "αμιγή" μηχανισμό.

Επειδη απ' ο,τι φαινεται σημερα το βραδυ φαγαμε ολοι παστα  :D  συσχετιζοντας τις σκεψεις του φιλου nin με τις δικες μου, διατηρω καποιες επιφυλαξεις κατα ποσον τελικα οικονομικη, φαινομενικα ευκολη και απλη μπορει να θεωρειται παντα η λυση ενος modular εν συγκρισει με αυτην ενος ακεραιου, αναποσπαστου μηχανισμου!...
Kαι αναφερομαι στην περιπτωση δυο καθολα αξιοπιστων διαφορετικων μηχανικων προτασεων-λυσεων χρονογραφου:

της 'μεικτης' ΕΤΑ 2894-2 -δεν θεωρειται 'αμιγης' κατασκευη χρονογραφου- και που σε σχεση με την ενιαια VALJOUX 7750, εκτος του οτι ειναι σαφως πιο φινιρισμενη και με μεγαλυτερο κοστος παραγωγης, σε περιπτωση επισκευης -λογω του ειδικου τροπου συναρμολογησης/κατασκευης- εξ οσων γνωριζω δεν αναλαμβανει η αντιπροσωπια και το ρολο'ι' ή εστω ο μηχανισμος αποστελλεται στην Ελβετια!... 

Φιλε nin
οι παστες που εφαγες σιγουρα θα μας βαλουν σε μπελαδες, γιατι ξυπνησαν μεσα στο μυαλο σου το υπαρξιακο
ερωτημα: Ποια ειναι τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειονεκτηματα μιας modular κατασκευης και τελικα ειναι προτιμητεα απο μια integral;

Ωχ, μεγαλο θεμα ανοιξαμε και ο φιλος george θα τριβει τα χερια του!...   :D 

ο  '7750' :smt070  :smt063  και  ο  '2894-2'     :smt096   

Μεχρι να ακουσω τις αποψεις σας, παω να φαω κι εγω μια παστα μηπως μουρθει καμια ιδεα!

Φιλε ΜΑΔΙΑΣ,
Φαε και συ καμια, να δουμε στο τελος τι θα γινει!...  :D 

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2009, 02:01:27 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διαξιφισμοι
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 01:29:49 πμ »
ο  '7750' :smt070  :smt063  και  ο  '2894-2'     :smt096   

Eγω παντως εχω μαθει να 'συμβιωνω' και με τις δυο!...  :D
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 02:34:35 μμ »
ο παπι ανελυσε καποιες μηχανες ,βασιζομενος στον ορισμο του,αλλα θα ειναι κατι που θα πουμε πιο μετα


Mηπως o george ξερει την αποψη του papi επι του θεματος;; (δεν θα μου εκανε εντυπωση...)
 

κατι πρεπει να εχει πει ,θα το βρουμε! ;D

αυτο που εχει επισης ενδιαφερον ειναι ενα integral caliber  με modular αρχιτεκτονικη?τα εκφραζω ορθα ,ΜΑΔΙΑς?


στο semimodular ,ειπε ακριβως

κατω απο την γεφυρα του χρονογραφου

λαθος εκανα εγω :),αλλα εχει νοημα? ???

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 03:03:28 μμ »
μια παρενθεση και μια φωτο!αυτος ο χρονογραφος ΜΑΔΙΑς,κατα τον ορισμο του παπι,τι ειναι? ???



Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 03:11:47 μμ »
....αυτός ο χρονογράφος.....είναι απλά ο καλύτερος!!!  ;D χρονογράφος στην πιάτσα....για αυτούς που γνωρίζουν ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 03:29:04 μμ »
ο παπι οριζει το modular εχοντας σαν σημειο αναφορας την "γεωγραφικη" του θεση και οχι με την ποιοτητα του...αυτο ειναι μια αλλη μεγαλη κουβεντα

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 03:43:40 μμ »
Φιλε watch-collector
 καλως ορισες στην κουβεντα μας. Οι θεσεις που εξεφρασες ειναι πολυ ενδιαφερουσες και θα ηθελα να τις σχολιασω.

