Αποστολέας Θέμα: Το πρώτο μου ρολόι !!  (Αναγνώστηκε 4618 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Το πρώτο μου ρολόι !!
« στις: Μάιος 09, 2017, 10:31:54 πμ »
Εδω μεσα ολοι εχουμε ενα παθος με τα ρολογια. Αλλοι για επιδειξη , αλλοι απο φετιχ, αλλοι απο βιδα,αλλοι επειδη ειναι το μοναδικο αξεσουαρ του αντρα. Ο καθενας ομως ξεκινησε το ταξιδι του απο ενα πρωτο ρολοι. Δεν ξερω μπορει το thread να εχει υποβληθει και στο παρελθον αλλα σημερα το πρωι που " κουνησα" το πρωτο μου ΑΥΤΟΜΑΤΟ ρολογακι θυμηθηκα και την μικρη του ιστορια. Ο πατερας μου με εκρινε ανωριμο για ρολογια και γκρινιαζε για να σκασει το δεκαχιλιαρο εκεινη την εποχη. Εγω το μικροβιο το κολλησα απο τον θειο μου που ηταν  τεχνιτης και απο μικρος πειραζα μπαταριες , βιδουλες, τριχες, γεφυρες κτλ. Τοτε φυσικα δεν ηξερα ουτε την Πατεκ ουτε την ΡΟΛΕΞ. Τελικα το ρολοι μου το πηρε ο καλος μπαμπακουλης και αποκτησα γυρω στα 14 μου το πρωτο μου αυτοματο παππουδιστικο ρολοι. Προς απογοητευση σε 20 μερες σταματησε να δουλευει. Το δωσαμε σε μαστορα , δουλεψε λιγο , ξανα τα ιδια. Στο τελος απογοητευτηκα και το εβαλα στο ραφι ( ευτυχως). Τα χρονια περασαν αδιαφορα ως προς το ορολογιακο κομματι με ρολογια συνηθως μπαταριας ή πολλες φορες με αδειο καρπο. Παντα ομως κοιταζα τις βιτρινες στη θεσσαλονικη . Παντα κοιταζα τα ακριβα tag heuer και ελεγα μεσα μου πολλα λεφτα( ισως γιαυτο το πρωτο μου καλο ρολοι ηταν το tag aquaracer). Η αρρωστια υπηρχε αλλα ο ιος ηταν σε υφεση . Μεχρι που ξεκινησε λιγο η τσεπη μου να βλεπει πιο ασπρες μερες. Εκει εγινε  αναζοπυρωση και βρεθηκα μεσα σε 4 χρονια να εχω συλλογη με αρκετους ελβετους , ιαπωνες και ρωσους. Παρολλα αυτα το πρωτο μου ρολοι το αναβιωσα ,το εκανα να ξαναδουλεψει ( αν και παλι περασε περιπετειες με ενα ασχετο τεχνιτη που μου χαλασε και την κορωνα του tag) και κατα καιρους το φοραω να μου θυμιζει τα παλια. Μαλιστα κραταει χρονους cosc!!!Το απογευμα θα αναιβασω φωτογραφιες. Τα ΔΙΚΑ ΣΑΣ πρωτα ρολογια ποια ηταν ? Εχουν καποια μικρη ιστορια?

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι !!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 09, 2017, 11:38:25 πμ »
Εμενα το δικο μου πρωτο ηταν στην ηλικια των 12 χρονων περιπου και ηταν ενα ρολοι αγνωστη μαρκα για τους περισσοτερους (Adams κουρδιστο).
Εβγαλε μεχρι και 3 χρονια μετα το στρατο και μετα απλα βγηκε για να αντικατασταθη με ενα χρονογραφο κουαρτζ και ενα μπρασελεδατο ρολοι (χωρις χρονογραφο) κουαρτζ και αυτο Mισελ Λατουρ.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι !!
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 09, 2017, 01:33:14 μμ »
Και οι φωτο.....κλασσικα Seiko 5

