Αποστολέας Θέμα: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.  (Αναγνώστηκε 13613 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 05:37:04 μμ »


Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κάποιον ή να προσβάλω, πιστεύω ότι αν κάποιοι από εσάς που έχετε rolex ήσασταν αυτό το 7μηνο στη θέση μου, το 90% από εσάς θα τα είχατε πουλήσει, και θα είχατε στραφεί σε άλλες μάρκες με παρόμοια μοντέλα. Πραγματικά ήταν πολύ γραφικό από ένα σημείο και έπειτα.
Γιάννη και εγώ δει να το φορά στη λαϊκή πίσω από τον πάγκο με πατάτες μελαχρινός.
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πουλήσω το Ρόλεξ μου;
Το ρολόι γίνεται σημαντικό από αυτόν που το φοράει και όχι το αντίθετο.
Παράδειγμα κάποια Ρόλεξ γνωστών ανθρώπων.
Το Ρόλεξ του Νιούμαν και αλλά άλλων.
Γιάννη χωρις διάθεση προσβολησ διακρίνω ένα κόμπλεξ και καλό είναι να το κοιτάξεις.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 06:31:12 μμ »
Εζησα σχεδον εξι χρονια Μυκονο, απεκτησα το sub και για καποιους λογους το εδωσα και το θεωρώ ως μια απ τις μεγαλύτερες μ@λακιες που χω κανει, ημουν ομως 25 χρονων τοτε..Δεν υπαρχει για μενα λογος γιατι να μην πάρω ρολεξ...Τα χρηματα τα εχω αλλα οι καιροι ειναι παράξενοι και ευτυχως δεν αφήνω το συναισθημα να με παρασυρει να κανω τέτοια κινηση..
Στη μυκονο θεωρειται must η κατοχη ενος ρολεξ..Εχω δει "ευκαταστατο" ντόπιο εργατη να σπαει πετρα με το pepsi gmt master και τραβούσα τα λιγοστα τοτε μαλλια μου..Αλλα δεν τον ενοιαζε, ειχε τοσα φραγκα να αγορασει αλλα εκατο..

I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 07:14:10 μμ »
Ειμαι κατοχος Ρολεξ γαιτι:
1. Ιστορια φιρμας
2. Ποιοτητα κατασκευης
3. Μου αρεσουν τα σχεδια της.
4. Μου αρεσει που την αντιγραφουν και αυτό δειχνει ότι η εταιρεια καλα περπατα
5. Θελω ένα ρολοι που να μπορει να είναι και το μοναδικο ρολοι αν χρειαστεί
6. Επειδή οι ωρες της ημερα πλεον δεν μου φτανουν θελω το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτω όταν θα μπω στο μπανιο η στην θαλασσα είναι να βγαλω το ρολοι για να μην παρει νερο
7. Αναγνωρισιμοτητα
8. Τα λεφτα μου πισω και γρηγορα αν θελω να το δωσω.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 08:30:53 μμ »
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κάποιον ή να προσβάλω, πιστεύω ότι αν κάποιοι από εσάς που έχετε rolex ήσασταν αυτό το 7μηνο στη θέση μου, το 90% από εσάς θα τα είχατε πουλήσει, και θα είχατε στραφεί σε άλλες μάρκες με παρόμοια μοντέλα. Πραγματικά ήταν πολύ γραφικό από ένα σημείο και έπειτα.

Nope.  Δε θα συμφωνήσω. Αφ’ ης στιγμής εμένα μου αρέσει, δε δίνω δεκάρα τσακιστή εάν το ίδιο ακριβώς ρολόϊ με μένα το φοράνε ίσαμε δέκα εκατομμύρια Ελληνίδες-Έλληνες. Δε μ’ ενδιαφέρει. Τυχόν επιδίωξη ορισμένης «διαφορετικότητας» μέσω ενός ρολογιού είναι εκζήτηση, είναι επιτήδευση, είναι στήσιμο και ποζεριά του κερατά. Έγραψα και αλλού και το πιστεύω ακράδαντα, το R, γενικά, είναι προϊόν μαζικής παραγωγής που σε μεγάλο βαθμό απευθύνεται στις πλατιές μάζες. Ακριβώς στις μάζες αυτές ανήκω –οι περισσότεροι ανήκουμε σ’ αυτές. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ομοιομορφία, την ομογενοποίηση, στο βαθμό που είναι προϊόν ελεύθερης δικής μου βούλησης. Να ξεφορτωθώ το R, για ποιο λόγο, επειδή «το φοράει και η κυρα-Κατίνα» ; Μα δεν τραβάω κανένα απολύτως ζόρι με την  κυρα-Κατίνα. Το να απορρίψω το R λόγω κοινοτυπίας θα με καθιστούσε τελικά πολύ περισσότερο σνομπ από τη σνομπάρα που το φοράει για μόστρα –και υπάρχουν κάμποσες τέτοιες.  Εάν απορρίψω το R λόγω της συχνότητας με την οποίαν φοριέται, τότε θα πρέπει να απορρίψω και τα Seiko για τον ακριβώς ίδιο λόγο. Και τώρα που το σκέφτομαι, μ’ αυτό το σκεπτικό θα πρέπει να απορρίψω κάθε ρολόϊ που είχα ή έχω στην κατοχή μου –σιγά τα ρολόγια δηλαδή και σιγά τις σπανιότητες εδώ που τα λέμε, όλα μαζικής παραγωγής, όλα συνηθισμένα στον άλφα ή βήτα βαθμό.

