Αποστολέας Θέμα: Seikoholic???  (Αναγνώστηκε 27966 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 04:43:52 μμ »

Όχι, δεν θα έδινα 430, γιατι δεν πουλιέται τόσο.
Θα το έπαιρνα όμως, πολύ ευχαρίστως, 340, από φυσικό ελληνικό κατάστημα.
Υπάρχουν πολλά "Ελβετικά" με in house μηχανισμό,  με την ποιότητα του monster, στα 340;

(προφανώς, όσα υπάρχουν αντίστοιχα στα 2.000 με την συνολική ποιότητα του ΜΜ.. ;D)

Με την έκπτωση τόσο πάει όντως. Ελβετός σε αυτά δεν υπάρχει γιατί:

Για να πετύχεις τιμή, πρέπει να μειώσεις το κόστος παραγωγής. Η Seiko το έχει πετύχει αυτό με πλήρως ρομποτικά εργοστάσια (λένε οτι το monster δεν το ακουμπάει ανθρώπινο χέρι..υπερβολικό ίσως) και με μια πολύ φτηνή μηχανή. Ο Ελβετός δεν έχει κάτι αντίστοιχο με την 7SXX.
To πρόβλημα είναι η μεγάλη παραγωγή. Έχεις εργοστάσιο-α που φτύνουν ρολόγια. Κάπου πρέπει λοιπόν να διαθέσεις την παραγωγή. Με το επίσημο δίκτυο δεν γίνετε δουλειά αφού ανεβαίνει το κόστος του προϊόντος. Εκεί μπαίνει λοιπόν η παράλληλη αγορά. Ρολόγια στο 1/3 της τιμής από ότι στον επίσημο. Αν δεν υπήρχε η παράλληλη, το κόστος θα ανέβαινε αφού θα έπρεπε να μειωθεί ο ρυθμός παραγωγής.
Συνεπώς και η σημερινή τιμή στον επίσημο, στηρίζεται στην γκρίζα αγορά, αφού αυτή ουσιαστικά διαμορφώνει το κόστος παραγωγής.

 Πάντως πολύ κοντά στα 340,00€ τελική θα βρεις αρκετούς Ελβετούς με 2824 που είναι ανώτερη από την 7SXX. Δεν γνωρίζω καλά την συγκεκριμένη κατηγορία τιμών. Θα το ψάξω και θα επανέλθω με μοντέλα  :)


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος agelosSoul

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 424
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 05:26:50 μμ »
Το ΜΜ ειναι πολυ ωραιο ρολοι εργαλειο αλλα φευγει απο το ρολοι κοσμημα.Στην ελλαδα στην τιμη που παιρνεις ενα seiko spork ,430 ευρω μου ζητησε καποιος σε ελληνικο καταστημα που το ειχε,με 550 ειχα βρει το longines hydroconquest καινουρια και τα δυο.Εσεις αν θα περνατε ενα μονο ρολοι χωρις να το δωσετε θα δεινατε μεταξυ των δυο επειδη ειναι πιο σπανιο το spork 430ευρω για το seiko?Πιο εχει καλυτερη μηχανη,κρυσταλλο,φινιρισμα? Ολα ειναι θεμα γουστου,αλλα οι ιαπωνες πουλανε πολυ μεσω νετ που περνουμε ρολοι "καλο" σε τιμες τζαμπα και οχι σε πιο ακριβα κομματια.Χωρις αυτο να σημαινει ομως οτι δεν αξιζουν.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 05:32:36 μμ »
Το ΜΜ μου άρεσε στις φωτογραφίες.
Όταν είδα τα 2.000 ομολογώ ότι μου έπεσε το σαγόνι.
Πείτε με θύμα του Marketing, ωρολογιακά αναλφάβητο κλπ. αλλά δε θα τα έδινα αυτά τα χρήματα. Θα προτιμούσα ένα Breitling σε αυτό το budget.
Είναι ακριβώς το ίδιο με τα Grand SEIKO που είχα γράψει κάποια στιγμή. Καλά χρυσά και άγια, προσωπικά με αυτά τα χρήματα θα έπαιρνα κάτι άλλο.
Είτε μας αρέσει είτε όχι, όλο αυτό το "παιχνίδι" και η επένδυση που έχει γίνει από κάποιες εταιρίες στο "χτίσιμο" του brand τους, τελικά κάπου, έστω και deep inside, μας επιρεάζει....
Τουλάχιστον εμένα, για να μη μιλάω εξ' ονόματος των υπολοίπων.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 05:33:19 μμ »


...........

στα 340,00€... Δεν γνωρίζω καλά την συγκεκριμένη κατηγορία τιμών...


