Αποστολέας Θέμα: ο άσχετος και το seiko!  (Αναγνώστηκε 1752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.drakonakis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
ο άσχετος και το seiko!
« στις: Αύγουστος 08, 2017, 11:04:17 μμ »
καλησπέρα σε όλους
ονομάζομαι γιώργος και είμαι από ηράκλειο, γενικός από ρολόγια το μονο που ξέρω να χρησιμοποιώ είναι του κινητού, πριν μερικές μέρες μου κάναν δώρο το παρακάτω ρολοι, άρχισα λούπον να ψάχνω έτσι βρήκα και εσάς γενικός θέλει πολύ διάβασμα η υπόθεση οποτε έχω μερικές ερωτήσεις

1) μιλάμε για κάτι γνήσιο η για μαϊμού ;
2) το πρωτο καντράν από δεξιά που αναγράφονται οι αριθμοί 24,6,12,18 τι ακριβώς είναι;
3) παρατήρησα μια απόκλιση -3 sec την μέρα είναι φυσιολογικό η χρειάζεται κάποια επισκευή

http://prntscr.com/g61zdf
http://prntscr.com/g61znc

σημείωση
το ρολοι στα χερια μου ήρθε χωρίς χαρτιά και κουτί
το άτομο που μου το έδωσε "έμπιστο" μου είπε ότι είναι γνήσιο αλλα έχει χάσει το κουτί και την εγγύηση

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: ο άσχετος και το seiko!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 09, 2017, 12:03:29 πμ »
Καλησπέρα. Επειδή δεν είμαι τεχνικός, θα απαντήσω μόνο στο 2. Είναι το 24ωρο καντράν. Αυτό δηλαδή που σου δείχνει αν η ώρα που δείχνουν οι κεντρικοί δεικτες είναι πριν τις 12 το πρωί (1ο και 2ο τεταρτημόριο) ή μετά τις 12 (3ο και τέταρτο τεταρτημόριο). Για τα υπόλοιπα, σίγουρα πολύ πιο έμπειροι θα σε βοηθήσουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος g.drakonakis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ο άσχετος και το seiko!
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 09, 2017, 12:23:08 πμ »
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φιλε μου θα μάθω να το διαβάζω και αυτό

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: ο άσχετος και το seiko!
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 09, 2017, 12:02:15 μμ »
Καλησπέρα και σε σένα.

1. Ναι το ρολόι είναι γνησιότατο αλλά καταργημένο μοντέλο πλέον και κόστιζε καινούριο (από εξωτερικό) περί τα 120 με 140 ευρώ (απο Ελλάδα υπολόγισε άλλα 100 επιπλέον).

2. Σου το είπε σωστότατα ο φίλος πιο πάνω.

3. Δεν είναι φυσιολογικό ρολόι quartz (μπαταρίας δηλαδή) να χάνει τόσα δεύτερα τη μέρα...τα συγκεκριμένα ρολόγια μάλιστα κερδίζουν περί τα 15 με 20 δεύτερα ανα μήνα, οπότε σε πρώτη φάση ξεκινάς σε γνώστη τεχνίτη αλλαγή μπαταρίας (καθώς αν και ταιριαστή παίζει η μπαταρία του να μην είναι αυτή που πρέπει και το ρολόι να χάνει) και στην συνέχεια αν δεν έρθει στα ίσια του από χρονομετρία κοιτάς τι άλλο φταίει (δεικτες που βρίσκουν μεταξύ τους μετά από κραδασμό, προβληματική μηχανή κλπ κλπ)...κόστος αντικατάστασης μηχανής (αν απαιτηθεί) στο εξουσιοδοτημένο σχεδόν όσο έχει όλο το ρολόι καινούριο από εξωτερικό.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος g.drakonakis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ο άσχετος και το seiko!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 09, 2017, 02:09:07 μμ »
cupra ευχαριστώ για την απάντηση, το ρολοι από ότι μου είπε αγοράστηκε τον απρίλιο, υπάρχει εξουσιοδοτημένο service στην ελλάδα ?
περίπου τι τιμές παίζουν για έναν έλεγχο σε ένα απλό τεχνίτη μην με πιάσουν και κότσο :P

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: ο άσχετος και το seiko!
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 09, 2017, 03:54:09 μμ »
cupra ευχαριστώ για την απάντηση, το ρολοι από ότι μου είπε αγοράστηκε τον απρίλιο, υπάρχει εξουσιοδοτημένο service στην ελλάδα ?
περίπου τι τιμές παίζουν για έναν έλεγχο σε ένα απλό τεχνίτη μην με πιάσουν και κότσο :P


Εφόσον δεν γίνει κάποια εργασία δεν νομίζω να σε χρεώσουν για απλό έλεγχο....κατεμέ ξεκίνα βάζοντας μια σωστή καινούρια μπαταρία στο ρολόι (μόλις 3 ευρώ το κόστος) και αν δεν ερθει στα ισια του απευθύνσου στο εξουσιοδοτημένο παρακάτω.

Τπ ρολόι άσχετα αν αγοράστηκε Απρίλιο είναι παλιό μοντέλο και προφανώς υπήρχε στοκ στο καταστημα εδω και καιρό (ίσως ήταν και σε βιτρίνα που δεν είναι και ότι καλύτερο) οπότε η μπαταρία του σίγουρα αντικαταστάθηκε τουλάχιστον μια φορά....

http://www.chronora.gr/service.html
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος g.drakonakis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ο άσχετος και το seiko!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 09, 2017, 07:28:35 μμ »
μάλιστα έτσι θα το κάνω λούπον.
ξέρεις μήπως κάποιος φίλος του forum κάποιο καλο μαγαζί για service στο ηράκλειο;