Το λοιπόν, η Rolex, πολλές δεκαετίες πίσω, έκατσε κι έφτιαξε ρολόγια που έμελλε να αποτελέσουν  φαινόμενο. Της βγάζω το καπέλο. Τα προϊόντα της τα σπάνε, το σέρβις φυσάει, η διατήρηση της αξίας δεδομένη.  Chapeau και πάλι. Το ρολόϊ αυτό το πήρε ένα καταναλωτικό  κοινωνικό σύνολο και το ανήγαγε σε κάτι παραπάνω από αυτό που είναι στην πραγματικότητα. Η Rolex δεν φταίει γι’ αυτό. Η Rolex κάνει αυτό που πρέπει να κάνει ο σωστός κατασκευαστής και έμπορος, φτιάχνει ένα σούπερ προϊόν -ποτέ δεν έριξε την ποιότητά της, το αντίθετο μάλιστα, την εκτόξευσε- και απλά αφήνει το μύθο της ν’ ανθίζει. Ούτε με καραγκιοζιλίκια προσπαθεί να πλασάρει προϊόν, ούτε επιστρατεύει τον κάθε κανούργιο Τζέϊμς Μποντ να βουτάει με το κοστούμι σε γούρνες, ούτε επικαλείται τις κατά φαντασίαν δόξες ενός κάποιου πολεμικού ναυτικού  μπας και πουλήσει κάνα ρολογάκι, ούτε βγάζει κάθε τρεις και λίγο αναμνηστικές -τάχα μου- σειρές του τύπου «περασμένα μεγαλεία και θυμώντας τα να κλαις».

Παρεμπιπτόντως, για τους ίδιους ακριβώς λόγους γουστάρω και σέβομαι και τη Seiko, για τη σοβαρότητα, τη σταθερότητα, τη διαρκή προσπάθεια για εξέλιξη, για ωρολογιακούς άθλους που έχει να επιδείξει, χώρια δηλαδή την εκτίμηση που έχω στους Γιάπωνες, γενικά μιλώντας.  Και οι δύο εταιρείες απευθύνονται σε πλατύ κοινό, στο κοινό αυτό ανήκω κι εγώ.

Τώρα, η άλλη πλευρά : Όταν ένας τίποτας φοράει το Rolex για μούρη, μ’ενοχλεί αφάνταστα. Δεν μ’ ενοχλεί το Rolex oύτε και μου φταίει σε τίποτε το ρολόϊ, δε μ’ ενοχλεί καν ο βλάκας, αυτό που μ΄ενοχλεί –και το ΄χω ψάξει- είναι το γεγονός ότι ο βλάκας βρήκε μέσο να επιδειχτεί, γαμώτο. Θα μου πεις, και το Rolex να μην υπήρχε, κάτι άλλο σίγουρα θα έβρισκε, αλλά γεγονός παραμένει ότι το Rolex ήταν, είναι και θα είναι για κάμποσο ακόμη το προσφορότερο φορητό μέσο δημόσιας περιφοράς και πωλήσεως μούρης –δήθεν- στο πλατύ κοινό. 

Εδώ λοιπόν έχω το θέμα : Δεν θέλω να με περάσουν για τον παραπάνω βλάκα, μόνο και μόνο εξαιτίας του Rolex. Εάν είμαι όντως βλαξ, προτιμώ αυτό να  γίνει αντιληπτό από άλλα στοιχεία, όχι από το τι ρολόϊ φοράω. Aυτό είναι και το βασικό μειονέκτημα του Rolex : Είναι λίγο φακέλωμα η υπόθεση. Μπορεί να φας μια στάμπα στο κούτελο στα καλά του καθουμένου, σα μαρκαρισμένο βόϊδι.  Υπό συγκεκριμένες συνθήκες, μπορεί το κωλορόλογο να σε φέρει σε θέση αμηχανίας, έως και παροχής εξηγήσεων για την κατοχή και χρήση του.  Ε, εκεί τραβάω ένα ζόρι.

