Αποστολέας Θέμα: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr  (Αναγνώστηκε 9062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 12:53:16 πμ »
Ε γι’ αυτο το ειπα.

Μην τα λες ένα ένα...Φαντάσου ότι είσαι στην ΔΕΘ...κάνε εξαγγελία όλο το πρόγραμμά σου :)
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 01:03:38 πμ »
Αυτό που με λύπη μου διαπιστώνω είναι οτι κι εδώ μιλάτε για περικοπές...
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 01:25:33 πμ »
Καμια σχεση, τουλαχιστον απο μενα.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 01:50:40 πμ »
Και για να το πω κι αλλιως, δε θα φυγω επειδη ο ενας με αποκαλεσε βδελα συλληβδην ως Αθηναιο ουτε επειδη ο αλλος βριζει μερα παρα μερα ενα πολιτικο κομμα. Ουτε επειδη αρκετοι μου το παιζετε μηχανες τεστοστερονης στο νημα με τις γυναικες. Θα κατσω εδω και θα τα φτιαξουμε μαζι, γιατι κατα βαθος δεν εχω κατι μαζι σας, εχω κατι με καποιες εκφανσεις της παρουσιας σας στο φορουμ.

Εχεις θεματάκια  ...


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 12:10:44 μμ »
Κατ αρχην να πω οτι λυπαμαι που -για τον οποιοδηποτε λογο- αισθανθηκε ασχημα ο Στεργιος μεσα στο φορουμ, με αποτελεσμα να θελει να αποχωρησει.
Το θεωρω απολυτα λογικο, οταν κατι δεν μας ''παει'', ειτε να προσπαθουμε να το αλλαξουμε, προς το καλυτερο, ειτε να απαλλαγουμε απο αυτο.

Ο ιδιος προτιμησε να φυγει, να απαλλαγει, να απομακρυνθει απο το φορουμ και ειναι δικαιωμα του.
Θα μπορουσε βεβαια να το κανει πολυ ευκολα, απλα να σταματησει να γραφει, οπως εχει συμβει και με πολλα αλλα παιδια.
Προτιμησε ομως να το δημοσιοποιησει.
Απο τη στιγμη λοιπον που το δημοσιοποιει, καλο θα ηταν να πει και τους λογους που πλεον δεν κολλαει με το φορουμ, τι τον πειραξε και τον αναγκασε να παρει αυτη την αποφαση.
Μπορει να βγει κατι καλο απο αυτο!!

Υ.Γ Ευκολως εννοουμενο οτι η διαχειριστικη ομαδα δεν εχει κανενα λογο να μη σεβαστει απολυτα την επιθυμια του σχετικα με τη διαγραφη του, θεωρω την παρακληση εντελως περιττη.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 12:11:01 μμ »
Ένα σοβαρό θέμα έχει το φόρουμ " το γυναίκες δηλητήριο" και θέλετε να το κόψετε???? Εντάξει μη το κάνουμε και τσόντα αλλά τι πιο ωραίο από να ανοίγεις το κινητό και να βλέπεις ένα ωραίο γκομενάκι:)...το φόρουμ είναι 99.3 τις εκατό με άντρες μέλη ....άρα σηκώνει θέματα για γυναίκα ,αμάξι ,μπάλα ,μάσα !!! Εντάξει ξεφεύγουμε ...δε λέω...άλλα και κάνα μπινελικι να πέσει δε χάλασε ο κόσμος . Μετά ρε παιδιά τι να κάνουμε ..οι εξελίξεις στην ωρολογοποιία δεν τρέχουν και τόσο γρήγορα όσο στη μπάλα και στη πολιτική !!!!Πόση ώρα να ασχοληθεί κανείς με την καινούργια μηχανή του gs. Είναι και ένα θέμα με υψηλή τεχνογνωσία που εμείς δεν γνωρίζουμε . Κατά βάση εδώ είμαστε χρήστες ρολογιού ...οπότε είναι λογικο να μιλάμε με όρους μη ωρολογιακους και κυρίως να βγαίνει φωτογραφικό υλικό από την καθημερινή συμβιωση με τα ρολόγια μας και απλές λεπτομερειες όπου θα σχολιάζουμε το βάρος το χρώμα κτλ. Αυτά .Και γω εχω σκεφτει να απέχω από το φόρουμ αλλά όχι λόγω παρεξηγήσεων αλλά κυρίως γιατί νιώθω ότι μου προκαλεί εθισμό . Από την άλλη όμως ρε παιδιά μπαίνεις όσο θέλεις γράφεις όσο θέλεις και ξοδεύεις όσο πρέπει !!! Το "βδελα " andrey επειδή εγώ το είπα γιατί σου έκανε τόση εντύπωση ??Καταρχάς δεν απευθυνόταν προσωπικά σε κανένα ...τους περισσότερους εδώ μέσα δεν τους γνωρίζω...πως είναι δυνατόν να τους χαρακτηρίσω ?? Παρόλα αυτά αν ζήσεις λίγο στην επαρχία θα καταλάβεις τι εννοώ ?? Όσο για το ποδόσφαιρο άστο !!! Κακώς ασχολούμαστε !! Πιο βρώμικο και από τα σκ@@@@!! Φίλε Στέργιο εγώ λέω να παρακολουθείς το φόρουμ και να μην πληγώνεσαι με ότι έχει γίνει...εδώ είμαστε κατά βάση μια παρέα με τρελούς ινδιάνους :)

