Αποστολέας Θέμα: courrier  (Αναγνώστηκε 17334 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: courrier
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 07, 2008, 10:02:34 πμ »
Γιά σας μετά απο αρκετό καιρό !!!
Δυστυχώς λόγοι διάφοροι δεν μου επιτρέπουν να μπαίνω συχνά ( αν και μετά απο κανα μήνα θα κάνω γερό μπάσιμο...) , οπότε λέω ας μεταφέρω το πιό επείγον .

Όπως σας είχα πει το Citizen ήθελε αναβάθμιση ...Και φυσικά γινόταν μόνο στο Japan ...
http://japwatches.wordpress.com/2007/09/22/citizen-attesa-atv53-2831-atv53-2833-and-atv53-2834/#comment-390

Μου στέλνει λοιπόν ο ΠΑΝΤΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΣ κ. Seyia , ένα mail με το τι ακριβώς πρέπει να κάνω κτλ .
Μόλις βλέπω πως η μεταφορική είναι η Fed-Ex , με ζώσανε τα φίδια ...
Επειδή ήμουν ΑΠΟΛΥΤΑ ΒΕΒΑΙΟΣ πως στην επστροφή απο την αναβάθμιση θα πέρναγε τελωνείο με τα γνωστά αποτελέσματα , ρωτάω παντού τι πρέπει να κάνω

Μαθαίνω λοιπόν πως για αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει στα τελωνεία η διαδικασία ΕΞΑΓΩΓΗΣ , οπότε έχοντας κάνει την ΕΞΑΓΩΓΗ με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά , γίνεται η ΕΠΑΝΑΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΤΕΛΩΣ ...(Λογικό έτσι ???)

Κάνω λοιπόν την διαδικασία εξαγωγής - όπου μεταξύ των άλλων χρειαζόταν και τιμολόγιο αγοράς με αναγραφόμενο πάνω το s/n του ρολογιού !!!- και δηλώνω τέλος πάντων σαν αξία την τιμή που μου το πούλησε ο κ Seyia .

Αφου λοιπόν με διαβεβαιώνουν πως ΟΛΑ είναι πλέον ΟΚ και θα ξανάρθει κατευθείαν σπίτι μου , το ΣΤΕΛΝΩ ...

Είχα διαβάσει πως σε 7-10 μέρες το έχεις πίσω ...

30 μέρες μετα μη έχοντας κανένα νέο , μη μπορώντας να βρώ ούτε το mail του service Citizen , απευθείνομαι στον κ.Seyia , ο οποιος αμέσως με εξυπηρετεί και έρχομαι σε επαφή με το service , οπότε Διαβάστε Μόνοι σας

Dear Mr.K******,

We are very glad to hear from you !!
We have been waiting for your contact for the last couple of weeks!!

Your watch has already been updated and once returned back to the address that you gave us in March with Fedex AWB:933*********.

Because Fedex delivery staff could not see anyone at the address as well as no phone number was introduced, they returned the shipment to us.

Mr.K****, would you give us the following 3 information to deliver your watch to you?

(1) Your contact phone number so that Fedex office can call you when you're absent from your home.

(2) Your full address (just in case).


(3) Do you have any vacation schedule that you are away from the address for a long time?

We will resend your watch back to you according to your replay.


Thanks and best regards,

Customer Service Department, Tokyo
CITIZEN WATCH CO.,LTD.

Αν είναι δυνατόν ...

ΔΕΝ βρήκαν ΚΑΝΕΝΑ στη διεύθυνση και ΔΕΝ είχαν το τηλέφωνο ...

Έξαλλος παίρνω τηλ. τη Fed-Ex και ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος ...

...
-Κύριε μου το Δέμα σας επεστράφει στην Ιαπωνία !!!
-Μα γιατί ;;;
-Έμεινε 15 μέρες στο τελωνείο , δεν το αναζητήσατε !!! και έφυγε πίσω ...
Έμεινα Βλάκας !!!
Καταπίνω τον εκνευρισμό μου και προσπαθώ να μάθω το γιατί ...
-Απο Ιαπωνία μου είπαν πως δεν βρήκατε κανένα στην Διεύθυνση του σπιτιού , αλλά ΔΕΝ αφήσατε ειδοποίηση ...
-ΔΕΝ ήρθαμε σπίτι σας κύριε , σας πήραμε στο τηλέφωνο την τάδε του μηνός και ΔΕΝ απάντησε ...
-Και δεν ξαναπήρατε τουλάχιστον άλλη μια φόρα ;;;
-Δεν μπορούμε να τηλεφωνούμε όλη τη μέρα κύριε (ούτε δημόσιο να ήτανε ...)
-Τέλος πάντων , αφήνουμε το θέμα της ειδοποίησης , έχετε ΟΛΑ τα χαρτιά για την ΕΠΑΝΑΕΙΣΑΓΩΓΗ και όπως μου είχατε πεί εγώ ΔΕΝ θα ασχοληθώ με τίποτα και θα έρθει σπίτι μου κατευθείαν ...
-Θα το κάνουμε κύριε μόλις πληρώσετε τα έξοδα του τελωνείου ....
-Μα είναι επαναεισαγωγή δεν έχει φόρους ...
-Σωστά δεν έχει φόρο , αλλά τα έξοδα του τελωνείου είναι 118 Ευρώ !!!!

ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΚΡΑΤΟΣ και FEDEX

Για να μην τα πολυλογώ , ΠΛΗΡΩΣΑ τα 118 , πλαστογράφησα τα έγγραφα εισαγωγής (διότι απο τη Citizen το ασφαλίσαν στη εργοστασιακή του αξία που ήταν μεγαλύτερη - οπότε οι ΒΛΑΚΕΣ του τελωνείου ΔΕΝ μπορούσαν να καταλάβουν ότι τα μαγαζιά πουλάνε με έκπτωση - και σου λένε μα αυτό είναι 15% ακριβώτερο , άρα δεν μπορώ να κάνω τιποτα ...) , και μετα κόπων και βασάνων , το ρολογάκι ήρθε σε μένα ...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ :

Μεταφορές ΜΟΝΟ με EMS και USPS .


Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: courrier
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 07, 2008, 01:30:02 μμ »
Φίλε μου απίστευτη ταλαιπωρία,
ανευθυνότητα, και ανικανότητα, από μια ιδιωτική εταιρία παγκόσμιας εμβέλειας !!!

Τουλάχιστον πήρες το "ρολογάκι" σου πίσω !!!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: courrier
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 08, 2008, 11:47:07 πμ »
Lazkal δυστυχώς η περίπτωσή σου δεν είναι μοναδική, την έχω περάσει και εγώ, από Ιταλία. Μετά από αυτό έμαθα τα εξής:
1. Πάντα ζητάται  να σας ενημερώνουν οι αποστολείς πότε στείλαν το δέμα, με ποιά εταιρεία και ποιο είναι το trucking number.
2. Να παρακολουθείται μέσω του trucking number την πορεία του δέματος.
3. Να έρχεσται σε επαφή με το ελληνικό τμήμα του courier για να κανονίσεται την παράδοση.

Τα γραφόμενα του stardrive είναι πολύ σωστά. Η εμπειρεία μου από τα courier αλλά και από το πως λειτουργεί το τελωνείο τα επιβεβαιώνει.

Φιλικά
Δημήτρης

warover

  • Επισκέπτης
Απ: courrier
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 01:27:41 μμ »
 περιμένω ένα δέμα από Αγγλία με την parcelforce ξέρει κάποιος με ποιους συνεργάζονται στην Ελλάδα (άκουσα κάτι για acs)
 ΥΓ
 τα δεματα από Αγγλία δεν περνάνε τελωνείο έτσι?
 Φιλικα
 Νικος

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: courrier
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 01:33:20 μμ »
....
 ΥΓ
 τα δεματα από Αγγλία δεν περνάνε τελωνείο έτσι?
 Φιλικα
 Νικος


OXI είναι Eυρωπ. Ένωση ...!!!

Φιλικά Στεφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: courrier
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 03:16:59 μμ »
περιμένω ένα δέμα από Αγγλία με την parcelforce ξέρει κάποιος με ποιους συνεργάζονται στην Ελλάδα (άκουσα κάτι για acs)
 ΥΓ
 τα δεματα από Αγγλία δεν περνάνε τελωνείο έτσι?
 Φιλικα
 Νικος


Τι παραλαμβάνουμε πάλι;  ;)
Ζήτα από τον αποστολέα αριθμό ιχνηλάτησης (tracking number στα ελληνικά) για να δεις που βρίσκεται. Ο ιστότοπος της parcelforce διαθέτει ιχνηλάτηση. Εν τω μεταξύ επικοινώνησε με parcelforce να μάθεις ποιος είναι ο συνεργάτης τους Ελλάδα.
Πάντως με λίγη αναζήτηση δηλ. googling βρήκα πως συνεργάζεται για τις διεθνείς μεταφορές με EMS δηλ. τις ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ, αλλά και με GLS που συνεργάζεται με την ACS.