Αποσυνδεδεμένος Templar

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 08:39:10 μμ »
Το ρολόι είναι εξαιρετικό , ποιοτικό , αναγνωρίσιμο και με υψηλή τιμή μεταπώλησης.
Μάλλον δεν θα το πάρω ποτέ για οικονομικούς λόγους και ας μου έβγαλε το μάτι το explorer όταν το δοκίμασα. Αρκούμαι στο Tudor. Το ότι όμως δεν θα το αγοράσω εγώ δεν αναιρεί τίποτα από τα παραπάνω. H άρνηση και η απαξίωση μου θυμίζει κάποιους που λόγω μνημονίων έχουν βγάλει σκάρτη την Mercedes την  BMW την VW και την Audi  και με κοιτάνε περίεργα επειδή οδηγώ ένα σχετικά καλό Golf το οποίο δεν πήρα επειδή είμαι μνημονιακός αλλά επειδή μου αρέσει και το απολαμβάνω.
Τώρα σε ότι αφορά την φιγούρα και την επίδειξη αυτή μπορεί να την κάνει κάποιος και με Omega,  Breitling ή κάποιο  άλλο  ακριβό ρολόι δεν είναι χαρακτηριστικό της Rolex ούτε ευθύνεται αυτή για τον χαρακτήρα κάποιου.
Να τα χαίρονται και να τα απολαμβάνουν όσοι τα έχουν .

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 09:21:36 μμ »
Nope.  Δε θα συμφωνήσω. Αφ’ ης στιγμής εμένα μου αρέσει, δε δίνω δεκάρα τσακιστή εάν το ίδιο ακριβώς ρολόϊ με μένα το φοράνε ίσαμε δέκα εκατομμύρια Ελληνίδες-Έλληνες. Δε μ’ ενδιαφέρει. Τυχόν επιδίωξη ορισμένης «διαφορετικότητας» μέσω ενός ρολογιού είναι εκζήτηση, είναι επιτήδευση, είναι στήσιμο και ποζεριά του κερατά. Έγραψα και αλλού και το πιστεύω ακράδαντα, το R, γενικά, είναι προϊόν μαζικής παραγωγής που σε μεγάλο βαθμό απευθύνεται στις πλατιές μάζες. Ακριβώς στις μάζες αυτές ανήκω –οι περισσότεροι ανήκουμε σ’ αυτές. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ομοιομορφία, την ομογενοποίηση, στο βαθμό που είναι προϊόν ελεύθερης δικής μου βούλησης. Να ξεφορτωθώ το R, για ποιο λόγο, επειδή «το φοράει και η κυρα-Κατίνα» ; Μα δεν τραβάω κανένα απολύτως ζόρι με την  κυρα-Κατίνα. Το να απορρίψω το R λόγω κοινοτυπίας θα με καθιστούσε τελικά πολύ περισσότερο σνομπ από τη σνομπάρα που το φοράει για μόστρα –και υπάρχουν κάμποσες τέτοιες.  Εάν απορρίψω το R λόγω της συχνότητας με την οποίαν φοριέται, τότε θα πρέπει να απορρίψω και τα Seiko για τον ακριβώς ίδιο λόγο. Και τώρα που το σκέφτομαι, μ’ αυτό το σκεπτικό θα πρέπει να απορρίψω κάθε ρολόϊ που είχα ή έχω στην κατοχή μου –σιγά τα ρολόγια δηλαδή και σιγά τις σπανιότητες εδώ που τα λέμε, όλα μαζικής παραγωγής, όλα συνηθισμένα στον άλφα ή βήτα βαθμό.

Το λοιπόν, η Rolex, πολλές δεκαετίες πίσω, έκατσε κι έφτιαξε ρολόγια που έμελλε να αποτελέσουν  φαινόμενο. Της βγάζω το καπέλο. Τα προϊόντα της τα σπάνε, το σέρβις φυσάει, η διατήρηση της αξίας δεδομένη.  Chapeau και πάλι. Το ρολόϊ αυτό το πήρε ένα καταναλωτικό  κοινωνικό σύνολο και το ανήγαγε σε κάτι παραπάνω από αυτό που είναι στην πραγματικότητα. Η Rolex δεν φταίει γι’ αυτό. Η Rolex κάνει αυτό που πρέπει να κάνει ο σωστός κατασκευαστής και έμπορος, φτιάχνει ένα σούπερ προϊόν -ποτέ δεν έριξε την ποιότητά της, το αντίθετο μάλιστα, την εκτόξευσε- και απλά αφήνει το μύθο της ν’ ανθίζει. Ούτε με καραγκιοζιλίκια προσπαθεί να πλασάρει προϊόν, ούτε επιστρατεύει τον κάθε κανούργιο Τζέϊμς Μποντ να βουτάει με το κοστούμι σε γούρνες, ούτε επικαλείται τις κατά φαντασίαν δόξες ενός κάποιου πολεμικού ναυτικού  μπας και πουλήσει κάνα ρολογάκι, ούτε βγάζει κάθε τρεις και λίγο αναμνηστικές -τάχα μου- σειρές του τύπου «περασμένα μεγαλεία και θυμώντας τα να κλαις».