Φιλικά Γιώργος


Υπονοείς, κάτι; :jg:













Με την έκπτωση τόσο πάει όντως. Ελβετός σε αυτά δεν υπάρχει γιατί:

Για να πετύχεις τιμή, πρέπει να μειώσεις το κόστος παραγωγής. Η Seiko το έχει πετύχει αυτό με πλήρως ρομποτικά εργοστάσια (λένε οτι το monster δεν το ακουμπάει ανθρώπινο χέρι..υπερβολικό ίσως) και με μια πολύ φτηνή μηχανή. Ο Ελβετός δεν έχει κάτι αντίστοιχο με την 7SXX.
To πρόβλημα είναι η μεγάλη παραγωγή. Έχεις εργοστάσιο-α που φτύνουν ρολόγια. Κάπου πρέπει λοιπόν να διαθέσεις την παραγωγή. Με το επίσημο δίκτυο δεν γίνετε δουλειά αφού ανεβαίνει το κόστος του προϊόντος. Εκεί μπαίνει λοιπόν η παράλληλη αγορά. Ρολόγια στο 1/3 της τιμής από ότι στον επίσημο. Αν δεν υπήρχε η παράλληλη, το κόστος θα ανέβαινε αφού θα έπρεπε να μειωθεί ο ρυθμός παραγωγής.
Συνεπώς και η σημερινή τιμή στον επίσημο, στηρίζεται στην γκρίζα αγορά, αφού αυτή ουσιαστικά διαμορφώνει το κόστος παραγωγής.

 Πάντως πολύ κοντά στα 340,00€ τελική θα βρεις αρκετούς Ελβετούς με 2824 που είναι ανώτερη από την 7SXX. Δεν γνωρίζω καλά την συγκεκριμένη κατηγορία τιμών. Θα το ψάξω και θα επανέλθω με μοντέλα  :)


Φιλικά Γιώργος



Μάλλον ξεφύγαμε λίγο, Γιώργο.. ;)
Αυτό το "τα εργοστάσια φτύνουν ρολόγια", προκειμένου να εξηγηθεί η λειτουργία της παράλληλης αγοράς, είναι σίγουρα υπερβολικό.
Γενικά, μάλλον έχεις οδηγηθεί σε αυθαίρετες εκτιμήσεις..

Για να καταλάβουμε τι συμβαίνει πρέπει να μην βλέπουμε τα πράγματα ελληνοκεντρικά (ούτε καν ευρωπαικοκεντρικά).
Πολύ απλά, η σέικο είναι ολοφάνερα επικεντρωμένη στην Ασιατική αγορά, που κυριολεκτικά αποτελείται από δισεκατομμύρια καταναλωτές.
Για αυτούς σχεδιάζει ρολόγια και σε αυτούς ΚΥΡΙΩΣ τα πουλάει.
Γιαυτό και δεν πολυασχολείται με την προώθησή της σε Ευρώπη/ΗΠΑ.
Το αν κάποιοι σαν τον Σέγια ή σαν τον Creation "τσιμπάνε" μερικές χιλιάδες ρολόγια της και τα σπρώχνουν στις δυτικές αγορές, για τη σέικο ειναι ψύλλοι στα άχυρα..


Όσον αφορά στην ταπεινή μηχανή των skx, μακάρι να μπορούσαν να "φτύσουν" και άλλα εργοστάσια τέτοιες μηχανές: http://www.thepurists.com/watch/features/8ohms/7s26/

(αξιζει να  :book:!)


Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 05:53:12 μμ »

Υπονοείς, κάτι; :jg:

Όχι... απλά είμαι άσχετος εντελώς με αυτή την κατηγορία τιμών σε καινούργια ρολόγια. Αγοράζω συνήθως 2ο χέρι και οτι έχει πέσει στα χέρια μου είναι είτε quartz είτε microbrand :)


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 05:54:21 μμ »
Όχι... απλά είμαι άσχετος εντελώς με αυτή την κατηγορία τιμών σε καινούργια ρολόγια. Αγοράζω συνήθως 2ο χέρι και οτι έχει πέσει στα χέρια μου είναι είτε quartz είτε microbrand :)

Φιλικά Γιώργος

Eμ, έτσι είναι: ο βήχας, ο έρωτας και το χρήμα δεν κρύβονται  :P

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 05:57:29 μμ »


Μάλλον ξεφύγαμε λίγο, Γιώργο.. ;)
Αυτό το "τα εργοστάσια φτύνουν ρολόγια", προκειμένου να εξηγηθεί η λειτουργία της παράλληλης αγοράς, είναι σίγουρα υπερβολικό.
Γενικά, μάλλον έχεις οδηγηθεί σε αυθαίρετες εκτιμήσεις..