Δεν εχω καμια προθεση να αμφισβητησω αυτα που εγραψες για τον μηχανισμο ΕΤΑ 2894-2 και για το κοστος συναρμολογησης- επισκευης. (για το φινιρισμα, δεν γραφω ειναι αλλο κεφαλαιο)
Πιστευω ομως οτι ο κυριος λογος κατασκευης αυτων των μηχανων ειναι το χαμηλοτερο κοστος που εχουν για τις εταιρειες σε θεμα μελετης- κατασκευης- συναρμολογησης.
Προσεξε, δεν μιλαω για το κοστος επισκευης ,που επιβαρυνει ετσι κι αλλιως τον αγοραστη. Αυτο ,νομιζω, καθολου δεν ενοχλει τις μεγαλες εταιρειες, αλλα αναφερομαι στο κοστος που επιβαρυνει τις ιδιες και αντανακλαται ουσιαστικα στην τελικη τιμη του προιοντος.
Αποψη μου λοιπον ειναι (και δεν αποκλειω οτι μπορει να υπαρχουν και εξαιρεσεις) οτι εκτος απο το κεφαλαιο "μελετη" της μηχανης που ειναι ετσι κι αλλιως τεραστιο, οι εταιρειες κερδιζουν και απο τα αλλα δυο κεφαλαια. Καταλαβαινεις οτι ειναι αλλο πραγμα να υπαρχουν πολλα κοινα εξαρτηματα διαφορετικων modular μηχανων που κατασκευαζονται ταυτοχρονα, σε μια κοινη γραμμη παραγωγης και χρησιμοποιουνται απο πολλες διαφορετικες μηχανες της εταιρειας, και εντελως διαφορετικο να κατασκευαζονται στο συνολο τους ολα τα εξαρτηματα καθε μηχανης χωριστα.
Το ιδιο ισχυει και για το θεμα συναρμολογηση ,οπου βεβαια η βαση των μηχανων ειναι ιδια και επισης συναρμολογειται στην ιδια γραμμη παραγωγης. Το κερδος σε χρονο και εργατωρες ειναι τεραστιο και αντισταθμιζει μετο παραπανω τον επιπλεον χρονο που μπορει να χρειστει λογω "πολυπλοκοτητας"  της modular μηχανης (πχ 2894)

Παραλληλα η εταιρεια  μπορει να προμηθευτει καθε module απο διαφορετικο κατασκευστη, εξυπηρετωντας ετσι εμπορικους στοχους και διασφαλιζοντας μεγαλυτερη ευελιξια στη διαμορφωση των τιμων.
Αν ομως αυτο το κερδος περνα και στο τελικο αγοραστη, τοτε δεν δισταζω να χαρακτηρισω το γεγονος αυτο ως ενα σημαντικο πλεονεκτημα των modular μηχανων.

"αυτο που εχει ενδιαφερον ειναι μια integral μηχανη με modular αρχιτεκτονικη...."
Μεγαλη κουβεντα ειπες george, αλλα δεν θα την σχολιασω τωρα. Ειναι κατα τη γνωμη μου τελειως αλλο πραγμα απο τις  modular μηχανες και εγω τουλαχιστον τις θεωρω τεχνικο επιτευγμα...

Θα ηθελα να συνεχισουμε την κουβεντα , μιλωντας για πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα. Νομιζω οτι ηδη ανελυσα τη μειωση του κοστους ως πλεονεκτημα, αρκει να κερδιζουμε κι εμεις ,οχι μονο οι εταιρειες.

