Αποστολέας Θέμα: Λουράκι Jacob Jensen  (Αναγνώστηκε 1704 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Λουράκι Jacob Jensen
« στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:12:48 μμ »
Καλησπέρα στο φόρουμ και καλή χρονιά.
Είχα πάρει στη σύντροφο ένα ρολόι της αναφερόμενης μάρκας Jacob Jensen το οποίο έχει ένα περίεργο δερμάτινο λουράκι αφού αυτό στην ουσία "θηκιάζει" στην κάσα του ρολογιού συρταρωτά (όπως είναι και στο ρολόι στο λινκ που παραθέτω, απλά εμένα είναι με στρογγυλή "κεφαλή" και όχι τετράγωνο όπως είναι σε αυτό).
Μετά από αρκετά ομολογουμένως χρόνια, το λουράκι χάλασε. Απευθύνθηκα αρχικά σε τοπικό ρολογά που έχω επαφές αλλά δεν ήθελε να αναλάβει να μου βρει το λουράκι οπότε το έδωσα στον κουνιάδο μου που είναι στην Αθήνα να κοιτάξει να μου το βρει αυτός.
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο κατάστημα με τέτοια "περίεργα" λουράκια που θα μπορούσε να πάει να το ζητήσει?
Ή αν κάποιος γνωρίζει που βρίσκεται η αντιπροσωπεία της εταιρείας να το ζητήσει από εκεί ?
Το λινκ είναι αυτό  : http://www.timepiecesdirect.co.uk/jacob-jensen-881-dimension-series-gents-watch-711-p.asp
και στην τρίτη φωτό που έχει το ρολόι στο πλάι, φαίνεται καθαρά η συρταρωτή τοποθέτηση του λουρακίου στην κάσα του ρολογιού.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Λουράκι Jacob Jensen
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:31:33 μμ »
Παναγιώτη,
Θα έλεγα να γίνει μία επίσκεψη στον Δήσιο (στην Αθήνα, στην οδό Θησέως).
Αν υπάρχουν σημεία στα οποία μπορεί να βρεθεί κάτι τέτοιο, ο Δήσιος είναι ένα από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Λουράκι Jacob Jensen
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:40:43 μμ »
Για δες σου κάνει κάποιο από τα παρακάτω;;;

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=19mm+leather+strap+fitted+end&LH_BIN=1&_dcat=98624&Band%2520Width=19mm&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.X19mm+Jacob+Jensen+leather+strap+.TRS0&_nkw=19mm+Jacob+Jensen+leather+strap+&_sacat=0

Ψάξου και στο google γενικότερα αν δεν σου κάνει κάποιο από τα παραπάνω....Slide In λέγονται αυτού του τύπου τα λουράκια και κάποια απλά σφηνώνουν στην κάσα ενώ κάποια άλλα ασφαλίζουν απο κάτω με 2 βιδούλες.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: Λουράκι Jacob Jensen
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 11:36:09 μμ »
Σας ευχαριστώ και τους δύο.
Καταρχήν θα στείλω τον κουνιάδο μια βόλτα από Δήσιο (ως πιο γρήγορη και άμεση λύση) και αν δεν γίνει κάτι εκεί τότε θα παραγγείλω από το ebay.

Παναγιώτης