Φιλικά
Δημήτρης


Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: courrier
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 03:19:42 μμ »
H parcelforce ειναι ο αγλλικος ΕΛΤΑ αρα μαλλον με ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ θα ερθει, το εχω χρησιμοποιησει κ ειναι οκ!!!
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

warover

  • Επισκέπτης
Απ: courrier
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 03:41:16 μμ »
Τι παραλαμβάνουμε πάλι;  ;)
Ζήτα από τον αποστολέα αριθμό ιχνηλάτησης (tracking number στα ελληνικά) για να δεις που βρίσκεται. Ο ιστότοπος της parcelforce διαθέτει ιχνηλάτηση. Εν τω μεταξύ επικοινώνησε με parcelforce να μάθεις ποιος είναι ο συνεργάτης τους Ελλάδα.
Πάντως με λίγη αναζήτηση δηλ. googling βρήκα πως συνεργάζεται για τις διεθνείς μεταφορές με EMS δηλ. τις ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ, αλλά και με GLS που συνεργάζεται με την ACS.

Φιλικά
Δημήτρης


δεν ειναι ρολοι αλλα ενα robot  ;D
βεβαια και εχω track code (δεν ειναι δα και η πρωτη φορα που αγοραζω online)
οσο για τον ποιον συνεργαζεται θα το μαθουμε οταν ερθει ελλαδα ;)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: courrier
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 06:39:41 μμ »
δεν ειναι ρολοι αλλα ενα robot  ;D
βεβαια και εχω track code (δεν ειναι δα και η πρωτη φορα που αγοραζω online)
οσο για τον ποιον συνεργαζεται θα το μαθουμε οταν ερθει ελλαδα ;)

Eγώ πάντα επικοινωνώ με την ταχυδρομική εταιρεία για να τσεκάρω πως έχει μπει στο σύστημά τους το track. no. Και για να με έχουν στα υπ' όψιν τους τούς δίνω και το κινητό μου για να με ειδοποιήσουν. Γιατί μου έχει τύχει ανάλογη περίπτωση με του lazkal.
Κάλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος kostas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 359
  • Παρανέστι
    • Προφίλ
    • IMAGESHACK
Απ: courrier
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 10:57:35 μμ »
παιδιά θα μου λύσει κάποιος την παρακάτω απορία?:

τελικά αν παραγγείλω ένα προϊόν από το εξωτερικό και έρθει με δέμα (έστω και εάν εκτελωνιστεί - δεν μας ενδιαφέρει ας υποθέσουμε), σε ποιό τελωνείο θα πρέπει να πάω για να το εκτελωνωνίσω? Στο Ελ.Βενιζέλος που είναι το πρώτο σημείο εισόδου λογικά στην Ελλάδα, ή στο τελωνείο του νομού μου?

αν μένω σε κάποιο νησί πχ και το δέμα μου σταματήσει στο Ελ.Βενιζέλος ποιός θα κάνει τον εκτελωνισμό για μένα?

(Καλό έτσι?!!!)
Δύσκολο χόμπι τα ρολόγια.....

Αποσυνδεδεμένος kostas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 359
  • Παρανέστι
    • Προφίλ
    • IMAGESHACK
Απ: courrier
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 10:58:49 μμ »
.....εκτελωνωνίσω.....

ώρες ώρες με πιάνουν κάτι μογγολικά......
Δύσκολο χόμπι τα ρολόγια.....

warover

  • Επισκέπτης
Απ: courrier
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 11:07:15 μμ »
.....εκτελωνωνίσω.....

ώρες ώρες με πιάνουν κάτι μογγολικά......
αν ειναι απο ΕΛΤΑ εκτελονιζουν με κοστος 4 ευρο και παραλαμβανεις κανονικα αλλιως αν δεν μπορεις να πας στο Ελ.Βενιζελος  και ειναι πχ με fedex θελουν καταθεση το κστος του δασμου +120 ευρο ;D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: courrier
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 07:00:17 πμ »
το κστος του δασμου +120 ευρο ;D

Αυτό είναι το κόστος εκτελωνισμού. Ο επιπλέον δασμός αποτελείται από ΦΠΑ 19% + δασμούς αναλόγως του προϊόντος (άλλο δασμό έχει η εισαγωγή ενός ΙΧ και άλλο ένα μίξερ).

Φιλικά
Δημήτρης


warover

  • Επισκέπτης
Απ: courrier
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 11:53:40 πμ »
οταν εκτελονισαν για εμενα μου ειπαν πως 120 ευρο ειναι η αμοιβη τους για να εκτελωνισουν και η τιμη αυτη ειναι fix απο οτι καταλαβα ολλα τα αλλα πανε χωριστα τωρα αν τα 120 ειναι η βαση δεν ξερω παντως εγω πληρωσα σε αυτους 120 ευρο και στο τελωνειο 10 ευρο >:(