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 05:40:53 μμ »
Το seiko rules

Ενδεχόμενη διαγραφή του ιστορικού thread "SEIKO RULES" αποτελεί casus belli, τουλάχιστον για μένα. Κάν'τε το, αν τολμάτε.

Σε μια τέτοια αδόκητη περίπτωση, δεν θα ζητήσω τη διαγραφή μου ούτε θα αποχωρήσω
μόνο θ' ανέβω στα βουνά, πάνω στα κορφοβούνια
παρέα με το ξίφος μου, την κοφτερή Katana
και θ' αρχινήσω αντάρτικο κατά των moderators
θα κάνω μάνες δίχως γιούς, γυναίκες δίχως Rolex
θα κάνω και μωρά παιδιά να μάθουν τι 'ναι η Seiko.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 05:53:34 μμ »
Από τότε που ξεκίνησε αυτό το νήμα έχει διασπαρεί η διχόνοια στο φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 05:56:56 μμ »
Ενδεχόμενη διαγραφή του ιστορικού thread "SEIKO RULES" αποτελεί casus belli, τουλάχιστον για μένα. Κάν'τε το, αν τολμάτε.

Σε μια τέτοια αδόκητη περίπτωση, δεν θα ζητήσω τη διαγραφή μου ούτε θα αποχωρήσω
μόνο θ' ανέβω στα βουνά, πάνω στα κορφοβούνια
παρέα με το ξίφος μου, την κοφτερή Katana
και θ' αρχινήσω αντάρτικο κατά των moderators
θα κάνω μάνες δίχως γιούς, γυναίκες δίχως Rolex
θα κάνω και μωρά παιδιά να μάθουν τι 'ναι η Seiko.
Εύγε Ντένις-σαν!!!!!!!
Σαν δημιουργός του ιστορικού αυτού νήματος δεν μπορώ παρά να ακολουθήσω το μονοπάτι του πολέμου που θα οδηγήσει στην λεωφόρο της νίκης!!!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Συνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 06:08:43 μμ »