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι !!
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 09, 2017, 01:54:00 μμ »
Πρέπει να 'ταν ένα ρολόι με το Μίκυ. Ή μπορεί και όχι. Πάντως τα χέρια της φιγούρας λειτουργούσαν ως δείκτες. Ήμουν πολύ μικρός.
Το ρολόι το θυμάμαι πολύ αχνά, αλλά την αίσθησή του στο χέρι μου την έχω ακόμη ζωντανή. Ένιωθα μισό μέτρο ψηλότερος. Και πλήρης.
Αλλά τώρα μου τη δίνει αυτή η νοσταλγία, δεν γράφω άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 266
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι !!
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 09, 2017, 07:58:39 μμ »
Αυτό εδώ είναι το πρώτο μου ρολόι...! Ήταν δώρο από τον θείο μου στο δημοτικό...!

photo hosting sitescertificity.com

Και αυτό εδώ είναι το πρώτο ρολόι(και η σπίθα φυσικά)το οποίο αγόρασα με τα δικά μου χρήματα,δώρο για τα εικοστά μου γενέθλια πρίν απο 13 χρόνια...! Θυμάμαι δούλευα dj τότε παράλληλα με την σχολή και κάθε μεσημεράκι χάζευα Ρολόγια στην Πανεπιστημίου πρίν πάρω το λεωφορείο...! Σκύλος μαύρος το tissot...  έχει τραβήξει τα πάνδεινα και δεν μάσησε πουθενά...  ακόμα και πράσινο μπερέ έχει πάρει..! Όποτε είναι μεγάλης συναισθηματικής αξίας το συγκεκριμένα αφού μου θυμίζει εκείνα τα ανέμελα χρόνια..!

free pic


Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι !!
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 09, 2017, 08:29:01 μμ »
Μπραβο παιδια! Πολυ ομορφο θεμα! Απ αυτα που πρεπει να υπαρχουν...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι !!
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 10, 2017, 12:03:11 πμ »
Το πρώτο μου ρολόϊ ήταν ένα απλό TIMEX.
Σε εκείνο είχα μάθει να "διαβάζω" την ώρα.
Αυτό όμως που με είχε κάνει περήφανο, ήταν όταν στην Έκτη ή την Πέμπτη Δημοτικού, μου είχε φέρει ένας θείος μου το παρακάτω (από το εξωτερικό φυσικά):



Πιο high-tech τότε δεν υπήρχε.
Μιλάμε για την εποχή που παίζαμε με αυτό:



Και βλέπαμε:



Και:



Κάπου εκεί βγήκε το ΠΑΣΟΚ (το ορθόδοξο) και η Ελλάδα έβαλε τις σωστές βάσεις για να απογειωθεί μέχρι το σημείο που βρίσκεται σήμερα :lol:



 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι !!
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 11, 2017, 12:16:47 πμ »
Ρε Πολατε το πολιτικοποιησες το θεμα παλι. Ειδες φιλε ομως με το πασοκ τι ρολογακια επερνες ενω τωρα με τον Τσιπρα Κε-βαρα χτυπας και 114060 ναουμε 😜😜.Το casio μη τυχον και το χασεις .. Σε 50 χρονια τα εγγονια σου θα το μοσχοπουλησουν


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι !!
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 11, 2017, 07:25:52 πμ »
Χαχαχαχ συνονόματε, ατυχώς το Casio ούτε που ξέρω που βρίσκεται πλέον :(
Πάντως μην μπερδεύεσαι, το χόμπυ με τα ρολόγια (και την αγορά τους) το είχα αρχίσει προ-Τσίπρα.
Τώρα πλέον "τρώω" (βλεπε φλιπάρω κλπ.) απ´ τα έτοιμα :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος andrew

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Το πρώτο μου ρολόι !!
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 14, 2018, 10:21:45 μμ »
Το πρώτο μου ρόλοι είναι το παρακάτω casio!Δώρο του πατέρα μου όταν ήμουν 9 ετών. Μου είχε υποσχεθεί ότι αν βγω στους πρώτους 3 σε κάτι κολυμβητικούς αγώνες θα μου το έπαιρνε!βγηκα 4ος αλλά ο μπαγάσας μου το πήρε!


With great power comes great responsibility