Για να καταλάβουμε τι συμβαίνει πρέπει να μην βλέπουμε τα πράγματα ελληνοκεντρικά (ούτε καν ευρωπαικοκεντρικά).
Πολύ απλά, η σέικο είναι ολοφάνερα επικεντρωμένη στην Ασιατική αγορά, που κυριολεκτικά αποτελείται από δισεκατομμύρια καταναλωτές.
Για αυτούς σχεδιάζει ρολόγια και σε αυτούς ΚΥΡΙΩΣ τα πουλάει.
Γιαυτό και δεν πολυασχολείται με την προώθησή της σε Ευρώπη/ΗΠΑ.
Το αν κάποιοι σαν τον Σέγια ή σαν τον Creation "τσιμπάνε" μερικές χιλιάδες ρολόγια της και τα σπρώχνουν στις δυτικές αγορές, για τη σέικο ειναι ψύλλοι στα άχυρα..


Όσον αφορά στην ταπεινή μηχανή των skx, μακάρι να μπορούσαν να "φτύσουν" και άλλα εργοστάσια τέτοιες μηχανές: http://www.thepurists.com/watch/features/8ohms/7s26/

(αξιζει να  :book:!)



Η Seiko είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος κατασκευαστής μηχανισμών μετά την citizen, οπότε δεν είναι αυθαίρετο το συμπέρασμα.
Επίσης οι νόμοι της αγοράς είναι γνωστοί. Ο κυριώτερος...προσφορά και ζήτηση!!!  Η γκρίζα αγορά για αυτό υπάρχει και μάλιστα με τις ευλογίες των εργοστασίων. Για να διαθέτει την υπερπαραγωγή.



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 05:58:52 μμ »
Eμ, έτσι είναι: ο βήχας, ο έρωτας και το χρήμα δεν κρύβονται  :P

Άμα είχα χρήμα φιλαράκι θα τα αγόραζα κουτάτα, ζελατινάτα και θα τα κράταγα όλα!!!



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 06:03:29 μμ »
Άσχετα από όσα ειπώθηκαν πιο πάνω θα αναφερθώ σε ένα μόνο πράγμα. Στο hardlex. Όσοι το απαξιώνουν καλά θα κάνουν να διαβάσουν αρκετές απόψεις στο δίκτυο για το αν είναι καλύτερο ή χειρότερο από το ζαφείρι, στα καταδυτικά. Και υπογραμμίζω διότι τα πιστοποιημένα καταδυτικά είναι πρωτίστως εργαλεία και μόνον εργαλεία. Δεν είναι ΚΑΙ του σαλονιού, για να μας απασχολεί αν θα έχουν μια γρατζουνιά, που έτσι κι αλλιώς δεν θα την βλέπουμε κάτω από το νερό. Το hardlex, ακόμα και το απλό plexi που έχει το ΒΟCΤΟΚ, έχουν μελετηθεί εδώ και χρόνια και έχουν ένα προτέρημα. Την διάρκεια της υδατοστεγανότητας του ρολογιού (πιο αραιά service για τσιμούχες στο κρύσταλλο). Και άρα μένει το service της πίσω τσιμούχας. Η Seiko στο ΜΜ το έλυσε με monoblock και η BOCTOK με μια φοβερή (genious) πατέντα.

Όλα αυτά μόνο για το θέμα synthetic vs sapphire.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 06:04:54 μμ »
To emperor τότε που θεωρείτε ακόμα πιο diver tool γιατί έχει ζαφείρι ρε Κώστα?



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 06:35:57 μμ »
Πιο diver tool ή πιο επιθυμητό επειδή έχει ζαφείρι;
Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να βρω τα άρθρα που ανέφεραν τις αρετές των πλαστικών.
Έχει πάντως να κάνει με την ελαστικότητα που λείπει απ' το ζαφείρι και είναι η αιτία που τσακίζει τις τσιμούχες πιο γρήγορα. Συστολές-διαστολές ασκούν extra stress. Αν θέλεις ζαφείρι, χρειάζεται καλύτερη σχεδίαση και νομίζω πιο χοντρή κάσα.