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 07:39:12 μμ »
Να μείνει το Seiko rules.
Πως θα πειράζω μετά τους 2 καπετάνιους για τα χάλια της φιρμας ;D
Εκτός της πλάκας αν το φόρουμ γίνει καθαρά ωρολογιακο τότε θα πέσει μεγάλη βουβαμάρα.
Για να κινηθεί θέλει ρολόγια να αγοραζωνται για να παρουσιαστούν μετά.
Θέλει ανθρώπους που θα γράψουν για φίρμες που σημαίνει να έχουν γνώση της ιστορίας τους.
Θέλει τεχνικά κομμάτια και παρουσιάσεις μηχανών φωτογραφικά.
Για να καταλάβετε την διαφορά του πριν με το τώρα αν αφαίρεσαν τα παλιά θέματα του φορουμ μελών όπως του Μοντερειτορ Άρη τότε θα φανούν πολλά πράγματα.
Το φορουμ θέλει συναντήσεις να δεθούν οι παλλιοι με τους νέους όπως γινόταν στο παρελθόν.
Τώρα οι συναντήσεις έχουν σταματήσει και γίνονται σε κλειστές ομάδες.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 10:32:57 μμ »
Χωρίς να θέλω να πάρω θέση για την απόφαση του φίλου, έχοντας αντίστοιχη εμπειρία ως διαχειριστής forum άλλου περιεχομένου, υπάρχει μια αυξητική τάση του κόσμου σιγά σιγά να μην αφιερώνει χρόνο σε forums και η δημοτικότητα όλων των forums ολοένα να πέφτει.
Ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι ότι πλέον πληροφορίες βρίσκεις πιο άμεσα μέσω των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και πλέον μπαίνοντας σε ομάδες, το ποστάρισμα φωτογραφιών αλλά και τα comments είναι πιο άμεσα, ειδικά από κινητές συσκευές κλπ... Σε αυτές τις ομάδες επίσης απ'ευθείας πουλάς, αγοράζεις, και η πληροφορία ποσταρίσματος και γνώσης είναι πιο άμεση.

Έχω να πω πάντως πως το forum αυτό ακόμα καλά κρατεί και μια χαρά πάει!  :)

Επίσης προσωπικά μιλώντας υπάρχουν topics τα οποία πολλές φορές βαριέμαι να διαβάσω και τα προσπερνάω χωρίς να μετέχω (σε αυτά είναι τα Seiko Rules & Rolex), όπως και άλλα άσχετα που με κερδίζουν. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, δεν μπορούν να μας αρέσουν όλα, όπως επίσης δεν έχουμε όλοι την ίδια οικονομική άνεση και δε βάζουμε τις ίδιες προτεραιότητες για την απόκτηση ενός ρολογιού.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος donpaganistis

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 04:05:03 μμ »
Με αφορμη την αποχωρηση του ΣΕΡ και τις απαντησεις που ακολουθησαν, θα ηθελα να καταθεσω και τη δικη μου αποψη.
Πρωτα απο ολα, θεωρω πως το επιπεδο του φορουμ εχει πεσει σε σχεση με παλιοτερα.
Ως ''επιπεδο'' εννοω τις ενοτητες:
Ρολόγια χειρός και τσέπης (Αφενος δε γραφονται μηνυματα και οταν γραφονται, τις περισσοτερες φορες ειναι καποια εικονα ενος ρολογιου, πολλες φορες ουτε καν νεου μοντελου.)
Επιλογή-Αγορά ρολογιού (μεγαλη καθιζηση σε αυτή την ενοτητα, τοσο στα νεα θεματα οσο και στον αριθμο των απαντησεων)
Άρθρα - Reviews - VIP - Ιστορία (σχεδον νεκρο)
Οι βασικες αιτιες θεωρω πως ειναι:
1. Αποχωρησεις ενεργων μελων (Πανος - Αρης - Μπλακμπερντ κα) και μη ισοτιμη αντικατασταση τους με νεα ενεργα μελη
2. Το φορουμ εχει μετατραπει σε Chat room, σε ενα βαθμο. Καποια μελη μπορει να ειναι φιλοι - κολλητοι, αλλα δεν αφορα τον αναγνωστη του φορουμ ωστε να διαβαζει σχολια του τυπου '' Πηρες τα ηρεμιστικα σου κτλ'' ή τη χιλιοεπαναλαμβανομενη καζουρα γυρω απο το μεγαλειο της Σεικο ή της Ρολεξ. Προσωπικα το βρισκω ανιαρο και αρνητικο για την εικονα του φορουμ στα νεα μελη.
Οσον αφορα τα σχολια για τα  αθλητικα / Γυναικες :
Τα  (εγχωρια) αθλητικα και τα πολιτικα είναι καυτα θεματα και είναι απιθανο να μη δημιουργησουν εντασεις.
Το θεμα ¨Γυναικες- Δηλητηριο: από μονο του οδηγει σε δημοσιευση ερωτικων φωτογραφιων. Τι άλλο περιεχομενο θα μπορουσε να περιεχει δηλαδη;