Παρεμπιπτόντως, για τους ίδιους ακριβώς λόγους γουστάρω και σέβομαι και τη Seiko, για τη σοβαρότητα, τη σταθερότητα, τη διαρκή προσπάθεια για εξέλιξη, για ωρολογιακούς άθλους που έχει να επιδείξει, χώρια δηλαδή την εκτίμηση που έχω στους Γιάπωνες, γενικά μιλώντας.  Και οι δύο εταιρείες απευθύνονται σε πλατύ κοινό, στο κοινό αυτό ανήκω κι εγώ.

Τώρα, η άλλη πλευρά : Όταν ένας τίποτας φοράει το Rolex για μούρη, μ’ενοχλεί αφάνταστα. Δεν μ’ ενοχλεί το Rolex oύτε και μου φταίει σε τίποτε το ρολόϊ, δε μ’ ενοχλεί καν ο βλάκας, αυτό που μ΄ενοχλεί –και το ΄χω ψάξει- είναι το γεγονός ότι ο βλάκας βρήκε μέσο να επιδειχτεί, γαμώτο. Θα μου πεις, και το Rolex να μην υπήρχε, κάτι άλλο σίγουρα θα έβρισκε, αλλά γεγονός παραμένει ότι το Rolex ήταν, είναι και θα είναι για κάμποσο ακόμη το προσφορότερο φορητό μέσο δημόσιας περιφοράς και πωλήσεως μούρης –δήθεν- στο πλατύ κοινό. 

Εδώ λοιπόν έχω το θέμα : Δεν θέλω να με περάσουν για τον παραπάνω βλάκα, μόνο και μόνο εξαιτίας του Rolex. Εάν είμαι όντως βλαξ, προτιμώ αυτό να  γίνει αντιληπτό από άλλα στοιχεία, όχι από το τι ρολόϊ φοράω. Aυτό είναι και το βασικό μειονέκτημα του Rolex : Είναι λίγο φακέλωμα η υπόθεση. Μπορεί να φας μια στάμπα στο κούτελο στα καλά του καθουμένου, σα μαρκαρισμένο βόϊδι.  Υπό συγκεκριμένες συνθήκες, μπορεί το κωλορόλογο να σε φέρει σε θέση αμηχανίας, έως και παροχής εξηγήσεων για την κατοχή και χρήση του.  Ε, εκεί τραβάω ένα ζόρι.
Πολυ πολυ σωστο και τεκμηριωμενο ποστ..! Πραγματικαα απολαυσα να το διαβασω... εξηγεις πληρως γιατι η ρολεξ βρισκεται εκει που βρισκεται και οχι αδικα..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 09:55:08 μμ »
Πολυ πολυ σωστο και τεκμηριωμενο ποστ..! Πραγματικαα απολαυσα να το διαβασω... εξηγεις πληρως γιατι η ρολεξ βρισκεται εκει που βρισκεται και οχι αδικα..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Και'γω απολαμβάνω τον τρόπο γραφής του :)

Γενικά μετάνιωσα λίγο για κάποια πράγματα που έγραψα, γιατί διαβάζοντας τα πίσω φαίνεται όντως κάποιο κόμπλεξ από τη μεριά μου. Δε πρέπει όντως να κρίνουμε κάποιον από αυτά τα πράγματα. Θα πρέπει να μη το βλέπω αρνητικά αν κάποιος φοράει κάτι τέτοιο.
Είναι ένα γεγονός ότι πολλές φορές ενοχλούμαι από συμπεριφορές υπεροψίας και όχι τόσο συγκροτημένης συμπεριφοράς, αλλά καλό θα είναι να μη τσουβαλιάζω ανθρώπους και καταστάσεις.

Ζητώ συγγνώμη αν στενοχώρησα κάποιους κατόχους rolex, να απολαμβάνετε τα ρολόγια σας χωρίς δεύτερες σκέψεις.