Αν ζήταγες τη γνώμη μου, σαφώς προτιμώ το ζαφείρι γιατί μένει ωραίο και αχάρακτο, αλλά εγώ είμαι desk-diver, πιο πιθανό είναι να χαράξω το ρολογάκι μου σε καμιά γωνιά του σπιτιού παρά να πάθουν κόπωση οι τσιμούχες, ζεστό - κρύο.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 06:39:25 μμ »
Πιο diver tool ή πιο επιθυμητό επειδή έχει ζαφείρι;
Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να βρω τα άρθρα που ανέφεραν τις αρετές των πλαστικών.
Έχει πάντως να κάνει με την ελαστικότητα που λείπει απ' το ζαφείρι και είναι η αιτία που τσακίζει τις τσιμούχες πιο γρήγορα. Συστολές-διαστολές ασκούν extra stress. Αν θέλεις ζαφείρι, χρειάζεται καλύτερη σχεδίαση και νομίζω πιο χοντρή κάσα.

Αν ζήταγες τη γνώμη μου, σαφώς προτιμώ το ζαφείρι γιατί μένει ωραίο και αχάρακτο, αλλά εγώ είμαι desk-diver, πιο πιθανό είναι να χαράξω το ρολογάκι μου σε καμιά γωνιά του σπιτιού παρά να πάθουν κόπωση οι τσιμούχες, ζεστό - κρύο.

Κωστή, ο αυτόματος τόνος δεν πλασάρεται από την Seiko σαν πιο σκληροπυρηνικό και πιο εργαλείο καταδυτικό σε σχέση με το MM?  ???
Πιο επιθυμητό είναι το MM φυσικά από την πλειοψηφία, γιατί είναι πιο ευκολοφόρετο και πιο all round σε σχέση με την κονσέρβα.



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 06:46:50 μμ »
Κωστή, ο αυτόματος τόνος δεν πλασάρεται από την Seiko σαν πιο σκληροπυρηνικό και πιο εργαλείο καταδυτικό σε σχέση με το MM?  ???
Συμφωνώ αλλά αποκλείεται να το κάνει επειδή η αγορά προτιμά το ζαφείρι;
Ασχέτως πάντως, εσύ Γιώργο τί γνώμη έχεις για τα συνθετικά;
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 06:55:02 μμ »
Συμφωνώ αλλά αποκλείεται να το κάνει επειδή η αγορά προτιμά το ζαφείρι;

Για αυτό λέμε και φωνάζουμε οτι στο ΜΜ είναι φάουλ που δεν έχει ζαφείρι.

Ασχέτως πάντως, εσύ Γιώργο τί γνώμη έχεις για τα συνθετικά;

Ανάλογα το ρολόϊ Κώστα. Για παράδειγμα, moonwatch δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω με ζαφείρι...
Η ζελατίνα επίσης έχει ζεστασιά...Τα ορυκτά, hardlex κλπ, νομίζω πως ο μοναδικός λόγος ύπαρξης είναι η μείωση του κόστους παραγωγής του προϊόντος


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 11:07:10 μμ »
Να ξεθάψω το θέμα και να πω οτι ίσως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση,επειδή συγκρίνατε το MM με το sub,για να γίνει μια τέτοια σύγκριση θα πρέπει να δοκιμαστούν και τα δύο ρολόγια ταυτόχρονα σε κάποιες ίσως σκληρές δοκιμασίες ξέρω οτι τιμολογιακά έχουν μεγάλη διαφορά,ίσως μια πιο δίκαιη σύγκριση να είναι το grand seiko spring drive divers με το sub.Η seiko είναι μία εταιρεία που με 50€ περίπου μπορεις να αγοράσεις αυτόματο ρολόι και με 400.000€ το credor minute repeater που σημαίνει οτι παράγει ρολόγια για όλες τις τσέπες και έχει εδραιωθεί σαν μία εταιρεία value for money.Απο κει και πέρα προσωπικά πιστεύω και ελβετοί και ιάπωνες είναι κορυφαίοι και σέβομαι το ίδιο την κάθε μάρκα,το θέμα είναι γενικά τι κοιτάει ο καθένας και τι θέλει,υπάρχουν και οι ιντερνετικές μάρκες επίσης που να πω την αλήθεια δε θα τις εμπιστευόμουν αν ήθελα κυρίως να αγοράσω ένα ρολόι για μία ζωή.Οπότε κρατώ μία ουδέτερη στάση η κάθε μάρκα έχει την αξία της...
myseiko.freeforums.net

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 07:41:55 μμ »
Ρε παιδια απο που να παρω 1 seiko mm 300?

Στάλθηκε από το mn84l_8039_20203 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 09:59:51 μμ »
Φίλε απο ebay αλλά να στο στείλουν η με ems η με απλό ταχυδρομείο και σε κάθε περίπτωση να δηλώσουν τιμή 30-40$
myseiko.freeforums.net

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Seikoholic???
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:03:01 μμ »
Απο Ευρωπη