Ως  λυσεις θα προτεινα:
Αρχικα η συντονιστικη ομαδα να αποφασισει τι ειδους φορουμ προτιμα. Αν θελει ένα παρειστικο φορουμ με αρκετα γενικα μηνυματα λιγοστου ενδιαφεροντος, δε βλεπω το λογο να γινουν ιδιαιτερες αλλαγες. Αν επιθυμει ομως ένα φορουμ ορολογιακου ενδιαφεροντος, τοτε θα προτεινα τα εξης:
1.Απαραιτητος ο σχολιασμος (τουλαχιστον 20 λέξεων) σε κάθε μηνυμα της ενοτητας ‘’Ρολόγια χειρός και τσέπης’’
 2.Οποιοσδηποτε θελει να πουλησει στις αγγελιες, θα πρεπει να εχει τουλαχιστον 5 μηνυματα αμιγως ορολογιακου ενδιαφεροντος.
3.Το επιπεδο ΟΛΩΝ των συζητησεων θα πρεπει να κινειται σε πολιτισμενα πλαισια.
4.Καταργηση θεματος: Γυναικες
5.Απαγορευση δημιουργιας θεματος που αφορα τα εγχωρια αθλητικα (π.χ κραταμε ΝΒΑ, Ολυμπιακους αγωνες, Μουντιαλ  κτλ)

Κλεινοντας, να επαναλαβω πως τα παραπανω αποτελουν καθαρα προσωπικες αποψεις/ εκτιμησεις και δεν εχω τιποτε να χωρισω με κανεναν χρηστη.

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 04:21:46 μμ »



Ως  λυσεις θα προτεινα:
Αρχικα η συντονιστικη ομαδα να αποφασισει τι ειδους φορουμ προτιμα. Αν θελει ένα παρειστικο φορουμ με αρκετα γενικα μηνυματα λιγοστου ενδιαφεροντος, δε βλεπω το λογο να γινουν ιδιαιτερες αλλαγες. Αν επιθυμει ομως ένα φορουμ ορολογιακου ενδιαφεροντος, τοτε θα προτεινα τα εξης:
1.Απαραιτητος ο σχολιασμος (τουλαχιστον 20 λέξεων) σε κάθε μηνυμα της ενοτητας ‘’Ρολόγια χειρός και τσέπης’’
 2.Οποιοσδηποτε θελει να πουλησει στις αγγελιες, θα πρεπει να εχει τουλαχιστον 5 μηνυματα αμιγως ορολογιακου ενδιαφεροντος.
3.Το επιπεδο ΟΛΩΝ των συζητησεων θα πρεπει να κινειται σε πολιτισμενα πλαισια.
4.Καταργηση θεματος: Γυναικες
5.Απαγορευση δημιουργιας θεματος που αφορα τα εγχωρια αθλητικα (π.χ κραταμε ΝΒΑ, Ολυμπιακους αγωνες, Μουντιαλ  κτλ)

Κλεινοντας, να επαναλαβω πως τα παραπανω αποτελουν καθαρα προσωπικες αποψεις/ εκτιμησεις και δεν εχω τιποτε να χωρισω με κανεναν χρηστη.
Συμφωνώ απόλυτα.
Ειδικά τα αθλητικά σε όλα τα φόρουμ που είμαι γραμμένος δημιουργούν ανούσιες εντάσεις .
Μακριά από το τρίπτυχο Αθλητικά - Θρησκευτικά - Πολιτικά .




Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 05:26:03 μμ »
δεν ξέρουμε τους λόγους που αποχώρησε το μέλος Ser ... και το κάθε παλιό μέλος που απέχει εδώ και καιρό απο το φόρουμ 


υποθετικά και αυθαίρετα συμπεράσματα καθώς και προτάσεις και λύσεις για την κατάσταση και το ύφος του mywatch ειναι οφ τοπικ

η διαφορετικά λόγια του αέρα ... ;)

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 05:34:38 μμ »
δεν ξέρουμε τους λόγους που αποχώρησε το μέλος Ser ... και το κάθε παλιό μέλος που απέχει εδώ και καιρό απο το φόρουμ 


υποθετικά και αυθαίρετα συμπεράσματα καθώς και προτάσεις και λύσεις για την κατάσταση και το ύφος του mywatch ειναι οφ τοπικ