Αν θέλει κάποιος διαχειριστής να διαγράψει και το νήμα, ίσως και να είναι καλύτερα. Φόρουμ ρολογιών είναι, όλες οι εταιρίες και τα ρολόγια χωράνε ισάξια ούτως ή άλλως :)

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 10:52:35 μμ »
Πολυ πολυ σωστο και τεκμηριωμενο ποστ..! Πραγματικαα απολαυσα να το διαβασω... εξηγεις πληρως γιατι η ρολεξ βρισκεται εκει που βρισκεται και οχι αδικα..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μ´αρέσεις βρε μπαγάσα γιατί είσαι σαν την κόκα κολα! Συμφωνείς με όλα ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 11:39:38 μμ »
Εγώ διαφωνώ με όλα (και με όλους!!!!). Το κυριώτερο όμως είναι πως δεν χρειάζεται να το δικαιολογήσω μιας και ξέρω πως έχω δίκαιο και πως οι άλλοι έχουν άδικο!!!!!
ΟΧΙ σαν την κοκακολα!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 11:41:13 μμ »
Nope.  Δε θα συμφωνήσω. Αφ’ ης στιγμής εμένα μου αρέσει, δε δίνω δεκάρα τσακιστή εάν το ίδιο ακριβώς ρολόϊ με μένα το φοράνε ίσαμε δέκα εκατομμύρια Ελληνίδες-Έλληνες. Δε μ’ ενδιαφέρει.  Το να απορρίψω το R λόγω κοινοτυπίας θα με καθιστούσε τελικά πολύ περισσότερο σνομπ από τη σνομπάρα που το φοράει για μόστρα –και υπάρχουν κάμποσες τέτοιες.



Παρεμπιπτόντως, για τους ίδιους ακριβώς λόγους γουστάρω και σέβομαι και τη Seiko, για τη σοβαρότητα, τη σταθερότητα, τη διαρκή προσπάθεια για εξέλιξη, για ωρολογιακούς άθλους που έχει να επιδείξει, χώρια δηλαδή την εκτίμηση που έχω στους Γιάπωνες, γενικά μιλώντας.  Και οι δύο εταιρείες απευθύνονται σε πλατύ κοινό, στο κοινό αυτό ανήκω κι εγώ.

Τώρα, η άλλη πλευρά : Όταν ένας τίποτας φοράει το Rolex για μούρη, μ’ενοχλεί αφάνταστα. Δεν μ’ ενοχλεί το Rolex oύτε και μου φταίει σε τίποτε το ρολόϊ, δε μ’ ενοχλεί καν ο βλάκας, αυτό που μ΄ενοχλεί –και το ΄χω ψάξει- είναι το γεγονός ότι ο βλάκας βρήκε μέσο να επιδειχτεί, γαμώτο. Θα μου πεις, και το Rolex να μην υπήρχε, κάτι άλλο σίγουρα θα έβρισκε, αλλά γεγονός παραμένει ότι το Rolex ήταν, είναι και θα είναι για κάμποσο ακόμη το προσφορότερο φορητό μέσο δημόσιας περιφοράς και πωλήσεως μούρης –δήθεν- στο πλατύ κοινό. 

Εδώ λοιπόν έχω το θέμα : Δεν θέλω να με περάσουν για τον παραπάνω βλάκα, μόνο και μόνο εξαιτίας του Rolex. Εάν είμαι όντως βλαξ, προτιμώ αυτό να  γίνει αντιληπτό από άλλα στοιχεία, όχι από το τι ρολόϊ φοράω. Aυτό είναι και το βασικό μειονέκτημα του Rolex : Είναι λίγο φακέλωμα η υπόθεση. Μπορεί να φας μια στάμπα στο κούτελο στα καλά του καθουμένου, σα μαρκαρισμένο βόϊδι.  Υπό συγκεκριμένες συνθήκες, μπορεί το κωλορόλογο να σε φέρει σε θέση αμηχανίας, έως και παροχής εξηγήσεων για την κατοχή και χρήση του.  Ε, εκεί τραβάω ένα ζόρι.

Σε κάποιο άλλο ποστ διάβασα ότι πλέον δεν φοράτε τα Ρόλεξ σας εκτός σπιτιού επειδή τα φοράει ακόμα και η κουτσή Μαρία (ή κάτι τέτοιο). Τελικά το απορρίπτετε το R επειδή το φορά και η κυρά Κατίνα/Τίποτας ή όχι;

Υ.Γ. Γιατί τόσο "μένος" με την Πανεράι;

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 11:46:33 μμ »
Εγώ διαφωνώ με όλα (και με όλους!!!!). Το κυριώτερο όμως είναι πως δεν χρειάζεται να το δικαιολογήσω μιας και ξέρω πως έχω δίκαιο και πως οι άλλοι έχουν άδικο!!!!!
ΟΧΙ σαν την κοκακολα!