Για το datographe θα γραψω αργοτερα...
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 03:57:21 μμ »
ενα αλλο μειονεκτημα ?χμ....εχουν "σταμπαριστα" κομματια ,δεν βαζουν σε "μοστρα " την μηχανη,εχουν χαμηλο κοστος ,ειναι ασχημες αισθητικα,ακομα και στην διαταξη των κουμπιων του χρονογραφου,που δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο με την κορωνα.
για την χρονομετρια και κατα ποσο επηρεαζει την amplitude Η οτι αλλο...χμ....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2009, 04:09:48 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 04:40:34 μμ »
φίλε MAΔIAΣ.....τί να γράψoυμε για το dato.....όταν ο ίδιος ο Philippe Dufour (όταν πρωτοπαρουσιαστηκε κοντά στο 2000) είπε μπροστά μου ΑΥΤΟΣ! είναι χρονογράφος,τά υπόλοιπα είναι περιττά (σχολιαζοντας ταυτοχρονα για τα υπερτιμημενα πατεκ-χρονογραφοι ως μπιαφ!...για να μην πω μπιαχ!) απλά από τα καλύτερα κομμάτια,φιλοσοφία,αρχιτεκτονική,φινίρισμα,σκαλισμα,κλπ.
όσον αφορά το θέμα modular caliber,όλες οι εταιρίες ακόμα και τα μεγαθήρια τύπου Patek "παίζουν" το παιχνίδι τους (βλ. QP Calendar,Power Reserve κ.α. complications) kai φυσικά το φημισμένο in-house module της IWC με την "ψηφιακή" ένδειξη έτους  π.χ.200(1  που τα τελευταία χρόνια το "κοτσαρει" ως Module στο εξαιρετικό της calibre 500x και πολλά,πολλά άλλα από διάφορες εταιρίες
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 05:01:06 μμ »
Φιλε konakis
 Πραγματι ο datograph ειναι ενας εξαιρετικος   integral χρονογραφος , απο τους καλυτερους που κυκλοφορουν. Το οτι αρεσε ιδιαιτερα στον κυριο Dufour ,ειναι ενα επιπλεον παρασημο.
Αν θελεις και τη δικη μου αποψη θα σου ελεγα οτι σε θεμα ποιοτικης και ποσοτικης διακοσμησης μηχανης ειναι απο τα καλυτερα ρολογια "παραγωγης" που εχω δει στον χωρο (τουλαχιστον αναφορικα με οτι φαινεται στο open back. Για τελικο πορισμα θελω να λυσω τη μηχανη μεχρι το main plate)
Απο πλευρας τεχνικης σχεδιασης βεβαια, δεν νομιζω οτι ειναι τιποτα το ιδιαιτερο (μην παρεξηγηθω, αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι εξαιρετικος) ,και εδω θα συμφωνησω με καποιους αλλους επωνυμους(βλεπε  W Odets) που δεν ενθουσιαστηκαν οσο ο κυριος Dufour. Παντως ριξε μια ματια και στο JLC Duometre, καθως επισης και στον FPJ που δειχνει εκατοστα του δευτερολεπτου, αλλα και σε αρκετους αλλους.
Το σχολιο βεβαια εχει παρενθετικο χαρακτηρα ,αφου αλλο ειναι το θεμα μας. Παντως ο μυθος που δημιουργει καθε εταιρεια γυρω απο το ονομα της ειναι τελικα η μεγαλυτερη επενδυση.

Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 06:31:54 μμ »
Δεν εχω καμια προθεση να αμφισβητησω αυτα που εγραψες για τον μηχανισμο ΕΤΑ 2894-2 και για το κοστος συναρμολογησης- επισκευης. (για το φινιρισμα, δεν γραφω ειναι αλλο κεφαλαιο)
Πιστευω ομως οτι ο κυριος λογος κατασκευης αυτων των μηχανων ειναι το χαμηλοτερο κοστος που εχουν για τις εταιρειες σε θεμα μελετης- κατασκευης- συναρμολογησης.
Προσεξε, δεν μιλαω για το κοστος επισκευης ,που επιβαρυνει ετσι κι αλλιως τον αγοραστη. Αυτο ,νομιζω, καθολου δεν ενοχλει τις μεγαλες εταιρειες, αλλα αναφερομαι στο κοστος που επιβαρυνει τις ιδιες και αντανακλαται ουσιαστικα στην τελικη τιμη του προιοντος.
Αποψη μου λοιπον ειναι (και δεν αποκλειω οτι μπορει να υπαρχουν και εξαιρεσεις) οτι εκτος απο το κεφαλαιο "μελετη" της μηχανης που ειναι ετσι κι αλλιως τεραστιο, οι εταιρειες κερδιζουν και απο τα αλλα δυο κεφαλαια. Καταλαβαινεις οτι ειναι αλλο πραγμα να υπαρχουν πολλα κοινα εξαρτηματα διαφορετικων modular μηχανων που κατασκευαζονται ταυτοχρονα, σε μια κοινη γραμμη παραγωγης και χρησιμοποιουνται απο πολλες διαφορετικες μηχανες της εταιρειας, και εντελως διαφορετικο να κατασκευαζονται στο συνολο τους ολα τα εξαρτηματα καθε μηχανης χωριστα.
Το ιδιο ισχυει και για το θεμα συναρμολογηση ,οπου βεβαια η βαση των μηχανων ειναι ιδια και επισης συναρμολογειται στην ιδια γραμμη παραγωγης. Το κερδος σε χρονο και εργατωρες ειναι τεραστιο και αντισταθμιζει μετο παραπανω τον επιπλεον χρονο που μπορει να χρειστει λογω "πολυπλοκοτητας"  της modular μηχανης (πχ 2894)

Παραλληλα η εταιρεια  μπορει να προμηθευτει καθε module απο διαφορετικο κατασκευστη, εξυπηρετωντας ετσι εμπορικους στοχους και διασφαλιζοντας μεγαλυτερη ευελιξια στη διαμορφωση των τιμων.
Αν ομως αυτο το κερδος περνα και στο τελικο αγοραστη, τοτε δεν δισταζω να χαρακτηρισω το γεγονος αυτο ως ενα σημαντικο πλεονεκτημα των modular μηχανων.