η διαφορετικά λόγια του αέρα ... ;)

+1000  ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος kloze

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 06:50:54 μμ »
Με αφορμη την αποχωρηση του ΣΕΡ και τις απαντησεις που ακολουθησαν, θα ηθελα να καταθεσω και τη δικη μου αποψη.
Πρωτα απο ολα, θεωρω πως το επιπεδο του φορουμ εχει πεσει σε σχεση με παλιοτερα.
Ως ''επιπεδο'' εννοω τις ενοτητες:
Ρολόγια χειρός και τσέπης (Αφενος δε γραφονται μηνυματα και οταν γραφονται, τις περισσοτερες φορες ειναι καποια εικονα ενος ρολογιου, πολλες φορες ουτε καν νεου μοντελου.)
Επιλογή-Αγορά ρολογιού (μεγαλη καθιζηση σε αυτή την ενοτητα, τοσο στα νεα θεματα οσο και στον αριθμο των απαντησεων)
Άρθρα - Reviews - VIP - Ιστορία (σχεδον νεκρο)
Οι βασικες αιτιες θεωρω πως ειναι:
1. Αποχωρησεις ενεργων μελων (Πανος - Αρης - Μπλακμπερντ κα) και μη ισοτιμη αντικατασταση τους με νεα ενεργα μελη
2. Το φορουμ εχει μετατραπει σε Chat room, σε ενα βαθμο. Καποια μελη μπορει να ειναι φιλοι - κολλητοι, αλλα δεν αφορα τον αναγνωστη του φορουμ ωστε να διαβαζει σχολια του τυπου '' Πηρες τα ηρεμιστικα σου κτλ'' ή τη χιλιοεπαναλαμβανομενη καζουρα γυρω απο το μεγαλειο της Σεικο ή της Ρολεξ. Προσωπικα το βρισκω ανιαρο και αρνητικο για την εικονα του φορουμ στα νεα μελη.
Οσον αφορα τα σχολια για τα  αθλητικα / Γυναικες :
Τα  (εγχωρια) αθλητικα και τα πολιτικα είναι καυτα θεματα και είναι απιθανο να μη δημιουργησουν εντασεις.
Το θεμα ¨Γυναικες- Δηλητηριο: από μονο του οδηγει σε δημοσιευση ερωτικων φωτογραφιων. Τι άλλο περιεχομενο θα μπορουσε να περιεχει δηλαδη;

Ως  λυσεις θα προτεινα:
Αρχικα η συντονιστικη ομαδα να αποφασισει τι ειδους φορουμ προτιμα. Αν θελει ένα παρειστικο φορουμ με αρκετα γενικα μηνυματα λιγοστου ενδιαφεροντος, δε βλεπω το λογο να γινουν ιδιαιτερες αλλαγες. Αν επιθυμει ομως ένα φορουμ ορολογιακου ενδιαφεροντος, τοτε θα προτεινα τα εξης:
1.Απαραιτητος ο σχολιασμος (τουλαχιστον 20 λέξεων) σε κάθε μηνυμα της ενοτητας ‘’Ρολόγια χειρός και τσέπης’’
 2.Οποιοσδηποτε θελει να πουλησει στις αγγελιες, θα πρεπει να εχει τουλαχιστον 5 μηνυματα αμιγως ορολογιακου ενδιαφεροντος.
3.Το επιπεδο ΟΛΩΝ των συζητησεων θα πρεπει να κινειται σε πολιτισμενα πλαισια.
4.Καταργηση θεματος: Γυναικες
5.Απαγορευση δημιουργιας θεματος που αφορα τα εγχωρια αθλητικα (π.χ κραταμε ΝΒΑ, Ολυμπιακους αγωνες, Μουντιαλ  κτλ)

Κλεινοντας, να επαναλαβω πως τα παραπανω αποτελουν καθαρα προσωπικες αποψεις/ εκτιμησεις και δεν εχω τιποτε να χωρισω με κανεναν χρηστη.
Φίλε μου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, δυστυχώς όμως οι απαντήσεις από τους παροικούντες εδόθησαν, όποιος θέλει μένει και όποιος θέλει φεύγει,(Ίσως ακολούθησαν αυτή την πορεια ) προσωπικά θλίβομαι γιατί υπήρξε πολύ ενδιαφέρον φόρουμ, που εκτός από μέλη με  πολλες γνώσεις είχαν και το απαραίτητο ειδικό βάρος