Sent from my iPad using Tapatalk

Είναι αυτό που λέμε "μπορεί να μην έχω πάντα δίκιο, αλλά δεν έχω ποτέ άδικο"... :D :D

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 12:31:35 πμ »
Σε κάποιο άλλο ποστ διάβασα ότι πλέον δεν φοράτε τα Ρόλεξ σας εκτός σπιτιού επειδή τα φοράει ακόμα και η κουτσή Μαρία (ή κάτι τέτοιο). Τελικά το απορρίπτετε το R επειδή το φορά και η κυρά Κατίνα/Τίποτας ή όχι;

Υ.Γ. Γιατί τόσο "μένος" με την Πανεράι;

Ε, τότε μάλλον δεν διαβάσατε καλά ή με συγχέετε με άλλον. Αυτό που εγώ έγραψα -και εύκολα μπορείτε να το ελέγξετε- είναι ότι δεν πρόκειται να ξαναφορέσω έξω το 16613 (και μόνον  αυτό), εξηγώντας μάλιστα τους καθαρά αισθητικούς λόγους. Δεύτερον, σε Κατίνες και Μαρίες, με την έννοια που μου το αποδίδετε, ουδέποτε αναφέρθηκα, οπωσδήποτε με περνάτε για  άλλον. Τρίτον, το αν θα φορέσω κάτι έξω ή όχι ουδεμία σχέση έχει με το  εδώ σχόλιό μου, το οποίο έχει σαν αφετηρία προηγούμενο σχόλιο του Γιάννη (" πιστεύω ότι αν κάποιοι από εσάς που έχετε rolex ήσασταν αυτό το 7μηνο στη θέση μου, το 90% από εσάς θα τα είχατε πουλήσει") και σ΄αυτό ακριβώς  το σχόλιο απαντώ, λέγοντας ότι δεν έχω κανένα λόγο να πουλήσω ένα ρολόϊ επειδή είναι, ξέρω 'γω, πολυφορεμένο. Δεν είπα ποτέ λοιπόν, ότι δεν φοράω το 16613 επειδή είναι πολυφορεμένο, είπα ότι για μένα το συγκεκριμένο βγάζει μάτι και με τα σημερινά αισθητικά μου κριτήρια -σωστά ή λάθος- αυτό το ρολόϊ δεν το βάζω οξω, αυτό είπα.

Πάμε και στα Πανεράϊ. Τα Πανεράϊ, τα ρολόγια Πανεράϊ, τα υπολήπτομαι έως και τα λατρεύω. Την καμπάνια της φίρμας, με τις τορπίλες, τις τορπιλακάτους και τα θωρηκτά τη θεωρώ γκροτέσκα και κακόγουστη έως και γελοία, για πολύ συγκεκριμένους ιστορικούς λόγους τους οποίους φαντάζομαι ότι δεν  χρειάζεται να επεξηγήσω εν προκειμένω. Το ότι εκτιμώ ένα προϊόν δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ, ταυτόχρονα, να χλευάζω τον τρόπο προώθησής του.


Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 12:58:37 πμ »
Ε, τότε μάλλον δεν διαβάσατε καλά ή με συγχέετε με άλλον. Αυτό που εγώ έγραψα -και εύκολα μπορείτε να το ελέγξετε- είναι ότι δεν πρόκειται να ξαναφορέσω έξω το 16613 (και μόνον  αυτό), εξηγώντας μάλιστα τους καθαρά αισθητικούς λόγους. Δεύτερον, σε Κατίνες και Μαρίες, με την έννοια που μου το αποδίδετε, ουδέποτε αναφέρθηκα, οπωσδήποτε με περνάτε για  άλλον. Τρίτον, το αν θα φορέσω κάτι έξω ή όχι ουδεμία σχέση έχει με το  εδώ σχόλιό μου, το οποίο έχει σαν αφετηρία προηγούμενο σχόλιο του Γιάννη (" πιστεύω ότι αν κάποιοι από εσάς που έχετε rolex ήσασταν αυτό το 7μηνο στη θέση μου, το 90% από εσάς θα τα είχατε πουλήσει") και σ΄αυτό ακριβώς  το σχόλιο απαντώ, λέγοντας ότι δεν έχω κανένα λόγο να πουλήσω ένα ρολόϊ επειδή είναι, ξέρω 'γω, πολυφορεμένο. Δεν είπα ποτέ λοιπόν, ότι δεν φοράω το 16613 επειδή είναι πολυφορεμένο, είπα ότι για μένα το συγκεκριμένο βγάζει μάτι και με τα σημερινά αισθητικά μου κριτήρια -σωστά ή λάθος- αυτό το ρολόϊ δεν το βάζω οξω, αυτό είπα.