Φιλε ΜΑΔΙΑΣ,
Συμφωνω απολυτα!
Αλλωστε, οταν αναφερομαστε στη συγκριση μεταξυ 'modular' και 'integral' δε σημαινει οτι η κουβεντα μας -οπως πολυ σωστα επεσημανε ο george- περιοριζεται αποκλειστικα σε μηχανισμους για χρονογραφους!...
Συνεπως, ο κανονας -οπως πολυ σωστα ανεφερες- ειναι ο παραπανω!
Ωστοσο, σε ενα συγκριτικο μεταξυ της ETA '2894-2' (η οποια χρησιμοποιει δικο της 'module', εν αντιθεσει με την '2892'), εχω την αισθηση οτι ο χρονος, ο τροπος και το κοστος επισκευης -συγκριτικα με τον πιο ευκολα επισκευασιμο '7750'- ειναι σαφως μεγαλυτερο!
Και αυτο καλο θα ειναι να προσμετρηθει στο συνολικο κοστος, αφου θα το επιβαρυνθει εκ των υστερων ο αγοραστης στο after sales (κοστος συντηρησης κ.λπ.)!...
Εκτος αυτου, χαρακτηριστικο της ETA '2894-2' ειναι η τοποθετηση της κυριως σε μοντελα ακριβοτερης κατηγοριας, κατι που με τη σειρα του ανεβαζει ακομη περισσοτερο την τελικη τιμη αγορας!
Και εαν επιμενω σε αυτην μου την αναφορα, ειναι γιατι οι δυο παραπανω μηχανισμοι χρονογραφου θεωρουνται οι πλεον 'κοινοτοποι'-πολυχρησιμοποιημενοι, με τον '7750' -φυσικα μακραν- πρωτο σε πωλησεις!

"αυτο που εχει ενδιαφερον ειναι μια integral μηχανη με modular αρχιτεκτονικη...."
Μεγαλη κουβεντα ειπες george, αλλα δεν θα την σχολιασω τωρα. Ειναι κατα τη γνωμη μου τελειως αλλο πραγμα απο τις  modular μηχανες και εγω τουλαχιστον τις θεωρω τεχνικο επιτευγμα...

:yes:   :smt023


φίλε MAΔIAΣ.....τί να γράψoυμε για το dato.....όταν ο ίδιος ο Philippe Dufour (όταν πρωτοπαρουσιαστηκε κοντά στο 2000) είπε μπροστά μου ΑΥΤΟΣ! είναι χρονογράφος,τά υπόλοιπα είναι περιττά (σχολιαζοντας ταυτοχρονα για τα υπερτιμημενα πατεκ-χρονογραφοι ως μπιαφ!...για να μην πω μπιαχ!) απλά από τα καλύτερα κομμάτια,φιλοσοφία,αρχιτεκτονική,φινίρισμα,σκαλισμα,κλπ.
όσον αφορά το θέμα modular caliber,όλες οι εταιρίες ακόμα και τα μεγαθήρια τύπου Patek "παίζουν" το παιχνίδι τους (βλ. QP Calendar,Power Reserve κ.α. complications)

Ετσι ακριβως, πολυ σωστος ο Sir!  :up:
 
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 06:18:09 πμ »
module DD 2220
used by Audemars Piguet

 of Royal Oak Offshroe caliber 2226/2845, (base JLC 889,
also has Dubois & Depraz chronograph module).



διασημο και ακριβο module ..τα σταμπαριστα στοιχεια ειναι εμφανη πανω στην πλατινα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2009, 06:31:46 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 07:11:34 πμ »
.....τα'χω πει και στα πρώτα μου post(όταν πρωτομπήκα στο Mywatch),η βασική αιτία που δεν έχω πάρει ακόμα το "πολυφορεμένο" αλλά και εντυπωσιακό Royal Oak Offsohre! ρολόι-χρονογράφος των 17 χιλιάδων ευρώ με module!.....no,no,no  :down:
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: modular,integral caliber ορισμοι,αποψεις,διασξιφισμοι
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 08:40:16 πμ »
Και οι μόντουλες έχουνε ψυχή!!!

Κονάκη έχει η ΑΡ ROO με integral χρονογράφο; Και αν ναι, πόσο κοστίζει;

Φιλικά
Δημήτρης