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 08:27:10 μμ »
Φίλε μου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, δυστυχώς όμως οι απαντήσεις από τους παροικούντες εδόθησαν, όποιος θέλει μένει και όποιος θέλει φεύγει,(Ίσως ακολούθησαν αυτή την πορεια ) προσωπικά θλίβομαι γιατί υπήρξε πολύ ενδιαφέρον φόρουμ, που εκτός από μέλη με  πολλες γνώσεις είχαν και το απαραίτητο ειδικό βάρος

Εμενα δε με εκφραζει αυτη η αποψη, οποιος θελει μενει κτλ.
Με σαφηνεια εγραψα οτι προβληματιζομαι πολυ απο το επιπεδο του φορουμ και αρχισα να γραφω ξανα με σκοπο να αλλαξει κατι.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2018, 10:50:56 μμ από andrey_ »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 10:06:54 μμ »
Να κάνω μία ερώτηση;
Κάποια παλιά και καλά και πολύ ενημερωμένα μέλη, έχουν πρακτικά αποχωρήσει. Εν γένει, χωρίς "δηλώσεις" και χωρίς δράματα. Απλά σταμάτησαν να συμμετέχουν.
Το ότι δεν «αντικαταστάθηκαν» από «ισάξια» μέλη, ποιόν ακριβώς «βαραίνει» ???
Ή είναι απλά μία διαπίστωση ???
Υποθέτω ότι είναι το δεύτερο, καθώς προφανώς δεν είναι στο χέρι των οποιονδήποτε admin, moderators κλπ. να βρίσκουν «ισάξια» μέλη προς αντικατάσταση των παλαιών. Υποθέτω ότι αυτό είναι κατανοητό.

Πάμε παρακάτω.

Συμφωνώ με το «ξύρισμα» των άσχετων νημάτων (γυναίκες, αυτοκίνητα, φαγητά κλπ).
Το πρότεινα άλλωστε από την αρχή αυτής της συζήτησης. Και δεν το έλεγα για πλάκα. Το εννούσα και το εννοώ.

Από εκεί και πέρα, το να πέφτει «ξύρισμα» και σε ο,τιδήποτε γράφεται, επειδή μπορεί να αφορά και σε φίλους που ανταλλάσουν ακόμα και πειράγματα μεταξύ τους, είναι μία άλλη συζήτηση. Τελείως διαφορετική.

Πάμε και παρακάτω.
Δεν είναι δυνατό όλα τα μέλη ενός τέτοιου forum να έχουν το ίδιο επίπεδο γνώσεων. Αλλιώς θα έπρεπε να κάνουμε test ωρολογικών γνώσεων, πριν επιτρέψουμε σε κάποιον να εγγραφεί.
Άλλοι ξέρουν πολλά περισσότερα, άλλοι δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα και απλά γράφονται για ενημέρωση.
Οπότε μοιραία, η "ουσιαστική" συνεισφορά των μελών, δεν μπορεί να είναι η ίδια. Θα είναι διαφορετική. Αυτό είναι γνώρισμα όλων των forum που είναι ανοιχτά σε όλους. Αλλιώς θα ήταν ένα κλειστό club, ανθρώπων με βαθιά ωρολογιακή γνώση, που θα αντάλλασαν μεταξύ τους απόψεις. Υψηλού ενδιαφέροντος, πιθανότατα, αλλά μεταξύ τους θα έμεναν.