Πάμε και στα Πανεράϊ. Τα Πανεράϊ, τα ρολόγια Πανεράϊ, τα υπολήπτομαι έως και τα λατρεύω. Την καμπάνια της φίρμας, με τις τορπίλες, τις τορπιλακάτους και τα θωρηκτά τη θεωρώ γκροτέσκα και κακόγουστη έως και γελοία, για πολύ συγκεκριμένους ιστορικούς λόγους τους οποίους φαντάζομαι ότι δεν  χρειάζεται να επεξηγήσω εν προκειμένω. Το ότι εκτιμώ ένα προϊόν δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ, ταυτόχρονα, να χλευάζω τον τρόπο προώθησής του.

Ναι, όντως αναφερόσασταν μόνο στο 16613.

Παρόλα αυτά λέτε στο ίδιο ποστ, ότι δεν απορρίπτετε τα R ένεκα κοινοτυπίας αλλά σας ενοχλεί που τα φορά ο Τϊποτας (ο οποίος για εμένα δεν διαφέρει από το "κυρά Κατίνα") για να επιδειχθεί. Αυτό όμως αποτελεί κοινοτυπία. Τι πιο κοινότυπο από έναν Τίποτα, που με τα πρώτα χρήματα που πιάνει στα χέρια του, αγοράζει Μερτσεντέ και Ρόλεξ; Και είναι απόλυτα φυσιολογικό να ενοχλούνται οι λάτρεις των ρολογιών με τη συχνότητα και την "ποιότητα" με την οποία φοριέται ένα ρολόι που για αυτούς αντιπροσωπεύει κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που αντιπροσωπεύει για τον Τίποτα, και που ενδεχομένως να έκαναν θυσίες για να αγοράσουν.

Φαντάζομαι ότι ίσως και τη Ρόλεξ την ενοχλεί που τα ρολόγια της γίνονται όλο και πιο κοινότυπα και γιαυτό ακολουθεί τη συγκεκριμένη πολιτική πωλήσεων τελευταία.

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 08:45:46 πμ »
Είναι πολύ απλό γιατί επέλεξα να έχω σχεδόν μόνο Rolex στη συλλογή μου (μαζί με 2 υπέροχα seiko) διότι:

1.Δεν έχω βαρεθεί μετά από τόσα χρόνια (20++) τα μοντέλα που φοράω
2.Δεν μπαίνω στη διαδικασία να τα βγάλω όταν κολυμπάω κ.α.
3.Δεν με βάζει στη διαδικασία εύρεσης αξιόπιστου service (έχει άψογο όταν θα έρθει η ώρα του)
4.Δεν είχα ποτέ θέμα επάρκειας ανταλλακτικών και χρονικού ορίου (νομίζω ότι θα με καταλάβουν πολλοί)
4.Δεν έχω ταλαιπωρηθεί ΠΟΤΕ να πουλήσω ένα Rolex για να πάρω άλλο
5.Αποτελεί επένδυση (τουλάχιστον σε εμένα, σχεδόν διπλασίασα το αρχικό κόστος κτήσης)

Τέλος, η αίσθηση της ικανοποίησης που προσφέρει στο κάτοχο του είναι πολυδιάστατη.



Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 09:48:17 πμ »
Εγώ διαφωνώ με όλα (και με όλους!!!!). Το κυριώτερο όμως είναι πως δεν χρειάζεται να το δικαιολογήσω μιας και ξέρω πως έχω δίκαιο και πως οι άλλοι έχουν άδικο!!!!!
ΟΧΙ σαν την κοκακολα!


Sent from my iPad using Tapatalk
Για αυτο σε χαιρομαι.
Ησουν αναλυτικοτατος :D

Αποσυνδεδεμένος nt1969

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 10:29:30 πμ »
Για εμενα και μονο το ανοιγμα αυτου του topic δειχνει την μοναδικοτητα του brand. Δεν νομιζω να ανοιγε αντιστοιχο θεμα για Cartier, Breitling,Tag,....η ακομα και panerai.
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι το ονομα και μονο προκαλει συγκινησεις. Και θετικες και αρνητικες οπως ειναι λογικο. Το αν τα φορανε πολυ δεν μου λεει κατι. Δηλαδη επειδη αγοραζουν πολλοι BMW η Mercedes πρεπει εμεις να βλεπουμε αρνητικα τις συγκεκριμενες μαρκες και αγοραζουμε κατι αλλο?
Γι αυτο υπαρχουν χιλιαδες μαρκες για να ικανοποιουν καθε γουστο. Και καποιοι που λενε οχι δεν θα επαιρνα , μπορει σε καποια στιγμη να ηταν σε τοσο καλη οικονομικη κατασταση και να επαιρναν 3-4. Ακομα και αυτοι που εχουν την δυνατοτητα να παρουν αλλα δεν το κανουν , μπορει καποια στιγμη να βρουν καποιο μοντελο και να το ερωτευτουν. Σιγουρα τα ρολεξ δεν ειναι τα ωραιοτερα, δεν ειναι καν φθηνα, δεν εχουν τις τελειοτερες μηχανες, τα φορανε πολυ και πολλοι , υπαρχουν χιλιαδες μαιμουδες, δεν , δεν , ....αλλα ειναι αυτα που εδω και 60-70 χρονια συγκινουν και εξιταρουν περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλο ρολοι και γινονται το αντικειμενο του ποθου για χιλιαδες ανθρωπους .

Και βασικο για τις μερες μας  : νομιζω ειναι το μονο ρολοι που μπορεις να παρεις τα λεφτα σου ευκολα πισω. Η τουλαχιστον να τα πλησιασεις

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 11:04:46 πμ »
Δεν επιλέγω Rolex για τους παρακάτω λόγους...

1. Δε μου αρέσουν.
Το μοναδικό που είναι στο target μου είναι το Sub No Date, το οποίο αισθητικά μπροστά στο Tudor Black Bay δε συγκρίνεται. (Τα έχω καλά με τον εαυτό μου και δε νιώθω ότι πήρα κλώνο του ή την απομίμηση).

2. Είναι κοτρώνα στον καρπό μου.

3. Είναι πολυφορεμένα και αναγνωρίσημα.

4. Θα έπρεπε να θυσιάσω 2-3 ρολόγια για να το αποκτήσω, ανεξαρτήτως αν αξίζει ή όχι, για τους παραπάνω λόγους δεν το κάνω..

5. Τη γυναίκα μου τη λένε Λίτσα.

 ;D


**Αν έβγαινε ένα Sub τύπου κάσας του Black Bay 58 και ομορφιάς του, φυσικά θα το συζητούσα...
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 11:06:24 πμ »
Το επιχείρημα κάποιων πως δεν τους αρέσουν τα Rolex επειδή κυκλοφορούν πολλά, το θεωρώ αστείο.

Φαντάζομαι πως οι ίδιοι θεωρούν αποκρουστική τη Monica Belucci επειδή όλος ο κόσμος υποκλίνεται στη διαχρονική ομορφιά της, δεν πίνουν coca-cola γιατί την πίνει όλος ο κόσμος, δεν οδηγούν αυτοκίνητο γιατί έχουν βαρεθεί να τα βλέπουν στους δρόμους και φοράνε κελεμπίες γιατί τα τζιν έχουν γίνει σούπα.

Μεταξύ μας, έχω βαρεθεί να διαβάζω νήματα για Rolex και Seiko.
Ωραία ρολόγια, εύκολα ρολόγια, αλλά φτάνει...

Just my 0.02
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 11:24:44 πμ »
Το φοβερά μοναδικό με την ρόλεξ είναι ότι όντως κρατάει την τιμή του έστω και μεταχειρισμένο και αρκετές φορές είναι και υπερδιπλάσια.
 
Χαράς ευαγγέλιο για τον κάτοχο που θα το πουλήσει, μεγάλη κερδοφορία.

Βέβαια αν πάει να αγοράσει καινούργιο/μεταχειρισμένο  θα το πληρώσει πάλι σε υπερδιπλάσια τιμή, οπότε το οποιοδήποτε κέρδος εξανεμίζεται.  Ωραίο το τυράκι αλλά η φάκα καραδοκεί.

Ακούσαμε το τραγούδι της θάλασσας και δεν μπορούμε πια να κοιμηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 11:42:43 πμ »
Νικο αν το πουλησει αυτο που αγορασε καινουργιο θα παρει τουλαχιστον τα λεφτα του.
Αρα χαμενος οχι.
Αυτος που το αγορασε μεταχ. θα βγαλει μεγαλο κερδος οταν το πουλησει.
Αν λοιπον ειναι τυχερος και βρει ενα καλο μεταχ. δινει το δικο του που το πηρε καινουργιο.
Παιρνει τα λεφτα του πισω και μετα αγοραζει το μεταχ. με λιγοτερα χρηματα και ετσι βγαζει κερδος.