Πάμε και παρακάτω.
Έχει αναφερθεί αρκετές φορές το θέμα του "παρεϊστικου" κλπ. Το ότι δλδ κάποιες φορές το ύφος και το είδος της επικοινωνίας, μπορεί να κάνει κάποιο νέο μέλος να προβληματιστεί ή να φύγει από το forum.
Σε αυτό είμαι και ήμουν κάθετος. Καλά κάνει και υπάρχει αυτό το κλίμα. Αυτό το κλίμα έχει δημιουργηθεί με το πέρασμα του χρόνου, από ανθρώπους που συμμετείχαν, που είχαν όρεξη να γνωρίσουν άλλους ανθρώπους με το ίδιο χόμπυ, που πήγαν για κάποιο καφέ, κάποιο φαγητό, αντάλλαξαν συζητήσεις εκτός "ωρολογιακών" θεμάτων και στην τελική έκαναν και φιλιές από εδώ μέσα.
Σε όλα τα forum υπάρχει αυτό και δεν είναι κατακριτεό. Κάποιοι πάντα γνωρίζονται, κάποιοι πάντα έχουν και το δικό τους κώδικα, κάποιοι θα κάνουν το χαβαλέ τους με την άνεση που τους δίνει η γνωριμία με κάποιους άλλους.
Αλίμονο αν βάζαμε και "κανόνες" τύπου "αφήστε τις φιλίες σας απέξω, αυτό είναι ένα σοβαρό, αγέλαστο, ωρολογιακό forum".
Και φυσικά από τη στιγμή που κάνουμε και την πλάκα μας και τα πειράγματα μας, πιθανότατα κάποια στιγμή αυτή η πλάκα μπορεί να ξεφύγει, ή να ξενίσει ορισμένους ή ακόμα και να χοντρύνει ορισμένες φορές. Ή να καταντήσει κουραστική για ορισμένους.
Αυτό όμως το στοιχείο (ακόμα και εάν κάποιες φορές μπορεί και εμένα να μου τη δίνουν κάποια επαναλαμβανόμενα και στείρα "πειράγματα) δε θα το άλλαζα.

Εννοείται ότι όλα τα παραπάνω είναι οι προσωπική μου γνώμη και μοιραία κάποιοι θα συμφωνούν, κάποιοι θα διαφωνούν.
Νομίζω όμως ότι ακόμα και το να γίνει μία συζήτηση, καλό μπορεί να κάνει.
Και σίγουρα είναι πολύ καλύτερη από το να την "κοπανάει" ένας-ένας και στο τέλος να μείνουν στο forum οι τρεις και ο ωρολογιακός κούκος...

Κάθε άποψη, δεκτή προς συζήτηση.

Φιλικά,
Άγγελος
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2018, 10:16:39 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ο Ser χαιρετα το MyWatch.gr
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 10:35:24 μμ »
Εγώ βλέπω οτι το φόρουμ ακολουθεί τα σημεία των καιρών. Πριν 10 χρόνια
- Ήταν το μοναδικό φόρουμ για ρολόγια
- Λεφτά υπήρχαν
- Όρεξη υπήρχε
- Παρθένο έδαφος υπήρχε
κλπ
κλπ
κλπ

Τα χρόνια πέρασαν και...
- Τα φόρουμ για ρολόγια έγιναν 4
- Τα λεφτά για τους περισσότερους είναι είδος προς εξαφάνιση
- Με όλα αυτά που βιώνουμε χάθηκε η όρεξη
- Τα παλιά μέλη μεγάλωσαν, βαρέθηκαν, βιώνουν αίσθημα κορεσμού, έκαναν οικογένεια, τρέχουν Χ 10 για να σώσουν τις δουλειές τους κλπ κλπ κλπ

Σε ότι αφορά την θεματολογία.

Κανένας δεν υποχρεώνει κάποιον να ανοίξει και να διαβάσει ένα θέμα που δεν τον ενδιαφέρει
Προσωπικά απέχω από κάποια θέματα αλλά δεν με χαλάει που κάποιοι γράφουν σε αυτά.
Τέλος σε ότι αφορά το παρεϊστικο κλίμα, Είναι λογικό να υπάρχει και είναι αυτό που κράτησε το φόρουμ σε άλλες δύσκολες στιγμές.
Προσωπικά αν δεν υπήρχε αυτό το κλίμα δεν ξέρω αν θα έγραφα.
Είχα την τύχη να γνωρίσω πολύ κόσμο και να κάνω καλές φιλίες. Έχω φιλοξενήσει φίλους από το φόρουμ στο σπίτι μου, με έχουν φιλοξενήσει, έχω κάνει διακοπές μαζί τους...
Θα κλείσω λέγοντας κάτι που είχα πει και παλιά...

Τα ρολόγια είναι απλώς η αφορμή
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών